Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

grzeniu666- na pewno zleciał, bo podgrzałeś od spodu. U siebie też tak miałem. Nad miejscem gdzie stoi koza w domu, śnieg na dachu zleciał, mimo, że do góry ponad 6m. Spaliny oczywiście szły kominem, ale ciepłe powietrze do góry pod membranę i grzało blachę. Dobrze by było wpuszczać jakieś suche ciepłe powietrze pod blachę "do odśnieżania". Choć pewnie jak pierzynka śniegowa na dachu to i ona robi za izolację cieplną?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Dobrze by było wpuszczać jakieś suche ciepłe powietrze pod blachę "do odśnieżania". Choć pewnie jak pierzynka śniegowa na dachu to i ona robi za izolację cieplną?!

 

Powietrze w moim założeniu byłoby zewnętrzne albo z poddasza nieużytkowego (więc chyba suche), przepuszczane przez nagrzewnicę (GGWC) i fru pod blaszkę (na odpowiedniej wysokości, powiedzmy 1/3 dł. od okapu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry, jestem tutaj nowy, od pewnego czasu interesuje mnie technologia wykorzystania energi slonca do ogrzewania domu, I wszystko wyglada bardzo prosto czytajac posty.Przeczytalem caly ten watek, w sumie kilka dobrych lat tematu, lecz czy znalezliscie skuteczne rozwiazanie, co robic z energía uzskana z kolektora powietrznego latem, bez akumulowania tej energi, lub co gorzej, bez zakrywania, lub demontazu kolektora na sezon letni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleźć to nie znaleźliśmy.

Za to - od dawna wiemy, bo odkryto tę tajemnicę, co należy zrobić.

Chloroplasty sobie trzeba wyhodować.

Wtedy będzie DOKŁADNIE TAK, jak Tobie potrzeba.

Tyle, że łatwo nie jest cudzożywnym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, z tymi chloroplastami to raczej w moim przypadku pudlo, brzydkiej pelargoni nie potrafie utrzymac przy zyciu na dluzej niz tydzien.

Lecz tak zupelnie na serio, chcialbym sie dowiedziec co uzytkownicy kolektorow powietrznych robia latem z tymi kolektorami, z cala energía cieplna. Mnie zastanawia czy moglbym kolektor powietrzny wykorzystac latem do schlodzenia domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś ale pod pewnymi warunkami.Dom niskoenergetyczny i szczelny.Kolektor wtedy za komin słoneczny może robić-wytwornica ciągu .Niezbędny będzie również GWC rurowe fi 200.Rozgrzane powietrze z kolektora może wysysać powietrze z domu poprzez GWC w którym powietrze zewnętrzne będzie schładzane.Taka klima bez wentylatora i energii elektrycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, lecz nie dla mnie. Jedyna rzecz ktora zbudowalem w zyciu to byl domek dla lalek mojej siostry. Jestem laikiem budowlanym z bardzo zawezona wiedza fizyki :) Ucze sie na zasadzie kto plyta nie blondie.

Wiec moze naprawde powaznie, jezeli masz kolektor powietrzny, jak wykorzystujesz go latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś ale pod pewnymi warunkami.Dom niskoenergetyczny i szczelny.Kolektor wtedy za komin słoneczny może robić-wytwornica ciągu .Niezbędny będzie również GWC rurowe fi 200.Rozgrzane powietrze z kolektora może wysysać powietrze z domu poprzez GWC w którym powietrze zewnętrzne będzie schładzane.Taka klima bez wentylatora i energii elektrycznej.

 

Tylko czy aby dom niskoenergetyczny potrzebuje klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie co zrobić latem , ale jeszcze jedno skąd ją wziąć teraz jak praktycznie w styczniu kolektor pracował kilka dni po 4- 5 godz . Sprawdzałem stopień nasłonecznienia dla mojego regionu i zawsze było lepiej niż teraz . Nie wiem miesiąc jeszcze się nie skończył więc może jeszcze nadrobi na razie potwornie sypie . Dla zainteresowanych kolektor słoneczny o mocy 50 W nie jest w stanie doładować akumulatora do 12,5 V i wczoraj rano cały sterownik się wyłączył mimo że zmniejszyłem moc żarówki [ teraz tylko jedna szt ] led 12 V 2,4 W .Teraz jest godz 14 i jeszcze się nie doładował na akumulatorze 11,7 V - wyłącza przy 10,5 - ruszy przy 12,5 V . Do wszystkiego co piszą trzeba podchodzić z dużą dozą ostrożności i przymrużeniem oka . Do akumulatora ok 40 Ah spokojne kupować panel o mocy 70 W wtenczas będzie OK nawet zimą [ latem oczywiście za dużo ]. Chcę zakupić pompę Fotton na 12 V i opiszę jak działa czy panel w dzień da radę pociągnąć [ pompa ma startować od 2 W jest z kondensatorem gromadzącym energię .Pompa będzie napędzać cwu w dzień .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy aby dom niskoenergetyczny potrzebuje klimy.

 

Taki dom jest bardzo czuły na zyski wewnętrzne,choćby gotowanie,obiadu czy kawy.Sami ludzie to grzejniki po kilkadziesiąt wat na sztukę.No i nie daj Boże jak gdzieś słoneczko zachodzące w okna zajrzy.Moje ściany nagrzewają się latem do przeszło50oC a dach do 80oC.Dla takiego domu klima z GWC jest wystarczająca.Dla pożeracz energii klima z GWC nic nie da.Za mała moc chłodnicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak- powyżej 95% sprawności... echh....

Jak zużywasz dużo ciepłej wody(dużo osób) to... można kupić.

W przypadku brania dotacji, zwróć uwagę, że jest to kredyt. Przy całkowitym pokryciu kosztów dotacją (płacąc raty) docelowo odzyskasz z 10-15% z tych 45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak Panowie po doświadczeniach jakie przeprowadziłem przez dwa miesiące stwierdzam stanowczo ze ogrzewanie powietrza wsadowego zdecydowanie poprawia sprawność kotła [ pieca itp ]. Zdecydowanie polecam wykonanie tego czegoś - nie musi być takie duże jak u mnie np 200 na 100 lub 150 na 75 cm i ustawienie tego na wlocie do kotłowni lub nawet bliżej kotła . Kto ma GWC na wlocie z powodzeniem można ustawić dwie szt i ustawić pod kątem w kształcie piramidy .Już samo to ze do kotłowi wpada [ gdy jest słońce ] gorące powietrze uważam że jest dobre . Latem można skierować do garażu , tam gdzie trzymamy węgiel , drewno itp .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak Panowie po doświadczeniach jakie przeprowadziłem przez dwa miesiące stwierdzam stanowczo ze ogrzewanie powietrza wsadowego zdecydowanie poprawia sprawność kotła [ pieca itp ]. Zdecydowanie polecam wykonanie tego czegoś - nie musi być takie duże jak u mnie np 200 na 100 lub 150 na 75 cm i ustawienie tego na wlocie do kotłowni lub nawet bliżej kotła . Kto ma GWC na wlocie z powodzeniem można ustawić dwie szt i ustawić pod kątem w kształcie piramidy .Już samo to ze do kotłowi wpada [ gdy jest słońce ] gorące powietrze uważam że jest dobre . Latem można skierować do garażu , tam gdzie trzymamy węgiel , drewno itp .

 

 

Czym się objawia ta sprawność kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę mniej spalam paliwa mimo ze podniosłem temp do 56 C i tej zimy pierwszy raz ogrzewam zbiornik 140 L . Wiem że można powiedzieć że zima słaba bo na pewno jest słabsza niż tamtego roku , jednak ja to widzę wręcz czuję znaczną poprawę termiczną całego budynku . Tak jak dzisiaj było full słońca i maszyna wręcz szalała .Wiem że zaraz zacznie się nagonka po co komu 30 C w kotłowni , jednak to przenosi się na cały obiekt , jest świeżo i sucho .Wyobraź sobie że wpompowujesz 600 m świeżego i gorącego powietrza ok 50 C .To tylko na dzisiaj jednak dzień coraz to dłuższy i za dwa tygodnie tego powietrza może być już ok 800 m a w marcu spokojnie przekroczy 1000 m .Powiem tak w domu jest inaczej lepiej .Latem się zobaczy przecież to eksperyment . Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...