Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

360$ za tonę, wychodzi 1200zł/tonę, wcale nie jest źle. A wy jak zwykle w ulotki..... Aha ten trzyhudrat można samemu zrobić na podwórku ale trzeba mieć wyrozumiałych sąsiadów bo śmierdzi jak jasna cholera.....

 

a to cena ze cłem, transportem, opłatami - czy tylko tak z wuja google ? :)

 

A co do ulatki

samemu każdy wie, że 3-4 razy taniej - ale było pytanie o komercyjne wiadomo że koszty produkcji tych 100ltr PCM to może 30% ceny, ale to wszystko tak kosztuje - czyli nie kupujemy kotłów, PC i tak dalej bo 3x za dużo chcą??? ;) sami bedziem robić? tylko każdy sobie :)

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles nie sądzisz że 3k/m3 to już na tym koniec i nie ma co się zastanawiać jak rozgrzać 50m3 za minimum 150.000pln octan+xxxkpln cysterna+ xkpln instalacja ładowania/rozładowania + xxx inne koszta (izolacja i takie tam) = razem pewnie ze 200kpln, a wszystko na zmagazynowanie 10000kWh, czyli na prądzie zwrot 40lat czy więcej

 

Wytrzyma toto w ogóle tyle czasu? w sumie to chyba organiczne jest więc cos tam w czasie się z tym dzieje.

 

Jak już nydar pisał - chodzi o to co by nakłady zwracały się w kilka lat, a tak to .....

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod chałupą mamy setki ton wilgotnego piachu. On wręcz czeka na nadmiar słonecznego ciepła.Te setki należy podzielić przez 4 i wyjdzie równoważna ilość wody. Czym większy dom po fundamencie,tym lepiej.

Można też czekać aż zielone podrośnie i je zbrykietować .Ale to chyba dla bardzo ambitnych ,bo roboty przy tym że ho ho.Ściąć, wysuszyć ,brykietować. Cykl dwuletni bo ściąć jesienią,wysuszyć w następnym roku i zbrykietować.A i dodatkowy kawałek ziemi by się przydał bo w miejskiej działce to nie zanadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles nie sądzisz że 3k/m3 to już na tym koniec i nie ma co się zastanawiać jak rozgrzać 50m3 za minimum 150.000pln octan+xxxkpln cysterna+ xkpln instalacja ładowania/rozładowania + xxx inne koszta (izolacja i takie tam) = razem pewnie ze 200kpln, a wszystko na zmagazynowanie 10000kWh, czyli na prądzie zwrot 40lat czy więcej

 

Wytrzyma toto w ogóle tyle czasu? w sumie to chyba organiczne jest więc cos tam w czasie się z tym dzieje.

 

Jak już nydar pisał - chodzi o to co by nakłady zwracały się w kilka lat, a tak to .....

 

Myślę że przy zamówieniu na 25 ton cena będzie zdeczko lepsza, nawet dwukrotnie. Koszty importu od razu spadają, vat jakoś zachachmęcić, coby kupić jako usługę etc.

Ocet może leżeć i wiek i nic mu nie będzie. Bardziej bałbym się korozji.

 

Poza tym się chyba rozpędziliśmy. Już dawno doszliśmy na tym forum do wnisku, że to nie ma ekonomicznego sensu poza wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz trzymałem kiedyś pół litra w loggii, temperatury skrajne od -20 do +80. Jak się wyprowadzałem to sprzątnąłem tą loggiię i ocet wyniosłem do śmietnika, nie wiem ile miał, bo to był stan zastany(ten ocet oczywiście), a ja tam mieszkałem tak z 5 lat. No i mnie się w śmietniku zbił ten ocet. Nic tam nie wywietrzało w tym occie. Bo i nie ma co CH3COOH.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyliczyc ilosc energii uzyskanej z solarow ?

 

Rozumiem, ze mam zastosowac wzor E = m*m*dt ?

A jaka mase mam wstawic, znajac oczywsicie tylko przeplyw wody w rurach (mam okolo 2 l/min) i robiac pomiar powiedzmy raz na 1 min ?

 

Czy mam np liczyc uzyskana energie w ciagu minuty tak :

e(min) = 2 * 4200 * dt ?

I tak uzyskane czastkowe mam zsumowac z godziny i uzyskam ilosc kwH ?

 

Fantom

ps. Aktualnie mam dwa czujniki temperatur solarnych podpiete obok zbiornika. Musze je przeniesc jednak blizej solarow, bo teraz zbyt mocno przeklamywane sa dane. Nawet jak solary nie pompuja, to czujniki wskazuja duza temeprature - bo rurki miedziane przenosza cieplo ze zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten wzór. Zwykły wzór m*Cg*delta t jest prawdziwy dla ustalonej wymiany ciepła. Chyba trzeba tu założyć ustaloną wymianę ciepła czyli na wymienniku jest stałe schłodzenie i stałe ocieplenie na solarze. Po włączeniu pomp obiegowych czekasz chwilę aż temp. się ustalą i krótko przed pomiarem patrzysz na temp na wejściu i na wyjściu i przy przepływie w minutach po minucie masz zużycie w J/min. Oczywiście to są uproszczenia bo wystarczy, że ktoś mocniej zacznie korzystać z CWU w trakcie pomiaru i zmienią się temp. na wejściu i wyjściu przez co wyjdzie kaszanka.

 

Oczywiście zaawansowane mierniki cieplne , tak jak np ciepłomierze które całkują i różniczkują uwzględniają nieustaloną wymianę ciepła poprzez fakt, że odczytują temp. w skali sekundowej albo nawet i mniejszej, czyli w zapisie matematycznym w czasie dt, czyli są w stanie wyłapać każdą zmianę w bardzo małym kroku czasowym i liczą zużycie w czasie dt a następnie pokazują kwh dla dowolnego przedziału czasowego.

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machnalem sie piszac wzor - liczby podastawilem juz prawidlowo.

 

Czyli jednak E = c * m * dt bedzie ok ?

 

Tylko nie rozumiem, co ma do tego korzystanie z CWU ? Przeciez jak sie zmienia temp na wejsciu/wyjsciu z solarow to jest ok. Przeciez chodzi o cieplo oddane w zbiorniku i dlatego wazna jest roznica temperatur.

Moze po prostu postaram sie czesciej zczytywac dane z czujnika, ale mysle, ze co 10 sek to maks dam rade. Routerek wiecej mocy mi nie wydusi aby to pobrac i zapisac.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to znaczenie, ale jeśli jest spory gradient temp. w pionie zbiornika to wtedy różnice będą niewielkie.

Przy jednakowej temp. w całym zbiorniku, jakieś krótkotrwałe intensywne korzystanie z ciepłej wody spowoduję napływ zimniejszej wodociągowej i mocniejsze schłodzenie glikolu w wymienniku, przez co np zmieni się temp. glikolu z 40/30 na 35/25. Ale jak będziesz robić z krokiem 10s to spokojnie wyłapiesz jakieś małe zmiany i później policzysz policzysz zużycie dla kroku 10s , zsumujesz i wynik będzie w [ J ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...