Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

6,4m spokojnie wystarczy, szerzej nie trzeba. Wypuściłbym jednak utwardzenie poza obrys budynku (w stronę północną), żeby łatwiej było wyjeżdżać tyłem od razu ustawiając się przodem do kierunku jazdy.

Ciasno tam trochę przy wejściu, kuchnia mikroskopijna - spróbujcie ustawić w niej urządzenia - idę o zakład, że będzie za mało miejsca!

Na górze drzwi z łazienki powinny otwierać się na zewnątrz (tak - widzę, że będzie niefortunnie).

Nie wiem do jakiej wysokości będzie ścianka attykowa, ale wygląda na to, że bardzo wysoko (jeśli dobrze widzę to 1,6m). Po co w takim razie okna dachowe? Jako świetliki? Jeśli jednak ścianka niższa, to niektóre pomieszczenia, zwłaszcza garderoba nie będą funkcjonalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie. jestem na etapie szukania projektu i od jakiegoś czasu zacząłem sam szkicować układ parteru dla domu z poddaszem użytkowym i dachem czterospadowym. Góry na razie nie rozplanowałem, ale docelowo mają być 2 sypialnie i łazienka. Co myślicie o takim układzie parteru dla rodziny 3 osobowej? Chętnie poczytam wasze sugestie.

img140.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyrównania ściany bocznej od strony garażu to jest celowy uskok. Spowodowane to jest tym, że ten bok będzie 3 m od granicy działki z sąsiadem, w garażu będą luksfery, natomiast na tej ścianie za uskokiem jest okno do łazienki które ma być otwierane. Ta część ściany będzie 4 m od granicy sąsiada. Jeśli chodzi o tylną ścianę to faktycznie też myślałem o jej wyrównaniu i pewnie tak się skończy. Schody są na pewno w dobrych proporcjach. Ten projekt powstał na bazie projektu "retro". Zmiany względem "retro" uwzględniają dopasowanie do miejscowego planu. Dodatkowo chcę maksymalnie przeszklić parter i wykonać okna typu panoramicznego. Garaż musi być tej wielkości (2 auta) , poza tym więcej powierzchni mieszkalnej dla 3 osób nie trzeba. Salon z jadalnią wg tego układu ma 35 m2. Szerokość elewacji frontowej 15,5 m , długość 12,5 m. Edytowane przez cb1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spiżarnia z oknem jest bez sensu. Zamień miejscami kotłownię ze spiżarnią. Spiżarka też raczej jako schowek na szczotki i mopy, bo za wąska na szafki.

 

Bardzo porozrzucane masz miejsca z przyłączami wod-kan (łazienka i paralnia). Duża kominkacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spiżarnia z oknem jest bez sensu. Zamień miejscami kotłownię ze spiżarnią. Spiżarka też raczej jako schowek na szczotki i mopy, bo za wąska na szafki.

 

Bardzo porozrzucane masz miejsca z przyłączami wod-kan (łazienka i paralnia). Duża kominkacja.

 

Łazienka jest obok pralni, miejsce na pralkę w tej niewielkiej wnęce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pomiędzy pralnią 7 a łazienką 8 widze pomieszczenie gospodarcze 7

Jak chcesz wcisnąc pralkę w taki kąt to po co takie duże pomieszczenie na pralnię?

Za dużo masz tam korytarzyków.

 

Pralnia to nie tylko pralka, ale i suszarka do prania, szafka z chemią, miejsce na brudną bieliznę. Pralka ma szerokość 60-65 cm i taka będzie wnęka.Jeśli chodzi o korytarze to przy łazience jest miejsce na szafę typu komandor, poza tym jakaś komunikacja musi być :) w końcu nie po to człowiek z bloku się wyprowadza by ponownie dusić się na wąskich przestrzeniach. Korytarzyki prowadzą do poszczególnych pomieszczeń, zerknij na projekt retro, wiele osób buduje ten dom i układ jest bardzo podobny. Ja przerobiłem jeden dolny pokój na pralnio-suszarnie i pom. gospodarcze z wyjściem na ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dięki za wypowiedź, tak , do sypialni przez łazienkę , trochę to dziwaczne ... ale tak wymyśliłam bo inaczej nie dało się wszystkiego upchnąć i zabrakło ścian na drzwi . myślisz że te zmiany w projekcie będą na tyle kosztowne że lepiej opłaca się*projekt indywidualny ? dojdzie jeszcze zmiana kąta nachylenia dachu .

Wyznaczyam sobie max 150 m2 pow zabudowy ( ze względu na drogą energooszczędną*płytę grzewczą ) a chciałam mieć na parterze sypialnię , jako taką garderobę plus dużą łazienkę .. już nie ma z czego okroić , spiżarnię upchnęłam pod schodami. Dla mnie problemem jest za duże poddasze.... mamy tylko jedno dziecko które na dodatek niedługo zacznie studia...pewnie będzie wykorzystywane głównie jako magazyn gratów wszelkich.

 

wracając do wejścia przez łazienkę ...myślisz że to jest do zaakceptowania ? , kibelek wisi na na tej ściance która ma wyskość ok 120-130 cm i jest w sumie trochę odizolowany ...sama nie wiem ( ale trochę mnie kusi takie przewrotne rozwiązanie ) poza tym drobnym kiksem chyab udało mi się znacznie ten projekt ulepszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że tak, bo do zaprojektowania od nowa masz cały dach i fundamenty.

 

Jeśli planujesz ogrzewanie gazowe - kotłownia może byc na piętrze.

Ponadto dom może byc częsciowo z poddaszem użytkowym.

 

Na rodzinę 2+1 masz 3 toalety. Goście nie mogą skorzystać w razie czego z waszej łazienki?

Albo po prostu postawić na dom parterowy? Wówczas nie trzeba robić stropu piętra, ściany parteru mogą być niższe - np. 2,4m (a w zamian otworzyć widok na więźbę dachową, co może dać wysokośc pomieszczenia nawet ponad 3,5 m), odpada klatka schodowa, mozna byłoby zrobic dwie łazienki - waszą i gościnno-synową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , pewnie masz rację że nowy projekt wyjdzie taniej. Myślałm o parterówce , ale za płytę fundamentową zapłacę około 520 za metr2 , do tego duża powierzchnia dachu i kąt nachylenia od 35 st , trochę to się nie skleja , ponadto nie cierpię wysokich pomieszczeń i nie znoszę rustykalnych widoków więźby . Myślałam o zmniejszeniu powierzchni poddasza i zrobieniu tarasu , ale z tarasami są same problemy .

Kotłownia na piętrze chyba odpada bo dom będzie grzany powietrzną pompą ciepła, co do parterówki to kusi mnie jedynie to że będzie łatwo rozprowadzić przewody od rekuperacji. W sumie to już trochę skołowana jestem co zrobić , poza tym projektuję ten dom pod tym kątem aby spełnial nie tylko moje oczekiwania na wypadek np póżniejszej sprzedaży i na tym zbędnym poddaszu zrobiłam duuuży pokój dla córki ( można go potem podzielić na dwa , też całkiem spore ) i jeden pokój gościnny z garderobą (potem może on służyć komuś za małżeńską sypialnię ) no i łazienkę z sypem na pranie ( ponieważ znajduje się ona dokładnie nad kotłownio-pralnią na parterze

 

http://imageshack.us/a/img20/2444/poddasze.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie z wymiarami zaznaczają wys 190cm . Parterowy dom z trzema sypialniami w tym jedna z dużą gardrerobą i dużą łazienką , spełniającą wymogi np dla niepełnosprawnych (nigdy nic nie wiadomo ) rzadko ma powierzchnię zabudowy poniżej 200 m a to daje ponad 100 tys za stan zero, no i do tego dach .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

planuje budowę domku według takiego planu. Jest to dość znacznie przerobiony jeden z projektów dostępnych w internecie.

Domek bedzie bez teoretycznie użytkowego poddasza. Chcę aby można tam było swobodnie wchodzic po schodach, rozstawic stół do pinponga, postawić suszarke na obrania itp. itd. Jak sądzicie czy schody usytułowane na ścianie łazienki będa OK? Dół schodów będzie usytuowany około 0,5 m na lewo od wyjścia z sieni do holu. Schody będą miały nachylenie około 40 st. Szerokośc schodów coś około 80 cm i jakaś lekka dla oka konstrukcja.

Chciałbym z tego co sie zorientowałem "strop żerański". Obawiam się, że przez otwór na poddasze nie bedzie możliwe uzycie stropu w systemie "żerań" no chyba, że mozna częściowo położyć "żeran", a tam gdzie sie nieda dolać "monolit"

Wielkośc pokoików może nie powala, ale uważam, że wystarczy ( spanie, odrabianie lekcji, wpadnie do syna kolega czy koleżanka - zmieszczą sie spokojnie ).

Proporcje tych kilku mebli są jak najbardziej zachowane. Domek ma mieć 88-90 m2 i niestety już nie było miejsca na podreczny schowek/spiżarke. Garaż wydaje mi się, że jest dość szeroki, ale trzeba brac pod uwagę, że nie tylko auto bedzie tam parkowało, ale jeszce kilka sprzętów ktore tam beda miały swoje miejsce ( rowery, kosiarka i pewnie wiele innych) Prosze o ocenę, wskazówki i podpowiedzi. Pozdrawiam

 

Rzut domu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/972036b8303ae6b3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka z wejściem z salonu? Wejście do garażu przez część sypialną?

Nie jest to dobrze przemyslane.

 

1. Łazienka - miejsce krępujące do skorzystania, bo na widoku. Brak zapasowej przynajmniej toalety.

2. Wychodzisz z samochodu w butach, kurtce i lecisz przez całe mieszkanie do wiatrołapu, by zdjąc ubranie?

 

Poza tym kuchnia naprawdę mała. No, chyba, że nie gotujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ŁAZIENKA / TOALETA - w sumie można tak określić, że dość krepujące pomieszczenie i może lepiej aby była dalej od strefy dziennej domu. Jest tu gdzie jest za sugestią architekta, który stwierdził, że w takim usytuowaniu wystrczą jedne kanały wentylacyjne. Wczesniej łazienka była na rysunku pod numerem

6, a sień pod numerem 7 z oczywiście przesunientą ścianą miedzy nimi. Niema problemu aby powrócić do koncepcji pierwotnej.

Apropo tego chodzenia w butach przez dom? ( przez mały łapacz/sień od strony garażu )

Ja mogę tamtendy wejść do domu i pewnie nie bedzie problemem mieć tam jakieś klapeczki, aby nie brudząc przejść do głównej sieni zdjąć kurtkę i zostawić buty. Zobacz, że garaż jest duży i ma służyć nie tylko do parkowania auta, ale napewno znajdzie sie tam miejsce na jakiś schowek czy spiżarkę i wtedy jak mam tam wchodzić zimą - ubierać się i biec na zewnątrz?

Druga sprawa po co przejście do garazu, a po to, że jest tam kotłownia i tez czasami trzeba zajrzeć co sie dzieje i znowu jak zima to ubierać sie i biec?.

ZAPASOWA TOALETA - pewnie dziś w Polsce 80% ludzi niema zapasowej toalety bo to urok mieszkania w bloku i spokojnie żyją. Przy 4-ro osobowej rodzinie niema kolejki (wiem z autopsji) kiedy, kto ma skorzystać nawet jak jest jedna łazienko/toaleta.

KUCHNIA - dobrze to ujełeś "gotujecie" - właśnie tam się tylko gotuje nic więcej i sądzisz, że kuchnia jest za mała? Przestrzeń jadalna ( stół ) bedzie między granicą kuchni, a pokojem dziennym. Zamieszczam rozmieszczenie mebli ( proporcje prawidłowe) w kuchni i zapewniam Cię, że miejsca na "gary" i ugotowanie będzie w sam raz.

Zauważ, że powierzchnia użytkowa domu/mieszkania nie przekroczy 90 m2 i trudno na takiej powierzchni zmieścić byc może potrzebne lub niepotrzebne pomieszczenia (zapasowa toaleta czy schowek). Tutaj trzeba szukac kompromisów bo domek nieduży, bryła domu prosta, a co za tym mam nadzieje pójdzie koszty będą mniejsze.

 

Kuchnia:

 

kuchnia1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna po prostu lepiej zrobić projekt.

Ja miałam 4-osobową rodzinę w bloku i kolejki były do łazienki (gdzie była też toaleta).

Kuchnia - nie wstawisz słupka na piekarnik. Dwie szafki sa niewygodne, bo narożne. Gdzie jest miejsce na zmywarkę? Płyta jest blisko narożnika - niewygodnie jest obsługiwać tylne palniki. Mało miejsca do przechowywania.

To sa drobiazgi z którymi mozna żyć. Jasne. Ale nie po to chyba wydajesz kase na projekt indywidualny, by miec dom niewygodny?

 

Podaj założenia (od której strony jest wjazd na działkę, jaka jest maksymalna szerokość zabudowy, itd) to pomyślę nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...