Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Właśnie się boję tych baboli. Z tego co wiem obecnie nie sa wymagane projekty instalacji przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

 

zapamiętaj jedną zasadę jaka obowiązuje w projektach indywidualnych a wygląda ona mniej więcej tak:

Panie Architekcie, a gdzie jest rozrysowane to i to (czy coś w tym stylu)? Panie Inwestorze, chciał Pan to co jest potrzebne do pozwolenia i za tyle Pan zapłacił"

 

na dobrą sprawę to starczy opisać konstrukcję bez żadnych rysunków bo te nie są wymagane. Ważne aby było oświadczenie projektanta i uprawnienia, więcej urzędów nie interesuje.

Niestety później zdarza się często sytuacja opisana powyżej i kończy się na dopłatach bo ktoś potrzebował tylko to co na pozwolenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

@Zbigor dzięki za info.

 

@ciekawski

 

Jak byłem u architekta to powiedział, że będę miał w ramach projektu indywidualnego dokładnie to samo co jest w projekcie typowym, więc biorę to za dobrą monetę.

 

Sam już nie wiem co mam zrobić. Co człowiek to opinia :)

Czy ktoś mogłby sie odnieść do moich przeróbek spisanych w punktach. Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się boję tych baboli. Z tego co wiem obecnie nie sa wymagane projekty instalacji przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

 

Być może spojrzałaś na inna wersję projektu bo w wersji M36C nie ma pomieszczenia gospodarczego tylko kotłownia - chyba, że mówimy o jednym :)

Chodzi mi dokładnie o ten: http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-przystan-wariant-iii,2239,0,0.htm

 

A może mwwisz o zamianie 5 z 14 hmm..? Jeśli tak to może być opcja bo kominek i piec CO by miały jeden komin...

 

Te kosmetyczne zmiany planowane to dodatkowo:

1 Likwidacja małego WC (15) - na pomieszczenie gospodarcze.

2. Wejście do 5 od strony korytarza a nie od garderoby z sypialni 7 (to dlatego, że mamy dopiero dzieckow drodze i jesli zrobić prywatną łazienkę to ta duża (13) byłaby totalnie nieużywana (no może czasami przez gości)

3. Dostawienie pralnio-suszarni właśnie w garażu z przejściem z łazienki 13 (właśnie dlatego, ze garaż zrobi się duuży i będzie tam miejsce)

4. Wywalenie drzwi do spiżarni od strony wiatrołapu.

5. Wywalenie drzwi z wiatrołapu do pokoju (choć zastanawiam się czy to dobry pomysł)

6. Wywalenie drzwi do korytarza prowadzącego do części prywatnej ( za dużo tych drzwi :) )

 

opcjonalnie

4. Przesunięcie łazienki 13 bardziej w kierunku części prywatne (zamienienie jej z pokojem 10 - który też by "wchodził" odrobinę w powierzchnię garażu)

Niestety to wymusiłoby budowanie kolejnego komina a to dodatkowe koszty :(

 

Do zrobienia indywidualnego też skłania mnie to, ze dziś po rozmowie z architektem dowiedziałem się, że przy stropie drewnianym pewnie możnaby było zmienić ściany nośne na działowe. To by skutkowało mniejszymi fundamentami. Z drugiej jednak strony prawdopodobnie trzeba by było w scianach zewnętrznych zrobić pionowe słupy żelbetowe co by się ściany trzymały w pionie. I teraz już zupełnie nie wiem czy to ma sens. Bo co oszczędzę na fundamentach to może pójść w te słupy, ale jednak silki mniej. Sam już nie wiem...

 

Tak, dokładnie tę wersję projektu oglądałam.

Z własnego doświadczenia:

Gdy zlecaliśmy wykonanie projektu indywidualnego, nie były potrzebne schematy instalacji, a tym bardziej ich projekty. W międzyczasie weszły jakieś nowe przepisy wewnętrzne w urzędzie i trzeba było na szybko zlecać ich zrobienie (dodatkowe 2-4tygodnie).

Tak jak wcześniej pisałam, każdy z tych projektów branżowych kosztował 500zł, konstruktor to był wydatek 3 tys. - do obliczeń potrzebnych przy projekcie, a później jeszcze po kilka stówek za dodatkowe detale, które były potrzebne w miarę postępu prac na budowie (w projekcie tego nie było, bo do urzędu nie było wymagane).

Też mamy wjazd na działkę od południa, a do tego wąską działkę i z 10% spadkiem, więc nie znaleźliśmy niczego odpowiedniego w gotowcach. Jednak gdyby był taki projekt gotowy z grubsza by nam pasował, to z pewnością nie bawiłabym się w projekty indywidualne.

Jeśli zdarzy się tak, że znów będę się budowała, a działka będzie w miarę normalna, to kupię projekt gotowy:

- będzie szybciej (w moim przypadku trawało to ponad pół roku),

- mniej nerwowo (architekci bardzo często mają własne widzimisię jak dom ma wyglądać niekoniecznie zgodnie z gustem inwestora np. chcesz dom z wyglądu nowoczesny, a dostaniesz tradycyjny, nie chcesz okapów szczytowych, a dostaniesz tak wielkie jak z lat 90., a najlepsze jest to, że usłyszysz: "bo inaczej nie podpiszę się pod projektem" albo "to zmienicie sobie na budowie")

- im popularniejszy projekt, tym większa pewność że nie bedzie w nim błędów

- do gotowca często dostaniesz gratis lub za niewielką dopłatą projekty dodatkowych, nowoczesnych instalacji, projekt wnętrz, czy też kosztorys (no i masz to od ręki a nie musisz czekać nie wiadomo ile czasu)

- możesz porównać koszty budowy z innymi inwestorami, którzy budują/wybudowali wg. tego samego projektu

 

Co do Twoich zmian:

1. moim zdaniem oddzielne wc jest bardzo potrzebne, chociażby po to aby gości nie wpuszczać do łazienki gdzie mamy wyeksponowane rzeczy osobiste i gdzie nie zawsze musi być porządek

2. To zależy ile tych dzieci planujecie :) Osobna łazienka to dobra rzecz, więc może podprowadźcie tam instalację wod-kan tak na przyszłość. Na razie może tam być duża garderoba

3. Tyle masz miejsca w domu, że spokojnie zrobisz tam pralnię. Proponuję pomieszczenie nr. 13 zamienić na pralnio-suszarnio-kotłownię, bo rozumiem, że będziecie mieli gaz z sieci.

W garażu, na dodatkowych metrach lepiej zrobić warsztat (jeśli jesteś majsterkowiczem) lub składzik na rowery, kosiarkę, grabie, sanki itp. najlepiej z wejściem z zewnatrz.

4. NIE!!! Nie likwiduj tych drzwi. Takie przejście z wiatrołapu z zakupami do kuchni jest rewelacyjne! Już w spiżarce pozbywasz się części produktów a resztę wypakowujesz w kuchni, i to nie przechodząc przez salony :)

5. Ten pomysł nie jest najlepszy. Gdyby drzwi z wiatrołapu prowadziły d holu, to można by to zrobić, jednak na salony...ech to chyba jednak nie ten klimat Ale w Anglii by to przeszło ;)

6. Zgadzam się

Opcja przesunięcia 13/zamienienia z 10, to niekoniecznie dobry pomysł. Teraz głowna łazienka, wc i pom.gospodarcze(kotłownia) wszystkie są obok siebie, czyli i kominy wentylacyjne są obok siebie i ciepła woda szybciej dociera do miejsca odbioru, instalacja wod-kan nie jest nadmiernie rozbudowana.

 

Co do zamiany terrivy na tańszy strop, to zorientuj się czy najtaniej nei wyjdzie strop kanałowy (tzw. żerański) lub Smart. My znaleźliśmy strop kanałowy za ok.14 tys. netto za ok.180m2 - do tego dochodzi wynajęcie dźwigu i zrobienie wieńca. W kanałach planujemy rozprowadzić instalacje wentylacji mechanicznej oraz inst.elektryczną. W firmie produkującej takie stropy od razu mogą zrobić otwory na kominy. Ułożenie takiego stropu to ok. 4 godziny + zalanie zamków i zrobienie wieńca.

 

EDIT:

To co mi szalenie podoba się w Twoim projekcie:

1. duży zadaszony taras

2. przejście z wiatrołapu do spiżarni i kuchni

3. wyjście z kuchni na zadaszony taras

4. przejście z garażu do wiatrołapu

5. miejsce na warsztacik w garażu/lub na motocykle lub quada ;)

Edytowane przez moniss
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłam w projekcie domu instalację gazową do przyłącza - żeby nie trzeba było potem robić osobnego projektu, osobnego dziennika budowy, osobnego pozwolenia.

Poza tym zleciłam projekt wentylacji mechanicznej - żeby można było robić przepusty w stropach (i robić projekt aranżacji wnętrz) na etapie budowy i żeby nikt nie czepiał sie braku komina wentyalcyjnego w kotłowni gazowej.

I jeszcze projekt instalacji ogrzewania podłogowego. To było związane z narzuconym architektowi docelowym zużyciem ciepła przez budynek.

 

Za to elektryka była opisana na jednej kartce, że zostanie wykonana zgodnie z normami ze skrzynką elektryczną umieszczoną tam i tam, z zabezpieczeniami takiego a takiego typu. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie tę wersję projektu oglądałam.

Co do Twoich zmian:

1. moim zdaniem oddzielne wc jest bardzo potrzebne, chociażby po to aby gości nie wpuszczać do łazienki gdzie mamy wyeksponowane rzeczy osobiste i gdzie nie zawsze musi być porządek

2. To zależy ile tych dzieci planujecie :) Osobna łazienka to dobra rzecz, więc może podprowadźcie tam instalację wod-kan tak na przyszłość. Na razie może tam być duża garderoba

3. Tyle masz miejsca w domu, że spokojnie zrobisz tam pralnię. Proponuję pomieszczenie nr. 13 zamienić na pralnio-suszarnio-kotłownię, bo rozumiem, że będziecie mieli gaz z sieci.

W garażu, na dodatkowych metrach lepiej zrobić warsztat (jeśli jesteś majsterkowiczem) lub składzik na rowery, kosiarkę, grabie, sanki itp. najlepiej z wejściem z zewnatrz.

4. NIE!!! Nie likwiduj tych drzwi. Takie przejście z wiatrołapu z zakupami do kuchni jest rewelacyjne! Już w spiżarce pozbywasz się części produktów a resztę wypakowujesz w kuchni, i to nie przechodząc przez salony :)

5. Ten pomysł nie jest najlepszy. Gdyby drzwi z wiatrołapu prowadziły d holu, to można by to zrobić, jednak na salony...ech to chyba jednak nie ten klimat Ale w Anglii by to przeszło ;)

6. Zgadzam się

Opcja przesunięcia 13/zamienienia z 10, to niekoniecznie dobry pomysł. Teraz głowna łazienka, wc i pom.gospodarcze(kotłownia) wszystkie są obok siebie, czyli i kominy wentylacyjne są obok siebie i ciepła woda szybciej dociera do miejsca odbioru, instalacja wod-kan nie jest nadmiernie rozbudowana.

 

Co do zamiany terrivy na tańszy strop, to zorientuj się czy najtaniej nei wyjdzie strop kanałowy (tzw. żerański) lub Smart. My znaleźliśmy strop kanałowy za ok.14 tys. netto za ok.180m2 - do tego dochodzi wynajęcie dźwigu i zrobienie wieńca. W kanałach planujemy rozprowadzić instalacje wentylacji mechanicznej oraz inst.elektryczną. W firmie produkującej takie stropy od razu mogą zrobić otwory na kominy. Ułożenie takiego stropu to ok. 4 godziny + zalanie zamków i zrobienie wieńca.

 

EDIT:

To co mi szalenie podoba się w Twoim projekcie:

1. duży zadaszony taras

2. przejście z wiatrołapu do spiżarni i kuchni

3. wyjście z kuchni na zadaszony taras

4. przejście z garażu do wiatrołapu

5. miejsce na warsztacik w garażu/lub na motocykle lub quada ;)

 

Dzięki moniss i elfir!

 

Cenne uwagi. Z tą łazienką z garderoby to rzeczywiście ciekawy pomysł, może faktycznie podciągnę instalację bez wykańczania. Będe miał na początek do wykończenia tylko dużą łazienkę i WC a nie jak w moim planie dużą i mniejszą :)

 

Co do pralni to chciałbym ją mieć jednak oddzielnie i skłaniam się jednak do "wejścia" w garaż bo dobrze gdy w pralnio- suszarni jest okno. Zamiana 13 chyba nie do zrealizowania bo nie ma na wymianę pomieszczenia na dużą łazienkę z wanną bez większych zmian. W zamyśle 14 jest pranio-suszarnio-kotłownią, ale po odebraniu jej funkcji pralni i suszarni może uda się jeszcze zrobić tam mały składzik na jakieś bambetle domowe. Dostawienie pralnio-suszarni w garażu będzie chyba najmniej kłopotliwe a spełnia moje wszystkie wymagania. Garaż pozostanie i tak ogromny a samochody nie będą dojeżdżały do końca bo obecna szerkość (po zmiana długość garażu) to prawie 7,5 m. Przed maskami jeszcze będzie miejsce na mini warsztat IMO.

Z motocyklami to trafiłaś bezbłędnie :D

http://cdn.imghack.se/images/42a9e4d49a88c8d7f0b5951e6a53c3b6.jpg

 

Stan na czas wprowadzenia szacuje na 1 auto + 1 motocykl. Mam nadzieję, że chociaż jedne zostanie ;)

 

Moniss co do Twoich upodoban to mnie sie podoba dokładnie to samo + dodatkowo oddzielenie strefy publicznej od prywatnej. Moim zdaniem to naprawdę przemyślany projekt. Jedyna wątpliwość to te przejście do spiżarni. Jesli je zlikwidować to dojdzie dodatkowe miejsce "bagażowe" w niej bo tak to cała jedna ściana będzie na drzwi.

 

Cholera tylko ten strop nie daje mi spokoju. Podobno zmiana na drewniany wymaga również zmiany konstrukcji dachu na żebrowy (czy jakoś tak) bo podpory dachu teraz stoją na stropie żelbetowym gdzieś nie koniecznie nad ściankami działowymi/nośnymi.

 

Co do projektu to jestem jak chorągiewka na wietrze... Myslałem, że jednak indywidualny ma przewagę a po Waszych opiniach zaczynam się skłaniać adaptacji gotowego z uwagi na możliwe babole.

Edytowane przez songoku_xxx
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do projektu to jestem jak chorągiewka na wietrze... Myslałem, że jednak indywidualny ma przewagę a po Waszych opiniach zaczynam się skłaniać adaptacji gotowego z uwagi na możliwe babole.
Myśle ze niepotrzebnie sie obawiasz baboli. To w miarę prosta parterówka wiec chodzi o postawienie ścian i przykrycie ich stropem. Terriva jest tu dobrym wyborem bo jest chyba najbardziej popularna i przez to budowlańcy mają doświadczenie w jej układaniu. Kombinując ze stropem drewnianym prosisz sie o kłopoty. Jaką masz gwarancję ze kostruktor którego wybrałeś ma tu doświadczenie praktyczne i czegoś nie zepsuje? Z terrivą jest IMHO o wiele bezpieczniej bo nawet jak coś będzie źle w projekcie to mając doświadczonego kiebuda albo wykonawcę ewentualne błędy wyłapiesz na etapie budowania. Poza tym w terrivie dostajesz w prezencie łatwe do adaptacji pomieszczenia na piętrze. Wiem, że masz zamiar z nich nie korzystać ale nie wiesz co będzie za 10 czy 20 lat...

btw

Ja do projektu indywidualnego dojrzewałem z pół roku wcześniej intensywnie przerabiając gotowce do swoich potrzeb .

Niestety nie znalazłem niczego co mógłbym jakoś sensownie zaadaptować do moich potrzeb, wymogów MPZP i dzialki.

Ja bym skasował drzwi między wiatrołapem a spiżarnią. IMHO nie mają tam sensu. Do spiżarni zagląda sie z zakupami raz na tydzień. Można sobie spokojnie przejść przez salon a jeśli garaż jest na tym samym poziomie to nawet przejechać wózkiem marketowym. Zarąbiste rozwiazanie. Widzialem u znajomych. parkujesz auto w garażu, ładujesz produkty do wózka i jak panisko jedziesz nim do spizarni. Czyściutko, cieplutko, ręce i kręgosłup od siatek nie bolą.

btw na domowe bambetle najlepszy jest strych. Nie wiedziałem co zrobić ze swoim to wyciąłem dziurę w suficie WC, założyłem schody opuszczane i przez pare lat uzbierała mi sie tam niezła kupka różnistych zabawek, kartonów po różnych sprzętach i innych dupereli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to chyba zostane przy adaptacji gotowego projektu. Może udałoby się jeszcze bardziej "otworzyć" kuchnię na salon.

 

Ostatecznie nie będę likwidował mniejszej łazienki. Zgodnie z sugestią najwyżej jej nie wykończę. Jedyne co to wykroje miejsce w garażu na suszarnio-pralnię z przejściem z łazienki (13). tyle chyba powinno wystarczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką kotłownię na strychu poradził mi człowiek który mieszka na codzień w Holandii. Tam podobno to często spotykane rozwiązanie. Sam bym pewnie na to nie wpadł. A pomysł jest o tyle fajny że opócz kilku zalet, jak oszczędność miejsca , możliwość bliskiego sąsiedztwa z łazienkami, czy jeden ciąg kominowy ma dodatkowy bonus w postaci wiekszego bezpieczeństwa użytkowania. Chodzi o to że gdy nie daj Boziu zacznie sie z pieca gaz ulatniać i będzie BUUUM to rozwali tylko kawałek dachu a nie całą chatę. Jest spora szansa, ze wygospodaruję te 6,5m3 kubatury i zrobię kotłownię na poddaszu a nie na parterze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dobry wieczór,

Chciałbym prosić o opinie i sugestie odnośnie wstępnej koncepcji naszego domu.

Dom na chwilę obecną ma być przeznaczony dla rodziny 2+1, jednak projektowany jest dla docelowej liczby potomków - więc jest trochę na wyrost :)

 

Chcieliśmy dom możliwie prosty w budowie i tani w utrzymaniu, dlatego też zdecydowaliśmy się na zawartą bryłę i dwuspadowy dach. Zdecydowaliśmy się również nie robić garażu w bryle, zamiast tego będzie wiata/daszek nad miejscem postojowym przy domu, która jednocześnie urozmaici bryłę domu.

 

Projektując dom projektujemy od razu budynek gospodarczy, który w przyszłości planujemy również budować, a w którym będziemy mogli trzymać sprzęty, rowery, narzędzia i wszelkie inne mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Tam też będzie jedno miejsce parkingowe dla samochodu.

 

Działka jest dość niekorzystnie usytuowana - posiada wjazd od południa (droga jest usytuowana równolegle do osi "1" na rysunkach), dlatego też zdecydowaliśmy się na wejście do domu i wjazd "od boku" tj od strony wschodniej.

 

Planujemy ogrzewanie piecem z podajnikiem na ekogroszek - z tego względu kotłownia posiada tylko wejście z zewnątrz i nie jest połączona z domem - nie chcemy aby brud i zapach roznosiły się po domu.

 

Przyglądając się rzutom, które do tej pory udało nam się wspólnie z architektem wypracować nasuwają się nam następujące pytania:

 

PARTER

1. Czy warto robić w salonie dodatkowe drzwi na taras od strony południowej? I czy w ogóle warto robić taras od południa, na taras od zachodu jesteśmy zdecydowani.

2. Czy salon nie jest zbyt mały jak dla rodziny 4 lub 5 osobowej (w perspektywie)? W końcu to pokój, w którym spędza się najwięcej czasu, odpoczywa i przyjmuje znajomych. 30m2 salonu wydaje mi się niemało, jednak po wstawieniu stołu i sofy robi się jakoś "ciasno".

3. Zastanawiamy się w jaki sposób można byłoby wydzielić w kuchni spiżarnię i czy spiżarnia jest tak naprawdę wygodna czy też można byłoby ją zastąpić szafą wnękową na art. spożywcze w kuchni.

4. Usytuowanie stołu w kuchni na chwilę obecną wydaje się być niezbyt wygodne - może warto go przesunąć "w kąt" - bliżej osi "1" i jednocześnie przenieść lodówkę?

PODDASZE

5. Chcielibyśmy wydzielić garderobę z sypialni na poddaszu w miejscu gdzie obecnie wrysowana jest szafa wnękowa jednak czy garderoba pod skosem to wygodne wyjście?

6. Myślimy nad powiększeniem łazienki - ta obecnie wydaje się być strasznie wąska i długa - wydaje się być mało przestronna i wygodna.

7. Zastanawiamy się na małą antresolą w pokoju dla dziecka - coś a'la niewielki domek na drzewie tylko, że w domu. Wysokość byłaby niewielka - ok. 150 cm w najwyższym punkcie - czy ktoś może próbował takiego rozwiązania i czy to gra warta świeczki?

 

No i oprócz tego chciałbym się dowiedzieć ogólnych opinii na temat projektu bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów - co jest ok, co byście zmienili, na co zwrócić uwagę. Wszelkie sugestie, pomysły i propozycje z pewnością bardzo nam pomogą :D

 

011_Bie_Rysunki_01_01.jpg

011_Bie_Rysunki_02_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie t ten projekt wcale nie wykorzystuje poludniowej strony, a na dodatek traci sporo ciepła przez okna od północy.

Dlaczego nie zrobicie wejścia od wschodu, kotłowni od północy i pokoju z kuchnią od południa a sypialni od zachodu?

Kurczę, to projekt indywidualny, a zero indwidualnego dopasowania do działki. Takich projektów na pęczki w gotowcach.

Zapłacicie za indywidualny, który architekt zerżnął z jakiegoś istniejącego.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misq, jak wysoką planujesz ściankę kolankową i jaki kąt dachu?

W łazience na poddaszu kibelek umieściłabym tam gdzie jest umywalka, a umywalkę dałabym na kominach.

W sypialnia na poddaszu bardziej pojemna będzie jednak szafa.

Co do tarasów, to nie róbcie do niego fundamentu. Po wybudowaniu SSO domu, spokojnie wybierzecie, gdzie chcecie wypoczywać/ gdzie są najlepsze widoki/odpowiednie nasłonecznienie czy zacienienie i wtedy zróbcie taras na gruncie (zawsze można go później jeszcze rozbudować).

 

Czy ten projekt spełnia wzystkie Wasze pragnienia? Czy może jest jednym wielkim kompromisem? Jeśli to drugie, to przemyślcie to jeszcze raz. Tak jak napisała Elfir: takich gotowców jak Wasz indywidualny, jest na pęczki.

Spiżarka - jak dla mnie konieczna, teraz nie mam i bardzo mi tego brakuje (podobnie jak garderoby przy wejściu).

Nie wiem jak Wy, ale ja chciałam mieć koniecznie zadarzony taras oraz oddzielną pralnię i suszarnię.

 

Czy możesz jeszcze wrzucić rzut domu na działce? Rysunek usytuowania domu na działce - tak to się ładnie nazywa ;)

 

EDIT:

Polecam wątek "Czego w urzadzaniu domu nie zrobilibyście ponownie"

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urz%C4%85dzaniu-domu-nie-zrobiliby%C5%9Bcie-ponownie&p=5009222&viewfull=1#post5009222

Trochę długi, ale warto chociaż przeczytać "po łebkach"

Edytowane przez moniss
Edycja linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie t ten projekt wcale nie wykorzystuje poludniowej strony, a na dodatek traci sporo ciepła przez okna od północy.

Dlaczego nie zrobicie wejścia od wschodu, kotłowni od północy i pokoju z kuchnią od południa a sypialni od zachodu?

Kurczę, to projekt indywidualny, a zero indwidualnego dopasowania do działki. Takich projektów na pęczki w gotowcach.

Zapłacicie za indywidualny, który architekt zerżnął z jakiegoś istniejącego.

 

Odnośnie usytuowania, może nie napisałem tego zbyt jasno, ale na dole rysunku jest wschód, więc kierunki świata są prawie dokładnie tak jak piszesz - czyli wejście od wschodu, kuchnia od południowego wschodu i salon od południowego zachodu, sypialnia na parterze od zachodu i łazienka + kotłownia na północnej ścianie. Na poddaszu sypialnie dzieci od południowego szczytu, nasza sypialnia oraz łazienka od północnej strony (stwierdziliśmy, że nie chcemy zbyt dużo, najlepiej wcale, okien połaciowych oraz, że dzieciom przysługują najbardziej słoneczne pokoje :) ). Tak więc od północy jest tylko jedno małe okienko w łazience na parterze i okno w naszej sypialni.

 

Dzięki za zainteresowanie, po pracy wrzucę mapkę z zagospodarowaniem działki to wtedy wszystko powinno być bardziej czytelne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wygospodarowac spiżarkę:

http://images62.fotosik.pl/488/8d5505eb9316b789.jpg

 

Z rad:

- nie rób schodków do wejścia, tylko wyprofiluj pochylnię z kostki brukowej. Wjedziesz wózkiem do domu, bez wnoszenia go.

- od południa zrób jak najwięcej przeszkleń w salonie. Jeśli masz blisko drogę, okna nie muszą zaczynać się standardowo 80 cm nad podłogą, ale np. 150 cm, tak by z ulicy nie było widać wnętrza domu. A światło będzie wpadać. Starczy wyjście tarasowe od zachodu. To od poludnia i tak było zastawione stołem.

http://czasnawnetrze.pl/i/dz04MDAmaD02MDA=/48868164/26630-nowoczesna_architektura_dom_czarna_sciana_w_salonie.jpg

- okno narożne jest drogie. Rozważ czy nie lepiej wstawić słupek w narożniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misq, jak wysoką planujesz ściankę kolankową i jaki kąt dachu?

Ścianka kolankowa 70 cm, kąt połaci 40 lub 43 stopnie (skłaniam się ku 40).

 

W sypialnia na poddaszu bardziej pojemna będzie jednak szafa.

Tak też chyba zrobimy, czyli jednak zamiast standardowej garderoby szafa/zabudowa z płyt meblowych na tyle głęboka, aby było można jeszcze do środka wejść "na krok" i się rozejrzeć.

 

Spiżarka - jak dla mnie konieczna, teraz nie mam i bardzo mi tego brakuje (podobnie jak garderoby przy wejściu).

Przy wejściu planujemy zwykłą szafę, stwierdziliśmy, że na wierzchnie okrycia nie potrzebujemy garderoby.

Co do spiżarni to nadal debatujemy, czy w kuchni wygodniejsza będzie spiżarnia jako oddzielne pomieszczenie czy też zabudowa/szafa we wnęce na 80 cm.

Sam już nie wiem czy wygodniej będzie korzystać z takiego "składzika" położonego bezpośrednio w kuchni jak szafa, czy też jako oddzielne pomieszczenie, do którego mimo wszystko trzeba "wejść".

 

Nie wiem jak Wy, ale ja chciałam mieć koniecznie zadarzony taras oraz oddzielną pralnię i suszarnię.

 

Chcemy by nasz taras spełniał tylko funkcję zejścia do ogrodu, a tam już urządzić sobie miejsce gdzie można będzie zjeść obiad latem.

Odnośnie pralni i suszarni to się zastanawialiśmy nad tym, ale nie wiem na czym może polegać przewaga takiego pomieszczenia nad dużą łazienką z pralką i suszarką umieszczoną w zabudowie?

 

Czy możesz jeszcze wrzucić rzut domu na działce? Rysunek usytuowania domu na działce - tak to się ładnie nazywa ;)

 

Bardzo dziękuje za porady, z tej odnośnie tarasu z pewnością skorzystamy! :D

A poniżej rysunek zagospodarowania działki:

011_Zagospod v3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...