Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A może coś takiego - mojej własnej "produkcji":

dom z warsztatem_.jpg

 

Kratki są co 0,5m

 

Korytarz zakończony portfenetrem można włączyć do pomieszczenia gospodarczego lub łazienki. Podział pom. gosp. i łazienki - dowolnie.

Okien brak na rysunku - rozmieszczenie wg. własnego "widzimisię" ;)

Pomieszczenie biblioteczne ma ok.14,5m2, aby móc nie tylko wstawić tam półki z ksiażkami, lecz także dłużej ugościć krewnych oraz wstawić biurko do prac z komputerem i domowymi rachunkami.

 

A tutaj zmodyfikowany układ wnętrz z Waszego projektu + warsztat.

parter1.JPG

Na poczatku kuchnia i klatka schodowa mogą mieć okna nietwieralne (jakieś najtańsze, aby po kilku latach, gdy powstanie warsztat nie żal ich było wyrzucić).

 

Inny ciekawy projekt z "gotowców": http://www.mgprojekt.com.pl/helios

 

helios_rd1.jpghelios_rd2.jpg helios_wd1.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moniss - przeróbka istniejącego projektu jest o tyle trudna, ze trzeba zgrać ściany nośne. Należałoby ścianą między salonem a biblioteką wyjść wprost na środek schodów i wówczas konstrukcję schodów i otworu na schody oprzeć na niej.

 

Ale przeróbki bardzo fajne :) Okna fixy można wykorzystać potem w dobudowanym warsztacie. Przecież tam też będzie potrzebne światło dzienne.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Planujemy z żonką na wiosnę wystartować z budową własnego domku. Kupiliśmy w zeszłym roku działeczkę 10 A, na której chcemy postawić parterówkę. Nie będzie schodów, tanie instalacje (zobaczym), i piękne są one że aż.

I tutaj okazuje się, że fajnie fajnie....jak się widzi u kogoś. A jak sami mamy sobie wybrać projekt, to qrde nie ma nic, co by pasowało. Projektów setki, tylko w każdym coś źle narysowali ;)

Pomyślelim z żonką, że narysujemy sobie to cudo sami i będzie wypas jak trza. Zasiedlim, pomyślelim, porysowalim, pomyślelim raz jeszcze, poprawilim i jest:

1.jpg

2.jpg

10.jpg

17.jpg

 

Założenia są takie:

1) Salon od pd-zach, żeby było ciepło po południu i wieczorem,

2) Sypialnie od wschodu, żeby się łatwo rano wstawało, a wieczorem nie było gorąco,

3) Kuchnia z podglądem na strefę wejściową,

4) Szerokość domu około 16-17m, żeby maksymalnie wykorzystać rozmiary działki 25x40m

5) Oddzielone strefy dzienna i nocna - w nocnej min 3 sypialnie i łazienka.

6) Pomieszczenie gospodarcze/ kotłownia w której można palić kotłem na paliwo stałe.

7) Możliwie prosta bryła domu, żeby było łatwo wybudować (samemu) i taniutko jak się da.

8) Żadnych podcieni od strony słonecznej - żeby nie zacieniać.

9) Dach 4 spadowy (kwestia gustu), o możliwie małym kącie nachylenia (kwestia ceny), ale nie zbyt małym (kwestia nieprzemakalności)

10) Żadnych schodów w domu - poddasze użytkowe nas nie rajcuje.

11) ma być ładny

 

Niby wszystko wyszło. Nieścisłości są takie:

7) Ten podcień był konieczny, bo dom bez niego wyglądał dosyć powiedzmy sobie.... retro.

11) Nie do końca mi się podoba:

a) taras - jest od przodu, a nie ma go gdzie wstawić - może będzie ok - doradźcie. Od strony południowej zostaje 4 m do granicy i chyba nie można robić tarasów.

b) Ten dach to już sam nie wiem czy za płaski, czy za wysoki. Obecnie ma 25 st. Ja chcę 20 st., a żona 30. Sam nie wiem co o tym mam myśleć.

c) Najgorsze jest jednak to, co w środku. Funkcjonalnie to chyba bardzo dobrze, ale jakoś te 2 równoległe korytarze mi psują harmonię. Wygląda to tak, jakby to projektował jakiś za przeproszeniem amator taki jak ja, albo nawet amator z amatorką.

Pomóżcie proszę, bo nie mogę się przekonać.

Co ma zrobić - zmienić czy się przekonać?

b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa

Rozumiem że zaczęliście od sprawdzenia MPZP i macie pewność że da się wybudowac to co narysowaliście ?

Korytarze nie wyglądają dobrze, w ogóle układ domu mi się nie podoba, proponuję wybrac się ze swoimi pomysłami do architekta , na pewno uda się stworzyc projekt indywidualny który będzie wam odpowiadał i jednocześnie będzie fajnie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zaczęliście od sprawdzenia MPZP i macie pewność że da się wybudowac to co narysowaliście ?

Korytarze nie wyglądają dobrze, w ogóle układ domu mi się nie podoba, proponuję wybrac się ze swoimi pomysłami do architekta , na pewno uda się stworzyc projekt indywidualny który będzie wam odpowiadał i jednocześnie będzie fajnie wyglądał.

 

Mi też się nie podobają, ale nie wiem, jak to naprawić.

MPZP nie ma, ale mam WZ, na podstawie których to narysowałem. Można to wybudować.

Tyle, że nie bardzo chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego rysujesz sam jeśli nie masz o tym pojęcia ? Przecież i tak będziesz musiał znaleźć architekta więc może od tego zacznij, przedstaw mu swoje pomysły a on się zajmie resztą.

 

Na początku narysowałem coś takiego:

1.jpg

Ale łazienka daleko, a do jednego z pokoi wchodzi się przez główny korytarz.

Przeglądaliśmy tak jak pisałem setki projektów, ale wychodzi na to, że tych założeń się nie da pogodzić (dom ma być prostokątny, a korytarze dwa - jak zrobić, żeby nie były równoległe?).

Architekta mam, ale on jest bardziej konstruktorem - sprawdzonym i godny polecenia. Co zaś się tyczy części architektonicznej, to chciałem po swojemu, a nie z adaptacji, bo nie miałem czego adaptować.

Szukam pomocy, bo to nie jest łatwe zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa
Chyba się nie rozumiemy. Ty masz wizje swojego domu więc jeśli żaden gotowiec ci nie pasuje to idziesz do architekta, mówisz mu jak dom ma wyglądać a on tworzy dla ciebie projekt. Nie musisz mu przygotować swojej wersji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku narysowałem coś takiego:

.

 

Cały ogród będziesz miał od północnego wschodu? Bez salonu połączonego z ogrodem? Z tarasem od ulicy?

Przy twoim układzie stron świata IMHO lepszy byłby węższy projekt od frontu i ciągnący się wgłąb działki.

 

Ponieważ pokoje dzieci pełnią role ich bawialni, lepiej umieszczać je od dobrze nasłonecznionej strony, tak by zimą, już około południa, nie trzeba było zapalac lampy.

Wc przy kuchni też maleńkie - większa osoba siedząc na ubikacji będzie kolanami dotykać drzwi.

Kuchnia od południa będzie przegrzana. Na dodatek - jak zamierzasz ją urządzić, skoro na każdej ścianie jest otwór? Beziesz robijać blaty robocze na małe krótkie odcinki?

 

Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wyjście na zewnątrz i wejśćie drugie w wiatrołapie. Inaczej będziesz roznosił pył węglowy po domu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ogród będziesz miał od północnego wschodu? Bez salonu połączonego z ogrodem? Z tarasem od ulicy?

Przy twoim układzie stron świata IMHO lepszy byłby węższy projekt od frontu i ciągnący się wgłąb działki.

 

Ponieważ pokoje dzieci pełnią role ich bawialni, lepiej umieszczać je od dobrze nasłonecznionej strony, tak by zimą, już około południa, nie trzeba było zapalac lampy.

Wc przy kuchni też maleńkie - większa osoba siedząc na ubikacji będzie kolanami dotykać drzwi.

Kuchnia od południa będzie przegrzana. Na dodatek - jak zamierzasz ją urządzić, skoro na każdej ścianie jest otwór? Beziesz robijać blaty robocze na małe krótkie odcinki?

 

Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wyjście na zewnątrz i wejśćie drugie w wiatrołapie. Inaczej będziesz roznosił pył węglowy po domu.

 

No właśnie nie. Cały ogród będę miał od zachodu. Dom jest na działce 25x40m przesunięty maksymalnie na wschód. Rozważałem jeszcze wejście od północy, ale wtedy to już zupełnie nie wiem jak to rozplanować. Teraz jest wejście jakby od ogrodu, po którego drugiej stronie będzie jeszcze garaż na 2 samochody.

Z tymi pokojami od nasłonecznionej strony to może racja. Zastanowię się jak to mogłoby być.

WC ma wymiary 1,2x1,2m a u siebie mam 0,9x1,1 i faktycznie jest trochę przywąskawe - dlatego daję 1,2x1,2, żeby się zmieściła umywaleczka.

Kuchnie w obecnym domu mam od południa i okno 210 bez żadnego okapu czy zadaszenia, a w nowym będzie od pd-zach, okno 150 i okap 80cm. Wydaje mi się, że będzie OK. Acha...udało nam się ją sensownie umeblować, bo jest dość miejsca.

Kotłownia miała być na początku tylko pomieszczeniem technicznym z piecem na gaz. Węglem na pewno nie będę palił - najwyżej drewnem i grzał prądem.

Może przesunę drzwi do wiatrołapu.

 

uklad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie rozumiem - okna większości pokoi chcesz mieć od strony sąsiadów?

Dlaczego nie ustawisz dłuższą ścianą wąskiego budynku wzdłuż ulicy?

I jeszcze taki hektar do garażu?

 

Tutaj bardziej zwarty twój budynek:

http://images62.fotosik.pl/534/a963d23a35fdb6a4.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej logiczny sposób rozmieszczenia pomieszczeń to taki:

http://images65.fotosik.pl/533/9502c605b5fc0211.jpg

 

Też chciałem coś takiego, ale w WZ mam maksymalną szerokość elewacji frontowej 14m. Dlatego chcę wyciągnąć dom po szerokości. Poza tym dom i garaż chcę osobno, żeby rozłożyć koszty budowy w dłuższym terminie.

Co do tej odległości między domem a garażem to wydaje mi się to zaletą. Zostaje dużo miejsca na ogród, a odśnieżenie 15 metrów chodnika to dla mnie norma.

Elfir przekonuje mnie Twój projekt domu. Rozrysuję sobie to w CADzie i zobaczę co z tego wychodzi. Wada - zajmuje więcej miejsca w dłuższym kierunku działki, ale to chyba jest do przełknięcia.

A gdzie w takim razie proponujesz umieścić garaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tytułu.jpg

 

Elfir narysowałem Twój projekt w CAD i o zgrozo wyszła pow. zabudowy około 220m2.

Ja według WZ mam maksymalną pow. zabudowy 230m2 wliczając w to garaż na 2 stanowiska. Taki garaż musi mieć 5,5m szerokości w środku, więc min wymiary to pewnie 6x6m= 36m2 pow. zabudowy. Zostaje około 194 m2 na dom.

Przykroiłem trochę grubość ścian i poobcinałem trochę i wyszło 14x14= 196m2. Coś się jeszcze zwęzi i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...