Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem korytarz przy sypialniach jest za długi i niepotrzebnie powykrzywiany na końcu.

Nie robiłabym wejścia do strefy sypialnianej przez salon (w domach raczej odziela się strefe nocna od dziennej, a nie łączy ;)

Garderoby są trochę małe - ubrania można powiesić tylko po lewej i prawej od drzwi - inaczej nie bedzie można swobodnie się poruszać. Nie bardziej pojemne byłyby szafy wnękowe?

Co to za małe pomieszczenia (czerwone i fioletowe) obok łazienek?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi pomóc? Skąd najlepiej wziąć dobry projekt? Czy cokolwiek z tych zasługuje na uwagę?: http://http://www.favore.pl/search/?q=projekt+domu&sdescr=1&&cid=101110. Nie wiem od czego zacząć w poszukiwaniach projektu. Pozdrawiam :)

 

Od zobaczenia planu zagospodarowania przestrzennego (lub zdobycia warunków zabudowy dla działki) - tam będą ogólne wytyczne jak ma wyglądać dom (powierzchnia zabudowy, ilość kondygnacji, skos dachu, czasami też kolor dachu i ścian).

Następnie czytamy na forum wątki typu: czego nie zrobilibyście/zrobilibyście ponownie budując jeszcze raz.

Dopasować to wszystko do własnych upodobań/stylu życia:

- niektórzy potrzebują dodatkowego pomieszczenia do pracy (np. warsztat majsterkowicza), pokoju dla teściowej, która mieszka daleko ale lubi nas odwiedzać; pokoju do ćwiczeń, duzej garderoby itp.

- jedni wolą kuchnię otwartą aby mieć wszystkich domowników na oku, inni wolą zamknąć się w kuchni aby nie zagłuszać pozostałym ulubionego programu telewizyjnego.

- warto też przemyśleć czym będziemy dom ogrzewali (np. kotłownia na paliwo stałe musi być większa i mieć dodatkowe wejście z zewnątrz)

Teraz mniej-wiecej wiemy czego szukać wśród projektów, a jest ich całe multum na necie.

Jeśli nic nie znajdujemy, bo jesteśmy bardzo wybredni ;) albo mamy "trudną" działkę to udajemy się do architekta, aby on się nad naszym przyszłym domem "nagłowił".

Ale dobrego architekta trudno znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]233873[/ATTACH]

 

Elfir narysowałem Twój projekt w CAD i o zgrozo wyszła pow. zabudowy około 220m2.

.

 

Coś nie tak wrysowałeś, bo twój oryginalny rysunek skróciłam znacznie i powiększyłam wnękę wejciową. Wydłużyłam go tylko w głąb o jakieś 1,5 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak wrysowałeś, bo twój oryginalny rysunek skróciłam znacznie i powiększyłam wnękę wejciową. Wydłużyłam go tylko w głąb o jakieś 1,5 m

 

Nie wiem, bo jak przyjąłem znacznik 3m jako faktycznie 3m, to wyszło to ogromne. Przyjąłem szerokość południowych sypialni jako 3m i wtedy wyszło tak, jak piszę. Ostatecznie poprzycinałem trochę i zostało 14x14. Mnie to odpowiada. Salon też jest w miarę duży. Trzeba jeszcze troszkę przerobić, żeby zmniejszyć pow. zabudowy, ale ogólnie jest dobrze. Okazuje się, że moje założenia były zbyt tendencyjne i zamknąłem się na lepsze rozwiązanie. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek - moja pomoc też jest amatorska, nie jestem architektem.

Na pewno profesjonalista zaproponuje jeszcze coś innego.

 

W kwestii garażu - połączony z budynkiem będzie miał niższy podatek od nieruchomosci.

Ponieważ to projekt indywidualny, warto podejść też indywidujalnie i zaprojektować dom z możliwością rozbudowy - o garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek - moja pomoc też jest amatorska, nie jestem architektem.

Na pewno profesjonalista zaproponuje jeszcze coś innego.

 

W kwestii garażu - połączony z budynkiem będzie miał niższy podatek od nieruchomosci.

Ponieważ to projekt indywidualny, warto podejść też indywidujalnie i zaprojektować dom z możliwością rozbudowy - o garaż.

 

dzialka.jpg

domek.jpg

 

A ja byłem pewien, że jednak jesteś. Narysowałem to na gotowo i wyszło 13x13m, czyli o 12,5 m2 mniej pow. zabudowy niż było pierwotnie, a dom ma taką samą, lub lepszą funkcjonalność oraz znacznie ciekawszą bryłę i układ pomieszczeń.

Zmniejszenie pow. zabudowy domu pozwoliło powiększyć garaż więc dodałem pom. techniczne - razem może być 230m2 pow. zabudowy dla całości, czyli jest dobrze.

Najfajniejsza jest jednak pow. biologicznie czynna - wg WZ musi wynosić minimum 700m2 :D

 

Co do rozbudowy o garaż czy podatku od nieruchomości. Podatek to nie takie znowu wielkie pieniądze, choć wiem, że za garaż wychodzi sporo.

Ale ja wolę mieć garaż osobno, bo jak razem to tylko w jednej bryle - nie podobają mi się "doklejanki", a jak w jednej bryle to koszty od razu, na które po prostu mnie nie stać.

Poza tym mam maksymalną szerokość elewacji frontowej 14m - z garażem na 2 samochody bym się nie zmieścił.

Tak czy siak bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek Kardyś, jakie wymiary przyjąłeś dla rodzicielskiej sypialni? Na rysunku coś ciasnawo to wygląda. Pamiętaj, że z jednej i drugiej strony łóżka powinno być dojście o szerokości min.70cm aby było w miarę wygodnie. Do tego potrzeba jeszcze trochę miejsca przed szafą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek Kardyś, jakie wymiary przyjąłeś dla rodzicielskiej sypialni? Na rysunku coś ciasnawo to wygląda. Pamiętaj, że z jednej i drugiej strony łóżka powinno być dojście o szerokości min.70cm aby było w miarę wygodnie. Do tego potrzeba jeszcze trochę miejsca przed szafą.

 

Spokojnie, wszystko jest w sam raz. Zostaje po 83cm na przejście, przy szafie wnękowej 80cm i łóżku 2x1,6m.

Wymiary sypialni to 3,56x4,06 - bez szaleństw, ale to nie jest wielki dom, tylko przytulny i tani w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spoko :)

Ale i tak, gdy pójdziecie do architekta, to pozwólcie mu na jego włąsną inwencję twórczą w pierwszej koncepcji. Niektórzy mają ciekawe pomysły, inni...no niestety, mogą nawet na wszystkie (2-3) wstępne koncepcje dać to co pokażecie z jakimiś niewielkimi modyfikacjami. Sama tak niestety zrobiłam podczas poszukiwań architekta. Kolejnemgo za to zarzuciłam tyloma różnymi ulubionymi fragmentami różnych projektów, ze aż się pogubił i we wszystkich wstępnych koncepcjach dostaliśmy antresole chociaż ich nie chcieliśmy :D, za to niektóre jego pomysły były całkiem niezłe (on też pozostał)

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy działkę budowlaną o powierzchni ok. 670 m, szerokość 22 m i długość 30 m. Chcemy mieć projekt indywidualny, gdyż nie mogliśmy jakoś znaleźć czegoś co nam odpowiada w przeglądanych projektach. Założenia jakie przekazaliśmy architektowi to:.

Typ budynku: wolnostojący

Dom piętrowy – dla 5-os. rodziny

Bez piwnicy

Garaż: jedno lub dwustanowiskowy

Wjazd: Od północy

Wielkość domu: ok. 200m2 powierzchni użytkowej.

Pomieszczenia: parter - salon z kominkiem, jadalnia, kuchnia (dobrze jak ze spiżarnią), pokój gościnny/gabinet, łazienka, duży hol. Piętro: sypialnia rodziców z garderobą i łazienką (może być mniejsza od pokoi dzieci) oraz 3 sypialnie dla dzieci, 1 większa łazienka ogólnodostępna, pralnia/schowek/garderoba.

Ogrzewanie podłogowe w całości budynku, kocioł gazowy kondensacyjny. Wentylacja może być grawitacyjna bądź mechaniczna.

Otrzymaliśmy bardzo wstępne koncepcje układu funkcjonalnego pomieszczeń. Wersja I z garażem jednostanowiskowym i wersja II z garażem dwustanowiskowym.

Co sądzicie o tych układach.

rzut parteru wersja I.jpgrzut parteru wersja II.jpgrzut piętra wersja I.jpgrzut piętra wersja II.jpg

Edytowane przez maksimini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co bym zmieniła w Twoim projekcie to:

- poszerzenie łazienki na dole, bo na ok.145cm szerokości zmieścisz tylko kabinę 70-tkę i na wc zostanie już tylko 70-cio centymetrowa kliteczka (wygodniej by byo brać prysznic w kabinie min. 80cm i drugie tyle mieć miejsca na wc)

- szerszy garaż: jednostanowiskowy na 3,4m, a dwustanowiskowy na 6m

cytat z Muratora:

Superwygodny garaż to taki, w którym zachowana jest – przynajmniej z jednej strony – odległość 1,2 m między parkującym autem a przegrodami budowlanymi (ścianami). Przejście o szerokości 1,2 m umożliwia samodzielne poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim, spakowanie wózka, przeprowadzenie i odstawienie roweru, przeciągnięcie kosiarki.

http://muratordom.pl/budowa/drzwi-bramy-garazowe/wygodny-garaz,113_4646.html

 

- doświetlenie garażu i pomieszczenia obok oknami od wschodu

- czy w kuchni nie będzie zbyt mrocznie i ponuro, gdy będzie tylko okno od północy?

- doświetlenie światłem naturalnym garderoby i łazienki na piętrze.

 

Czy zastanawialiście się może nad zamianą wspólnej garderoby dzieci na ich wspólną łazienkę? Bo obawiam się, że dzieci w wielku lat nastu mogą przeprowadzać wojny o "pożyczanie" ubrań drugiego.

Przy małżeńskiej sypialni zrobiłabym też większą łazienkę z wanną, aby można było się zrelaksować wieczorem (nawet we dwoje). Gdy dzieci będą nastolatkami dopchać się do łazienki wspólnej aby skorzystać z wanny lub bidetu, to będzie graniczyło z cudem.

To takie moje spostrzeżenia gdy odwiedzam rodzinę i znajomych (a mają oni tylko po 2 dzieci)

 

Duża pralnia z suszarnią i prasowalnią, to bardzo dobry pomysł.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam:)

 

Jestem tu nowy i chciałbym poddać opinii nasz wymarzony projekt. Po obejrzeniu setek gotowych projektów doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem dla nas będzie projekt indywidualny. Głównie ze względu na fakt, że chcemy dom ogrzewać paliwem stałym(eko-groszek) i ilość projektów dostosowanych dla takiego typu ogrzewania jest ograniczona. Jako, że nie dysponujemy dużymi zasobami, chcemy wybudować dom w miarę tani i taki abyśmy mogli jak najwięcej wykonać własnymi rękami. Cechami priorytetowymi jest dla nas: kotłownia przystosowana do ogrzewania węglem, wygodny salon i możliwość wyjścia z niego bezpośrednio na taras, brak zbędnych pokoi, ale za to możliwości zwiększenia ich ilości w przyszłości(poprzez adaptację poddasza). Z uwagi na koszty, chcieliśmy także projekt bez garażu, a całkowita powierzchnia domu nie powinna przekraczać 125m2. I tak powstał stworzony przez nas projekt. Teraz chcielibyśmy zestawić go z rzeczywistością i poznać opinie innych. Także bardzo proszę o wszelkie uwagi, opinie i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

 

 

Dom proj. Nasz.jpgDom zdj. Nasz.jpgDom zdj. zewnętrzne Nasz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

 

Także bardzo proszę o wszelkie uwagi, opinie i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

 

 

[ATTACH=CONFIG]244172[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]244173[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]244174[/ATTACH]

Też zmagam się z wyborem projektu, i podobnie bede robił indywidualny pisałem w wątku JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami niestety nie za bardzo chce ktoś pomóc, a Elfir chyba się na mnie obraził. Jeśli chodzi o wasz projekt to Ja bym nie robił takiego holu- dlaczego ponieważ mam obecnie taki w domu gdzie jest 6 drzwi i praktycznie zawsze każdy z gości się gubi:-) po prostu nie wiedzą gdzie mają iść, co prawda mój hol jest dosyć mniejszy powiedzmy o połowę, więc może u was będzie to lepiej wyglądało. Jeśli chodzi o połaczenie kuchni salonu i jadalni jak dla mnie rewelacja sam bym tak chciał, taras w pełni słońca to już jak kto lubi, osobiście zawsze uciekam od słońca i chce mieć u siebie taras od północnego zachodu, może dlatego że spedzam wiekszą część dnia w pracy na słońcu. No i kotłownia z tym jest najwiekszy problem u was widze że zrobiliście to bardzo fajnie palenisko oddzielone od składu opału, bardzo mądre posuniecie od strony ppoż. niestety u mnie nie możemy sobie pozwolić na takie luksusy ogranicza nas powierzchnia domu, wiadomo kasa.Dodam, że nie jestem żadnym ekspertem budowlanym i piszę tylko swoje odczucia. W jakim programie robiliście swoje wizualizacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz87.

Po pierwsze zrezygnowałabym z tak wielkiego i niustawnego holu. Jeśli projektujesz sobie niewielki wiatrołam, to w holu powinieneś mieć miejsce na obszerne szafy lub osobną garderobę.

Jeśli chodzi o II etap budowy (adaptacja poddasza), to schody kręcone są najmniej wygodne ze wszystkich mozliwychn nie tylko w codziennym użytkowaniu, lecz także podczas adaptacji i meblowania poddasza.

Osobną mikro-pralnię bym zlikwidowała wraz z tym korytarzykiem, który do niej prowadzi - nie wiem jak wyobrażasz sobie wniesienie pralki przez ten korytarzyk, czy mebli do sypialni (nawet złożonych w paczki jak z IKEA). Poza tym taka klitka, to za mało na porządną pralnię, a przecież masz duze pomieszczenie gospodarcze, gzie zmieści się nie tylko pralka ale i suszarka.

Co do małżeńskiej sypialni w obecnym kształcie, to po wstawieniu szafy już nieiwele wiecej tam się zmieści.

Jeśli ta druga/mała sypialnia ma być dla dziecka, to jest zdecydowanie za mała - dziecko musi mieć miejsce nie tylko do spania, ale też do zabawy, a w późniejszych latach do przyjmowania gości.

 

Jeśli myślisz o późniejszej adaptacji poddasza, to lepszym rozwiązaniem byłby dom z dachem dwuspadowym - tańsza więźba, mniej odpadów pokrycia i (co chyba najważniejsze) wiecej miejsca do mieszkanai niż pod dachem cztero-spadowym. Nie zapominajmy też o tańszych i wygodniejszych niz połaciówki, oknach w ścianach szczytowych.

 

Inne uwagi:

- zaburzone proporcje pomieszczeń (np. wielki nieustawny hol i klitkowata pralnia, do której nawet pralki się nie wniesie)zaburzone proporcje kuchnia-salon. Klaustrofobiczny aneks kuchenny przy wielkim salonie

- komin w centralnej części domu będzie mógł służyć w awaryjnych przypadkach, do celów grzewczych

- krzywe ściany częst sprawiają dużo kłopotów podczas budowy i meblowania ;)

- brak konsekwencji w doborze okien (na jednej z elewacji każde okno z innej parafii, co uchodzi w domach nowoczesnych o prostych bryłach a nie tradycyjnych)

 

Zwykle dom tani w budowie ma prosty kształt i przejrzysty układ wnętrz. Jeśli u Ciebie pierwszy punkt można jeszcze od biedy uzanć za spełniony, to juz drugi absolutnie nie.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jeszcze jedna sprawa, nie wiem czy nie najważniejsza :)

Zadaj sobie pytania i na nie odpowiedz:

- jak teraz mieszkasz i czego Ci obecnie brakuje

- co Ci się podoba w obecnym mieszkaniu/domu

- w jakich pomieszczeniach przebywacie najczęściej, a gdzie najmniej

- czego potrzebujesz Ty i Twoja rodzina do wygodnego życia (spizarki, garderoby, osobnej małżeńskiej łazienki, oddzielnej kuchni z dużym stołem?) - jakie są Wasze marzenia

- jakie macie wizje co do wyglądu własnego domu tak na zewnątrz jak i wewnątrz (z Twojego rysunku widać, że macie konkretny plan jak ma wyglądać salon - ścięte narożniki :)

 

Bardzo ważną sprawą jest też ustawienie domu względem stron świata oraz ulicy.

 

P.S.

Osobne wc tuż przy łazience z kibelkiem jest moim zdaniem zbędne - co innego gdyby łazienka była dostępna tylko z jednej sypialni, wówczas można by zrobic oddzielne wc z prysznicem dostępne z holu.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...