Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do tarasu, to można zrobić mniejszą część z boku domu - aby ją osłonić od frontu wystraczy krata z pnączem albo jedna czy dwie donice z wyższą rośliną. To byłaby część bardziej słoneczna, szybciej się nagrzewająca no i drzwi tarasowe byłby na ciepłą stronę świata. A z części słonecznej można tarasem skręcić za dom i tu dać bardziej prywatny kącik na przykład jadalny. Mały plusik taki, że podając posiłek na świeżym powietrzu nie trzeba wtedy nosić jadła i napoju przez drzwi robiąc metry jako kelner, a wystaczy wystawić tacę czy filiżanki z kawą na parapet kuchni. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zobacz ten projekt

http://z500.pl/projekt/132/Z140,parterowy-dom-z-3-duzymi-pokojami-i-salonem-od-frontu-mozliwosc-adaptacji-strychu/dane-ogolne.html?mirror=1

sypialnie mogą mieć okna od wschodu, salon od zach i pd, a kuchnia i spiżarnia od północy. Taras można zrobić od północy i zachodu. Pkt poboru wody też nie są bardzo daleko. Jako wspomaganie ogrzewania można zrobić kominek z załadunkiem od strony kotłowni (coby salon został czyściutki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Po wizycie u architekta mam jeszcze wiekszy mętlik w głowie jak przed:-)

Na razie kombinuje z pierwszym projektem, największą bolączką jest kotłownia oddalona daleko od kuchni.

Powiedzmy ze zakładam sobie mały bojlerek w kuchni. A jak sprawa wygląda z tak dużą odległościa pieca od grzejników, podłogówki w kuchni? Czy bardzo to podroży inwestycje?

Drugi minus jaki nam się nasunął po naszych zmianach to brak spiżarki. Czy ktoś z Państwa ma spiżarke wydzieloną w meblach kuchennych i jak to się sprawuje.

Trzecia bolączka to szerokość holu w projekcie ma 180 cm, chcielibyśmy zrobić w nim szafę wnękową czyli zostaje 120 cm czy będzie to wygodne w użytkowaniu?

Z góry bardzo dziękuje za cenne uwagi

LENA PO ZMIANACH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romanek1914, ja mam długi wiatrołap o szer. 120cm i nie ma problemu aby zdjąć czy założyć kurtkę. Nawet zmieściła się ławo-szafka, gdzie można przysiąść przy zakładaniu butów.

 

Kilka pytań... i propozycji:

1. Z tego co zrozumiałam masz wjazd na działkę od strony południowej, czy dobrze pamiętam?

2. Gdzie planujesz taras? Może w szczycie domu (od zachodu) z drzwiami przesuwanymi o szerokości 3m?

3. Czy zostawiasz kominek, tak jak w oryginalnym projekcie Leny?

Jeśli tak, to warto "przytulić" kotłownię do salonu,aby wykorzystać jeden komin (ale nie ciąg kominowy).

Obecna łazienka zostałaby zmniejszona (na korzyść pokojów dzieci) i ewentualnie zamieniona na np. garderobę.

Wc można powiększyć i zrobić tam ok. 5-metrową łazienkę.

Do kotłowni, poza drzwiami z zewnątrz, prowadziłaby śluza, w której można zrobić spiżarnię (płytki półki po obu stronach przejścia).

 

Coś takiego:

LENA PO ZMIANACH 2.JPG

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romanek1914, ja mam długi wiatrołap o szer. 120cm i nie ma problemu aby zdjąć czy założyć kurtkę. Nawet zmieściła się ławo-szafka, gdzie można przysiąść przy zakładaniu butów.

 

Kilka pytań... i propozycji:

1. Z tego co zrozumiałam masz wjazd na działkę od strony południowej, czy dobrze pamiętam?

2. Gdzie planujesz taras? Może w szczycie domu (od zachodu) z drzwiami przesuwanymi o szerokości 3m?

3. Czy zostawiasz kominek, tak jak w oryginalnym projekcie Leny?

Jeśli tak, to warto "przytulić" kotłownię do salonu,aby wykorzystać jeden komin (ale nie ciąg kominowy).

Obecna łazienka zostałaby zmniejszona (na korzyść pokojów dzieci) i ewentualnie zamieniona na np. garderobę.

Wc można powiększyć i zrobić tam ok. 5-metrową łazienkę.

Do kotłowni, poza drzwiami z zewnątrz, prowadziłaby śluza, w której można zrobić spiżarnię (płytki półki po obu stronach przejścia).

 

Coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]256594[/ATTACH]

 

Dziękuje za odzew.

Wjazd mam od południa.

Taras planuje od strony północnej, wiem, że to nie najlepsze wyjście, ale takie mam warunki na działce i tylko z tej strony będę miał zapewniona odrobinę prywatnosci od sąsiadów. Zastanawiam się tylko czy przedłużać zadaszenie dachu czy zrobić oddzielne.

Kominka nie planuje.

W oryginalnym projekcie dach jest dwu spadowy, czy w takim rzucie byłaby możliwość zrobienia czterospadowego z zadaszonym wejściem i jak waszym zdaniem by to wyglądało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanek - nie sil się na rysowanie, szczerze ci radzę.

Architekci nienawidzą takich klientów i się z nich śmieją. I to jest bardzo łagodne okreslenie tego, kim jesteś dla architekta, jako inwestor.

Twój rysunek najprawdpodobniej trafi na fanpage "Na chuj mi architekt" na FB :(

 

 

Co do tarasu - niekoniecznie taras blisko granicy nie zapewni ci prywatności, bo są rozwiązania architektoniczne, które sobie z tym problemem radzą.

Na pewno nie ograniczaj swojej wyobraźni do jednego tarasu i jednego miejsca wypoczynku w ogrodzie. Taras nie musi być ogromny. Zajrzyj do dziennika Mooreli - ona ma wyjście z salonu od pólnocy i zobacz jak w projekcie ogrodu rozwiązałam kwestię wypoczywania w ogrodzie.

Z powodu ułomności prawa budowlanego namawiam cię goraco, byś nie wrysowywał tarasu i podestu przed drzwiami do projektu domu. Tylko w projekcie ogrodu.

Zmiana kształtu tarasu (gdybyś się np. rozmyślił) jest zmiana istotną i wymaga zmiany projektu i PnB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" zastanawiam się nad tym projektem : "

 

No tak – ale tematem jest PROJEKT INDYWIDUALNY, a nie dostosowanie „projektu gotowego” do własnych potrzeb funkcjonalnych.

Zasadnicza różnica pomiędzy jednym i drugim projektem polega na tym, że PROJEKT INDYWIDUALNY powstaje w oparciu o PK_PROJEKT KONCEPCYJNY, który uwzględnia nie tylko wytyczne Inwestora ( potrzeby funkcjonalne , aspiracje lub ich brak … ), ale przede wszystkim dane wynikające z konkretnej działki budowlanej, jak : geometria działki / sąsiedztwo / strony świata / lokalizacja i dostęp do drogi i infrastruktury technicznej / Warunki Zabudowy / … inne, na podstawie których powstaje układ funkcjonalny pomieszczeń oraz bryła zewnętrzna budynku.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mnie i mojego mężczyznę czeka wybór: albo projekt gotowy do adaptacji albo projekt indywidualny. Jest nad czym myśleć. Chodzi o koszty :) Wstępnie się orientowaliśmy ile kosztowałby projekt indywidualny jednak pewnie są jakieś uwarunkowania. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej sferze? Planujemy dom ok 200m, dwuspadowym dachem, z użytkowym poddaszem, z pustką nad salonem, w tym garaż dwustanowiskowy + dodatkowo podpiwniczenie częściowe pod tym garażem przeznaczone na kotłownię i skład na paliwo stałe / nie chcemy kotłowni na poziomie mieszkalnym /. Czy ktoś rzuci przyblizoną ceną za taki projekt? Zdaję sobie sprawę, że może okazać się to trudne do sprecyzowania, jednak zaryzykuję pytanie : ile?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przybliżona cena za dobry projekt do domu o takiej powierzchni (200 m2 pow. całkowitej) to ok. 12-20 tyś. Cena rośnie wraz z renomą biura i zakresem prac (np. załatwianie całej papierologii).

Z tym, że w cenie masz adaptację, często projekt zjazdu z drogi publicznej, projekt zagospodarowania działki, projekty przyłączy, opinię geologiczną - czyli wszystko to, za co musisz dodatkowo dopłacić w gotowcu. Jak podliczysz wszytsko to cena już tak nie szokuje.

Dodatkowo pamiętaj, że dom jest skrojony na miarę, a tym samym jest szansa na oszczędzenie kosztów na samym procesie budowy.

 

Do projektowania domu indywidualnego wybierz architekta, który z zasady nie zajmuje się adaptacjami gotowców.

Ja wybrałam taniego architekta, który robi też adaptacje i niestety przepłacilam podczas budowy na sztampowych rozwiązaniach.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nika1k

 

PROJEKT GOTOWY z Adaptacją, a PROJEKT INDYWIDUALNY, to są dwa różne typy opracowań :

- „GOTOWY” – adresowany jest do anonimowego odbiorcy i opracowywany dla „wirtualnej” nieistniejącej działki budowlanej, tj. w oderwaniu od wszystkich uwarunkowań zewnętrznych, które tak naprawdę powinny tworzyć Architekturę budynku i jego otoczenia oraz w oderwaniu od indywidualnych potrzeb Inwestora / przyszłego użytkownika obiektu.

tzw. „Adaptacja” Projektu Gotowego nie stworzy z niego Projektu Indywidualnego !

- „INDYWIDUALNY” – opracowywany jest ściśle wg potrzeb Inwestora ( na etapie Projektu Koncepcyjnego ) z uwzględnieniem WSZYSTKICH danych wynikających z konkretnej działki budowlanej ( lokalizacja / Warunki Zabudowy / posadowienie / strony świata / droga / instalacje zewnętrzne / krajobraz / sąsiedztwo … itd )

„ile ?”

- szacunkowy koszt wykonania Projektu Indywidualnego dobrze podała Elfir

- dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO jest on wyższy w stosunku do Projektu Gotowego + Adaptacja ze względu na

większy zakresu pracy, dodatkowe analizy / warianty rozwiązań projektowych ( Architektury / Konstrukcji / Instalacji ), które określają jakość przestrzeni i zapewniają maksymalny komfort użytkowania obiektu.

 

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nika1k, proponuję abyście na początku skupili się na poszukiwaniach projektu gotowego. Jest ich tak dużo, że możecie akurat trafić na ten dla Was idealny, lub bliski ideału.

Ja szukałam przez kilka lat, jednak miałam zbyt "trudną" działkę i chyba zbyt duże wymagania aby cokolwiek gotowego dopasować ;)

Stanęło więc na indywidualnym. Architekt trafił się raczej nie od adaptacji gotowców, ale z myśleniem sztampowym i to z lat 90. Rzut budynku wyszedł całkiem niezły, ale jeśli chodzi o dach, stropy, nadmiar ścian nośnych i niektóre instalacje to mieliśmy już "trudną" współpracę z serii "to zmienicie sobie na budowie". To po cholercie robię indywidualny skoro połowę rzeczy mam zmienić podczas budowy?!? A niestety w mojej okolicy nikt ze znajomych nie znalazł tak dobrego architekta, o których to piszą niektórzy forumowicze.

Jeśli do końca nie wiesz co Ci się podoba, to też proponuję przeszukać katalogi projektów gotowych.

Możesz sie też zwrócić do architekta z biura adaptującego projekty, po poradę w sprawie wyboru projektu (dopasowanie do działki, warunków zabudowy i Waszego stylu życia). Tylko też nie wiadomo na kogo się trafi... WIęc najlepiej pytaj tutaj na forum ;)

 

Co jeszcze...

Do gotowca często dołączone są rysunki detali, których w projekcie indywidualnym nie uświadczysz, no chyba że zamówisz także projekt wykonawczy, a który często kosztuje drugie tyle co projekt, który składasz w urzędzie.

W indywidualnym często podczas budowy wyskakują jakieś "kwiatki", które w popularnych gotowcach są już poprawione (zdarzać się mogą w tych nowych).

 

Podsumowując

Gdybym drugi raz miała się budować (i to na mniej wymagającej działce), to szukałabym gotowca, w którym co najwyżej zmieniłabym ścianki działowe i ewentualnie wielkość/rodzaj przeszkleń.

 

EDIT:

PIWNICA - czy warto?

Na początek warto zadać sobie kilka pytań:

Czy działka jest ze spadkiem?

Jak wysoko jest poziom wód gruntowych?

W jakim gruncie będzie piwnica?

Czy stać nas na dodatkową kondygnację(lub pół)?

Czy lepiej podpiwniczyć cały dom czy tylko część?

Czy piwnica ma być całkiem w ziemi, czy tylko częściowo? A może lepsze będzie tzw. przyziemie?

Edytowane przez moniss
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moniss

skąd taka opinia ?, że :

„ w indywidualnym często podczas budowy wyskakują jakieś "kwiatki", które w popularnych gotowcach są już poprawione ”

Projektuje domy indywidualne, są realizowane i nie wyskakują mi żadne „kwiatki”.

Nie ma takiej opcji ! projektanci ( Architekt / Konstruktor / projektant instalacji sanitarnej / elektrycznej ) biorą na siebie odpowiedzialność zawodową za rozwiązania projektowe w zakresie poszczególnych branż.

Dodatkowo zgodnie z wymaganiami, Projekt Budowlany posiada „ Oświadczenie o zgodności z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej ”, czego nie posiadają „Projekty Gotowe” ponieważ osoby opracowujące je nie są ich PROJEKTANTAMI, tylko AUTORAMI. ( taka drobna, acz zasadnicza uwaga ).

ŁUKASZ ŁADZINSKI ARCHITEKT

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim indywidualnym nie popisali się branżyści - konstruktor i ktoś od wentylacji/ogrzewania - przewiamiarowana konstrukcja, przewymiarowany piec i idiotyczny nawiew grawitacyjny przy piecu kondensacyjnym i wentylacji mechanicznej.

Prócz konstrukcji , reszta przeprojektowana na miejscu - zamiast pieca 24 kW (tyle zaprojektowano do niezbyt dużego domu w standarcie NF40 :mad:) mamy 3-14kW (tej zimy prawie wcale nie pracował), oczywiście bez nawiewu grawitacyjnego, jest wentylacja mechaniczna zrównoważona.

Nie mam za wiele pretensji, bo i cena za dokumentację była poniżej opłacalnosci i układ domu z elewacjami narzucony z góry (chociaż dostali wolną rękę własnie na etapie branżystów) i z niektórymi rzeczami wiedziałam, co zmienić.

Być moze gdybym zdecydowała się na bardziej znane biuro, specjalizujące się w tylko w indywidualnych, nie byłoby problemów. Ale wówczas 12 tyś to wydawało mi się strasznie dużo. Zapłaciłam połowę, ale też połowa satysfakcji.

 

Skąd klient ma wiedzieć, czy współpracuje z dobrym architektem? Luklad - wasza Izba architektów broni interesów zarówno papudroków jak i dobrych architektów, wiec przynaleźność do izby nie jest żadną wskazówką..

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zgodnie z wymaganiami, Projekt Budowlany posiada „ Oświadczenie o zgodności z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej ”, czego nie posiadają „Projekty Gotowe” ponieważ osoby opracowujące je nie są ich PROJEKTANTAMI, tylko AUTORAMI. ( taka drobna, acz zasadnicza uwaga ).

 

 

To nie jest zasadnicza uwaga tylko lawirowanie architektów w przepisach prawa. Tak samo to nie są projekty gotowe, tylko "wydawnictwa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, u mnie branżowcy też dali ciała. Na razie w oczy rzuca się przewymiarowana PC i brak zagęszczenia rurek podłogówki przy przeszkleniach. Co z pozostałymi instalacjami, to się dopiero okaże, bo jeszce się dokładnie nie przyglądałam.

 

LUKLAND, ja nie twierdzę, że owe "kwiatki" są niezgodne z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej itp., przynajmniej w założeniach. Ale architektowi czasami "zapomni się" czegoś wstawić na którymś rzucie, albo coś sobie gdzieś doda, czego miało nie być już od którejś wcześniejszej wersji projektu. Przykład: jedna z galerii handlowych w moim mieście ma słup niczego nie podpierający a znajdujący się tylko na jednej kondygnacji, bo architektowi "zapomniało się" go wymazać. A w projekcie mojego domu są m.in. takie "kwiatki" jak: różna wysokość otworów okiennych na przekrojach i rzutach, inne położenie okien w ścianie szczytowej na rzucie a inne na przekroju. O rzeczach, które miały być, a ich nie ma już nawet nie będę pisać. Kilka "kwiatków wesołej twórczości" (niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi) wyłapaliśmy jeszcze przed oddaniem projektu do konstruktora, ale wszystkich od razu się nie wyłapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

- „ Zapłaciłam połowę, ale też połowa satysfakcji ” – dokładanie tak to jest i przekłada się rykoszetem przez cały budynek, od funkcji, po formę, konstrukcję i instalacje wewnętrzne.

- przynależność uprawnionych architektów do IARP jest obligatoryjna, ale dobrze że jest Izba Architektów, ponieważ poza statusowymi działaniami, wprowadza STANDARDY pracy architekta, w tym etyczne i dot. odpowiedzialności zawodowej.

- „ Skąd klient ma wiedzieć, czy współpracuje z dobrym architektem? ” :

1. IARP – w Polsce projekty mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia zawodowe do projektowania i będące w Izbie. Łatwo to sprawdzić wchodząc na stronę : http://www.izbaarchitektow.pl/

do zakładki „Wyszukiwanie czynnych architektów” i wpisując nazwisko architekta. Albo ktoś ma uprawnienia, albo nie. Z automatu są wykluczani „pseudo architekci” ( jakieś 60 – 70% „projektantów” ).

2. praktyka zawodowa i doświadczenie – gdzie pracował zawodowo? co projektował? co zostało zrealizowane?

ogólie : portfolio , które określa również styl, podejście do Architektury.

3. DIALOG Architekt / Inwestor – uważam go za kluczowy ! - podstawę dobrego projektowania i dalszej realizacji inwestycji.

jw. dot. „projektów gotowych” ( PG ) :

Ad 1. – brak odpowiedzi : Autorzy PG nie są PROJEKTANTAMI ( w rozumieniu Ustawy Prawo Budowlane ), nawet jeśli są Architektami ( IARP lub nie ) – nie ponoszą żadnej odpowiedzialności zawodowej za opracowanie.

Ad 2. – nie dotyczy ! – „ projekt gotowy„ nie jest Projektem Budowlanym.

Ja go określam jako nie uzgodniony Projekt Koncepcyjny budynku.

Ad.3 – mamy tzw. „ architekta adaptującego” ( wykonującego Projekt Budowlany na podstawie PG dla konkretnej działki w jej konkretnej lokalizacji ) + „ projektantów adaptujących branżowych ”. Nie wiem czy można wymagać od architekta adaptującego, aby traktował PG jako swoje „dzieło” skoro nie jest jego Autorem ? w tym momencie DIALOG raczej się rozmywa.

 

Moniss

„ różna wysokość otworów okiennych na przekrojach i rzutach ” – współczuje, aczkolwiek uważam, że nie powinno się uogólniać i wydawać opinii dot. całego środowiska projektantów.

„ Kilka "kwiatków wesołej twórczości" (niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi) wyłapaliśmy jeszcze przed oddaniem projektu do konstruktora ” – to w ogóle jest coś nie tak z tym projektem ! to PROJEKTANT ( nie Inwestor ) powinien wyłapywać ewentualne błędy projektowe i skoordynować wszystkie branże !

 

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

„ To nie jest zasadnicza uwaga tylko lawirowanie architektów w przepisach prawa. ” - ???

„ Tak samo to nie są projekty gotowe, tylko "wydawnictwa".”

- można tak „projekty gotowe” określić, nie są to Projekty Budowlane !

Podstawowy zakres „Adaptacji” „wydawnictwa” ( opracowania Projektu Budowlanego na podstawie PG ) jest podany np. tutaj : http://archon.pl/adaptacje-projektow/616,art

przy czym do podanych 14-u punktów należałoby dodać punkt 15. – dot. energooszczędności obiektu.

Zgodnie z zmianą przepisów budowlanych od stycznia 2014r. ( p.15) likwiduje z rynku wszystkie „Projekty Gotowe” posiadające wentylację grawitacyjną.

jw dotyczy również Projektów Indywidualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...