Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nika - Kocioł na paliwo stałe to anachronizm. Jeszcze chwila i gminy po kolei, wzorem Krakowa, będą wprowadzać zakazy, bo wymuszają to przepisy o redukcji ilości pyłów. Nie w tym roku, nie za dwa lata, ale musisz się liczyć z tą ewentualnością, bo domu nie budujesz na rok, tylko na dłuższy okres życia. Zwłaszcza, jak budujesz w okolicy chronionego krajobrazu.

 

Liwko proponował tobie bezobsługową pompę ciepła, która po prostu będzie kosztować tyle, co piwnica + kocioł + komin (ok 90 tyś z dolnym źródłem, może mniej). A będzie bezobsłughowa - zadnego czyszczenia kominów, usuwania popiołu, dosypywania do podajnika. Możesz wyjechać na miesiac zimą i ogrzewanie będzie działało.

 

Pomyśl też o tym, jak połączyć wentylację mechaniczną, która wynika z nowelizacji prawa budowlanego, z grawitacyjną, która jest niezbędna przy kotłach atmosferycznych.

Mieszanie rodzajów wnetylacji jest zawsze niewskazane.

 

Poza tym rozwijasz nadmiernie pow. budynku - piwnica nie jest za darmo. Wyjdzie ci spokojnie dom 300 m2 lub wiecej (dom z charkterem ma 200 m2 pow. użytkowej, czyli spokojnie 250 m2 całkowitej). Masz 500 tyś na budowę do stanu deweloperskiego (biuro deklaruje 415 tyś a ty masz jeszcze piwnicę) ? A jak okaże się, że trzeba sprzedać, to duży dom o wiele trudniej znajdzie nabywcę, niż nie za duży, energooszczędny, tani w utrzymaniu.

 

Pogrubienie nie wyszlo, bo ostatni tag musi mieć skośną kreskę [/b]

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

bowess

W przypadku gotowców często koszty budowy są prezentowane w taki sposób, żeby dom na pierwszy rzut oka wydał się tańszy w budowie

- ja wchodzę na dane GUS – „ Cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania” – i w zasadzie wiem wszystko. Dane dotyczą co prawda „nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych” , ale przekładają się szacunkowo i proporcjonalnie na budynek mieszkalny jednorodzinny.

nika1k

- czy zakupiony projekt gotowy posiada wentylację mechaniczną i Projektowaną Charakterystykę Energetyczną ? ( pytanie pod kątem wymaganego EP budynku )

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luklad - nie rozśmieszaj mnie - po nowelizacji przepisów wszytskie gotowce lepszych biur to mają. Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.

 

Spójrz na wyliczenia i zobacz opcje, jakie projekt posiada

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-pn-ver-2/m57f2079b31bae,2273

 

a tu projekty domów z dopłatą

http://archon.pl/projekty-domow/energooszczedne-nf40/3129/1

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luklad - nie rozśmieszaj mnie - po nowelizacji przepisów wszytskie gotowce lepszych biur to mają. Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.

 

Spójrz na wyliczenia i zobacz opcje, jakie projekt posiada

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-pn-ver-2/m57f2079b31bae,2273

 

a tu projekty domów z dopłatą

http://archon.pl/projekty-domow/energooszczedne-nf40/3129/1

 

po nowelizacji przepisów wszystkie gotowce lepszych biur to mają” (Projektowaną Charakterystykę Energetyczną)

- pytanie było zadane do nika1k dla tego konkretnego zakupionego projektu !

- Elfir – wejdz na stronę tego „gotowca” i zobacz jak jest podziurawiony przewodami grawitacji. Szczelności ZERO.

Przy wentylacji grawitacyjnej i zamiarach takiego, a nie innego typu ogrzewania – nie ma szans na spełnienie wymaganego

EP120. Można zapomnieć ! Nic tu śmiesznego, wierz mi. Stąd moje pytanie do Inwestora.

Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.”

- „ dostosowaną pod dofinansowania ”, a z dofinansowaniem to dwie rózne rzeczy !

Koszt opracowania Projektu z dofinansowaniem, zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW przekracza wartość dotacji i temat dotacji się zamyka. Co nie znaczy, że takich budynków nie można projektować – można i to skutecznie !

Jeśli się mylę … może pojawi się Inwestor na forum i pochwali się dotacją do projektu gotowego ( np. NF40 ) i przybliży całościowy koszt opracowania projektu z weryfikatorem, projektami wykonawczymi wszystkich branż, udokumentowana zasadnością takich, a nie innych rozwiązań projektowych …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz

Projektu jeszcze nie zakupiliśmy, więc nie wiem co i jak z wentylacją, cały czas szukamy architekta, myśląc o piwnicach. Jednak Wasza dyskusja skłoniła nas do rozważań nad pompą ciepła, musimy zgłębić temat i może okaże się tak, że piwnice nie będą potrzebne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz

Projektu jeszcze nie zakupiliśmy, więc nie wiem co i jak z wentylacją, cały czas szukamy architekta, myśląc o piwnicach. Jednak Wasza dyskusja skłoniła nas do rozważań nad pompą ciepła, musimy zgłębić temat i może okaże się tak, że piwnice nie będą potrzebne :)

 

Jestem absolutnie przekonany, że opcja pompy ciepła wyjdzie taniej, niż opcja piwnica+komin+kocioł na węgiel. Czysto, tanio, ciepło i bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz

Projektu jeszcze nie zakupiliśmy, więc nie wiem co i jak z wentylacją, cały czas szukamy architekta, myśląc o piwnicach. Jednak Wasza dyskusja skłoniła nas do rozważań nad pompą ciepła, musimy zgłębić temat i może okaże się tak, że piwnice nie będą potrzebne :)

 

" Kupilibyśmy projekt gotowy " - przepraszam ! przeczytałem " kupiliśmy ".

- koszt realizacji piwnic, należy tak traktować jak koszt kondygnacji nadziemnej. Jak są dobre warunki ku temu i potrzeby ...

- wentylacja grawitacyjna od 1 stycznia b.r. przeszła do historii

- dobór systemu ogrzewania, chłodzenia, c.w.u. powinien wynikać z ANALIZ ( projektanta instalacji lub audytora energetycznego )

na podstawie optymalizacji rozwiązań i możliwości jakie daje działka. Analizy jw stanowią już część Projektu Budowlanego ! i najlepiej Analizy i wstępną Charakterystykę wykonać na etapie Projektu Koncepcyjnego.

- Projektantem instalacji nie jestem, ale proponuje zdać sie na profesjonalistów i osoby biorące odpowiedzialność za obliczenia i budowę modelu energetycznego budynku.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Elfir – wejdz na stronę tego „gotowca” i zobacz jak jest podziurawiony przewodami grawitacji. Szczelności ZERO.

 

Wersja gotowca z WM posiada usunięte kominy (poza kominkowym z zamkniętą komora) i wyprowadzenie ogrzewania gazowego (najczęściej) rurą powietrzno-spalinową.

 

Nie jestem orędownikiem gotowców, ale ich demonizowanie na każdym kroku mnie śmieszy.

Gotowce, jak wszystko, mają złe i dobre strony. A nie tylko złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że było już dużo dyskusji gotowy / indywidualny i faktycznie, każda z dróg / decyzja dot. wyboru ma swoje plusy i minusy ( lub jedno i drugie łącznie / „coś za coś” ) . Reasumując :

Projekt Gotowy nigdy nie będzie Projektem Indywidualnym, a Indywidualny Gotowym,

a sam wybór uzależniony jest od POTRZEB, ŚWIADOMOŚCI i BUDŻETU Inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematem wątku jest PROJEKT INDYWIDUALNY. Bardzo jestem ciekawy, czy potrafimy rozmawiać o Architekturze takich obiektów indywidualnych jak przedstawionych tutaj ( przykład ) :

http://www.archdaily.com/category/houses/

http://www.squaredplus.com/

ponieważ mam wrażenie, że większość chciałby przebywać i spełniać się w takich indywidualnych przestrzeniach, ale to co faktycznie nas w tym ogranicza, to ( poza ŚWIADOMOŚCIĄ ) - BUDŻET taki, a nie inny na realizację Inwestycji.

A przecież : czy realizujemy obiekt wg „projektu gotowego”, czy Indywidualnego – to koszt m2 jest zbliżony ( dla obiektów o podobnym metrażu i standardzie wykończenia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego ja bym nie chciała - i nowy samochód, i parterowy dom z ogrodem zimowym, i park z inwestorem o nieograniczonych zasobach finansowych.

Dlatego mogę sobie porozmawiać o pięknych, dużych willach w Oregonie, w cenie ok. 1 mln., tylko po co?

 

A teraz zejdzmy na ziemię i porozmawiajmy realnie :p

 

Jeśli budowa domu z gotowca i indywidualnego twoim zdaniem to podobny koszt, to po co płacić więcej za indywidualny? Indywidualny u masowego odbiorcy obroni się tylko wówczas, kiedy architekt przyłozy się do tego, by projekt był tańszy w realizacji od gotowca o podobnym układzie funkcjonalnym pomieszczeń (np. przemyslaną konstrukcją, sprytnym projektowaniem eliminującym korytarze, oszczędniejszym rozplanowaniem instalacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te domy są atrakcyjne, niektóre odbieram jako piękne.

 

Ograniczają również działki i warunki zabudowy, ale z tym architekt powinien sobie poradzić. :)

Ogranicza konformizm, specyficzny gust, brak wiedzy, że można inaczej.

Ogranicza też konieczność współpracy z architektem. Łatwiej, szybciej i bezosobowo kupić projekt gotowy - nie trzeba werbalizować potrzeb, odbicie własnego gustu ma się od razu, w postaci wizualizacji.

Ogranicza to, że architekt to często osoba trochę niedostępna, tajemnicza. Nie wszyscy mają swoje strony internetowe, więc skąd inwestor ma wiedzieć w jakim stylu projektują, czy w ogóle zajmują się domami jednorodzinnymi. Pracownie projektów gotowych mają swoje strony i katalogi papierowe. Klikasz i wszystko widzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

„ Indywidualny u masowego odbiorcy ”

- Projekt Indywidualny adresowany jest do świadomego swoich potrzeb Inwestora, potrzeb zarówno funkcjonalnych, ale również i estetycznych. Myślę, że nie można mówić o „masowym odbiorcy” ponieważ tak jak każda działka jest inna i ma swoje specyficzne indywidualne uwarunkowania, tak każdy człowiek ( Inwestor ) jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby, gust, przemyślenia, …

„ po co płacić więcej za ( PROJEKT ) indywidualny? ”

- płacimy za ARCHITEKTURĘ, która dla opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO „rodzi się” z konkretnej lokalizacji działki, jej sąsiedztwa, otoczenia, krajobrazu … łącząc tak tworzona FORMĘ obiektu z potrzebami jej użytkowników.

- to jw. nie oznacza w żadnym wypadku, aby na siłę preferować Architekturę nowoczesną, kubistyczna, modernistyczną, ale na pewno FUNKCJONALNĄ, dostosowaną w 100% do działki i potrzeb użytkowników.

„ Jeśli budowa domu z gotowca i indywidualnego twoim zdaniem to podobny koszt, to po co płacić więcej za indywidualny? ”

- uważam, że posiadając określony budżet na cele inwestycyjne ( mały / średni / duży … ), można realizować dobrą ARCHITEKTURĘ.

„przemyślana konstrukcja, sprytne projektowanie eliminujące korytarze ( !? ), oszczędniejsze rozplanowanie instalacji”

- te cechy jw. powinien posiadać każdy projekt ! , zwłaszcza obiektu „ szytego na miarę ” – co wcale nie znaczy, że jeśli „poukładamy” idealnie konstrukcje, funkcje, instalacje, … to otrzymamy zakładaną jakość przestrzeni i obiekt o cechach indywidualnych.

Bowess

„ Te domy są atrakcyjne, niektóre odbieram jako piękne ”

- ja również tak odbieram niektóre realizacje !

„ Konformizm ”

- w relacji Architekt / Inwestor raczej działa obustronnie, a dla indywidualnego projektu obiektu te relacje powinny być zrównoważone i konstruktywne.

„ konieczność współpracy z architektem ”

- to fakt, choć moim zdaniem, jeśli nie ma Dialogu, współpracy ( Architekt / Inwestor ) – nie ma Architektury.

Architektura to przecież nie ściana, dach, okno, belka konstrukcyjna, czy nawiew powietrza z wentylacji mechanicznej – raczej bardziej wrażenie, odczucie … przeżywanie przestrzeni.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masowy odbiorca - czyli ten, co się zastanawia czy iść do architekta czy obejrzeć katalog

 

2. Architektura - skoro inwestor nie jest wykształcony artystycznie, rzadko kiedy rozróżni dobra architekturę od złej. Do "masowego" (w kontekscie powyżej) inwestora przemawiają pieniadze a nie walory artystyczne.

Jak ktoś musi za 300 tyś postawić dom z czterema pokojami i garażem, to nie wyda dodatkowych 30 tyś na zaspokojnie artystycznych wizji architekta, bo tych pieniędzy po prostu nie ma. Dlatego architekt musiałby zaproponowac za 300 tyś coś nie tylko funkcjonalnego, ale i ładnego, by przebić gotowce za 300 tyś, które też bywają funkcjonalne i nie porażają złą architekturą.

Oczywiście, jak ktoś dysponuje odpowiednio duża kwota na budowę, wolnością finansową, to kupowanie gotowca jest tylko objawem skąpstwa i braku wyobraźni. Albo nie ma czasu na szukanie dobrego architekta.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o ograniczającym konformizmie miałam na myśli to, że przeciętny pan Stefan z mojej miejscowści, nawet mając stosunkowo dużo pieniędzy na budowę domu, nie idzie w kierunku takiej architektury. On zwykle nie chce mieć gorzej niż sąsiad, który właśnie wykańcza na przykład taki dom:

k27WwQKMWm8Y03Nbt28hEkoAbcYn4kmqtuN5Q1Ov1lg=w893-h538-no

a szczytem marzeń i symbolem luksusu są posiadłości biznesmenów czy celebrytów:

http://i705.photobucket.com/albums/ww56/marns_photo/PICT0010.jpg

http://get-2.wpapi.wp.pl/?a=65495700&f=BIG_SIZE/0002bc88.jpg

http://i.deccoria.strefa.com.pl/files/51027/91888/a44c5c7d27e9dda1247bf8bc84fa97e5.jpg

 

Na przykład moja mama, sama budująca dom za czasów obowiązującej kostki, za atrakcyjne uważa ganeczki z kolumnami (i właściwie jest jej obojętne, do jakiego budynku taki twór jest przyczepiony ;) ). A fakt, że dużo nowych domów takie "cóś" posiada, tylko ją utwierdza w przekonaniu, że jest to śliczne i absolutne "must have".

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie rację to nie pieniądze ograniczają wybory dobrych, ładnych i funkcjonalnych projektów.

To właśnie brak wyobraźni i dziwna chęć posiadania jak największej ilości "ozdobników" kieruje wieloma przy wyborach projektów.

Idąc za bowess - zobaczcie to jest zdjęcie budowy domu dyrektora jednej z większych polskich firm przemysłowych.

kk.JPG

Na pewno mógł sobie pozwolić na dom w typie pokazanym przez Łukasza, ma do tego warunki, a jednak zrobił inaczej. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to ten dom zaprojektował architekt - bo to projekt indywidualny z pewnością.

I to tyle w kwestii gadania, ze '"płacimy za ARCHITEKTURĘ, która dla opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO „rodzi się” z konkretnej lokalizacji działki, jej sąsiedztwa, otoczenia, krajobrazu … łącząc tak tworzona FORMĘ obiektu z potrzebami jej użytkowników."

 

Jaka jest różanica między tym a dowolnym projektem z katalogu? W katalogach mimo wszytsko sa ładniejsze?

 

Nawet jak inwestor chciał mieć dom o tradycyjnej bryle (nie kazdy musi kochać modernizm) i z wielospadowym dachem, to mozna było zaprojektować go ładniej i bardziej proporcjonalnie.

Nie wierze, by inwestor sam dobudowywał sobie dodatkowe daszki. Myślę, że ten skomplikowany uklad został zaprojektowany od samego początku.

 

Za brzydką architekturę odpowiadają architekci a nie inwestorzy i projekty gotowe.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AiŁ_gość

Witajcie,

 

chciałabym prosić o opinie i sugestie dotyczące naszego projektu domu. Zdecydowaliśmy się na indywidualny projekt.

Założeniem było: parter kuchnia z jadalnia i salonem połączone, jednak wyraźny podział na te pomieszczenia, mała łazienka, mały gabinet oraz pomieszczenie gospodarcze blisko wejścia do domu. Poddasze : 2 jednakowej wielkości sypialnie, 1 mniejsza sypialnia, łazienka, pralnia oraz dodatkowe pomieszczenie na sprzęty do ćwiczeń.

Wybór padł na architekta firmy, z którą planowaliśmy budowę, wówczas projekt miał być tańszy, wliczony częściowo w koszty budowy. Z firmą się jednak pożegnaliśmy. Projekt pozostał, sporo przepłacony. Cóż człowiek uczy się na błędach...

W domu planujemy ogrzewanie podłogowe oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją. Kominka nie będzie. Zamiast garażu w przyszłości wiata od strony wschodniej. Od strony południowej planuję ogródek warzywny. Ogród wypoczynkowy z tarasem od strony zachodniej.

 

Dziękuję za wszelkie opinie.

 

Elewacje 16.jpg[ATTACH=CONFIG]260502[/ATTACH]Poddasze16.jpgParter 16.jpg

Parter 16.jpg

Edytowane przez AiŁ_gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...