Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja powrócę do pytania ELFIR :

„ jaki wybrać - indywidualny czy gotowca i poza moim głosem, reszta była za gotowcem, bo.. po co przepłacać"

 

- płacimy za pracę architekta i projektantów branżowych dla opracowania OPTYMALNEGO projektu obiektu i zagospodarowania w oparciu o potrzeby, oczekiwania i aspiracje Inwestora oraz dane wynikające z konkretnej działki budowlanej.

 

Na podstawie jw wg PROJEKTU INDYWIDUALNEGO mamy obiekt :

- „ szyty na miarę ”, z ARCHITEKTURĄ uwzględniającą otoczenie projektowanego budynku tj.

- optymalnie wpisany w zagospodarowanie / istniejącą działkę budowlaną, korespondujący z otoczeniem z uwzględnieniem walorów otoczenia lub ich braku

- opracowywany na podstawie PROJEKTU KONCEPCYJNEGO ( podstawa dla stworzenia dobrej ARCHITEKTURY ! )

- opracowywany na podstawie UZGODNIEŃ pomiędzy Architektem, a Inwestorem w zakresie wariantów i rozwiązań projektowych FORMY, FUNKCJI obiektu, w tym z możliwością uwzględnienia budżetu Inwestora przeznaczonego na cele inwestycyjne

- zgodny z ustaleniami Planu Miejscowego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy

- zgodny z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i zasadami wiedzy technicznej, w tym uzasadnionymi rozwiązaniami technicznymi

- z optymalnymi rozwiązaniami dotyczącymi :

KONSTRUKCJI na podstawie Architektury, ale również strefy klimatycznej, warunków posadowienia, czy geometrii działki

INSTALACJI wewnętrznej / zewnętrznej, na podstawie uzgodnień i zgodnie z

warunkami lokalizacyjnymi planowanej inwestycji / konkretnej działki budowlanej

ENERGOOSZCZĘDNOŚCI na podstawie uzgodnień oraz budowy modelu energetycznego budynku w konkretnej lokalizacji działki budowlanej i przyjętych rozwiązań projektowych

- z sprawdzonymi rozwiązaniami projektowymi na podstawie doświadczenia architekta, wykluczającymi między innymi możliwe błędy, czy kolizje projektowe Arch. / Kontr. / Inst. Sanit. / Elektr. ( odpowiedzialność zawodowa )

- z nadzorami autorskimi : pomocą architekta na etapie realizacji obiektu.

 

- koszt opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO jest większy od kupna Projektu Gotowego + adaptacja, ale też

zakres pracy projektowej jest większy !!! , co przekłada się to bezpośrednio na EFEKT KOŃCOWY realizowanego obiektu wraz ze wszystkimi jego parametrami.

- dot. PROJEKTU KONCEPCYJNEGO – jest opracowaniem poprzedzającym wykonanie Projektu Budowlanego i uwzględnia przede wszystkim Architekturę ( FORMĘ / FUNKCJĘ obiektu i zagospodarowania ) , ale również Konstrukcję / Instalacje Sanitarne / Elektryczne / Energooszczędność – na podstawie danych wynikających z Planu Miejscowego / Warunków Zabudowy / konkretnej działki budowlanej / przepisów budowlanych, potrzeb Inwestora.

Projekt Koncepcyjny stanowi podstawową „platformę” uzgodnień pomiędzy architektem, a Inwestorem dla opracowania zasadnych rozwiązań projektowych, które można określić jednym słowem : ARCHITEKTURA !

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z forum i kosztów podawanych przez ludzi w wielu wątkach.

Odrzuciłam te skrajnie tanie.

Oczywiście nie jest to średnia rynkowa tylko forumowa.

Otóż to! Teraz przynajmniej jest to jasne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że cenami "chwalą się" na forum tylko osoby, które zapłaciły za projekt raczej nieduże pieniądze.

A pedropelikan okreslił się - dom z płaskim dachem, 160 m2 + garaż.

 

Idąc moim porównaniem, określił się na: "kupię samochód, średniej klasy, w czarnym kolorze"

Chce wycenić projekt domu. Czy jest to projekt budowlany, czy budowlany i wykonawczy? Czy też projekty instalacji wewnętrznych? Budowlane czy wykonawcze? A może jeszcze mapa, badania gruntu i sprawy formalne? A może jeszcze projekty przyłączy? A kosztorysy, przedmiary i specyfikacje wykonania i odbioru robót? W końcu może jeszcze projekt ogrodzenia, wnętrz i zagospodarowanie ogrodu? Nadzory autorskie? Jak widzisz w zakres projektu może wejść jeszcze bardzo dużo. Nawet projekt budowlany wymagany do PnB różni się prawie w każdym starostwie - mimo, że każdy urzędnik powołuje się na to samo prawo,

 

Na dodatek ma dosc sprecyzowany pomysł na wnętrza.

Raczej swoją wstępną koncepcję rozkładu pomieszczeń. A po drugie co to ma do rzeczy? To może szuka kreślarza?

Edytowane przez robert skitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał, że wycena obejmuje budowlany i koncepcję.

Nie ma znaczenia jaki dom - w tej pracowni projekt budowlany to 80 zł/m2.

Wszytsko opisał.

 

- to ma kolosalne znaczenie ! ( pomijając zakres pracy projektowej który należy określić dla rzetelnej wyceny ! )

- przykładowy dom parterowy z płaskim dachem :

http://www.archdaily.com/186963/villa-veth-liong-lie/main-image-53/

- ale można nie mieć aspiracji przebywnia w takiej przestrzeni, wówczas ... rozwiązań jest X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał - koncepcje + projekt budowalny liczony za m2.

 

- chyba najbardziej właściwa cena Projektu wynika z uzgodnionego pomiędzy architektem, a Inwestorem PK_Projektu Koncepcyjnego !

- z PK – wynika finalny zakres prac projektowych : pracy architekta + wszystkich branż + ewentualnych uzgodnień + innych opracowań wymaganych do Projektu Budowlanego lub uzgadnianych z Inwestorem opracowań dodatkowych np. Projekty Wykonawcze, projekt wnętrz, przyłączy … itd. oraz mamy również sprecyzowane parametry i wstępne rozwiązania projektowe przyszłego obiektu i zagospodarowania.

 

- bez jw tak naprawdę mamy „ GRĘ W CIEMNO ” ponieważ na pytanie : ile kosztuje Projekt ? powinniśmy odpowiedzieć pytaniem : czego oczekujemy ?, co chcemy? by móc choć w części posiłkować się wcześniejszymi wycenami dla projektowanych i realizowanych obiektów, po sprecyzowaniu potrzeb i oczekiwań Klienta / Inwestora.

- na pytanie ile kosztuje samochód ? – odp. : zależy jaki ? z klimatyzacją, czy bez ? dedykowany dla drogi gruntowej, asfaltowej, czy na tor wyścigowy? z poduszkami bocznymi, czy bez poduszek ? itd. itd. – podobnie jest z wyceną projektu budynku.

 

- dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO poza danymi wynikającymi z konkretnej działki budowlanej i innymi niezbędnymi danymi do projektowania, podstawą jest Dialog miedzy architektem i Inwestorem dla określenia potrzeb estetyczno użytkowych, ale również odpowiadający na podstawowe pytania jak:

- kim jest Inwestor? jak liczna jest jego rodzina? jaki prowadzi tryb życia? co lubi, a czego nie? czy np dzieci mają alergię ? ( przykładowo ) czy też jak często przyjeżdżają goście lub mniej czy bardziej liczna rodzina ? … bardzo, bardzo wiele pytań.

 

- w moim przekonaniu jeśli Inwestor zamawia PROJEKT INDYWIDUALNY u architekta – to powinien ( poza sprecyzowanymi potrzebami ) mieć duże wymagania w stosunku do projektowanej przestrzeni i nieszablonowych rozwiązań projektowych.

Te rozwiązania tworzą na etapie PK wyjątkową INDYWIDUALNĄ przestrzeń „szytą na miarę”, w której użytkownik będzie „ funkcjonował ” wraz z rodziną przez lata ! – dlatego tak ważny jest Projekt.

- stworzenie tej przestrzeni wymaga odpowiednich nakładów pracy projektantów, a efektem na pewno nie są jedynie rzuty funkcjonalne kondygnacji PARTERU / PIĘTRA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AiŁ_gość

Mamy nowe rysunki i jak zwykle liczymy na wasze podpowiedzi co można poprawić oraz wytknięcie ewentualnych błędów (poza tym że musimy odsunąć niektóre rzeczy od ścianki kolankowej).

 

Wersja 3 Parter

http://imageshack.com/a/img819/3654/35qg.png

 

Wersja 3 Poddasze w 2 propozycjach

http://imageshack.com/a/img837/6371/xewd.png

http://imageshack.com/a/img819/7691/rvsd.png

 

 

Wersja 4 Parter

http://imageshack.com/a/img822/5702/n2sb.png

 

Wersja 4 Poddasze w 2 propozycjach

http://imageshack.com/a/img822/323/3gws.png

http://imageshack.com/a/img856/3605/x75h.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja 3 parteru - wykluczacie telewizor?

 

Ja mam jeszcze takie pomysły:

http://images61.fotosik.pl/1094/739f5ee6116591c6.png

 

(okna są przypadkowo, skupiałam się na ściankach)

 

Poddasze 3 ale odwrócony bieg schodów - w łazience z oknem połaciowym okno jest bardzo wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anita i Łukasz

Wersja 3 od Wersja 4 różni się lokalizacją schodów, które tak naprawdę determinują układ wszystkich pomieszczeń na PARTERZE i PIĘTRZE.

W Wersji 4 mamy komfortowe, świetne gabaryty Pokoju Dziennego na PARTERZE ! – jest bardziej ustawny od W3.

Można by popracować jeszcze nad lokalizacją płyty grzewczej w kuchni, aby wykluczyć kolizję z zbyt małą przestrzenią spożywania posiłków bezpośrednio na przedłużeniu blatu kuchennego. Na PIĘTRZE oczywiście drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, ale też nie powinny kolidować z górnym spocznikiem schodów oraz komunikacja na PIĘTRZE ( korytarz ) - byłoby fajnie gdyby miał 120cm. Starałbym się również unikać rozwiązań w których drzwi wewnętrzne „ ślizgają się ” po ścianie, tj biją klamką w ścianę boczną po ich otwarciu, choć faktycznie nie zawsze to się udaje, ale zawsze warto powalczyć.

- brakuje przekroju przez budynek i wszystkich danych dot. konkretnej lokalizacji działki budowlanej i jej sąsiedztwa, które pomagają w podejmowaniu decyzji projektowych ( strony świata, widoki kompozycyjne … itp. ) dla budynku projektowanego indywidualnie. W wielu przypadkach te dane stanowią podstawę dla rozwiązań dot. formy i funkcji obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu - dzialka była prezentowana wczesniej.

Jest to prostokąt wydłuzony na osi wsch-zach. Wjazd od pólnocy, od wschodu sąsiad.

Dom ma być zlokalizowany jak najbliżej wschodniej granicy, aby zachodnia część była do dyspozycji ogrodu.

 

Poprzedni projekt domu praktycznie od południa nie mial okien.

Ja proponowałam zrobić okna ale wysoko, poziome, by sasiedzi od południowej granicy nie zaglądali w okna a jednocześnie cały dzień pokoje były doświetlone.

 

Przekroje to pewnie jak Anita i Łukasz się zedcydują na jedną wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie znalazłem zagospodarowania terenu i danych dot. bliższego i dalszego sąsiedztwa działki oraz Warunków Zabudowy

 

brakuje mi w tym PK_budynku :

- miejsca na składowanie dodatkowych krzesełek przy rozkładanym stole PARTERU ( gdzieś będą wędrować tam i z powrotem )

- pomieszczenia gospodarczego na obsługę pomieszczeń wewnętrznych PARTERU / PIĘTRA

- pomieszczenia na obsługę ogrodu / tarasu zewnętrznego ( na pewno się pojawi )

- zastanawiam się również : w jaki sposób przejdzie wentylacja mechaniczna z Parteru na Piętro ?

- czy kotłownia ma wystarczające wymiary ? ( pytanie do projektanta instalacji )

- czy pralnia przyjmie funkcję suszenia, prasowania, ...

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AiŁ_gość

Elfir , ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

 

Nie mamy wysokości okna połaciowego w łazience ale na pewno nie będzie tak jak na rysunku (za daleko od ścianki kolankowej). Przekrój będzie gdy zdecydujemy się na jakąś wersję. Działka jak napisała Elfir Prostokąt 35x21,5m (dłuższy bok wchód-zachód) wejście od północy a ogród głównie od zachpdu. Postaram się później wrzucić mapkę.

 

Podoba nam się lokalizacja kuchni w W3.w części południowej, od strony wschodniej, będzie mały ogródek warzywny, dalej od południa zaczniemy ogród aż do zachodu (największa jego część) Płyta na półwyspie jest do zmiany, nie jestem za takim rozwiązaniem. W kuchni miejsca siedzace przy blacie wyspie/półwyspie obowiązkowe .Bieg schodów do zmiany. Myślę, że w W3 będzie problem z ustawieniem kanap w salonie. Podoba nam się gdy sofy nie są ustawione przy ścianach. Taka kolejność kuchnia-jadalnia-salon też nam odpowiada. TV mógłby być na północnej ścianie (rezygnacja z okna) i w tej części regały na książki. Zastanawiam się jak można by jeszcze rozwiązać salon, zostawiając ta wersję ze schodami? Wydaje mi się ona najlepsza z dotychczasowych.

 

Elfir w Twoich rysunkach powstaje większe pomieszczenie gospodarcze. Nie potrzebne. Wolimy te metry wykorzystać na dzienną część :)

Edytowane przez AiŁ_gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie znalazłem zagospodarowania terenu i danych dot. bliższego i dalszego sąsiedztwa działki oraz Warunków Zabudowy

 

Daj spokój, przecież nikt tu nie bedzie ci wklejał wsztskich dokumentów :)

działka jest w dzienniku Anity.

 

****

Krzesełka - pod schodami jest wielka szafa. Starczy kupić krzesła sztaplowane

 

Pomieszczenie gospodarcze jest przecież po lewej od wejścia

 

Pomieszczenie na obsługę ogrodu - w małym domku robienie za 2 tyś/m2 pokoju dla grabi to przesada. Starczy drewniana szopka w ogrodzie

 

Co zaś do pralni - to nie rezydencja tylko domek. Wiekszośc domków jakoś sobie radzi bez pralni, więc nawet taka mała jest już sporym osiągnięciem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w W3 będzie problem z ustawieniem kanap w salonie.(...)

 

Odwrócenie biegu schodów powoduje, że od strony salonu masz pod ostatnimi trzema stopniami przejście, które poszerza komunikację.

 

Moim zdaniem bierz pod uwagę, że do rozstawienia stołu po prostu fotel odsuniesz pod ścianę. Nie traktuj ustawienia mebli docelowo.

 

 

Schody - mam wrażenie, że projektant chce oprzec otwór w stropie na dwóch długich belkach HEB zamiast na ścianie nośnej i podciągu z żelbetu.

U siebie tak mam, z tym, że belki o wiele krótsze niż u ciebie.

Przemysl to - drogie w cholerę i trzeba wynajmować dźwig, który ci te belki wciągnie na strop. Moje krótwkie wazyły ponad 300 kg.

Podciag i słup może nie są takie lekkie w wyglądzie, ale zdecydowanie tańsze.

Chyba, że będzie mieć inny typ stropu niż teriva?

 

 

Elfir w Twoich rysunkach powstaje większe pomieszczenie gospodarcze. Nie potrzebne. Wolimy te metry wykorzystać na dzienną część :)

 

W pierwszej wersji niekoniecznie.

W pomieszczeniu gospodarczym polecam zlew - do mycia mopów i płukania szmat.

 

Jak ostatnio pisałamm, że to pomieszczenie jest za duże, to odpisaliście, że chcecie tam trzymać wózki i dziecięce rowerki.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AiŁ_gość

 

 

Jak ostatnio pisałamm, że to pomieszczenie jest za duże, to odpisaliście, że chcecie tam trzymać wózki i dziecięce rowerki.

 

I dzięki Tobie doszliśmy do wniosku, iż budowa miejsca na rowery i wózek za taką cenę nie jest rozsądna:no: Będzie domek szopka, przy wiacie najprawdopodobniej, na rowery, grabie i inne ogrodowe rzeczy.

 

Co do schodów i belek to zapytam przy najbliższym spotkaniu. :)

Edytowane przez AiŁ_gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anita i Łukasz, Elfir

… Podoba nam się lokalizacja kuchni w W3.w części południowej, od strony wschodniej, będzie mały ogródek warzywny, dalej od południa zaczniemy ogród aż do zachodu (największa jego część)

- czyli dla zachowania gabarytów Pokoju dziennego z W4 logiczna byłaby zamiana gabinet / kuchnia oraz zamiana lokalizacji aneksu wypoczynkowego z stołem jadalnym dla zachowania jak najbardziej prawidłowego ciągu kuchnia / stół jadalny / aneks wypoczynkowy

Płyta na półwyspie jest do zmiany, nie jestem za takim rozwiązaniem. W kuchni miejsca siedzace przy blacie wyspie/półwyspie obowiązkowe .

- wygodne miejsce na stole/blacie jadalnym dla spożywania posiłków to minimum 60x60cm i nie na wprost płyty grzewczej ( lub w bezpiecznej odległości od niej )

Bieg schodów do zmiany.

- bieg w wersji W4 – podoba mi się, ponieważ daje możliwość doświetlenia dołu biegu światłem od PD oraz łączy cz. nocną PIĘTRA z cz. dzienną PARTERU ( a nie np. z przypadkowym korytarzem )

Elfir

Krzesełka - pod schodami jest wielka szafa. Starczy kupić krzesła sztaplowane

- można i tak, pisze o miejscach dla nich !

Pomieszczenie na obsługę ogrodu - w małym domku robienie za 2 tyś/m2 pokoju dla grabi to przesada. Starczy drewniana szopka w ogrodzie

- kto co lubi, ja nie przepadam za szopkami w ogrodzie, chyba, że kompozycyjnie i od strony formy jest powiązana z budynkiem w taki czy inny sposób.

- ile taka porządna szopka kosztuje ?

Co zaś do pralni - to nie rezydencja tylko domek. Większość domków jakoś sobie radzi bez pralni, więc nawet taka mała jest już sporym osiągnięciem.

- osobna wydzielona pralnia / suszarnia / prasowalnia ( z funkcją pomieszczenia gospodarczego ) jest komfortem funkcjonalnym i wg mnie każdy dom powinien takie pomieszczenie posiadać. To stanowi między innymi o wygodzie przyszłych użytkowników.

Odwrócenie biegu schodów powoduje, że od strony salonu masz pod ostatnimi trzema stopniami przejście, które poszerza komunikację.

- a nie lubimy komunikacji :)

Schody - mam wrażenie, że projektant chce oprzeć otwór w stropie na dwóch długich belkach HEB zamiast na ścianie nośnej i podciągu z żelbetu.

Podciąg i słup może nie są takie lekkie w wyglądzie, ale zdecydowanie tańsze...i trzeba wynajmować dźwig, który ci te belki wciągnie na strop

- dźwig używasz 1 raz, a słupy byłyby przez cały czas użytkowania obiektu ( taka dygresja )

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...