Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to pare uwag funkcjonalnych

1.wejscie z garazu w czesc nocną i jeszcze bez sluzy? Jesli bez przejscia to trzeba obejsc caly dom, troche glupio...

2. kuchnia b. niewygodna i niefunkcjonalna - za malo blatow bedzie na pewno

3. od wschodu - sypialnia 2 os. ( 8 ) to troche za mala

4. o konstrukcji nie pisze - bo oczywiscie sciany konstrukcyjne jeszcze trzeba dac

 

Dzięki za uwagi Robercie.

Nie do końca zrozumiałem tą służe... Z garażu ma byc wejście do domu, dlatego korytarz idzie przez cały dom.

Co do kuchni, to zgadzam się, tylko kurcze mało miejsca, a dom ma być przede wszystkim tani w budowie. Coś kosztem czegoś, jeśli będę wybrzydzał wyjdzie mi 150 metrów, a tego już nie będę w stanie sfinansować. Chcę wybudowac szybko.

Sypialnia 10 metrów, to nie jest rzeczywiście szczyt marzeń, ale ona ma służyć do spania a nie do zabawy.

Jeśli chodzi o ściany konstrukcyjne, to właśnie myślę nad tym. Dom ma być w technologii kanadyjskiej i mam nadzieję, że nie będą potrzebne w związku z tym ściany konstrukcynje bo dom będzie lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj,

uwagi takie jak kolegi powyżej, a poza tym:

- mały wiatrołap, nieustawny hol - gdzie będzie jakaś większa szafa ? zawsze się przydaje na okrycia wierzchnie, parasole, piłki dzieci itd.

- gdzie będzie stała pralka ? gdzie będzie piec co ? gdzie schowasz odkurzacz (chyba, że centralny) miski, szczotki, środki czystości ?

- nieciekawy widok od wejścia do domu, na długi korytarz

- może warto, garaż na całej szerokości domu dać ?, aby weszły rowery, kosiarka, meble ogrodowe itd.

- pomieszczenia u góry rzutu poszerz o metr i będą bardziej ustawne

to na razie tyle

 

Dzieki za uwagi.

Szafy w holu nie przewidziałem, natomiast jeśli chodzi o schowek, to ma być pod schodami. Planowałem tam wrzucić jeszcze malutkie WC, moje obliczenia wskazują, że pod schodami będzie pomieszczenie ok. 1,4 m o wysokości powyżej 180 cm.

Garaż uważam że nie jest mały, planuję trzymać tam jeszcze rowery i zrobić malutki warsztacic, jako, ze lubię majsterkować. Standartowo przyjmuje sie 18 m, ja dałem ponad 21, ale oczywiście zawsze można więcej, tylko to kosztuje, a jak już napisałem musze wybrac pomiędzy szybkim wybudowaniem i rezygnacją z części wygód, lub zaspokojenie wszystkich zachcianek, tylko nie wiadomo kiedy... uważam, że wybór jest słuszny. Ale postaram sie pomyśleć jeszcze nad tym.

Jescze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym to projektowałeś ?

 

ściągnij sobie ARCON'a 5.0 DEMO z crack'iem

tam naprawdę można się pobawić

 

- według mnie masz za mały salon tylko 4x5m

- bardzo duża i długa część komunikacyjną, taka kiszka

- dom będzie bez poddasza mieszkalnego tak ?

- mały wiatrołap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym to projektowałeś ?

 

ściągnij sobie ARCON'a 5.0 DEMO z crack'iem

tam naprawdę można się pobawić

 

- według mnie masz za mały salon tylko 4x5m

- bardzo duża i długa część komunikacyjną, taka kiszka

- dom będzie bez poddasza mieszkalnego tak ?

- mały wiatrołap

 

Dzieki za uwagi.

Rysunek zrobiony jest w AutoCad LT, wersja chyba 12, była kiedyś dodana do jakiegoś pisma.

Masz jakiś namiar na tego Arcona? Chętnie skorzystam, w Acadzie rysuje się za pomoca kresek, poza tym to widok płaski.

Poddasze ma byc mieszkalne, ale ponieważ chce mieć dach czterospadowy, przy 30-35 stopniach pochyłości uzyskam maks 25 metrów o wysokości powyżej 180 cm. W holu widoczne są schody.

Salon nie jest duży, ale obecnie mieszkam na 45 metrach, gdzie nie mam wogóle salonu :) więc to i tak będzie dla mnie dużo.

Poza tym jak już pisałem staram sie przyjamniej mierzyć siły na zamiary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanics

To dobrze, że zdajesz sobie sprawę ze swoich ograniczonych możliwości finansowych więc radzę - domek nieduży, prosty i skromny, ale z gotowych projektów, bo architekt Ci twoją koncepcję kompletnie przerobi, a dopłacisz do indywidualnego projektu.Czy niczego sensownego wśród gotowców nie znalazłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanics

To dobrze, że zdajesz sobie sprawę ze swoich ograniczonych możliwości finansowych więc radzę - domek nieduży, prosty i skromny, ale z gotowych projektów, bo architekt Ci twoją koncepcję kompletnie przerobi, a dopłacisz do indywidualnego projektu.Czy niczego sensownego wśród gotowców nie znalazłeś?

 

oj mimilapin, chetnie podyskutuje na ten temat :)

projekt indywidualny jest oczywiscie drozszy, to fakt. Ale nie zapominaj, ze dobrze zrobiony taki projekt pozwala na zaoszczedzeniu mase pieniedzy (duzo wiecej niz kilka tysiecy zlotych za projekt) na realizacji.

Nie mówiąc o tym ze wszystko jest zrobione pod klienta...

Niestety wiem jakie opinie o projektach indywidualnych są na tym forum i architektach tez, ale daję głowę (swoją), że to co napisalem to prawda.

Oczywiscie jesli sie trafi na odpowiedzialnego projektanta.

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ściany konstrukcyjne, to właśnie myślę nad tym. Dom ma być w technologii kanadyjskiej i mam nadzieję, że nie będą potrzebne w związku z tym ściany konstrukcynje bo dom będzie lekki.

Gdybys nie robil poddasza to nie musiałbys robic zadnych scianwewntrznych nosnych a wiec masz oszczednosci. Nie piszesz jaka duza masz dzialke , jezeli jej wielkosc pozwoli to pomysl o parterówce. Poddasze w takiej konfiguracji ze zyskasz 25 m2 to wg mnie tylko podwyzszanie kosztow budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jeśli można to i dodam kilka swoich spostrzeżeń.

 

1.

Mam wrażenie, że na razie skoncentrowałeś się tylko na topologii

pomieszczeń zapominając jak będzie wyglądać bryła. Spróbuj

zastanowić się np. gdzie będą okna i jak to będzie wyglądać z

zewnątrz. Np. Patrząc od przodu widzisz wjazd do garażu i trzy

niezbyt szczęśliwie rozmieszczone okna. A wejście? Gdzieś z boku z

drugiej strony? Co najmniej dziwne

 

2.

Twój wiatrołap będzie wyglądał jak kiosk postawiony w kącie salonu.

 

3.

Korytarze wyszły Ci bardzo długie i kiszkowate.

 

4.

Brak garderoby będzie Ci bardzo doskwierał, bo nie masz ani miejsca

na ubrania w wiatrołapie ani w sypialniach zwłaszcza w tej 10,7m2.

 

5

Żadnego pomieszczenia gospodarczego gdzie zainstalujesz piec, pralkę

itp.

 

 

Nie obraź się ale wyszło jak mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

 

Muszę powiedzieć, że swoim postem zmobilizowałeś mnie do

zaprezentowania i poddania pod dyskusję moich projektów, które

stworzyłem z takich powodów jak ty. Też szukałem, szukałem i nic nie

znalazłem wśród gotowych projektów.

 

Postaram się je jeszcze dzisiaj zaprezentować. Będziesz miał szansę

zrewanżować się krytycznymi uwagami.

 

Pozdrawiam

 

Klaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D Rozumiem, że finanse ważna rzecz, ale wygoda również. Sypialnia 10,7 może być- wyrko wejdzie i szafy, więcej nie trzeba. Podobnie z salonem- mam 24 z dużym stołem i kominkiem wywalonym na pół pokoju, nie jest żle, u ciebie nie będzie stołu czyli wszystko ok.Kuchnia to co innego- pracuje w niej nie tylko pani domu, często pomagają dzieciaki itp. itd. MUSI być duży blat i pojemne szafy. Podobnie z szafą przy wejściu, inaczej będziecie się potykać o własne i cudze buty. Łazienka spora, ale co z tego jak ma się w niej suszyć pranie i chodzić pralka? Rozumiem, że w bloku gatki nad wanną nie rażą, bo tak mają wszyscy i nie ma się czemu dziwić, w domu jest ciut inaczej. Pomysł nr 1- zabudować część łazienki przesuwnymi drzwiami i tam dać pralkę i suszarkę, zmieści się bez problemu, nie trzeba tracić miejsca na dojście jak w wydzielonym pomieszczeniu. P2 okna ważna rzecz, jak oczy u człowieka, lepszy(przestronniejszy, ładniejszy) mały salon z dużym oknem niż na odwrót. Czemu musi być koniecznie 4-spadówka? Finansowo wychodzi nieciekawie, wizualnie to rzecz gustu, mnie się bardziej podoba "stodoła" pokryta dachówką niż wielospad z blachą, koszty pewnie porównywalne. Komunikacja- z tym trzeba coś zrobić takie długie korytarze(przez cały dom!) są strasznie powierzchniożerne, nie wierzę, że nie da się zrobić tego inaczej,wiatrołap z przejściem do garażu byłby praktyczniejszy- byłaby od razu śluza, korytarz mniejszy. Czy to poddasze to koniecznie musi być? Bardzo komplikuje sprawę....Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz wyważać otwarte drzwi. Myślisz, że zaprojektujesz lepiej niż dobry architekt ? Projektów małych domów jest wiele więc jest z czego wybierać. Druga sprawa, że idealnego projektu nie ma, nawet zamawiając projekt indywidualny trzeba iść na kompromisy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert.

masz absolutnie rację, że nie ma to jak projekt indywidualny.Wiesz, że swój dom dopracowujemy z moim architektem od kwietnia, czyli mamy już 8 miesięcy (dobrze,że Piotr ma anielską cierpliwość jako projektant i że ja mam dużo czasu :D).

Myślę jednak, że jeżeli ktoś ma ograniczone fundusze to chyba szkoda jednak dopłacać do indywidualnego, bo skromnych ,gotowych projektów jest naprawdę mnóstwo.Chyba że działka jest wyjątkowo trudna - wąska, na stoku, z uciążliwym sąsiedztwem itp.

 

 

Ja zawsze namawiam na kontakt z architektem, nawet po to , by pomógł znaleźć coś odpowiedniego z gotowców.Jeśli inwestor wie, czego chce i na jakiej powierzchni musi się zmieścić oraz sprawdził już, jakie ma warunki zabudowy, to powinno to pójść raczej gładko.I dobrze, że sobie nie da wmówić, że ma np. za małe sypialnie czy tylko jedną łazienkę, a już salon to wogóle do kitu.Jak ktoś się wyrwie ze swoich ciasnych 40 m2 na stumetrowy dom to już będzie miał swoje poczucie komfortu, bo każdy mierzy inną miarą.

 

O tym jak ważna jest realna ocena możliwości przekonałam się dzisiaj w swoim niedalekim nowym sąsiedztwie.żal mi się zrobiło tych młodych ludzi, którzy szarpnęli się na duży dom (na oko tak ze 180m2), z bardzo skomplikowaną bryłą, tylko że niestety już na etapie dachu okazało się, że to wszystko jednak kosztuje wiele, wiele więcej.No i zaczęło sie oszczędzanie, głównie na fachowcach i materiałach.Na święta muszą się przeprowadzić, a tu nie dość, że jeszcze wiele do zrobienia, to o wiele więcej do poprawienia.W życiu nie widziałam tak s.. dachu, lukarn,podbitki, łuków okiennych, tarasu.Naprawdę chyba lepiej by dla nich było sprzedać to komuś, bo obawiam się, że przy ogromnym kredycie będzie to dla nich duży ciężar.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mechanics, robert ma racjęśluza powinna być, no chyba, że jesteś mechaniks i bez zapachy smarów, spalin i oleju jesteś na głodzie. Cosik kombinujesz z tymi małymi sypialniami i konstrukcją lekka. No ale jeżeli są to ścianki działowe to postaraj się je zaprojektować wykonać tak by można je było poźniej zdemontować, no bo tak się zapytam, po co w parterówce schody na stałe na strych ( :o dla ozdoby :o ). :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o opinię, w razie wątpliwości chętnie odpowiem.

 

Oto troszkę robocza wersja, ale będę wizualizacje :wink:

 

http://www.republika.pl/maag/zd/forum1.jpg

 

oraz orientacyjne elewacje, baaardzo orientacyjne :wink: :

 

http://www.republika.pl/maag/zd/forum2.jpg

 

Z niecierpliwością czekam na opinię.

Pozdrawiam

Maag

 

P.S.

Dodam, że moja działka ma 15,50 m szerokości i 56 m dł.

WZiZT- dach dwuspadowy ok. 45 st.

Salon jest od strony prawie południowej, lekko zachodniej.

To chyba tyle, jak coś sobie przypomnę to dopiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie najslabsze jest wejscie - ani troche miejsca jak przyjdzie z 5 osób, no i faktycznie - przez kuchnie.

mnie te schody na gore nie do konca by pasowaly przez kuchnie, ale ja tam mieszkal nie bede.

przydalyby sie powierzchnie pomieszczen szczegolnie u gory - jakos mi sie ciasno wydaje, wrysuj linie 190cm to zobaczysz ile miejsca zostanie.

Ciasno tez na wszystkich korytarzach - wspolczuje wnosic meble.

5 pokoi ale zadnej porzadnej lazienki, schowek przy pokoju 2 nie do wykorzystania - za niski i głeboki

sprawdzcie tez dokladnie jak bedzie z wejsciem do pokoju1 na dole - chodzi o wysokosc pod schodami

w kuchni troche malo miejsca na szafki, jadalnia jakos upchnieta no i kominow z kuchni nie widac nigdzie wyzej

 

tylko sie nie obrazaj... patrze na to pod wzgledem mojej profesji

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie te schody na górę od razu wpadły w oko. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie - komunikacja kuchenna =komunikacja góra/dół - dwie pieczenie przy jednym ogniu, BRAWO!

 

Reszta też bardzo dobrze przemyślana.

Trochę maławe to okno w sypialni na parterze. W "dużym" też. Ale to takie moje zboczenie - lubię "szklane ściany". :wink:

Nie lubię tradycyjnej architektury więc się nie wypowiadam nt. wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga Kraków

Wejście jest prawie przez kuchnię, ponieważ z reguły po wejściu razem z żoną najpierw udajemy się do kuchni :wink: . Do tego dochodzi wielkość działki i strony świata, chociaż pewnie mozna to zrobić na wiele innych sposobów.

 

Robert Skitek

Kuchnia- jak wyżej

Wejście- owszem, malutki wiatrołap z malutką szafką potem wąski hall, ale to jest malutki domek :wink:

Schody przez kuchnię- ja widzę raczej plusy, zchodząc prosto do kuchni- śniadanie, obiad itp, również w nocy idąć np po coś do picia, ale też kwestia upodobań, nie lubię zchodów z pokoju dziennego. Również odwiedzający nasze dzieci będą dla nas niemalże niezwuważeni... chociaż czy ja wiem czy to plus...

Ciasne korytarze- obecnie 90% mebli jest w pudełkach i wnosi się je z reguły raz na... lat

Co znaczy porządna łazienka? Dla mnie to miejsce gdzie ma być WC, umywalka, wanna/prysznic.

Schowek- to szczegół :) myślałem o jakiejś szufladzie np. na klocki, pościel itp,

Wejście do pokoju nr 1- wysokość ok, jest jeszcze schowek pod schodami- drzwi również 200 cm

W kuchni nie tyle mało miejsca, co mało szafek :) ale to też świadomy wybór, ciąg jest o 100cm niz mamy obecnie i nic więcej nam nie potrzeba, zreszta meble kuchenne też swoje kosztują, a co potrzebne to się zmieści.

Jadalnia- zbyt mocno powiedziane- miejsce na stół :wink: ale jak już wsponiałem wszystko jest tutaj malutkie

Kominy w kuchni, tylko wentylacyjne- będą szły przez garderobę, jak napisałem, projekt jeszcze nie finalny

P.S.

I zdecydownie nie po to daję do oceny/opinii żeby się obrażać, chociaż znam tu takich...

Ania

Małe okno? w pokoju dziennym ma ponad 4m2 a w sypialni 70x200 z wyjciem do ogródka, jeszcze za małe? :o

I z ciekawości co dla Ciebie znaczy tradycyjna architektura?

 

Czekam na nastepne opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrazilem swoje opinie... dobrze ze nikogo nie ubodly.

projekt jest indywidualny wiec mam nadzieje ze macie wszystko przemyslane - dobrze ze zdajecie sobie sprawe z wszelkich niedogodnosci.

Dla mnie korytarz bylby na pewno za maly i odradzalbym go robic takim,

co do mebli troszke racji masz ale nie do konca - wanne tez bedziesz mial problem wnosic - no chyba ze zanim scianki postawisz.

wg przepisow - korytarz moze miec min. 120cm szerokosci (z dopuszczalnym zwezeniem do 90cm na dlugosci 150cm) - u Ciebie wyglada na jakis 1m co najwyzej.

Porzadna lazienka to dla mnie taka, gdzie spokojnie wejda 2 osoby i umyją zeby obok siebie - nie mowie o pokoju kąpielowym. Twoja łazienka niestety jest malusia jak w bloku...

Schowek to niestety tylko dziura , ale na klocki bedzie dobra - tyle ze za gleboka - ciezko bedzie Ci wyciagnąc cos z jego konca.

I domek nie jest calkiem malutki jesli ma 5 pokoi - ale zdecydowanie komunikacje traktujecie jako zlo konieczne - zeby sie to pozniej nie zemscilo...

A moze zrezygnowac z tej scianki poziomej (na rysunku) przy stole - troszke juz sie to otworzy, a i swiatla troche wpuscicie w ten korytarzyk

i dostep do stolu bedzie ciut latwiejszy.

 

Co do tradycyjnej architektury - to jest na razie jak najbardziej tradycyjna architektura i raczej taki zostanie. I mimo ze masz w WZ dach dwuspadowy, gwarantuje ze da sie z takimi warunkami zrobic dom nietypowy (i wcale nie znaczy ze dziwoląg).

Ja tez sie nie wypowiadam na temat wygladu - po pierwsze elewacje są wogole niedopracowane, a po drugie tez nie przepadam za taką architekturą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...