Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość AiŁ_gość

Samej mapki nie mam na kompie, więc wrzucam pomysł zagospodarowania terenu z 1 projektu.

 

http://imageshack.com/a/img855/3981/24cf.png

 

Kształt prostokąta i przysunięcia domu maksymalnie do drogi będzie chyba najlepsze.

 

Od wschodu dom sąsiada oddalony około 20 metrów od ogrodzenia,od południa sąsiad postawi dom równolegle do naszego za kilka lat. Zostawi pewnie minimalna odległość. Od zachodu sąsiad w naszej części działki będzie miał ogród.

Edytowane przez AiŁ_gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Widzę Łukaszu, ze dałeś się wciągnąć... :)

Ja nie o samym projekcie, bo nie zajmuję się moją pracą na forum, ale o tym, co niżej, możemy podyskutować:

 

 

- osobna wydzielona pralnia / suszarnia / prasowalnia ( z funkcją pomieszczenia gospodarczego ) jest komfortem funkcjonalnym i wg mnie każdy dom powinien takie pomieszczenie posiadać. To stanowi między innymi o wygodzie przyszłych użytkowników.

 

Prasowałeś kiedyś? :)

Wiem, głupie pytanie... Ale chciałbyś spędzać (czasem dość długi) czas na tym żmudnym zajęciu w niewielkim pomieszczeniu z dala od ludzi? To jak zesłanie, w każdym razie kara jakaś... Co innego oczywiście jeśli stać inwestora na służbę... Praca już przyjemna być nie musi.

Większość moich klientów chce miejsce do prasowania w kuchni otwartej na salon (Ci, którzy dużo prasują, a jeszcze mają dzieci na głowie) lub w garderobie (Ci, którzy robią to rzadziej). Zdarzają się jeszcze wyjątki, którym pomieszczenie, o jakim piszesz jest wciąż niezbędne.

Suszarnia też powoli odchodzi do lamusa.

W przypadku stosowania czystych źródeł ciepła, niewielkie pomieszczenie techniczne z powodzeniem spełnia też funkcję pomieszczenia gospodarczego.

 

Chętnie poznam jeszcze zdanie innych inwestorów na ten temat.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- tak Robercie – dałem się wciągnąć - wyjątkowo ! :

zabolał mnie mocno szkic Elfira z lokalizacją stołu jadalnego przy ścianie wewnętrznej w kuchni, który przy jego użytkowaniu blokuje w 100% wejście/wyjście z tego pomieszczenia, tym samym tworzy tą przestrzeń kompletnie niefunkcjonalną ( przykład )

- również chętnie poznam zdanie innych Inwestorów dot. pranie/suszenie/prasowanie

Anita i Łukasz

- zagospodarowanie działki jest ściśle związane !!! z Decyzją o Warunkach Zabudowy lub zapisami Planu Miejscowego dla konkretnej działki budowlanej.

- myślę, że architekt IARP opracowujący Projekt Koncepcyjny i Budowlany obiektu, zaprojektuje optymalny układ dla Projektu Zagospodarowania.

- na razie jest to „pomysł” z wieloma błędami funkcjonalnymi i prawnymi.

- zwróciłbym uwagę na wymagane analizy energetyczne w ramach Projektu Budowlanego, które również mają ( mogą mieć ) wpływ na lokalizację budynku na działce. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie na obsługę ogrodu - w małym domku robienie za 2 tyś/m2 pokoju dla grabi to przesada. Starczy drewniana szopka w ogrodzie

- kto co lubi, ja nie przepadam za szopkami w ogrodzie, chyba, że kompozycyjnie i od strony formy jest powiązana z budynkiem w taki czy inny sposób.

- ile taka porządna szopka kosztuje ?

 

Max 3 tyś. A ma kilka m2.

Anita przeciez nie buduje willi. To nie ten target.

Można oczywiście wziąc kredyt na 500 tyś na komfortowy i funkcjonalny dom. Zazynać się w pracy i każdej nocy zasypiać w strachu czy praca będzie do spłacenia kredytu.

A mozna zrezygnować z luksusów i ograniczyc potrzeby do rozsadnego poziomu. Wziąć kredyt 250-300 tyś i pojechać sobie spokojnie na wakacje.

 

Twoje podejście właśnie prezentuje to, czego ludzi się obawiają u architektów (i dlatego rzadko z nich korzystają) - nie interesuje was realny portfel inwestora.

 

Ja mam deskę do prasowania w garderobie. Ale prasuję sporadycznie.

 

- a nie lubimy komunikacji :)

Ale poszerzenie komunikacji umożliwia ustawienie kanapy i foteli tam, gdzie byłaby komunikacja gdyby schody były na odwrót.

Sama wywaliłam schody z salonu, bo biegające dzieci z kolegami na piętro i na dwór uniemożliwiaja swobodny wypoczynek.

Poza tym schody zaczynające się przy kuchni umożliwiają dyskretne zejście dziecku wieczorem po sok, kiedy rodzice mają gości w salonie.

 

- dźwig używasz 1 raz, a słupy byłyby przez cały czas użytkowania obiektu ( taka dygresja )

 

Owszem, ale są realne różnice w kosztach budowy - znów klania się sfera finansowa. Dobrze zaaranżowany słup nie jest zły.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- tak Robercie – dałem się wciągnąć - wyjątkowo ! :

zabolał mnie mocno szkic Elfira z lokalizacją stołu jadalnego przy ścianie wewnętrznej w kuchni, który przy jego użytkowaniu blokuje w 100% wejście/wyjście z tego pomieszczenia, tym samym tworzy tą przestrzeń kompletnie niefunkcjonalną ( przykład )

 

stół może blokowac wejście-wyjście tylko jak będziesz biegać wokół schodów. Normalnie przecież po wejściu do kuchni nie masz powodów pójścia do jadalni. Goście do jadalni wchodza od stronu salonu. Gospodyni z kuchni a nie z korytarza.

Normalnie krzesła sa wsunięte pod stół więc nie wystają na przejście do kuchni, które przy okazji - ma coś około 150 cm. A jeśli wszyscy siedza na krzesłach to kto ma biegac wokół schodów?

 

Ale spoko, mnie samej to się nie podoba - stół obok stołu, ale nie miałam czasu rozmyślac jak by tu łączyć brak półwyspy, miejsce do jedzenia. Bardziej chodziło mi o propozycję wyodrębnienia spiżarki. Mam taką malutką pod schodami i jest moim ulubionym miejscem w kuchni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samej mapki nie mam na kompie, więc wrzucam pomysł zagospodarowania terenu z 1 projektu.

 

Jesli planujecie wiatę na samochód to nie po zachodniej stronie. Lepiej by była przyklejona do budynku od wschodu. A najlepiej jakby stylistycznie była powiązana z architekturą budynku, co znaczyłoby, że trzeba ją uwzględnić na etapie projektu domu (ale nie trzeba równoczesnie budować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

to, czego ludzi się obawiają u architektów … - nie interesuje was realny portfel inwestora.

- i tu się mylisz !

realny portfel inwestora - nie został podany

- zwróć uwagę, że prezentowane rzuty obiektu 12 x 8,8m to 105,6m2 powierzchni zabudowy, powierzchni użytkowej PARTER + PIĘTRO to około 180-200m2 !!!

- nie wiem jakim sposobem liczysz 2000,-zł/m2, ale wg mnie koszty realizacji tego obiektu to ok. 3000,- do około 4000,-zł/m2

tj. ( najmniej / średnio) 540 000,-zł

są realne różnice w kosztach budowy - znów kłania się sfera finansowa

- są różnice, owszem, ale bez przesady ! – odejmiesz HEB-y, przyjdzie belka żelbetowa wylewana na budowie ( przykład ) i odwrotnie. Gdyby różnice były mocno znaczące, budowalibyśmy tylko w drewnie, czy np. w konstrukcji stalowej !

– jaki by system budowlany nie przyjąć, są minimalne standardy dotyczące:

bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, użytkowania, warunków higienicznych, zdrowotnych, ochrony środowiska, ochrony przed hałasem, drganiami, odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku, racjonalizacji użytkowania energii, które muszą być spełnione i określają całość techniczno-użytkową budynku, w tym wszystkich przegród budowlanych, konstrukcji i instalacji.

Anita przeciez nie buduje willi.

- widzę rysunki – to, że nie buduje willi nie znaczy, że dom o powierzchni ok. 200m2 ma nie mieć dobrych rozwiązań funkcjonalnych, właściwych i możliwych dla zakładanego metrażu.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom do stanu deweloperskiego (czyli z tynkami i wylewkami) kosztował ok. 1600 zł/m2

Srednio banki liczą 2500 zł/m2 do kosztorysów kredytowych.

Oczywiście starałam się tak zrobić projekt, by był tani w budowie.

Ale proste gotowce, które ludzie z forum budują nie są specjalnie droższe (sa wątki o tym za ile kto wybudował dom). Ten dom nie jest skomplikowany, nie wiem co mialoby podrażać koszty jego budowy powyżej forumowej średniej, prócz złej (czyli drogiej, nieprzemyslanej) konstrukcji.

 

Cena ok 2000 zł , która się pposłużyłam nie dotyczy oczywiście stanu pod klucz, ale do wstawienia grabi w pomieszczeniu gospodarczym nie potrzeba w nim debowego parkietu.

Jesli liczysz 3-4 tyś/m2 to w tej cenie masz altankę z drewna o pow. 5-8 m2 :).

 

Rzuty obiektu - z tego co widzę po propozycjach dom się sukcesywnie powiększa. Pierwsze rzuty były mniejsze. Nie wiem czy Anita jest świadoma tego i samowolnie powiększa dom, czy ulega wizjom architekta, podobnym do twoich - czyli w domu MUSI być to, to i tamto.

 

Niestety - twoje wpisy sugerują, że tani w budowie dom jako obiekt do projektowania architektów nie interesuje.

 

 

***

Mój HEB - akurat tutaj znam różnice bowiem w innych miejscach miałam lane żelbetowe podciągi.

HEB - musiałam kupic pełną długość belki, pomimo, że potrzebna była krótsza, bo sprzedawca nie potrzebował resztki z belek o długości 75 cm. Dla niego był to już złom a nie towar.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje podejście właśnie prezentuje to, czego ludzi się obawiają u architektów (i dlatego rzadko z nich korzystają) - nie interesuje was realny portfel inwestora.

 

Niestety - twoje wpisy sugerują, że tani w budowie dom jako obiekt do projektowania architektów nie interesuje.

 

Elfir, proszę Cię - przestań tak upraszczać i uogólniać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazuję jak tego typu wypowiedzi sa odbierane przez czytelnika ;)

Traktujcie to jak naukę rozmawiania z potencjalnym inwestorem, który zastanawia się czy przeglądać katalog czy iśc do architekta.

 

We wątku "dom za 200 tyś" niktspecjalny wsadził rekę w mrowisko sugerując, ze dom bez garażu, brukowanego podjazdu i tarasu nie jest domem "godnym" . Była bitwa na kilka-kilkanaście stron z tymi dla których dom to mieszkanie, tyle, że bez sąsiadów za ścianą.

 

Sugerowanie, że w domku jednorodzinnym musi być zaplecze do obsługi ogrodu, pralnia, suszarnia i prasowalnia brzmi dla mnie podobnie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Sugerowanie, że w domku jednorodzinnym musi być zaplecze do obsługi ogrodu, pralnia, suszarnia i prasowalnia brzmi dla mnie podobnie.

- pomieszczenie pralni/suszarni jest wrysowane na rzucie PIĘTRA obiektu – wg mnie jest to dobre rozwiązanie projektowe i bardzo zgrabnie zaprojektowane przez Autora Projektu

- nie neguje lokalizacji pralni / suszarni w innych miejscach obiektu jako np. wydzielona część łazienki, czysta kotłownia, itp … ale tu zostało przyjęte takie, nie inne rozwiązanie.

- prasowalnia – zapewne może być w tym pomieszczeniu jako kontynuacja funkcji, choć faktycznie deska do prasowania zazwyczaj migruje w inne miejsca obiektu, jak pisze Robert.

- zaplecze do obsługi ogrodu – „ szopa ogrodowa ” ma szanse powstać jeśli WZ_Warunki Zabudowy na to pozwalają. Jeśli nie pozwalają to z automatu należy szukać miejsca magazynowania sprzętu dla obsługi ogrodu w obiekcie. Nie znasz WZ , ja również nie ! – tym samym nie ma sensu rozwijać tematu bez tych podstawowych danych.

 

Mój dom do stanu deweloperskiego (czyli z tynkami i wylewkami) kosztował ok. 1600 zł/m2

- mało realne A.D.2014

 

… Oczywiście starałam się tak zrobić projekt, by był tani w budowie.

- opracowywanie „projektu” bez brania odpowiedzialności za decyzje projektowe nie jest projektowaniem !

- decyzje jw. uzależnione są między innymi od uzgodnień Projektant / Inwestor w których nie uczestniczysz.

 

Ale proste gotowce, …

- wątek dotyczy PROJEKTU INDYWIDUALNEGO

 

… Jeśli liczysz 3-4 tyś/m2 to w tej cenie masz altankę z drewna o pow. 5-8 m2 .

- możliwe : jw. „zaplecze do obsługi ogrodu ”

 

Rzuty obiektu - z tego co widzę po propozycjach dom się sukcesywnie powiększa. Pierwsze rzuty były mniejsze. Nie wiem czy Anita jest świadoma tego i samowolnie powiększa dom, czy ulega wizjom architekta, …

- rozumiem, że uświadamiasz Inwestorów – na jakiej podstawie ? nie znając ich potrzeb i kwoty przeznaczonej na cele inwestycyjne !

 

Niestety - twoje wpisy sugerują, że tani w budowie dom jako obiekt do projektowania architektów nie interesuje.

- to Twoja interpretacja. Projektowałem większe i mniejsze obiekty od prezentowanego Anity i Łukasza.

 

Mój HEB - akurat tutaj znam różnice bowiem w innych miejscach miałam lane żelbetowe podciągi.

HEB - musiałam kupić pełną długość belki, pomimo, że potrzebna była krótsza, bo sprzedawca nie potrzebował resztki z belek o długości 75 cm. Dla niego był to już złom a nie towar.

- od projektowania konstrukcji są projektanci konstrukcji.

- nie rozumiem dlaczego sugerujesz rozwiązania projektowe konstrukcyjne ! również architektoniczne wyrwane z innego projektu, innych obliczeń konstrukcyjnych, innych relacji, uwarunkowań, … ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AiŁ_gość

Widzę że wywołaliśmy małe zamieszanie:)

 

Jeżeli chodzi o wymiary domu to projektant w nowych rzutach trochę się zagalopował. Nasze założenia to max. 150m2 a w tych wersjach wyszło sporo ponad 160m2 więc na pewno będziemy musieli to zmniejszyć.

Podoba nam się wersja z gabinetem od północy (czyli koło wejścia) oraz kuchnią w narożniku południowo-wschodnim. Jednak do poprawki jest część w której jest salon, jadalnia i schody. Zastanawiam się czy taka wersja nie byłaby lepsza:

http://imageshack.com/a/img850/8404/5ioa.png

Jedyny minus to trochę za bardzo otwarta przestrzeń w salonie, jadalni i kuchni.

Oczywiście są to takie zmiany na szybko więc nie patrzcie na szczegóły:)

 

Co do innych tematów tutaj poruszonych to my praktycznie nie prasujemy, więc nie mamy problemu z tym żeby to robić w małej pralni.

A wiata na samochody będzie oczywiście od wschodniej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wywołaliśmy małe zamieszanie:)

 

Oj tam, lubię się droczyć i tyle. Bez tego nie byłoby dyskusji :)

Łukasz po prostu nie czytał waszego dziennika, stąd nie ma pełnego obrazu sytuacji, specyfiki i potrzeb.

 

Jedyny minus to trochę za bardzo otwarta przestrzeń w salonie, jadalni i kuchni.

 

W tej chwili wchodzicie wprost na kuchnię, co nie jest zbyt eleganckie.

Proponowałabym postawić między kuchnią, holem a jadalnią szafę-kubik. Od strony jadalni może być częściowo przeszklona i pełnić rolę kredensu na szkła, alkohole, rzadziej używaną zastawę, obrusy, od strony holu szafa na odkurzacz, miotłę lub zapasowe krzesła do jadalni, a od kuchni szafa pełniłaby rolę spiżarki. Szafa może być płytka - np. po 30 cm od strony kuchni i jadalni)

Półwyspu i tak nie chcieliście.

 

http://images63.fotosik.pl/1103/331771aa374e9795gen.png

 

Jeśli będziecie mieć wiatę od wschodu, to okna niewiele dadzą swiatła

 

No i nadal wejście do łazienki jest mocno widoczne z salonu.

 

Przy tego typu klatce schodowej konstrukcję otworu schodowego opieracie na ścianie nośnej, co jest prostym rozwiązaniem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pomieszczenie pralni/suszarni jest wrysowane na rzucie PIĘTRA obiektu – wg mnie jest to dobre rozwiązanie projektowe i bardzo zgrabnie zaprojektowane przez Autora Projektu

 

miałam wrażenie, że chciałeś zachęcić do powiększenia tego pomieszczenia, by pełniło bardziej rozbudowaną rolę.

Może źle zrozumiałam.

 

- zaplecze do obsługi ogrodu – „ szopa ogrodowa ” ma szanse powstać jeśli WZ_Warunki Zabudowy na to pozwalają. Jeśli nie pozwalają to z automatu należy szukać miejsca magazynowania sprzętu dla obsługi ogrodu w obiekcie. Nie znasz WZ , ja również nie ! – tym samym nie ma sensu rozwijać tematu bez tych podstawowych danych.

 

Czytuję sporo MPZP i WZ do projektów ogrodu i jeszcze nie spotkalam sytuacji w ktorej zabraniałby stawiac budynki gospodarcze w ogrodzie.

Owszem, nie wykluczam sytuacji w której taki zapis byłby się pojawił, ale tu mam przewagę - znam MPZP miejsca gdzie Anita się buduje :D

 

 

- mało realne A.D.2014

 

Papiery oddałam do NB 10 listopada 2013, a inflacji nie mamy galopującej.

 

- rozumiem, że uświadamiasz Inwestorów – na jakiej podstawie ? nie znając ich potrzeb i kwoty przeznaczonej na cele inwestycyjne !

 

A ty zachęcasz do powiekszania domu nie znając kwoty.

Jak pisałam - czytałam dziennik Anity, gdzie była bardziej wylewna w opisie czego chce a czego nie chce.

 

- to Twoja interpretacja. Projektowałem większe i mniejsze obiekty od prezentowanego Anity i Łukasza.

 

Akurat wielkość obiektu nie jest zawsze wyznacznikiem kosztów jego budowy.

 

- od projektowania konstrukcji są projektanci konstrukcji.

- nie rozumiem dlaczego sugerujesz rozwiązania projektowe konstrukcyjne ! również architektoniczne wyrwane z innego projektu, innych obliczeń konstrukcyjnych, innych relacji, uwarunkowań, … ?

 

Z prostego powodu - ludziom podobają się niektóre rozwiązania, ale nie mają świadomości ile one kosztują. Na forum wiele jest pytań: "czy wybudję taki dom (zdjęcie wielospadowego dachu, wykuszy, piwnicy, okien narożnych, mnóstwo okien połaciowych) za 250 tyś". Bo ludzie po prostu nie wiedza ile budowa kosztuje!

Oczywiście, że Anita i Łukasz sami podjemą decyzję na co ich stać a na co nie. Ale żeby taką decyzję podjąć swiadomie trzeba znać koszty poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych. Dlatego piszę o tych HEB.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WZ_Warunki Zabudowy / Plan Miejsowy

- WZ dla różnych terenów są różne, każdorazowo należy je analizować ponieważ ( poza planami inwestycyjnymi Inwestorów ) tworzą ramy i określają możliwości dla projektowanej zabudowy.

 

Koszt realizacji budynku

„Papiery oddałam do NB 10 listopada 2013, a inflacji nie mamy galopującej„

- inflacji nie mamy galopującej, natomiast w styczniu zmieniły się mocno przepisy budowlane, co powoduje wzrost kosztów realizacji obiektu budowlanego ( każdego ) dla realizacji po styczniu 2014r.

- jw. widać choćby na danych GUS :

http://old.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

- podobne proporcje kosztów są dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

 

… wielospadowe dachy, wykusze, piwnice, okna narożne, mnóstwo okien połaciowych …

- wszystko zależy od portfela Inwestora i przyjętych rozwiązań projektowych, ogólnie : wytycznych i uzgodnień Projektant/Inwestor na etapie Projektu Koncepcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osiedla Anity opracowano MPZP , ktory przewiduje budowę obiektów towarzyszących o charakterze gospodarczym, w tym garaży o pow. do 60 m2, nie więcej jednak niż 30% pow. budynku mieszkalnego.

 

To co piszesz jest oczywiste, ale Anita pisała o swoich wytycznych w dzienniku, więc nie są dla mnie tajemnicą.

 

***

piszesz, że rozwiazania projektowe dotyczą uzgodnień projektant/inwestor.

Ale czy nie zdarza się inwestor, który idzie do projektanta ze swoim domem marzeń w głowie, nie zdający sobie sprawy ile w rzeczywistości kosztuje ich realizacja?

 

Bo znam wątki w których pojawiają się wypowiedzi "gdybym wiedział ile to będzie kosztowalo, nie zdecydowalbym się..."

 

***

Mój dom będzie spelniał na wyrost planowane przepisy o energooszczędności prawdpodobnie również w 2021 roku.

Zapotrzebowanie na ciepło wynosi:

EP = 66,21 kWh/(m2rok) (w tym ogrzewanie 30,96)

EK = 40,85 kWh/(m2rok) (w tym ogrzewanie 28,15)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...