Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlaczego on ci rysuje okna od północy?

A w pierwszym układzie od południa były tylko dwa małe okna.

Czy od południa nie masz fajnych widoków? Masz blisko granicę sąsiada?

Może wrzuć rzut działki?

 

Jeśli teraz wam nie wychodzi współpraca może poszukaj innego architekta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z garażem z boku jest 18 metrów a drugiej jest 11,5m zależy nam tez aby jedna duza sypialnia nie laczyla się z pozostałymi kuchnia około 10m2 i łazienki jesli to możliwe aby nie były ciemne. Podziwam Cię Elfir ze tak szybko masz tyle pomysłów naszemu architektowi to długo zajmuje

Dziękuję Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli od kilkunatu tygodni nie potrafi wymyslić nic satysfakcjonującego, to może jednak odżałowac te kilkaset złotych straconych na dwie koncepcje?

 

Nie masz co podziwiać - wejdzie łukasz i skrytykuje mój pomysł od dołu do góry :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z garażem z boku jest 18 metrów a drugiej jest 11,5m zależy nam tez aby jedna duza sypialnia nie laczyla się z pozostałymi kuchnia około 10m2 i łazienki jesli to możliwe aby nie były ciemne. Podziwam Cię Elfir ze tak szybko masz tyle pomysłów naszemu architektowi to długo zajmuje

Dziękuję Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Dla osiedla Anity opracowano MPZP , który przewiduje budowę obiektów towarzyszących o charakterze gospodarczym, w tym garaży o pow. do 60 m2, nie więcej jednak niż 30% pow. budynku mieszkalnego.

- OK. – nie znałem zapisów MPZP

 

piszesz, że rozwiązania projektowe dotyczą uzgodnień projektant/inwestor.

Ale czy nie zdarza się inwestor, który idzie do projektanta ze swoim domem marzeń w głowie, nie zdający sobie sprawy ile w rzeczywistości kosztuje ich realizacja?

- różnie to bywa, choć duża większość Inwestorów ma świadomość kosztów realizacji inwestycji !

- wg mnie, na dzień dzisiejszy koszt budowy ( do zamieszkania ) 1m2 domu mieszkalnego jednorodzinnego, murowanego to ŚREDNIO 3500 – 3800,-zł/m2 : od 3200,-zł ( dla prostych obiektów o zwartej bryle ) do 4000–4500 zł i więcej ( dla bardziej skomplikowanych )

- jak dobrze wiesz metraż to nie wszystko ! – niekiedy faktycznie warto zrezygnować z np. 6-o metrowego niepotrzebnego balkonu dla np. lepszych materiałów wykończeniowych elewacji, czy okna narożnikowego lub np. powiązać funkcję kotłowni z pralnią, czy gabinetu z pokojem gościnnym, korytarza/komunikacji z biblioteczką dla np okna-witryny doświetlającego najbardziej użytkowany pokój dzienny w budynku.

- to jw. wynika jak najbardziej !!! z uzgodnień pomiędzy Architektem, a Inwestorem na etapie PK_Projektu Koncepcyjnego.

- oczywiście mówimy o SENSOWNYCH i LOGICZNYCH rozwiązaniach projektowych.

 

Mój dom będzie spełniał na wyrost planowane przepisy o energooszczędności prawdopodobnie również w 2021 roku.

Zapotrzebowanie na ciepło wynosi:

EP = 66,21 kWh/(m2rok) (w tym ogrzewanie 30,96)

EK = 40,85 kWh/(m2rok) (w tym ogrzewanie 28,15)

- gratuluję ! - maksymalna wartość EP od 1 stycznia 2021 r.* to 70 [kWh/(m2 · rok)]. - poprzeczka ustawiona wysoko !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze tak, jest w IARP,architekt z polecenia, na początku wszystko układało sie dobrze, powiedzieliśmy co chcieliśmy i tak właśnie wyszło, teraz juz nam ręce opadają dlatego proszę o pomoc. Czy da się jeszcze uratować ten projekt?

Dziekuje

Edytowane przez embboch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wg mnie, na dzień dzisiejszy koszt budowy ( do zamieszkania ) 1m2 domu mieszkalnego jednorodzinnego, murowanego to ŚREDNIO 3500 – 3800,-zł/m2 : od 3200,-zł ( dla prostych obiektów o zwartej bryle ) do 4000–4500 zł i więcej ( dla bardziej skomplikowanych )

 

Do wprowadzenia się wydałam ok. 300 tyś (160 m2 pow. całkowitej) - chociaż nie mam wykończonego piętra.

Do tego, co można uznać za deweloperski wydałam 270-280 tyś - czyli 1680-1750 zł/m2

Dom, jak widac po świadectwie (prosiłam o uczciwe świadectwo, nie podrasowane) bardzo energooszczędny.

 

Już wiesz, dlaczego ludzie chcą sami projektowac i szukają kontruktorów a nie architektów? :D

Bo jak im architekt na wstępie rzuci - 3 tyś/m2 to dostają zawrotów głowy.

Chyba, ze liczysz z ceną działki?

 

Wiem, że mój dom nie jest ładny. Ale na ładny dom za 3 tyś/m2 po prostu mnie nie stać.

Zamiast w brzydkim bloku (a nawet w bardzo pięknym, designerskim bloku) na 50 m2 wolę mieszkać w niezbyt ładnym klocku na 160 m2.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

embboch

- czy architekt z którym podpisaliście Umowę posiada Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej ?

odp.: „ Myślę ze tak … „

- dla pewności proponuję odwiedzić stronę :

http://www.izbaarchitektow.pl/

zakładka : Wyszukiwanie czynnych architektów ( lewy górny pasek )

- wpisujemy nazwisko architekta i na tej podstawie wiadomo, czy ktoś należy do IARP ( i posiada wymagane uprawnienia ) czy też nie.

 

- dot. projektu : DIALOG Architekt / Inwestor począwszy od Projektu Koncepcyjnego to jedna z podstaw dobrego projektu i realizacji obiektu.

 

Elfir podała „ inspiracje z gotowców ” ( !? ),

- dla równowagi podaje inspiracje dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO,

od naszych południowych sąsiadów ! :

http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dla równowagi podaje inspiracje dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO,

od naszych południowych sąsiadów ! :

http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=19

 

Który konkretnie? Bo nie widzę czegoś co jest parterowe, niewielkie i ma najwyżej 18 m szerokosci.

 

Chyba, że po prostu ma obejrzeć jak innym dobrze ukladała się współpraca z architektem? :D

starczy odesłać do google grafika

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy projekcie indywidualnym trzeba pamiętać że każde udziwnienie ma swoją cenę. Architekt zwykle chętnie rozwija skrzydła w tworzeniu nowatorskiego pomysłu przekonując do swojej idei inwestora (wszak za to będzie płacił inwestor a nie architekt). Jeżeli inwestor ma pieniądze to nie problem. Jezeli nie ma za wiele to sam musi powściągać architekta. Trzeba pamiętać że im prostszy projekt tym tańsza realizacja. Dla architekta to poważna wada bo jak za zwykłą stodółkę zawołać dużą sumkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...