Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Antymateria,

Patrząc na Twój rysunek od razu rzuca się w oczy dążenie do symetrii w doborze przeszkleń. Ale przez to niewielka kuchnia jest wręcz prześwietlona.

Wejście i salon

1. Przy domu całorocznym, a już zwłaszcza w Szczyrku, potrzebny będzie dość obszerny, osobny wiatrołap.

2. Zaplanowałeś salon z widokiem na wejście, czyli z widokiem na kurtki, parasole i buty (także te ubłocone i ośnieżone).

3. Będzie "ciagnęło" po nogach i przy wchodzeniu/wychodzeniu wywiewało ciepło z domu.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jaakto, bardzo ładna ta stodółka :)

Bardziej podoba mi się ta skromniejsza elewacja boczna, bo mniej szkła, to i pomieszczenia bardziej ustawne:

elewacja.jpg

Trzeba by tylko zastanwić się jeszcze nad przeniesieniem szaf spod skosów.

 

A co do odległości domu od granic, to wydawało mi się, że na tak wąskiej działce to ścianą bez otworów można zbliżyć się do granicy działki na 1,5m, ale ściana z otworami to nadal 4m (przepisy p.pożarowe) - czyżby się coś w tej kwestii zmieniło?

Co prawda mój architekt wspominał kiedyć o jakichś specjalnych oknach(?) z atestem straży pożarnej, które można montować w ścianie bliżej granicy, ale co to i "z czym to się je"? - nie wiem.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla jasności - na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m możemy przybliżyć się projektowanym budynkiem do granicy działki !, lecz nie mniej niż do 1,5 m " ( ściana bez okien ).

jaakto - 6,85 m szerokości budynku, to autostrada w porównaniu do np. Domu Kereta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam forumowiczów po raz pierwszy. Przymierzamy się do swojej stodółki. Trochę a propos wąskich projektów chciałem pokazać nasz, szerokość budynku wymuszona wąską działką, kompromisy nieuniknione. Proszę o uwagi i wszelkie propozycje usprawnień. Wejście od północy, ogrzewanie gazowe, rodzina 4 osobowa.

projekt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- schody bardzo niewygodne - nie lepiej było zrobić jednobiegowe? A na dodatek wraz z korytarzem zabierają ogromną przestrzeń (w skali całego domu)!

- salon bardzo nieustawny . Jak chcesz ustawić stół?

- zastanawia mnie nierównomirnosć powierzchni pokoi przy dwójce dzieci.

 

Ten dom ma chyba podobną szerokosć:

http://www.novio.pl/projekty-domow-nowoczesnych/110-domo-02.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektować każdy może „ trochę lepiej, trochę gorzej ”.

Zastanawiam się : czy można stworzyć projekt domu, który mógłby być KOSZMAREM dla jego przyszłych użytkowników :

… schody wewnętrzne po których się nie wyjdzie lub z trudnością, pokój dzienny od strony WSCH, wentylacja grawitacyjna, która skutecznie będzie wyprowadzała z budynku X% ciepła, wąskie – ciemne korytarze, kompletne załamanie proporcji pomieszczeń i budynku, brak estetyki, pomysłu i myśli przewodniej, wszelkie możliwe kolizje przestrzenne, ogólne oderwanie od rzeczywistości ( w tym działki budowlanej ), częściowe rozwiązania projektowe lub ich brak, w tym brak logiki w powiązaniu Architektury - Konstrukcji – Instalacji, … itd., itd.

Okazuje się, że DA SIĘ ! ( zapominając, że te „ parę kresek ” odnosi się do inwestycji życia za SET - tys. zł )

– tylko po co w to brnąć i rozwijać ? może ktoś mi wytłumaczy ?

 

johan_e

nie miej mi za złe ! , ale trudno wytłumaczyć kierowcy, co ma zrobić z samochodem, jeśli kierownicę ma w bagażniku, a koła samochodu : kwadratowe.

Elfir próbuje – wskazując inny „samochód”. ( czy lepszy ? – nie wiem )

Ja proponuje – na lawetę i do „mechanika” ! ( lub złomowania )

Wersja bez mechanika :

( cytat jw. nie stanowi mojej intencji reklamy marki P )

 

A tak już zupełnie NA SERIO : w Polsce jest wielu zdolnych Architektów, ( lista uprawnionych dostępna na stronie http://www.izbaarchitektow.pl/ , zakładka : „Wyszukiwanie czynnych architektów” ), którzy mogą zaprojektować dom „szyty na miarę”, … niekoniecznie uderzając młotkiem w karoserię.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektowanie ( nie kopiowanie szablonów ) w oderwaniu od realiów działki i Warunków Zabudowy jest głupotą !

Czy schody będą dwubiegowe, czy jednobiegowe … w tym przypadku są ( zabiegowe ) od strony PD ( przy pokoju dziennym od WSCH i łazience z kotłownią od PD/ZACH ) i to świadczy o jakości tej przestrzeni – a pisze tylko o stronach świata i prawidłowym doświetleniu pomieszczeń, nie o Architekturze, tym bardziej indywidualnej.

Taka tutaj nie występuje :

FUNKCJA – kuleje / FORMA – nie widać ( można się spodziewać ) / TREŚCI – brak ! ( i nie będzie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a może piękne łany zbóż, a w oddali np. wieża kościoła na którą warto " otworzyć budynek " ... lub np. dramatyczną oczyszczalnie ściaków ( !? )

Jakby nie ułożyć FUNKCJI ( w tym pięciokrotne odbicie lustrzane ), nie mając podstrawowych danych z działki budowlanej, mamy GRĘ W CIEMNO.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni, nie bez przyczyny pisałem o wąskiej działce i kompromisach, powodów dlaczego jest tak a nie inaczej jest sporo, dołączona mapka główne wyjaśni, wątpliwości co do 'szczegółów' w rodzaju schody, proporcje podzielam, bo mam je też ja, to akurat da się zmienić, stron świata nie :), no można jeszcze mieć mieszkanie na dowolną stronę ale to nie to forum, dołączam szkic, czerwona linia rozgraniczająca, niebieskie wiadomo, pozdrawiam

 

mapka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój projekt, w moim subiektywnym odczuciu, jest po prostu dość standardową stodółką - tyle, że postawioną szczytem do ulicy, zwężoną do szerokości działki i ze zlikwidowanymi oknami. Przez to dostosowanie szerokości wyszły tak niewygodne schody i strefa dzienna, w której czteroosobowa rodzina nie będzie mogła wspólnie ani wygodnie zjeść ani pooglądać telewizji czy po prostu posiedzieć.

 

Brakuje mi tu rozwiązań mniej typowych, które lepiej sprawdziłyby się w wąskim domu - jakiegoś dobrego pomysłu na lokalizaję i kształt schodów, bardziej pomysłowego zaplanowania części dziennej, może jakiegoś południowego doświetlenia luksferami. Salon chyba wypadnie od zachodu? Duże zachodnie okno w salonie, bo działka jest dość długa i może być ładny widok na ogród, poza tym większe okno to wrażenie większej przestronności pomieszczenia. W salonie najwięcej czasu spędza się po południu i wieczorem, więc byłoby wtedy dłużej swiatło dzienne.

 

Ten projekt jest trochę podobny do gotowca Longinus Sto - tam też są niewygodne schody zabiegowe, ale część dzienna jest większa i przestrzeń pod częścią schodów wykorzystano na pomieszczenie gospodarcze. Dość oryginalnie rozwiązany jest gotowiec Garda i Garda II - ma nawet schody ze spocznikiem, ale szerokość to 6,95 i 7,05m.

Zobacz jak wygląda Szczupły II - tu tylko na początku schodów jest kilka stopni zabiegu, a zamiast garażu i balkonu nad nim można zaprojektować sypialnię i dodać niewielki wiatrołap.

Jest też Koliber II - jeszcze inne umiejscowienie schodów.

 

Oczekiwałabym jednak więcej inwencji od projektanta i jakiegoś lepszego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess

- mam wrażenie, że nie ma tutaj projektanta ! ponieważ nie ma tutaj NIC, co mogłoby świadczyć o analizie ( nie pisze dogłębnej ) danych stanowiących całościowe wytyczne do projektowania.

A piszemy oczywiście o PROJEKCIE INDYWIDUALNYM ( temat wątku ) do którego działka idealnie się nadaje, wręcz wymusza niestandardowe rozwiązania projektowe. I da się to wszystko z głową i inwencją "poukładać".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess

- mam wrażenie, że nie ma tutaj projektanta ! ponieważ nie ma tutaj NIC, co mogłoby świadczyć o analizie ( nie pisze dogłębnej ) danych stanowiących całościowe wytyczne do projektowania.

A piszemy oczywiście o PROJEKCIE INDYWIDUALNYM ( temat wątku ) do którego działka idealnie się nadaje, wręcz wymusza niestandardowe rozwiązania projektowe. I da się to wszystko z głową i inwencją "poukładać".

Pozdrawiam.

 

No widzisz Łukaszu na jak innym świecie żyjesz... :)

Bo ten stary świat zamieszkują właśnie tacy architekci-projektanci (na których niestety zazwyczaj trafia standardowy Kowalski), którzy właśnie produkują takie indywidualne gotowce, byleby jak najszybciej odfajkować naiwnego i następny proszę.

Takie też "indywidualne" projekty dostała też większość moich budujących się znajomych.

Z drugiej strony, inwestor zastrzega, że dom ma być tani w budowie, czyli prosta stodółka, bez wklęśnięć, wypukłości, i wielobryłowości.

Mój w pierwotnym założeniu też miał taki być, ale wyszedł 3,5 bryłowy i jakoś z tego powodu nie płaczę ;)

 

Co do wizyty architekta-projektanta na działce, to byłam w niezłym szoku, gdy dowiadywałam się, że u moich znajomych takowych oględzin przedprojektowych nie było!

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie takie miałam odczucia - że to nie jest praca projektanta, tylko "adaptatora", który dość typowy domek ścisnął do szerokości działki.

 

Jeszcze jedna moja myśl luźna. Domy jednorodzinne, które znam, w znacznej większości (70-80%) są dość ciemne i ponure. Mój dom rodzinny wita wchodzących ciemnym wiatrołapem i równie ciemnym, długim korytarzem. W innych podobnie - nawet jeżeli wiatrołap posiada doświetlenie, to za nim nastepują hole, korytarze, które są tym ciemniejsze im większa dlugość i szerokość domu. Wcale nierzadkie są domy, które są kompletnie niedobrane do stron świata. Cóż to może oznaczać? Że jesteśmy przyzwyczajeni od małego to takich lekko ciemnawych domów i mieszkań? Nie lubimy światła i słońca?

W moim domu okna od slonecznych stron pozwalają znacząco skrócić sezon grzewczy. To widać po kominach w sąsiedztwie i jest to więcej niż miesiąc grzania (przynajmniej 2 tygodnie jesienią i ponad 3 tygodnie wiosną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni, nie bez przyczyny pisałem o wąskiej działce i kompromisach, powodów dlaczego jest tak a nie inaczej jest sporo, dołączona mapka główne wyjaśni, wątpliwości co do 'szczegółów' w rodzaju schody, proporcje podzielam, bo mam je też ja, to akurat da się zmienić, stron świata nie :), no można jeszcze mieć mieszkanie na dowolną stronę ale to nie to forum, dołączam szkic, czerwona linia rozgraniczająca, niebieskie wiadomo, pozdrawiam

 

[ATTACH=CONFIG]282835[/ATTACH]

 

Nie będzie miło. Kompromis? O czym Ty piszesz? Po pierwsze ten szkic nadal niewiele wyjaśnia. Warunki lokalne, które należy wziąć pod uwagę to nie tylko obrys działki i kierunki świata. "Szczegóły" może poprawisz, ale niewiele to da. Jesteś na etapie, kiedy jeszcze nie ugrzązłeś za daleko, ale nie sądzę, że wyciągniesz z tych opinii dobre wnioski.

 

Zgadzam się z Łukaszem. O architekcie nawet tu nikt nie pomyślał. Pewnie będzie później tylko po to, aby przybić pieczątkę.

Jest to lekko zmieniony projekt gotowy nieudolnie wciśnięty w trudna działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Łukaszu na jak innym świecie żyjesz... :)

Bo ten stary świat zamieszkują właśnie tacy architekci-projektanci (na których niestety zazwyczaj trafia standardowy Kowalski), którzy właśnie produkują takie indywidualne gotowce, byleby jak najszybciej odfajkować naiwnego i następny proszę.

Takie też "indywidualne" projekty dostała też większość moich budujących się znajomych.

Z drugiej strony, inwestor zastrzega, że dom ma być tani w budowie, czyli prosta stodółka, bez wklęśnięć, wypukłości, i wielobryłowości.

Mój w pierwotnym założeniu też miał taki być, ale wyszedł 3,5 bryłowy i jakoś z tego powodu nie płaczę ;)

 

Co do wizyty architekta-projektanta na działce, to byłam w niezłym szoku, gdy dowiadywałam się, że u moich znajomych takowych oględzin przedprojektowych nie było!

 

Moniss,

nie żyjemy w innym świecie. Po prostu mający zamiar budować nie wiedzą nawet czego mają / mogą oczekiwać od architekta. Spytaj swoich znajomych jakie kryteria brali pod uwagę podczas szukania osoby, która zaplanuje miejsce na kilkadziesiąt lat ich życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...