Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moniss, dzięki za podpowiedzi. Zastanawiam się teraz nad poszerzeniem otworu na wejście, jest tam wystarczająco dużo miejsca. Prawdopodobnie będzie też doświetle boczne z lewej strony drzwi, które się nieco przesuną w stronę wnęki z zabudową i wypadną bardziej symetrycznie na elewacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

patrząc na różne bardziej i mniej udane projekty, przypomniałem sobie o projekcie indywidualnym, który robi na mnie ogromne wrażenie : „Aluminum House”, architekt : Fran Silvestre Arquitectos.

http://www.archdaily.com/450726/aluminum-house-fran-silvestre-arquitectos/

Ciekawy jestem Waszych opinii dot. kontekstu działki, formy i rozwiązań funkcjonalnych obiektu ( poza portfelem Inwestora, kosztem realizacji i jego powierzchnią ! ).

Dom realizowany w Hiszpanii, w Madrycie, na planie zbliżonym do kwadratu w zielonym otoczeniu wysokich drzew.

 

FUNKCJA ( mieszkalna ) :

kondygnacja K1 ( w poziomie terenu/ogrodu ) : strefa dzienna z salonem otwartym na str. PD ( ogród, basen ) w podcieniu tarasu górnego ( chroniącego najwidoczniej przed mocnym hiszpańskim słońcem ) oraz

kuchnią i jadalną od str. PN

kondygnacja K2 : 3 x pokoje sypialne z łazienkami + sypialnia główna z garderobą i wydzieloną odrębna łazienką + część wspólna od str PN

kondygnacja K-1 ( pod poziomem terenu ) z zewnętrzną rampą, miejscami postojowymi w podcieniu K2 oraz pokojami gościnnymi doświetlonymi od str WSCH i pomieszczeniem wspólnym doświetlonymi od str ZACH ( siłownia ? )

komunikacja w centrum rzutu ( na linii WSCH/ZACH ) tworząca atrium wewnętrzne doświetlone z góry

 

FORMA :

- nowoczesna, modernistyczna, horyzontalna, z charakterystycznymi ściankami tarasu kondygnacji K3, stanowiącymi oddzielenie widokowe z/na sypialnie Piętra.

 

KONTEKST :

- układ pomieszczeń odnosi się do klimatu, lokalizacji, granic działki, sąsiedztwa, str. świata / doświetlenia i ucieczki przed słońcem.

- płaski teren / płaski dach i podkreślone linie horyzontalne budynku

- cechą charakterystyczną będzie całkowite obłożenie wszystkich elewacji panelami aluminiowymi o mocnym odbiciu, co pewnie utworzy odbiorcy „ znikający punkt” - „znikający obiekt” zmieniający jego skalę i wtapiający się całkowicie w zielone otoczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontekstu działki, otoczenia przecież nie widac na zdjęciach.

 

Pierwsze co mi się skojarzyło, że trzeba będzie hulajnogą jeżdzić po tym domu, żeby nie dreptać kilometrów.

I jak rozwiązuje sie problem echa, pogłosu w takim pustym wnętrzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontekstu działki, otoczenia przecież nie widac na zdjęciach.

 

Pierwsze co mi się skojarzyło, że trzeba będzie hulajnogą jeżdzić po tym domu, żeby nie dreptać kilometrów.

I jak rozwiązuje sie problem echa, pogłosu w takim pustym wnętrzu?

 

kontekstu działki, otoczenia przecież nie widać na zdjęciach

- przecież widać drzewa, niebo, płaski teren, granice działki, strony świata, a pewnie będąc na działce ( nie byłem ) to i pewnie powiew ciepłego hiszpańskiego powietrza, odgłos cykad, czy zapach drzew…

- z opisu angielskiego wynika, że boczne działki są lub będą zabudowane.

- nawiązanie do otoczenia to głównie „skóra formy” – elewacje, które mają odbijać otoczenie i tworzyć cienie, refleksy, .. wszystkiego co dookoła wraz z zmianami czasu i pór roku. Taka „żywa” na wieki elewacja.

 

Pierwsze co mi się skojarzyło, że trzeba będzie hulajnogą jeżdzić po tym domu, żeby nie dreptać kilometrów.

- to fakt, ale to nie domek, tylko rezydencja o powierzchni zabudowy 958m2 i pow. użytkowej 1770m2

- inne wytyczne, inne założenia, inne priorytety :)

 

jak rozwiązuje sie problem echa, pogłosu w takim pustym wnętrzu?

- nie wiem, czy „echo” występuje w tym budynku, ale są do dyspozycji panele akustyczne, wełna mineralna … inne materiały wygłuszające, które niwelują pogłos. Budynek jest wyraźnie strefowany funkcjonalnie, a że jest w konstrukcji żelbetowej, to faktycznie można mówić i o strefowaniu akustycznym. To ważny temat w projektowaniu każdego obiektu, bez względu na skalę.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki kontekst, jaki widać na zdjęciach jest na 60% polskich działek budowlanych... Wiekszosc ludzi stawia domy dużymi oknami ku południowi, a Polska z reguły jest płaska, stąd i płaskie działki. Nawet drzewa czasem na nich rosną.

 

Drzewa są w tym ogródku naniesione komputerowo.

Sąsiedzi będą widzieć dwukondygnacyjną betonową ścianę. Nie wiem, czy będzie to dla nich atrakcyjny widok. Chyba, że właściciel osłoni boczne elewacje drzewami. Na wizualce widze betonowy dwumetrowy płot i rząd kolumnowych iglaków (cyprysy lub cyprysowce).

 

Nijak nie widzę jakiegoś specjalnego wtopienia bryły w otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki kontekst, jaki widać na zdjęciach jest na 60% polskich działek budowlanych... Wiekszosc ludzi stawia domy dużymi oknami ku południowi, a Polska z reguły jest płaska, stąd i płaskie działki. Nawet drzewa czasem na nich rosną.

 

Drzewa są w tym ogródku naniesione komputerowo.

Sąsiedzi będą widzieć dwukondygnacyjną betonową ścianę. Nie wiem, czy będzie to dla nich atrakcyjny widok. Chyba, że właściciel osłoni boczne elewacje drzewami. Na wizualce widze betonowy dwumetrowy płot i rząd kolumnowych iglaków (cyprysy lub cyprysowce).

 

Nijak nie widzę jakiegoś specjalnego wtopienia bryły w otoczenie.

 

Polska z reguły jest płaska, stąd i płaskie działki. Nawet drzewa czasem na nich rosną.

- no i widzisz. Z tego by wynikało, że dla nizinnych ( płaskich ) terenów Polski, obiekty horyzontalne z płaskimi dachami jak najbardziej by pasowały ( wbrew zapisom dot. dachów spadzistych ), a dla terenów górzystych – jak najbardziej dachy spadziste, co jest naturalną konsekwencją „przełożenia” otaczającego terenu/krajobrazu na Architekturę. Nie wiem czym się sugerowali urbaniści tworząc plany miejscowe i wprowadzając zapisy dot. dachów spadzistych – chyba tylko odniesieniami do historycznej, zastanej, istniejącej zabudowy na danym terenie.

 

Drzewa są w tym ogródku naniesione komputerowo.

- zdjęcia z budowy pokazują mocne zadrzewienie

- trudno uwierzyć w wizualizację placu budowy

http://ad009cdnb.archdaily.net/wp-content/uploads/2013/11/528d78bce8e44e5368000151_aluminum-house-fran-silvestre-arquitectos_fran_silvestre_arquitectos_valencia_-_aluminum_house_-_casa_de_aluminio_b02.jpg

 

Sąsiedzi będą widzieć dwukondygnacyjną betonową ścianę. Nie wiem, czy będzie to dla nich atrakcyjny widok.

- myślę, że nic nie zobaczą : drzewa !

 

Chyba, że właściciel osłoni boczne elewacje drzewami.

Na wizualce widze betonowy dwumetrowy płot i rząd kolumnowych iglaków (cyprysy lub cyprysowce).

- ja patrzę głównie na zdjęcia z budowy :

http://ad009cdnb.archdaily.net/wp-content/uploads/2013/11/528d78aee8e44ece58000140_aluminum-house-fran-silvestre-arquitectos_fran_silvestre_arquitectos_valencia_-_aluminum_house_-_casa_de_aluminio_b01.jpg

z jednej strony faktycznie wysoki płot / ściana betonowa, z drugiej strony droga dojazdowa ( 2 samochody w oddali )

 

Nijak nie widzę jakiegoś specjalnego wtopienia bryły w otoczenie.

- chyba będzie trzeba poczekać na zakończenie tej budowy i efekt finalny.

- dla porównania ( choć nie wiem czy to właściwe ) medusagroup :

http://www.medusagroup.pl/projekty/mieszkaniowe/dom-jednorodzinny/

- tu są bardzo czytelne odniesienia do otoczenia. Można tak, i tak … lub jeszcze inaczej, ale pomysł to podstawa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale obsadzenie działki to tworzenie nowej przestrzeni a nie wpisywanie się w istniejącą.

Architektura może fajna, ale IMHO mogłaby stanąc gdziekolwiek, gdzie będzie odpowiednio duża działka i ładny widok z okien od strony południa.

Tutaj bardzo podobny, ale w innych okolicznościach przyrody:

http://www.idesignarch.com/modern-beach-house-on-the-brazilian-coast/

 

Albo tu:

http://www.pinkula.com/decoration/beautiful-modern-day-beach-property-by-mm-architects.html

 

obydwa domy mają nawet klatki schodowe w stylu przeszklonego atrium, co razcej wynika z chęci doświetlenia ciemnego wnętrza domu niż z nawiązania do hiszpańskich podwórek patio.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z medusagroup świetnie wpisuje się w otoczenie lasu.

 

A ten hiszański....no jakoś tego nie widzę...

Architektura może fajna, ale IMHO mogłaby stanąc gdziekolwiek, gdzie będzie odpowiednio duża działka i ładny widok z okien od strony południa

I tu zgadzam się z Elfir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.idesignarch.com/modern-beach-house-on-the-brazilian-coast/

Marcio Kogan … bardzo miłe zaskoczenie !!!

– dobra, czytelna, funkcjonalna Architektura ( i pięknie wchodzi światło do tego budynku ), a jak na dom nad brzegiem oceanu przystało, trudno aby FORMA szła w górę, skoro horyzont oceanu jest poziomy. Podobnie dla drugiego przykładu. Chyba ideałem by było, aby z centrum pokoju dziennego mieć taki widok, który mógłby objąć zarówno WSCH, jak i ZACH słońca :), bajka.

… kontekst ma znaczenie ! ( choćby jw. ) ,ale faktycznie są i działki, gdzie to „tętno” terenu jest słabo wyczuwalne. Niekiedy trzeba pomóc, ale bardziej na zasadzie : zakrywamy co brzydkie, otwieramy się na to co piękne lub ciekawe. W skrajnych przypadkach pozostaje … niebo ( !? ) lub tak mocna forma architektoniczna, że to otoczenie będzie do niej nawiązywać ( w sensie zmian lub przyszłej zabudowy sąsiedniej ), a nie odwrotnie. Niekiedy sam budynek może opowiadać swoją własna historię.

 

Jeden z moich ulubionych budynków : Pierre Koenig - Case Study House #22 ( 1959r. )

http://www.archdaily.com/83038/ad-classics-stahl-house-pierre-koenig/

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu - w zasadzie to na podziwianie architektury nowoczesnej mamy wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32337-nowoczesne-domy-inspiracje/page157

 

fakt

choć podziwianie - to jedno, interpretowanie ( czytanie Architektury ) - to drugie,

a mam wrażenie, że to mocno kuleje.

Myslimy ścianą, dachem a Architektura miesie w sobie jeszcze inne doznania ...

ale może faktycznie wyszedłem nieco poza temat wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

Od jakiegoś czasu staram się wyklarować wizję domu.Chciałem zapytać tych bardziej doświadczonych o opinię nt. aktualnego stanu naszego projektu.Oto rzuty:

D2u5cD.jpg

89Xgom.jpg

yPBIIB.jpg

Za rady z góry dziękuję

ps:a tak miałoby wyglądać z zewnątrz:

Xp9Aw4.jpg

J9u7ch.jpg

Edytowane przez sebastiandubicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

Od jakiegoś czasu staram się wyklarować wizję domu.Chciałem zapytać tych bardziej doświadczonych o opinię nt. aktualnego stanu naszego projektu.Oto rzuty:

[ATTACH=CONFIG]286087[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]286088[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]286090[/ATTACH]

Za rady z góry dziękuję

ps:a tak miałoby wyglądać z zewnątrz:

[ATTACH=CONFIG]286098[/ATTACH]

 

Trochę szkoda, że ten projekt nie ma opisu autorskiego, który wyjaśniałby podstawowe decyzje projektowe dot. formy architektonicznej, zastosowanych materiałów, podziałów elewacyjnych, kompozycji, lokalizacji na działce, czy „otwarć” budynku na poszczególne strony świata i z czego wynikają, … itd. – bez tego, w zasadzie „opinia” o która prosisz, ogranicza się do FUNKCJI obiektu, choć też nie do końca, ponieważ jest poza uzgodnieniami pomiędzy Tobą ( Inwestorem ), a Projektantem – autorem obiektu, który zna lepiej Twoje potrzeby, niż osoby na FM oraz ( jak każdy projektant ) ma wypracowany swój „warsztat” dobrych ( lub niekoniecznie ) rozwiązań projektowych.

 

co mi się podoba ?

- pokój kąpielowy na PIĘTRZE - komfortowy

- sypialnia główna – powierzchnia OK., ale ustawienie łóżka tyłem do drzwi wejściowych pokoju jakoś do mnie nie przemawia ( FENG SHUI ), choć rozumiem zasadność ciągu szaf garderobianych wzdłuż ściany szczytowej.

- stół jadalny i powierzchnia dla aneksu jadalnego – zdecydowanie jest to Centrum budynku

co mi się nie podoba ? lub nad czym można by ( lub niekoniecznie ) popracować

- FORMA – rzecz gustu, ale coś tu jest z proporcjami. Może tylko ja tak to widzę ( !? )

- szerokość garażu ( z samych rzutów wynika, że jest wąsko )

- schody – o ile dół biegu jest wygodny, to góra biegu z zabiegiem – nie wygodna. Jeśli by zabieg traktować jako schody wachlarzowe ( lub ich fragment ) to trudno po nich wychodzić przy 3-ch stopniach zabiegowych na polu +/- 1mx1m

- spiżarnia przy kuchni – mam wrażenie, że jest „tworem” sztucznym ( aby była ? ) – ale jest niewygodna

- główne doświetlenie pokoju dziennego na sąsiada i podjazd do garażu ( !? ) – może to i „manewr” celowy, choć nie wiem z czego wynika ?

- daszek nad garażem ma 1m, ale aby otworzyć drzwi główne do budynku, to i tak człowiek wycofuje się poza zakres daszku – jednym słowem i tak otwiera drzwi stojąc w deszczu ( niekiedy )

- pomieszczenie gospodarcze ma lepszy „kontakt” z ogrodem, a niżeli Pokój dzienny ( i również nie wiem czy to celowe, czy nie ? )

Pozdrawiam

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,dzięki za opinię.

Masz rację,przedstawienie "suchego" projektu( na dodatek wstępnego) niewiele może pomóc.Gwoli wyjaśnienia kilka wiadomości:

Co do stron świata ,to jak na załączonej mapce nakreśliłem przód jest skierowany na południowy wschód.Co do formy,hmmm,oczywiście miał być płaski dach,a jak to bywa u nas,nie może go być.stąd pomyśleliśmy sobie ,że jeśli ma być już ten spadzisty,to te lukarny niech będą tak duże,żeby skosów wewnątrz nie było,a ten spadzisty dach gubił się trochę .O materiały,podziały elewacyjne itd. na razie mnie nie pytaj.Najważniejsze,o czym nie napisałem,to to,że działka jest na wzniesieniu za miastem.Z tego wzniesienia właśnie(około 60 metrów różnicy) mamy właśnie widok na miasto otoczone lasami.Właściwie to było głównym powodem wyboru lokalizacji.Właśnie w kierunku południowo-wschodnim(przód budynku skierowany właśnie na tę panoramę.Dlatego też dziwne może się wydawać duże okno na podjazd( i teoretycznie dom sąsiada),ale sąsiednia działka jest już kilka metrów niżej,a domek stanie na niej malutki,zupełnie nie zasłaniając widoku.Staraliśmy się zrobić dzięki tym przeszkleniom jakąś oś widokową wewnątrz budynku,jeśli się przyjrzeć,to będąc w środku mamy widoki "na przestrzał":z tyłu las,z przodu miasto w dole.

Co do twoich spostrzeżeń:co do formy,oczywiście jest to jakaś koncepcja wstępna,więc trzeba mieć nadzieję,że coś jeszcze się zmieni(co do proporcji np.).Martwią mnie teraz te schody,tu trzeba pokombinować,żeby było wygodnie.Co do spiżarki,to chciałem koniecznie coś takiego mieć,ta tutaj,to raczej namiastka,ale zawsze to jakaś "przestrzeń magazynowa w kuchni".Co do pomieszczenia gospodarczego,to taki był zamysł:z kosiarką prosto na trawnik itp.Mnie dzisiaj martwi jednak coś bardziej:otóż wymyśliłem sobie dwustronny kominek "dzielący" jadalnię i część z kanapami.Teraz widzę,że komin wyskakuje mi w takim miejscu,że klnę,jak wyobrażę sobie stalową rurę wystającą z tej parterowej bryły(na której miał być taras widokowy).A tak chciałem ten kominek.Najmniej przyjemne w planowaniu jest to,że pewnych rzeczy nie da się pogodzić,a to po prostu wkurza .Zobaczymy co się z tego wylęgnie.

Pozdawiam

PS: Dorzucam jeszcze wizualkę(wstępną) od strony ogrodu(lasu):

PBp2Sh.jpg

Edytowane przez sebastiandubicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,dzięki za opinię.

Masz rację,przedstawienie "suchego" projektu( na dodatek wstępnego) niewiele może pomóc.Gwoli wyjaśnienia kilka wiadomości:

Co do stron świata ,to jak na załączonej mapce nakreśliłem przód jest skierowany na południowy wschód.Co do formy,hmmm,oczywiście miał być płaski dach,a jak to bywa u nas,nie może go być.stąd pomyśleliśmy sobie ,że jeśli ma być już ten spadzisty,to te lukarny niech będą tak duże,żeby skosów wewnątrz nie było,a ten spadzisty dach gubił się trochę .O materiały,podziały elewacyjne itd. na razie mnie nie pytaj.Najważniejsze,o czym nie napisałem,to to,że działka jest na wzniesieniu za miastem.Z tego wzniesienia właśnie(około 60 metrów różnicy) mamy właśnie widok na miasto otoczone lasami.Właściwie to było głównym powodem wyboru lokalizacji.Właśnie w kierunku południowo-wschodnim(przód budynku skierowany właśnie na tę panoramę.Dlatego też dziwne może się wydawać duże okno na podjazd( i teoretycznie dom sąsiada),ale sąsiednia działka jest już kilka metrów niżej,a domek stanie na niej malutki,zupełnie nie zasłaniając widoku.Staraliśmy się zrobić dzięki tym przeszkleniom jakąś oś widokową wewnątrz budynku,jeśli się przyjrzeć,to będąc w środku mamy widoki "na przestrzał":z tyłu las,z przodu miasto w dole.

Co do twoich spostrzeżeń:co do formy,oczywiście jest to jakaś koncepcja wstępna,więc trzeba mieć nadzieję,że coś jeszcze się zmieni(co do proporcji np.).Martwią mnie teraz te schody,tu trzeba pokombinować,żeby było wygodnie.Co do spiżarki,to chciałem koniecznie coś takiego mieć,ta tutaj,to raczej namiastka,ale zawsze to jakaś "przestrzeń magazynowa w kuchni".Co do pomieszczenia gospodarczego,to taki był zamysł:z kosiarką prosto na trawnik itp.Mnie dzisiaj martwi jednak coś bardziej:otóż wymyśliłem sobie dwustronny kominek "dzielący" jadalnię i część z kanapami.Teraz widzę,że komin wyskakuje mi w takim miejscu,że klnę,jak wyobrażę sobie stalową rurę wystającą z tej parterowej bryły(na której miał być taras widokowy).A tak chciałem ten kominek.Najmniej przyjemne w planowaniu jest to,że pewnych rzeczy nie da się pogodzić,a to po prostu wkurza .Zobaczymy co się z tego wylęgnie.

Pozdawiam

PS: Dorzucam jeszcze wizualkę(wstępną) od strony ogrodu(lasu):

[ATTACH=CONFIG]286697[/ATTACH]

 

„działka jest na wzniesieniu za miastem … widok … na przestrzał: z tyłu las, z przodu miasto w dole”

- teraz zaczynam rozumieć intencje w budowaniu Formy obiektu i „otwarć” widokowych :)

„miał być płaski dach, a jak to bywa u nas, nie może go być”

- domy z dachami spadowymi również mogą być bardzo nowoczesnymi obiektami ! gdzie dach ( jako 5-ta elewacja ) może ( nie musi ) stanowić dobry akcent w całościowej kompozycji. Aczkolwiek niezaprzeczalnie pomieszczenia są bardziej użytkowe gdy nie mają skosów ! – skosy zazwyczaj mocno wpływają na aranżację pomieszczenia.

„schody”

- wg rysunków jest dużo możliwości, aby pozbyć się zabiegu i zaprojektować wygodne schody

„spiżarka”

- zasadność spiżarki rozumiem, ale dalej uważam, że jest „dopięta” do rzutu i niefunkcjonalna :

pomiędzy szafami jest +/-60 cm, tj. nie ma szans, aby stojąc między nimi, wyjąć coś z głębi dolnej półki którejkolwiek z nich. Proponuje powalczyć i wykluczyć słowo „jakaś” (przestrzeń magazynowa w kuchni) bo również i ta przestrzeń w PROJEKCIE INDYWIDUALNYM powinna być super funkcjonalnie zaprojektowana !

„ dwustronny kominek ”

- to fajna rzecz ! w moim ostatnim projekcie zaprojektowałem kominek trójstronny pomiędzy jadalnią / pokojem dziennym / siłownią ( mogącą przyjmować również funkcje pokoju dziennego )  . Kominek, podobnie jak schody może być dobrym akcentem we wnętrzu. Niektóre domy wręcz projektowane są od kominka na zewnątrz !

- rury kominowej nie bałbym się !

„ Najmniej przyjemne w planowaniu jest to, że pewnych rzeczy nie da się pogodzić ”

- widzisz, a dla mnie to najbardziej przyjemna rzecz, bo na tym miedzy innymi polega projektowanie !

na godzeniu jednego z drugim wiedząc, że coś ma ( nawet minimalnie ) większy priorytet od drugiego i co jest sztuką ( w tym sztuką wyboru ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...