Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

"- rury kominowej nie bałbym się !"

 

Proszę:

[ATTACH=CONFIG]287273[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287274[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]287275[/ATTACH]

Tak się zastanawiałem,czy nie można tego komina tak puścić,zeby przylegał do ściany łazienki u góry,ale komin powinien być prosty..

 

 

Co do schodów,to bya jeszcze taka opcja:

[ATTACH=CONFIG]287276[/ATTACH]

Pozdrawiam

 

- rura kominowa ( jako wolnostojąca na tarasie ) raczej nie ma szans na przetrwanie, ale można przecież tak zmieniać geometrię budynku, aby przewód kominowy opierać np. o ścianę szczytową lub inne elementy nośne Piętra przy zachowaniu oczywiście jej wymaganej wysokości względem kalenicy, spadku dachu, ... ( zgodnie z Normą i sztuką budowlaną )

- schody jednobiegowe są najbardziej wygodnymi schodami, a zmiany są korzystne - dodatkowo lepsze doświetlenie komunikacji Piętra.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Łukasz, ja nie widzę możliwości zmiany geometrii budynku tak, żeby gdzieś tą rurę upchnąć, jeśli widzisz taką możliwość to chętnie zobaczę każdą propozycję.

Co do rzutu piętra, to w ostatnim przypadku nie było miejsca na pralnię, więc nie wiem co lepsze..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- myślę, że jest opcja lokalizacji kominka ( do sprawdzenia i weryfikacji przez projektanta / Autora projektu !!! ) pomiedzy salonem, a schodami wewnętrznymi " w licu " ściany zewnętrznej "wejściowej", oczywiście z przesunięciem schodów wewnętrznych/komunikacji w kierunku kuchni tak, aby wygenerować przestrzeń na wkład kominkowy i rurę dymową która wchodziłaby w połać dachu !

- likwidacja wydzielonej pralni to nie jest dobry pomysł. Bez kominka da się przeżyć, bez prarlki raczej średnio.

- ze schodami zawsze można spróbować z podestem, a nie z zabiegiem ( również do sprawdzenia i weryfikacji przez projektanta obiektu - to on powinien takie decyzje podejmować )

Pozdrawiam

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opowiem pewną historię od znajomego konstruktora :

w wiekowej kamienicy w Katowicach, użytkownik zamieszkujący mieszkanie na 1 kondygnacji, usunął ściankę działową pomiędzy kuchnią, a pokojem dziennym. W efekcie tej „kosmetycznej” zmiany, balkon który był 6m dalej omal nie runął na chodnik ! – użytkownik nie wiedział, że „prozaiczna” ścianka działowa, stanowi przeciwwagę dla płyty balkonu.

To jw. oczywiście nie ma zastosowania dla Twojego projektu, ale świadczy, że np. :

- optymalizacja konstrukcji ma swoje granice lub

- nie ma dobrej Architektury bez myślenia Konstrukcyjnego !

 

Powiązanie A+K wynika z doświadczenia projektanta, a dobrym przykładem ( i jednym z moich ulubionych budynków :) ) może być CASA EN BURDEOS , arch Rem Koolhaas – wyższa półka projektowania !!!

 

http://gastv.mx/wp-content/uploads/2014/03/Casa_en_Burdeos_9.jpg

 

http://4.bp.blogspot.com/_lC4iizzvm34/TJmx7Ank4-I/AAAAAAAABkQ/ISsVK_rTgEk/s1600/Digital_Model_Board-01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,nie jestem konstruktorem-konstrukcję zostawiam konstruktorom.Ale ,że jestem ciekawski,interesuje mnie też i konstrukcja.Ale forma przed treścią,jeśli zostanie zaakceptowane to pierwsze,zajmiemy się tym drugim.W pozytywnym słowa znaczeniu-najpierw rysujemy co nam się podoba,a pod to robimy konstrukcję.Raczej standard.Gdybym był inżynierem budownictwa myślałbym równolegle-nie jestem,więc nie muszę.Będziemy kombinować,aż będzie dobrze-źle byłoby ,gdyby było prawie dobrze.No ale przykład ze ścianką działową daje do myślenia-bądź czujnym,jeśli nie jesteś inżynierem,a jeśli jesteś,to bądź nawet czujnym bardziej,hehe

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co najbardziej rzuca się w oczy: wc bym umieściła bliżej części wspólnej, np. w miejscu garderoby.

 

Dzięki za odzew. Myślałam o tym. Bardzo zależy mi na garderobie i nie mam pomysłu jak to rozwiązać, aby nie rozwalić reszty. Można powiększyć wc o jedną kratkę, czyli o metr kwadratowy, ale czy 3 m to nie za mało na garderobę?

Edytowane przez amalfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o opinie na temat poniższego planu. Jeszcze jest czas na zmiany, więc wszelkie uwagi mile widziane.

 

Jeśli piszesz o INDYWIDUALNYM PROJEKCIE DOMU to zazwyczaj taki projekt składa się z 3 etapów :

PK_Projektu Koncepcyjnego / PB_Budowlanego / PW_Wykonawczego

 

PK_Projekt Koncepcyjny łączy w sobie między innymi :

1 - wytyczne Inwestorskie ( w zakresie sprecyzowania potrzeb, oczekiwań przyszłych użytkowników )

2 - dane wynikające z Warunków Zabudowy lub Planu Miejscowego

3 - wszelkie dane z działki budowlanej jak :

lokalizacja, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo, strony świata, granice działki, droga dojazdowa, warunki podłączenia do sieci, posadowienie/geotechnika, widoki z/na budynek, itd.

4 - ogólne uzgodnienia technologiczno-materiałowe oraz dotyczące przewidywanych instalacji wewnętrznych budynku.

5 – obowiązujące przepisy budowlane

 

Na podstawie tych danych jw może dopiero powstać dobrze zaprojektowany dom, w tym w zakresie rozwiązań funkcjonalnych.

Myślę, że ten plan stanowi dobre wytyczne Inwestorskie w zakresie ilości pomieszczeń z orientacyjnym określeniem ich metrażu, ale ( wg mnie ) nie powinien stanowić projektowych rozwiązań funkcjonalnych, skoro nie obejmuje p.2-3-4-5 , jak również nie niesie w sobie FORMY architektonicznej.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o etap wytycznych inwestorskich, jak to fachowo nazwałeś. Ważny dla mnie jest również układ pomieszczeń (nawet ważniejszy od ich metrażu). Traktuję swoje rysowanie jako punkt wyjściowy (nie ja pierwsza na forum rysuję swoje wyobrażenia domu, czy poszczególnych pomieszczeń) do stworzenia ostatecznego projektu, czyli tego z uwzględnieniem przepisów i innych warunków. Jak można przekonać się z wpisów na forum, każdy z nas ma inne priorytety i oczekiwania, dlatego jeśli chodzi o układ pomieszczeń w domu, chcę mieć na niego wpływ, bo to ja będę w nim mieszkać i dla mnie ma być wygodny. Chciałam znać opinię i sugestie innych odnośnie mojego wstępnego pomysłu. Z konieczności dostosowania pomysłu do innych ważnych aspektów zdaję sobie sprawę. Zapewniam, że nie jestem aż tak naiwna, aby wierzyć, że ostateczna wersja będzie idealnie przystawać do mojej propozycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o etap wytycznych inwestorskich, jak to fachowo nazwałeś. Ważny dla mnie jest również układ pomieszczeń (nawet ważniejszy od ich metrażu). Traktuję swoje rysowanie jako punkt wyjściowy (nie ja pierwsza na forum rysuję swoje wyobrażenia domu, czy poszczególnych pomieszczeń) do stworzenia ostatecznego projektu, czyli tego z uwzględnieniem przepisów i innych warunków. Jak można przekonać się z wpisów na forum, każdy z nas ma inne priorytety i oczekiwania, dlatego jeśli chodzi o układ pomieszczeń w domu, chcę mieć na niego wpływ, bo to ja będę w nim mieszkać i dla mnie ma być wygodny. Chciałam znać opinię i sugestie innych odnośnie mojego wstępnego pomysłu. Z konieczności dostosowania pomysłu do innych ważnych aspektów zdaję sobie sprawę. Zapewniam, że nie jestem aż tak naiwna, aby wierzyć, że ostateczna wersja będzie idealnie przystawać do mojej propozycji.

 

Traktuję swoje rysowanie jako punkt wyjściowy

- amalfi : to bardzo mądrze !

wypisałem te wszystkie istotne punkty, bo wierz mi, ze spotykam Inwestorów dla których właśnie metraż jest bardziej istotny od rozwiązań funkcjonalnych. Te rozwiązania niejednokrotnie ( od strony Inwestora ) są po prostu przypadkowe, wprowadzają chaos komunikacyjny i przestrzenny.

Wytycznymi inwestorskimi może być ( dla projektanta ) SPIS POMIESZCZEŃ z uwagami, np. Salon – do 30m2, Sypialnia główna – z wydzieloną garderobą i łazienką, Kuchnia z aneksem jadalnym – otwarta na pokój dzienny, Gabinet – spełniający funkcje pokoju gościnnego, … dodatkowy pokój zabaw, czy multimedialny, taras z podcieniem , … czy też/i : dom w technologii tradycyjnej, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Koniec.

Mając te dane wyjściowe, tzw. PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY, Architekt łączy go z p. 2-3-4-5 i na etapie ( Projektu Koncepcyjnego ) uzgadnia z Inwestorem rozwiązania dotyczące tzw. FUNKCJI, ale też FORMY obiektu, ale też zagospodarowania wskazując warianty, opcje, możliwości … – przynajmniej tak powinno być przy Projekcie Indywidualnym. Jak czytam FM – jest różnie.

 

jeśli chodzi o układ pomieszczeń w domu, chcę mieć na niego wpływ

- nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby tak nie miało być ! – po to tworzy się Koncepcję, aby dochodzić do najlepszych rozwiązań projektowych :) ale też Koncepcja powinna wychodzić od strony Projektanta, nie Inwestora.

- istotna na tym etapie jest rozmowa pomiędzy Inwestorem, a Projektantem, która powinna wyłaniać / bazować na wspólnej platformie dążeń i oczekiwań.

- gorzej jeśli ( niestety niejednokrotnie ) brak Projektanta lub jest Projektant, ale dwie strony „okopują się” na swoich JA lub oczywisty dialog nie występuje lub się rozmywa.

Każde z przykładów jw nie niesie w sobie wspólnego sukcesu jakim jest zaprojektowanie wygodnego i eleganckiego obiektu i tak oczywiście nie powinno być.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam:welcome:

jestem na etapie tworzenia własnej koncepcji domu. Zanim pójdę do architekta chce mieć koncepcje w głowie i na papierze. Zabrałem się sam za szkicowanie ( nie jestem architektem). Naszkicowałem zarys domu na razie rysunki są bardzo poglądowe. Mam warunki zabudowy są uchwalone w gminie podam na końcu. Niestety dom jest dość duży ma pow. na parterze około 200 m2 na piętrze troszkę mniej. 170m2 oraz piwnice około 90m2. W związku z tak dużym domem i moimi wymaganiami dom nie bardzo mieści się w planie chodzi o wysokość kalenicy. Dlatego w szczycie wyszedł mi taras płaski dach, stropodach (jak zwał tak zwał) z którego nie jestem zadowolony i może być z tym problem przy zatwierdzaniu projektu Może ktoś by podpowiedział jak to rozwiązać zgodnie z literą prawa. Problem jest też z dachem na wierzy nie chce mi wyjść czterospadowy bo taki by mi się podobał najbardziej katy mnie nie puszczają do wysokości. Ten który jest na rysunkach ma kąty i się mieści ale jest brzydki.

Żeby być konkretnym moje wymagania są następujące:

-dom mam być wygodny dla 4 dorosłych i 2 może3 dzieci.

-parter musi mieć 3m wysokości

-chcę mieć hall oświetlony świetlikami z góry.

-piętro bez skosów wysokość 2,8m technologia KG odpada

-na rysunkach widać wierzę tam ma być po prostu szeroka antresola na przyszłą bibliotekę.

-nie wiem jak sensownie rozwiązać problem pralni, teraz na pewno jest za mała tak mi się przynajmniej wydaje

-zastanawiam się czy jeszcze by się nie przydał jedna łazienka

-brakuje mi też spiżarni

-dom ma być proporcjonalny

-raczej nie chciał bym go już powiększać

 

Generalnie jestem budowlańcem więc z domkiem sobie poradzę.

 

Jeśli ma ktoś jakieś pomysły to chętnie poczytam, konstruktywna krytyka mile widziana jeśli cos napisałem niezrozumiale nie profesjonalnie to proszę się nie nabijać wszytko da się wyjaśnić na spokojnie.:wiggle:

 

Ps. Dla krytykujących ten dom to moje marzenie więc proszę nie pisać po co mi tyle metrów kto to będzie sprzątał, czy zdaje sobie ile to będzie kosztować itd. Na te pytania znam odpowiedź.

 

PS2. To co jest w planie

4. Dla terenów MN ustala się następujące warunki zagospodarowania terenów

i kształtowania zabudowy:

1) wjazdy na teren z istniejących i projektowanych ulic,

2) dopuszcza się wydzielanie nowych działek budowlanych,

3) linie zabudowy określone na rysunku planu są liniami zabudowy nieprzekraczalnymi – dotyczy linii zabudowy wzdłuż frontu działki,

4) dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą ustala się minimalną wielkość nowowydzielanej działki budowlanej na 600,0 m2, przy zachowaniu krótszego boku o szerokości minimum 18,0 m,

5) przy lokalizowaniu zabudowy na działkach z zabudową mieszkaniową jednorodzinną obowiązują następujące wskaźniki zagospodarowania działki:

- wskaźnik powierzchni zabudowy: max 30 % powierzchni działki,

- wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej: min. 50 % powierzchni działki,

6) przyjmuje się maksymalną wysokość zabudowy od poziomu otaczającego terenu

w wyższym miejscu spadku terenu do kalenicy dachu:

- dla budynków mieszkaniowych – 10,0 m,

- dla budynków garażowo – gospodarczych – 5,0 m,

7) wysokość zabudowy mieszkaniowej do dwóch kondygnacji nadziemnych

z poddaszem użytkowym, dopuszcza się 1 kondygnację podpiwniczenia

do 1,0 m n.p.t., wysokość zabudowy garażowo – gospodarczej – jedna kondygnacja nadziemna,

8) dachy o symetrycznym układzie połaci (dopuszczalne wielospadowe) o kącie nachylenia pomiędzy 350 – 450, nie dopuszcza się stosowania dachów kopertowych,

9) stosowanie pokrycia dachów o kolorze ceglastym, bordowym, brązowym lub szarym z możliwością zastosowania dachówek ceramicznych lub materiałów dachówkopodobnych; kolorystyka tynków jasna, stosowana w odcieniach kolorów pastelowych,

10) forma architektoniczna nowoprojektowanych i przebudowywanych budynków powinna być dostosowana do formy budynków sąsiednich lub do formy przeważającej w tym samym ciągu zabudowy,

11) istniejąca zabudowa może podlegać remontom, przebudowie, wymianie

i uzupełnianiu oraz zmianie sposobu użytkowania, zgodnie z przeznaczeniem podstawowym i dopuszczalnym terenu,

12) dla istniejącej zabudowy niespełniającej wymogów określonych w pkt. 5 – 10, dopuszcza się zachowanie stanu istniejącego z możliwością przebudowy, nadbudowy i rozbudowy, przy czym nadbudowa nie może wynosić więcej niż 15% istniejącej wysokości budynku od poziomu terenu do kalenicy dachu, a rozbudowa 15% istniejącej powierzchni zabudowy w granicach działki,

13) ustalenie wskaźników parkingowych dla terenów MN zgodnie z § 11 ust. 4 pkt 1, ponadto ustala się obowiązek wyznaczenia w granicach działek rezerwy terenu na min. jednostanowiskowy garaż,

14) dla terenów MN(a), położonych w granicach stref ochrony konserwatorskiej obowiązują także ustalenia zawarte w § 11,

15) dla terenów MN(b), położonych na terenach o złożonych i niekorzystnych warunkach geotechnicznych obowiązują także ustalenia zawarte w § 50,

16) dla terenów MN (c,d) przez które przebiegają główne przewody sieciowe infrastruktury technicznej obowiązują także ustalenia zawarte odpowiednio

w § 16 i 17.

parter 1 rzut.pdf

piwnica.pdf

pietro 2rzut.pdf

p2.pdf

p1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Myślę, że to może mieć sens, chociaż warto byłoby przeanalizować wcześniej propozycje gotowych projektów.

W wielu pracowniach, możesz zacząć np. od Dobre Domy da się znaleźć naprawdę dużo ciekawych pomysłów. Przede wszystkim są to dość funkcjonalne domy, praktyczne i moim zdaniem skrojone na miarę dzisiejszych czasów i możliwości finansowych Polaków.

No, ale musisz to już ocenić samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spędziłem pół roku na przeglądaniu gotowych projektów. Były momenty, że wydawało mi się, że wybrany projekt jest idealny, ale... no i z każdym dniem tych "ale" pojawiało się coraz więcej. Dużo też dało mi zwiedzenie niektórych gotowych domków (wielkie dzięki ich właścicielom, którzy je nam pokazali). W rezultacie zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Kontakt z p. architekt jest zawsze bardzo emocjonujący. Rad doświadczonego architekta nie można zastąpić opiniami na forum, własnymi przemyśleniami czy podpowiedziami rodziny. Choć i te głosy są bardzo pomocne. Czas....., no cóż, nam się specjalnie nie spieszy, rozpoczęliśmy planowanie z wyprzedzeniem, architekt kończy liczenie konstrukcji, ale wiele czasu spędziliśmy na dyskusjach i to było fajne i bardzo wartościowe. Więc, mhmmhmh, nie żałuję na razie tych 4 miesięcy współpracy z architektem. Zajmie to pewnie jeszcze kolejne 1-2 miesiące, ale znam ludzi, którym zajmuje to rok (głównie ze strony inwestorów). Koszt - w porównaniu z gotowym projektem za 2 kPLN, te 6 kPLN, wydaje się duży, ale to i tak w miarę tanio w porównaniu z innymi architektami. Ale w projekcie jest adaptacja działki, niektóre instalacje i wiele naszych wspólnych przemyśleń. Architekt też załatwia wszystkie papiery. Faktycznie warto to rozważyć, ale jak ze wszystkim, zapytaj też o referencje - warto sprawdzić architekta zanim się podpisze z nim umowę. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...