Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak długo czeka się na wykonanie projektu na zamówienie?

- projekt to nie "wyścig pokoju" - jeśli jest to projekt indywidualny - wymaga dopracowania w każdym detalu, począwszy od wpisania w kontekst działki, po spełnienie Twoich indywidualnych potrzeb.

- jaki projekt / taki dom, a że zazwyczaj ( w polskich warunkach ekonomicznych ) buduje się raz, warto zadbać o przestrzeń, którą będzie się użytkowało każdego dnia !!! - albo będzie ona cieszyć, albo nie.

W ogóle czy waszym zdaniem opłaca się takie rozwiązanie?

- jw, ... i należy również pamiętać, że w projektowaniu jak w każdej usłudze funkcjonuje relacja ceny do jakości :) ( czasu poświęconego na opracowanie dedykowanego projektu ).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Wszystkich!

Mam zarys projektu, niestety nie za bardzo mam wiedzę aby go poprawnie ocenić. To jest wstępny projekt. Jedyne co jest według moich założeń to ilość pomieszczeń. Obecnie mam 2 pokoje więc to i tak będzie jak przesiadka z maluszka do mercedesa.Proszę o pomoc w ocenieniu projektu. Propozycji zmian.

Frontowa elewacja to północ, z lewej od strony garażu wschód .działka.jpgparter.jpgpiwnica.jpgpoddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z salonu nie chcesz wyjścia na ogród?

 

brakuje ci z jednej strony 8 cm na zrobienie okna w ścianie bocznej

 

Masz sporą piwnicę. Pomyśl o odsłonięciu jej od frontu i może przenieś tam gabinet? To da ci większe pole manewru na parterze.

Bo salon teraz jest ciasny i trudno ustawny.

 

http://bi.gazeta.pl/im/b1/ef/ec/z15527857Q,Nawet-piwnica-jest-pelna-naturalnego-swiatla--Znaj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

jako, że jest to w zasadzie mój pierwszy post to w pierwszej kolejności chciałbym wszystkich serdecznie przywitać:welcome:,

 

długo już czytam form, bo przymierzam się do budowy domu. W ramach tych przymiarek, podjęłam już decyzję, ze dom będzie wg projektu indywidualnego, zaczęłam już nawet szukać architekta, wysłałam kilka zapytań do wybranych pracowni (nie znam nikogo, kto budował dom wg projektu indywidualnego) i tu mam problem,:( Teoretycznie oferty mówią o tym, że "zostanie zrobione" wszystko aż do otrzymania PNB, i tu moje pytanie, czy to oznacza, że nie będę płaciła już a mapki, czy badania geologiczne?

Oczywiście wybrane pracownie o to zapytam, ale chciałabym od Państwa, jeśli to możliwe dowiedzieć się jak to jest standardowo na rynku,

 

z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie oferty mówią o tym, że "zostanie zrobione" wszystko aż do otrzymania PNB, i tu moje pytanie, czy to oznacza, że nie będę płaciła już a mapki, czy badania geologiczne? Oczywiście wybrane pracownie o to zapytam, ale chciałabym od Państwa, jeśli to możliwe dowiedzieć się jak to jest standardowo na rynku,

 

- to o czym piszesz zależy od przyjętego zakresu pracy projektowej ( i nie tylko ) pomiędzy Tobą, a Architektem.

- przykładowo : nie zlecisz osobiście geodecie opracowanie Mapy do Celów Projektowych dla Twojej działki, Architekt zleci takie opracowanie, a koszt opracowania ( co chyba jest zrozumiałe ) doda do całkowitej wyceny Projektu. Podobnie z wnioskami o wydanie Warunków Zabudowy / Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego, wnioskami o Zapewnienie i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci, czy też opracowanie Opinii Geotechnicznej przez geotechników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie oferty mówią o tym, że "zostanie zrobione" wszystko aż do otrzymania PNB, i tu moje pytanie, czy to oznacza, że nie będę płaciła już a mapki, czy badania geologiczne? Oczywiście wybrane pracownie o to zapytam, ale chciałabym od Państwa, jeśli to możliwe dowiedzieć się jak to jest standardowo na rynku,

 

- to o czym piszesz zależy od przyjętego zakresu pracy projektowej ( i nie tylko ) pomiędzy Tobą, a Architektem.

- przykładowo : nie zlecisz osobiście geodecie opracowanie Mapy do Celów Projektowych dla Twojej działki, Architekt zleci takie opracowanie, a koszt opracowania ( co chyba jest zrozumiałe ) doda do całkowitej wyceny Projektu. Podobnie z wnioskami o wydanie Warunków Zabudowy / Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego, wnioskami o Zapewnienie i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci, czy też opracowanie Opinii Geotechnicznej przez geotechników.

 

Dziękuję za odpowiedz. Oczywiście, zdaję sobie z tego sprawę, że wszytko jest kwestią umowy. Zle, chyba zadałam pytanie. Chodzi mi o to czy zwyczajowo jest to robione przez architekta i liczone w cenie "usługi", czy zwyczajowo jak architekt podaje cenę to należy te wszystkie opłaty policzyć sobie oddzielnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeśli Architekt podaje cenę, to powinien podać ZAKRES: czego wycena dotyczy i co obejmuje !!!

a dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO zakres powinien obejmować :

 

1. - analizę działki, terenu / Warunków Zabudowy – Planu Miejscowego / wytycznych Inwestora w tym uszczegółowienie programu funkcjonalno – użytkowego budynku

2. - PK_Projekt Koncepcyjny wraz z jego uzgodnieniami z Inwestorem w zakresie Architektury, Konstrukcji, Instalacji

3. - PB_Projekt Budowlany ( wielobranżowy ) w zakresie :

- Projekt Zagospodarowania Działki

- Projekt Architektoniczno – Budowlany budynku ( Arch + Kontr + Inst.Sanit + Elektr )

- analizy, charakterystyka energetyczna, … inne wynikające z zakresu PB i specyfiki budynku i zagospodarowania

4. - PW_Projekt Wykonawczy ( wg uzgodnień zakresu pomiędzy Inwestorem, a Architektem, czy Projektantami Branżowymi )

5. - nadzory autorskie

6. – inne … wg uzgodnień Architekt / Inwestor

 

- jeśli zakres ( przykładowy jw. ) nie obejmuje " zebrania " dokumentów formalno – prawnych / innych wytycznych / danych do projektowania, … należy je doliczyć do wyceny opracowania.

- Projekt Koncepcyjny wynika z p.1 , a dokumenty formalno - prawne ( poza Warunkami Zabudowy ) wynikają z uzgodnionego ( Architekt / Inwestor ) Projektu Koncepcyjnego.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Forumowiczów,

 

jestem w trakcie akceptacji projektu indywidualnego, realizowanego od zera przez architekta. Projekt jest przeznaczony na działkę z wjazdem od południowego zachodu.

Prosiłbym o opinie nt. planowanego rozkładu pomieszczeń w projekcie funkcjonalnym jak na załączonych rysunkach.

 

Dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, podpiwniczony, dach dwuspadowy, wejście od ulicy. Garaż w piwnicy z wjazdem od frontu. Powierzchnia użytkowa 202 m kw.

 

Wielkości pomieszczeń:

Parter: salon: 56 m kw., kuchnia: 17 m kw, gabinet: 19 m kw, garderoba: 9 m kw., łazienka 5 m kw.

Poddasze: sypialnia: 22(26) m kw., pokoje dziecięce: 13(17) m kw., łazienka: 6(8 ) m kw., garderoba: 7(12) m kw.

 

 

Priorytetem jest dla mnie doświetlenie domu i przestrzeń, jednak na pewno jest wiele innych aspektów, które powinienem wziąć pod uwagę. Stąd moje pytanie i prośba o wszelkie uwagi, zanim projekt uzyska ostateczną akceptację.

 

Pozdrawiam

Tomek z Gdyni

parter.JPG

poddasze.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

nie dałoby się zaprojektować wygodniejszych schodów? Przecież tam jest miejsce - można zrobić wyższy bieg nad łazienką na parterze a na poddaszu wykorzystać ten minikorytarzyk z lewej.

 

Niech architekt pokaże ci przekroje poddasza - bo możesz mieć problemy z ustawieniem szaf w pokoju dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parter1.jpgpietro1.jpg

 

Witam

Prośba o opinie co do mojej koncepcji. Bryła to stodoła z dużym garażem od frontu (wjazd od północy) i wykuszem od ogrodu. Lewy taras ma ekspozycję południowo wschodnią i będzie zadaszony. Główne założenia koncepcji to:

- dom dla rodziny 2+3

- duże pomieszczenia gospodarcze

- dwa tarasy, jeden zadaszony, drugi otwarty

- pokój gościnny/gabinet i łazienka z prysznicem dla gości

- niesymetryczne pokoje dla dzieci (jeden duży, drugi mniejszy)

- mala sypialnia rodziców

- ogrzewanie na prąd lub pompę ciepła

 

Główne moje wątpliwośći do projektu:

- działka ma lekki spadek, a projekt jest bardzo rozłożysty - co widać na załączonym przekroju

- kuchnia jest chyba zbyt szeroka,

- wejście do łazienki na parterze od strefy dziennej ( rozważam zmianę na wejście z wiatrołapu)

- umiejscowienie kominka - przejście komina przez strop płaskiego dachu nad wykuszem, problem z uszczelnieneim

- otwarte schody i problem z akustyką vs wrażenie przestronności przy wejściu do domu

 

Jakieś pomysł na potanienie projektu, oprócz 'garażu o lekkiej konstrukcji' - co to właściwie oznacza w praktyce?

Z jakim kosztem do stanu deweloperskiego wg Was należałoby się liczyć?

Z góry dziękuje za wszystkie dobre rady

parter1.jpg

pietro1.jpg

przekroj A-A1.jpg

Edytowane przez Hazo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że nie do końca przemyślana jest lokalizacja kominka. Przewód dymowy kominowy musi spełniać podstawowy warunek :

http://www.kominki.net/images/poradnik/komin5.gif

a mam wrażenie, że nie spełnia ( + jego konstrukcja "pionu" na elewacji nad tarasem ... )

... pozostałe elementy użytkowe ( może poza schodami ) na pewno dobrze uzgodnisz z architektem :)

- możliwa zmiana schodów w zasadzie zmienia całą Koncepcję, bo to " kręgosłup komunikacyjny " budynku

 

otwarte schody i problem z akustyką vs wrażenie przestronności przy wejściu do domu

- przy projektowaniu schodów, należy brać pod uwagę i jedno i drugie, ale przestronność / przestrzenność wygrywa nad akustyką - nie spotkałem się z sytuacją, aby wchodzenie, czy schodzenie z schodów przeszkadzało innym użytkownikom. Jest to część funkcjonowania obiektu.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że nie do końca przemyślana jest lokalizacja kominka. Przewód dymowy kominowy musi spełniać podstawowy warunek :

http://www.kominki.net/images/poradnik/komin5.gif

a mam wrażenie, że nie spełnia ( + jego konstrukcja "pionu" na elewacji nad tarasem ... )

... pozostałe elementy użytkowe ( może poza schodami ) na pewno dobrze uzgodnisz z architektem :)

- możliwa zmiana schodów w zasadzie zmienia całą Koncepcję, bo to " kręgosłup komunikacyjny " budynku

 

otwarte schody i problem z akustyką vs wrażenie przestronności przy wejściu do domu

- przy projektowaniu schodów, należy brać pod uwagę i jedno i drugie, ale przestronność / przestrzenność wygrywa nad akustyką - nie spotkałem się z sytuacją, aby wchodzenie, czy schodzenie z schodów przeszkadzało innym użytkownikom. Jest to część funkcjonowania obiektu.

dziękuje za uwagi

 

kominek w projekcie podobno spełnia warunki/jest odsuniety na przepisową odległość.

dodatkowo jest planowany stalowy komin.

Nie zmienia to faktu, że może i tak dymić na/brudzić elewację:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kuchnia - może zrób wyspę?

- może warto powiększyć spiżarnię i połączyć z wiatrołapem (żeby z zakupami nie biegać przez salon) a kurtki wieszać w przejściu do garażu?

- łazienka gościnna raczej nie powinna mieć wejścia z wiatrołapu - gość w piżamie będzie biegał pod prysznic dookoła?

- włącz przestrzeń pod schodami do pokoju gościnnego

 

- mam teraz bezpośrednie wyjście z kuchni na ogród - polecam. U ciebie trzeba obejść stół jadalni dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie Forumowiczów. Po ponad pół roku czytania forum i czerpania dużej ilości wiedzy/informacji, nastał czas na pierwszego posta. :)

 

Proszę Was o ocenę projektu mojego przyszłego domu. Założenia co do domu: parterówka, dach dwuspadowy, jak najtańszy i najprostszy w budowie (jak na parterówkę :), energooszczędny (chciałbym z zapotrzebowaniem zejść w okolice 20 kWh/m2/rok, ale nie mam napinki na to, jak wyjdzie 30 nie będę płakał ;)).

 

Dom bez kominów/kominka, kryty blachą na rąbek stojący, posadowiony na płycie fundamentowej na 30 cm XPS (ew 10 cm XPS pod płytą i 20 cm EPS nad płyta, a pod wylewką), ściany silikat + 30 cm EPS, strop wełna 50 cm, ogrzewanie pompa ciepła + wodna podłogówka, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i ewentualnie GWC\GGWC.

 

Co do środka to nasze wymagania to spiżarka przy kuchni, dwie sypialnie dla przyszłych dzieci, gabinet/pokój gościnny/sypialnia dla ewentualnego 3-ego dziecka, łazienka i garderoba dostępna tylko dla nas z naszej sypialni.

 

Działka z wjazdem od północnego wschodu (załączam screena z Google Maps, który pokazuje dokładnie jak jest zorientowana względem stron świata). Dom ma mieć kalenicę równolegle do drogi.

 

W drugim pliku wrzucam screena z rzutem domu. To do tej pory udało nam się stworzyć z architektem. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Pozdrawiam

 

Link do rzutu w większym rozmiarze

działka.jpg

plan.jpg

Edytowane przez thoreg
Dodany rzut w większym rozmiarze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- „ najtańszy ” przy założeniach energooszczędnych ( pompa ciepła / WM / rekuperacja / podłogówka … ) , raczej nie będzie

- wg mnie rozwiązania funkcjonalne na rzucie są dobre :), podoba mi się zwłaszcza podział obiektu na część obsługującą ( od strony wejścia do budynku ) i obsługiwaną ( pokój dzienny, pokoje sypialne ), czytelny, fajny rzut „ liniowca”.

Natomiast można przemyśleć :

- drzwi boczne przy kuchni – osoba wchodząca do kuchni od strony pokoju dziennego nie będzie widzieć osoby, która będzie wychodzić z Spiżarki i … kolizja gotowa

- drzwi otwierane na korytarz i te, które są zlokalizowane w taki sposób na rzucie, że strzelają klamkami w ściany boczne przy ich otwarciu, „ślizgają się” na ścianach.

- brakuje mi natrysku w łazience ogólnodostępnej, może też i wydzielonej Toalety dla gości

- wydaje mi się, że pokoje ( poza dziennym ) mają zbyt mało światła, a pokoje dzieci nie są tylko i wyłącznie ich sypialniami

- brak pomieszczenia technicznego w Parterze ( poddasze użytkowe ? )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- „ najtańszy ” przy założeniach energooszczędnych ( pompa ciepła / WM / rekuperacja / podłogówka … ) , raczej nie będzie

 

Ujmę to tak: w pewnych elementach jestem w stanie wydać więcej, by później płacić mało. :) W najgorszym wypadku będziemy musieli podeprzeć się jakimś małym kredytem... Ekonomia to dla mnie zwarta bryła, brak wykuszy/balkonów etc, prosty dach, nie dodawanie na siłę kolejnych metrów i małe rachunki w przyszłości, co by na emeryturze było mnie stać na utrzymanie domu. ;) Dodatkowo większość prac planuję sam wykonywać, co też wpłynie pozytywnie na ostateczny bilans ekonomiczny.

 

- wg mnie rozwiązania funkcjonalne na rzucie są dobre :), podoba mi się zwłaszcza podział obiektu na część obsługującą ( od strony wejścia do budynku ) i obsługiwaną ( pokój dzienny, pokoje sypialne ), czytelny, fajny rzut „ liniowca”.

Natomiast można przemyśleć :

- drzwi boczne przy kuchni – osoba wchodząca do kuchni od strony pokoju dziennego nie będzie widzieć osoby, która będzie wychodzić z Spiżarki i … kolizja gotowa

 

Dzięki. Naszą inspiracją był projekt tej stodoły i stąd smukła bryła i okapy. :) Dodatkowo "zimne" pomieszczenia są od północnej strony.

Co do drzwi to słuszna uwaga. Na pewno to uwzględnimy.

 

- drzwi otwierane na korytarz i te, które są zlokalizowane w taki sposób na rzucie, że strzelają klamkami w ściany boczne przy ich otwarciu, „ślizgają się” na ścianach.

 

Czy możesz powiedzieć co rozumiesz pod pojęciem "ślizagają się"?

 

- brakuje mi natrysku w łazience ogólnodostępnej, może też i wydzielonej Toalety dla gości

- wydaje mi się, że pokoje ( poza dziennym ) mają zbyt mało światła, a pokoje dzieci nie są tylko i wyłącznie ich sypialniami

- brak pomieszczenia technicznego w Parterze ( poddasze użytkowe ? )

pozdrawiam

 

Układ łazienek jest do dopracowania. Na razie to dopiero początki pracy nad częścią koncepcyjną. Finalnie najprawdopodobniej natrysk pojawi się w łazience ogólnodostępnej. Myślimy o tym, by zrobić łazienki takie same, czyli od jednej odjąć 30 cm, natomiast do drugiej dodać 30 cm. Pomieszczenie techniczne jest (pom. gospodarcze) i będzie czysta kotłownia z pralnią. Planujemy zrobić projekt wiązarów tak, by wygospodarować strych na trzymanie gratów.

Co do światła to mam podobne odczucia, że okno 100x220 da za mało światła. Żona upiera się przy tym, że okna poziome sprawią, iż dom będzie źle wyglądał od części ogrodowej, natomiast wydaje mi się, że szersze fixy (czyli np. 200x220) sprawią, że pokoje staną się słabo ustawne...

Dziękuję za odpowiedź i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ w pewnych elementach jestem w stanie wydać więcej, by później płacić mało „

- zdrowe, logiczne podejście. Moich Inwestorów również uczulam na to, że warto na etapie realizacji budynku ( i projektu ) doinwestować w rozwiązania energooszczędne począwszy od budowy formy architektonicznej, po rozwiązania instalacyjne. Z drugiej strony ( z pominięciem tego co napisałem powyżej ) mamy na dzień dzisiejszy tak sformułowane wymagania dot. projektowanego budynku, że obiekt NIE-ENERGOOSZCZĘDNY w zasadzie nie ma prawa powstać, czy byśmy tego chcieli, czy nie :)

 

„ co do drzwi to słuszna uwaga. Na pewno to uwzględnimy ”

- … jest trochę rozwiązań, aby to skorygować:)

 

„ czy możesz powiedzieć co rozumiesz pod pojęciem "ślizagają się"? ”

- a to takie powiedzonko :)

- dla lokalizacji drzwi w narożniku pokoju. Zawsze taka lokalizacja powoduje „strzelanie” klamką w boczną ścianę i gorsze możliwości aranżacji pokoju, czy zagospodarowania tej bocznej ściany. W sumie ( przy tej lokalizacji ) wchodzimy na jakiś narożnik / zabudowę meblową. Niekiedy ( na etapie projektu ) można to również skorygować, a niekiedy nie ma na to szans. Tu są takie możliwości, ponieważ ściana wejściowa do pokoju jest równoległa do korytarza wewnętrznego.

 

„ Co do światła to mam podobne odczucia, że okno 100x220 da za mało światła. Żona upiera się przy tym, że okna poziome sprawią, iż dom będzie źle wyglądał od części ogrodowej, natomiast wydaje mi się, że szersze fixy (czyli np. 200x220) sprawią, że pokoje staną się słabo ustawne... ”

- powierzchnia przeszklenia powinna wynosić MINIMUM 1/8 powierzchni podłogi, ale faktycznie rozmiary okien i ich lokalizacja powinny być dostosowane do aranżacji pomieszczenia / formy zewnętrznej budynku / równomiernego doświetlenia pomieszczenia światłem dziennym / … itd

- nie widzę przekroju, ale domyślam się że dach będzie wysunięty do zewnętrznej linii bocznych, zewnętrznych słupków-podpór w narożniku budynku, tworząc zadaszenie ( ? ). Jeśli tak, to również zadaszenie powinno być brane pod uwagę przy doświetleniu tych pomieszczeń od strony ogrodu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...