Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze słówko o konstrukcji budynku...Moim zdaniem skupcie się na kominie, by go zbudować nie tylko w zgodzie z prawem, ale tez zdrowym rozsądkiem. Pod kominek zróbcie solidny fundament, który utrzyma ciężki piecokominek, jeśli na taki się zdecydujecie. Doprowadźcie w okolice kominka (pod ścianę kominową najlepiej) rurę PCV kanalizacyjną fi 150 (duży dom - duża rura). Rura będzie czerpnią powietrza do spalania i powinna mieć spadek hydrauliczny na zewnątrz budynku.

 

Jeśli kominek jest jedną z ważniejszych inwestycji, znajdźcie czas by mnie odwiedzić. To będzie procentować nawet jak nic u mnie nie kupicie. Powiem i pokażę jak można zrobić dobrze instalacje kominową. Powiem i pokażę, jak można zbudować piec czy kominek. Wszystkiego dotkniecie, pomacacie, poczujecie ciepło na rożne sposoby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

OK. Wiem, że nic nie wiem - czy to już postęp? No dobra, nie jest ze mną tak źle, w punkcie 3 ładnie mi to wyjaśniłeś i załapałam :)

 

Dokładnie tak, jak ja teraz, czują się moi klienci, kiedy tłumaczę im podatkowe konsekwencje ich decyzji :D

 

Większość decyzji mamy już podjętych - etap projektowania pozwoli na najlepsze dopasowanie naszych chciejstw do możliwości. I mówię tu nie tylko o układzie ścian, ale też o instalacjach czy kwestiach technicznych. W trakcie budowy chcemy się skupić na budowie, a nie na chybcika decydować.

Powiedz więc, jakich informacji potrzebujesz? Bo wiesz, ja mogę wypisać masę rzeczy, ale nie mam pojęcia, co z Twojego punktu widzenia jest istotne.

 

Dzięki wielkie za dotychczasową pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Po pierwsze chciałbym się przywitać.

 

Na forum jestem już kilka lat ale do tej pory jako czytelnik, a teraz czas najwyższy przejść na "wyższy etap".

 

 

Razem z żoną planujemy budowę domku i po przeglądnięciu milionów projektów nie mogliśmy zdecydować się na żaden konkretny projekt. Po prostu w każdym coś nam nie pasowało. W związku z tym zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Po kilku odwiedzinach u projektanta i przedstawieniu naszej wizji wyskrobał coś takiego jak w załącznikach. Jesteśmy z nim umówieni na konsultacje, lecz zależy mi na ocenie osób z zewnątrz, którzy mogą skrytykować i na surowo ocenić zapędy nasze i naszego projektanta.

 

Nasze założenia co do domu:

- dom energooszczędny z silikatów + gruba warstwa izolacji

- w całości podpiwniczony

- wentylacja mechaniczna

- ze względu na położenie działki wejście od północy

- możliwie najprostszy i w miarę tani w budowie (nie znaczy to że z byle jakich materiałów tylko brak wykuszy, jaskółek i innych podnoszących koszty dodatków)

 

Tak więc powstała taka koncepcja i na razie rzeczy które nam się nie podobają to na pewno łazienka na parterze, do której musiałby iść osobny pion kanalizacyjny czyli większe koszta. Również dodatkowa łazienka na parterze przy sypialni będzie raczej zamieniona na garderobę.

 

Czy macie jeszcze jakieś uwagi co do tego projektu? Lub ewentualnie pomysł jak w sensowny sposób zmniejszyć wymiary budynku zachowując jego funkcjonalność? Nie ukrywam, że ja nalegałem na dość duży dom, lecz po analizie tego projektu zastanawiam się co możnaby uciąć, żeby dom był trochę mniejszy (przede wszystkim ze względu na spore pomieszczenia na poddaszu, które mogą nie być w pełni wykorzystane a zwiększą koszty budowy i użytkowania).

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

rzut parteru.jpg

rzut poddasza.jpg

rzut piwnicy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi użyć słowa "domek" na rezydencję, której jedna kondygnacja ma 150 m2 :) (czyli 450 licząc wszystkie trzy).

To budowa tak w okolicach 600 tyś. wzwyż.

 

Praktycznie spora przestrzeń kuchni niewykorzystana.

 

Właśnie dlatego uważamy, że trochę poniosła nas fantazja.

Zmniejszenie kuchni, salonu, który też jest ogromny będzie dobrym pomysłem do omówienia z projektantem.

W gruncie rzeczy chodzi nam o to, że bardzo podoba nam się usytuowanie pomieszczeń na parterze a do tego trzeba jakoś dostosować poddasze i piwnice.

 

Oczywiście czekam na dalsze sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego uważamy, że trochę poniosła nas fantazja.

Zmniejszenie kuchni, salonu, który też jest ogromny będzie dobrym pomysłem do omówienia z projektantem.

W gruncie rzeczy chodzi nam o to, że bardzo podoba nam się usytuowanie pomieszczeń na parterze a do tego trzeba jakoś dostosować poddasze i piwnice.

 

Oczywiście czekam na dalsze sugestie.

 

Nie zmniejszaj salonu, bo ma bardzo dobre wymiary jak na pomieszczenie, gdzie ma się zmieścić jeszcze duży stół.

Łazienka ogólnodostępna na parterze jest za duża, podobnie kuchnia. Można by ten dom od strony wejścia skrócić o kilkadziesiąt centymetrów.

Sypialnia miałaby idealne wymiary i na łóżko i na rząd szaf, gdyby nie umiejscowienie drzwi wejściowych (gdyby były z 60cm bardziej w lewo, to wzdłóż krótszej ściany weszłyby szafy)

 

Na piętrze łazienka jest w nieodpowiednim miejscu - nad salonem zamiast nad inną łazienka lub kuchnią.

 

Jak na moje oko, masz tam zdecydowanie za dużo ścian nośnych - ta pomiędzy salonem a kuchnią, poprowadzona z jednego końca domu na drugi, w pełni by wystarczyła (IMHO).

 

Jaki tam masz metraż, ze 120m2/kondygnacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałbym się przywitać.

 

Na forum jestem już kilka lat ale do tej pory jako czytelnik, a teraz czas najwyższy przejść na "wyższy etap".

 

 

Razem z żoną planujemy budowę domku i po przeglądnięciu milionów projektów nie mogliśmy zdecydować się na żaden konkretny projekt. Po prostu w każdym coś nam nie pasowało. W związku z tym zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Po kilku odwiedzinach u projektanta i przedstawieniu naszej wizji wyskrobał coś takiego jak w załącznikach. Jesteśmy z nim umówieni na konsultacje, lecz zależy mi na ocenie osób z zewnątrz, którzy mogą skrytykować i na surowo ocenić zapędy nasze i naszego projektanta.

 

Nasze założenia co do domu:

- dom energooszczędny z silikatów + gruba warstwa izolacji

- w całości podpiwniczony

- wentylacja mechaniczna

- ze względu na położenie działki wejście od północy

- możliwie najprostszy i w miarę tani w budowie (nie znaczy to że z byle jakich materiałów tylko brak wykuszy, jaskółek i innych podnoszących koszty dodatków)

 

Tak więc powstała taka koncepcja i na razie rzeczy które nam się nie podobają to na pewno łazienka na parterze, do której musiałby iść osobny pion kanalizacyjny czyli większe koszta. Również dodatkowa łazienka na parterze przy sypialni będzie raczej zamieniona na garderobę.

 

Czy macie jeszcze jakieś uwagi co do tego projektu? Lub ewentualnie pomysł jak w sensowny sposób zmniejszyć wymiary budynku zachowując jego funkcjonalność? Nie ukrywam, że ja nalegałem na dość duży dom, lecz po analizie tego projektu zastanawiam się co możnaby uciąć, żeby dom był trochę mniejszy (przede wszystkim ze względu na spore pomieszczenia na poddaszu, które mogą nie być w pełni wykorzystane a zwiększą koszty budowy i użytkowania).

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

 

... wg mnie dom jest prawidłowo zaprojektowany, jedyne uwagi jakie bym miał to :

- wszystkie drzwi wewnętrzne 80-tki do pokoi zamieniłbym na 90-tki, pomieszczenia tym samym byłyby bardziej dostępne

- doświetlenie pokoi na Piętrze to okienka 100x215, / pokój tj. +/- 2m2 samego przeszklenia + okna dachowe. Warto przeliczyć wielkość przeszkleń, tak aby spełnić warunek gdzie przeszklenie powinno stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Nie wiem jak tu jest ? ponieważ nie widzę powierzchni.

- brak wydzielonej pralni - zawsze można ją wydzielać

- podpiwniczenie " pełne " to bardzo duży koszt w realizacji budynku ... :)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla ilu to osób ma być dom?

 

Można pójść w tym kierunku:

http://images76.fotosik.pl/295/cfd329ea6306e73agen.jpg

 

Na pewno weźmiemy pod uwagę usytuowanie schodów bo to pozwoli zawęzić nam budynek. Kuchnia musi mieć okna w stronę wjazdu na działkę także zamiana z sypialnią odpada.

 

Dodam również, że docelowo sypialnia na parterze będzie naszą sypialnią (teraz mieszkamy na piętrze i nie wyobrażam sobie na starość chodzić po schodach do sypialni). Z tego też powodu chcemy mieć w miarę dużą łazienkę na parterze, ale na pewno musimy zrobić oddzielnie wc a oddzielnie łazienkę.

 

Nie zmniejszaj salonu, bo ma bardzo dobre wymiary jak na pomieszczenie, gdzie ma się zmieścić jeszcze duży stół.

Łazienka ogólnodostępna na parterze jest za duża, podobnie kuchnia. Można by ten dom od strony wejścia skrócić o kilkadziesiąt centymetrów.

Sypialnia miałaby idealne wymiary i na łóżko i na rząd szaf, gdyby nie umiejscowienie drzwi wejściowych (gdyby były z 60cm bardziej w lewo, to wzdłóż krótszej ściany weszłyby szafy)

 

Na piętrze łazienka jest w nieodpowiednim miejscu - nad salonem zamiast nad inną łazienka lub kuchnią.

 

Jak na moje oko, masz tam zdecydowanie za dużo ścian nośnych - ta pomiędzy salonem a kuchnią, poprowadzona z jednego końca domu na drugi, w pełni by wystarczyła (IMHO).

 

Jaki tam masz metraż, ze 120m2/kondygnacja?

 

Cenna uwaga z salonem i postaramy się osiągnąć jakiś kompromis w tym względzie.

 

Prawdopodobnie zrezygnujemy z garderoby przy sypialni(w rzucie zaznaczona jako łazienka) na rzecz delikatnego powiększenia pokoju o jakiejś szafy we wnęce.

 

Łazienka na piętrze to pierwsze co rzuciło mi się w oczy i jest oczywiście do natychmiastowej zmiany

 

Na etapie koncepcji nie będę z projektantem dyskutował o ścianach nośnych, na to będzie czas na późniejszym etapie.

 

Tak wychodzi ok. 120m2 na kondygnację i to zdecydowanie za dużo dla 3 osobowej rodziny a w przyszłości maks 4-5 osobowej.

 

... wg mnie dom jest prawidłowo zaprojektowany, jedyne uwagi jakie bym miał to :

- wszystkie drzwi wewnętrzne 80-tki do pokoi zamieniłbym na 90-tki, pomieszczenia tym samym byłyby bardziej dostępne

- doświetlenie pokoi na Piętrze to okienka 100x215, / pokój tj. +/- 2m2 samego przeszklenia + okna dachowe. Warto przeliczyć wielkość przeszkleń, tak aby spełnić warunek gdzie przeszklenie powinno stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Nie wiem jak tu jest ? ponieważ nie widzę powierzchni.

- brak wydzielonej pralni - zawsze można ją wydzielać

- podpiwniczenie " pełne " to bardzo duży koszt w realizacji budynku ... :)

 

Ja również uważam, że dom jest poprawnie zaprojektowany i nawet zgodnie z naszymi wskazówkami, lecz musimy wprowadzić zmiany ze względu na zbyt dużą powierzchnię.

 

Na pewno weźmiemy pod uwagę zmianę rozmiaru drzwi.

 

Co do okien. Szczerze ja chętnie całkowicie zrezygnowałbym ze wszystkich okien dachowych. Za to bardzo chętnie powiększę pozostałe okna.

 

Pralnia w piwnicy.

 

Ogólnie piwnica nie ma być typową piwnicą tylko do przechowywania ziemniaków i przetworów, a będzie pełniła funkcję dodatkowego piętra na którym będzie znajdował się np. mój pokój do majsterkowania, pomieszczenie techniczne ( WM, bufor, jakieś inteligentne instalacje), pralnia, spiżarnia jak i pomieszczenie rekreacyjne.

 

Szczerze nie rozumiem argumentu związanego z kosztem budowy piwnicy. W niepodpiwniczonym domu i tak muszę postawić ściany fundamentowe (fakt, że niższe) i zasypiać je piaskiem. Fakt, że to jest to kolejne piętro do wykończenia co nie będzie tanie ale nikt nie każe mi tego robić od razu.

Częściowe podpiwniczenie i ławy schodkowe całkowicie mnie nie przekonują. Nie dość że będą skomplikowane w wykonaniu to byłyby bardzo trudne w izolacji.

 

Dziękuję za wszystkie sugestie i zapraszam do dalszej dyskusji

Edytowane przez kamel191
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pralnie w piwnicy to bardzo zły pomysł - noś pranie po dwie kondygnacje, do pokoi dzieci.

 

 

Moja WM+piec gazowy+zasobnik+pralka zajmują max 2-3 m2.

 

Dzieci niech sobie pranie same noszą. Dzięki pralni w piwnicy odcinam się od pomieszczeń technicznych na piętrze i parterze. I mogę zrobić pralnio - suszarnie.

 

Sam bufor z ociepleniem będzie zajmował ok. 2m2 a musi się tam jeszcze zmieścić cała instalacja + WM z reku. i masa innych rzeczy.

 

Gaz odpada w pierwszej kolejności będzie bufor na prąd potem na piec na drewno z tym że piec poza domem (w garażu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, skoro jesteś przekonany do tego pomysłu. Będziesz pierwszym, który uznał to za wygodne, na forum :D

 

Ja nie podzielam twojej "zastaw się a postaw się" a ty mojej "dom ma być do mieszkania a nie podziwiania"

 

W żadnym wypadku zastaw się a podstaw się. Tym bardziej, że na początku nie chcę się zastawić a byłoby dobrze coś w tym roku ruszyć.

 

Cenię sobie rady wszystkich, którzy mają większe doświadczenie niż ja, i mogą wprowadzić świeże pomysły jednak są elementy z których nie zrezygnuję np. piwnica pomimo tego, że będzie to się wiązało z większymi kosztami.

 

Chcę postawić dom prosty w budowie i tani w utrzymaniu dlatego na pewno muszę zmniejszyć gabaryty domu.

 

A co myślicie o tym, żeby schody przenieść w miejsce łazienki?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamel przepraszam - wkleił mi się tekst z innej odpowiedzi. To nie było do ciebie ani o twoim domu!

Miało się wkleić to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-byś-zmienił(a)-budując-jeszcze-raz/page51

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urządzaniu-domu-nie-zrobilibyście-ponownie

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamel przepraszam - wkleił mi się tekst z innej odpowiedzi. To nie było do ciebie ani o twoim domu!

Miało się wkleić to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-byś-zmienił(a)-budując-jeszcze-raz/page51

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urządzaniu-domu-nie-zrobilibyście-ponownie

 

Ok rozumiem.

 

Może nie uwierzysz ale wątek z pierwszego linku przeczytałem z miesiąc temu od deski do deski. Między innymi dzięki niemu przekonałem Żonę do podłogówki w całym domu (a przynajmniej mam taką nadzieję).

 

Wątek z drugiego linka zbyt obszerny na jeden wieczór i będę musiał odstawić czytanie książek żeby przez niego przejść.

 

Ogólnie po spotkaniu z architektem nowe postanowienia są takie, że dom ma mieć ok. 160m2 + piwnica. Zobaczymy co zaprojektuje i czy można ewentualnie jeszcze coś z tego uciąć.

Za dwa-trzy tygodnie ma coś powstać i na pewno się tu odezwę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to daje po 80 m na kondygnację, jeśli dom ma być taki zwarty.

Przy założeniu salonu 40 m2, to drugie tyle zostaje na klatkę schodową, łazienkę, sypialnię, spiżarnię, kuchnię, komunikację, wiatrołap.

trochę mało.

 

Wy docelowo planujecie spać na dole? Bo wówczas lepiej jak jest prywatna łazienka i gościnna toaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to daje po 80 m na kondygnację, jeśli dom ma być taki zwarty.

Przy założeniu salonu 40 m2, to drugie tyle zostaje na klatkę schodową, łazienkę, sypialnię, spiżarnię, kuchnię, komunikację, wiatrołap.

trochę mało.

 

Wy docelowo planujecie spać na dole? Bo wówczas lepiej jak jest prywatna łazienka i gościnna toaleta.

 

Dlatego projektant zaznaczył, że na pewno będzie musiał zmniejszyć salon.

 

Tak, docelowo nasza sypialnia będzie na parterze i mówił też o naszej prywatnej łazience.

 

Zobaczymy co nam narysuje, na pewno nie będę też robił problemów jak będzie np. 165 czy 170m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jest świetna oferta na wykonanie projektu indywidualnego w cenie projektu typowego za 3900zł brutto u profesjonalnych architektów na uarchitektow.pl.

Zazwyczaj projekt typowy kosztuje 2000-3000zł + zmiany ok 1000zł i jest pokreślony na czerwono, jest nieczytelny + dochodzi do tego adaptacja w zależonci od regionu ceny wahają się od 1000-3000zł a nawet więcej robi nam się cena już powyżej 4500 - 5000zł. Myślę, że jest to świetna alternatywa dla projektów typowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...