Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

... jeżeli na tej stronie " PRZEDSIĘBIORSTWA USŁUGOWO - HANDLOWEGO " , Architektura określana jest miarą " rodzaju dachu" ... "wysokością zabudowy" - to chyba wszystko na temat.

- również nie widzę na tej stronie, ani jednego architekta z imienia i nazwiska, a szkoda bo z przyjemnością sprawdziłbym posiadane uprawnienia zawodowe na stronie IARP i przy okazji można by się również zapoznać z autorskimi, wcześniej zrealizowanymi indywidualnymi projektami.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 5 months później...
Dawno nie był dyskutowany rzut projektu indywidualnego.

Zapraszam do konstruktywnej krytyki i porad. Dzięki.

Parterówka bez garażu. Rodzina 2+2.

 

- jeżeli to dom parterowy, to po co schody stałe? w ich miejsce spokojnie mogłaby zaistnieć garderoba, tym samym i pokój 6,7 miałby szanse na normalne gabaryty - kuchnie od PN rozumiem, ale stołu jadalnego od PN już nie. - do kuchni jest dostęp tylko z pokoju dziennego, a można polepszyć jej dostępność. - wanna bezpośrednio przy muszli ustępowej nie jest dobrym rozwiązaniem w domach. - biurko w pomieszczeniu 4.1 blokuje dostęp do szaf i TO mówi wszystko ... Nieprzemyślane rozwiązania projektowe. - kompletną porażką jest wg mnie brak dostępu światła dziennego do pokoju " dziennego ", niestety okno malutkie w ścianie zachodniej jest w głębokim podcieniu dachu nad tarasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie był dyskutowany rzut projektu indywidualnego.

Zapraszam do konstruktywnej krytyki i porad. Dzięki.

Parterówka bez garażu. Rodzina 2+2.

 

Zamieniłabym miejscami maleński gabinet z kotłownią (pom. ze schodami). Chyba, że to pomieszczenia ma służyć innym celom, nam jeszcze nie znanym (np. biuro z pomieszczeniami na poddaszu).

Wejście do kuchni zrobiłabym z korytarza, nie z pokoju dziennego. W spiżarni zlikwidowałabym okno aby mieć całą ścianę do zabudowy.

Chyba też zlikwidowałabym garderobę przy sypialni, przesunęła drzwi i zrobiła szafę wnękową na całą szerokość pokoju (od drzwi do okna). W miejscu garderoby wolałabym mieć przeszklenie doświetlające korytarz (okno z komodą pod nim lub drzwi tarasowe, aby z części sypialnianej moc wyjść do ogrodu).

Taras mógłby być niezły otoczony z dwóch stron ścianami domu. Można by wtedy zrobić na niego wyjścia z dwóch sypialni.

Nie ma podanych wymiarów salonu, ale "na oko" wydaje mi się, że może być troche za krótki aby wygodnie zmieścić stół i część wypoczynkową (uszczkęłabym w tym celu część obecnego zadaszonego tarasu).

Obecnie zaprojektowany zadaszony taras może spowodować, ze pokój dzienny będzie dość mroczny.

Czy umieszczenie dużego przeszklenia w jadalni podyktowane jest szczególnie ładnym widokiem w tamtym kierunku?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowe porady. Co do likwidacji dachu nad tarasem to już myśleliśmy o tym.

Sporo cennych waszych rad zastosujemy, dzięki za otworzenie oczu :)

 

- jeżeli to dom parterowy, to po co schody stałe? w ich miejsce spokojnie mogłaby zaistnieć garderoba, tym samym i pokój 6,7 miałby szanse na normalne gabaryty

Tak to parterówka, ale strych w funkcji graciarnio-przechowalni wymaga schodów. Drabinka chowana w stropie to dla mnie jakieś piramidalna afunkcjonalność. Tam będą stałe schody, ale nie pełnoprawne tylko taka schodo-drabinka (przykładowe zdjęcie poniżej).

 

 

- kuchnie od PN rozumiem, ale stołu jadalnego od PN już nie.

Wiem, że to nie podręcznikowo, ale dom się robi pod mieszkańców a nam taki układ pasuje (sprawdzony w realnym domu, który odwiedzaliśmy wielokrotnie).

 

- do kuchni jest dostęp tylko z pokoju dziennego, a można polepszyć jej dostępność.

Dzięki to bardzo ważna zmiana którą wdrożymy. Co prawda trochę mamy problem z ciągami roboczymi i układem szafek, ale jakos się to ogarnie.

 

- wanna bezpośrednio przy muszli ustępowej nie jest dobrym rozwiązaniem w domach.

Jeszcze nie postanowione i nieprzedyskutowane. Może jakaś ścianka, może muszla na drugą stronę hmmm...

 

- biurko w pomieszczeniu 4.1 blokuje dostęp do szaf i TO mówi wszystko ... Nieprzemyślane rozwiązania projektowe.

Garderba była po prostu źle narysowana. To biurko to stanowisko z maszyną do szycia. Tam po wejściu będą pasy szaf po lewej i po prawej. Zarówno okno jak i maszynę do szycia chcemy wkomponować w jedna z takich szaf.

 

- kompletną porażką jest wg mnie brak dostępu światła dziennego do pokoju " dziennego ", niestety okno malutkie w ścianie zachodniej jest w głębokim podcieniu dachu nad tarasem.

Racja, przadłuzony dach do likwidacji drzwi balkonowe zamieniane na większe tarasowe.

 

Zamieniłabym miejscami maleńki gabinet z kotłownią (pom. ze schodami). Chyba, że to pomieszczenia ma służyć innym celom, nam jeszcze nie znanym (np. biuro z pomieszczeniami na poddaszu).

Racja warto zamienić biuro z pom. technicznych. Do biura teraz będzie dostęp z domu a z technicznego wyjście wprost w okolice wiaty samochodowej.

 

Wejście do kuchni zrobiłabym z korytarza, nie z pokoju dziennego. W spiżarni zlikwidowałabym okno aby mieć całą ścianę do zabudowy.

Obie kwestie racja. Teraz tylko musimy zaplanować meble w tej poszatkowanej drzwiami kuchni:)

 

Chyba też zlikwidowałabym garderobę przy sypialni, przesunęła drzwi i zrobiła szafę wnękową na całą szerokość pokoju (od drzwi do okna). W miejscu garderoby wolałabym mieć przeszklenie doświetlające korytarz (okno z komodą pod nim lub drzwi tarasowe, aby z części sypialnianej moc wyjść do ogrodu).

Co prawda taka garderoba ze stanowiskiem do szycia wymarzyła się mojej żonie, ale dostrzegamy dużo plusów jej likwidacji - doświetlenie korytarza, wyrównanie pokoi dzieci. Fakt szafa od drzwi do okna będzie potężna a toaletkę i maszynę do szycia da się zmieścić na ścianie w miejscu obecnej garderoby. Temat jeszcze świeży i dyskutowany, wielkie dzięki za wskazówki.

 

Taras mógłby być niezły otoczony z dwóch stron ścianami domu. Można by wtedy zrobić na niego wyjścia z dwóch sypialni.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale taras w zagłębieniu "L-ki" domu byłby tarasem południowo-zachodnim odpada całkowicie, latem będzie smażalnia. Część północna tarasu to bardzo ważna sprawa.

 

Nie ma podanych wymiarów salonu, ale "na oko" wydaje mi się, że może być trochę za krótki aby wygodnie zmieścić stół i część wypoczynkową (uszczkęłabym w tym celu część obecnego zadaszonego tarasu).

Salon ma ok. 5,15 x 5,30 [m]

 

Obecnie zaprojektowany zadaszony taras może spowodować, ze pokój dzienny będzie dość mroczny.

Zgadza się, zadaszenie do likwidacji okno do powiększenia.

 

Czy umieszczenie dużego przeszklenia w jadalni podyktowane jest szczególnie ładnym widokiem w tamtym kierunku?

Nie, widok taki sam jak w pozostałych kierunkach, jakiś sąsiad.

Wiem, że przeszklenia od północy niektórych rażą, ale to przemyślana decyzja.

 

Sam jeszcze zorientowałem się, że komin do kominka wypada w dość niskim punkcie dachu i może być problem z jego przepisową wysokością. Do przemyślunku.

schodo-drabinka.jpg

Rzut_ver.D_Roboczy.jpg

Edytowane przez giman
Zmiany dotyczące garderoby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały salon, rogówka tam nie wejdzie, bo przecież do ściany nie dostawisz jej, wejdzie kanapa na 2,2 m około - bardzo mała, 3 osobowa.

Ciąg komunikacyjny na taras będzie przed telewizorem. Ja bym zrobił wyjście na taras tam gdzie TV, a TV a ścianie PN z kanapą zwróconą tyłem to kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały salon, rogówka tam nie wejdzie, bo przecież do ściany nie dostawisz jej, wejdzie kanapa na 2,2 m około - bardzo mała, 3 osobowa.

Ciąg komunikacyjny na taras będzie przed telewizorem. Ja bym zrobił wyjście na taras tam gdzie TV, a TV a ścianie PN z kanapą zwróconą tyłem to kuchni.

Zależy nam na tarasie północnym (na upalne dni). TV będzie używany sporadycznie (dziś nie mamy TV w domu będzie TV bez telewizji).

Ale sam rozmiar salonu i umeblowanie przemyślimy, pomierzymy.

 

a taras - po co wam ludzie ogrody, skoro jedyne miejsce wypoczynku w ogrodzie lokujecie na tarasie?

Fakt nie napisałem nic o rozmiarze działki i ogrodzie, ale po co w takiej sytuacji przyjmować założenia negatywne zamiast pozytywnych?

Licząc od linii tarasu od zachodu do końca działki będzie 5-5,5 ara ogrodu. Zamierzam tam zmieścić paręnaście drzew owocowych, jakieś krzewy, szopę na sprzęt ogrodowy, kącik zabaw dla dzieci i nie będzie tam ścisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderba była po prostu źle narysowana. To biurko to stanowisko z maszyną do szycia. Tam po wejściu będą pasy szaf po lewej i po prawej. Zarówno okno jak i maszynę do szycia chcemy wkomponować w jedna z takich szaf.

 

Co prawda taka garderoba ze stanowiskiem do szycia wymarzyła się mojej żonie, ale dostrzegamy dużo plusów jej likwidacji - doświetlenie korytarza, wyrównanie pokoi dzieci. Fakt szafa od drzwi do okna będzie potężna a toaletkę i maszynę do szycia da się zmieścić na ścianie w miejscu obecnej garderoby. Temat jeszcze świeży i dyskutowany, wielkie dzięki za wskazówki.

 

Widzę, że nawet w jednym poście piszę dwie rózne rzeczy o tej garderobie. Temat jest dyskutowany i nie ma jeszcze decyzji. Będzie jedno z dwóch wspomnianych rozwiązań albo i 3 rozwiązanie, czyli w obu pokojach sąsiadujące wnęki, ale nie pełnej wysokości tylko tak 2-2,2m a pod sufitem będzie okno fix doświetlające korytarz.

 

chodziło mi o to, że taras nie musi być przylepiony do budynku

OK, rozumiem. Na chwilę obecną nasza koncepcja wygląda tak, że ten taras jest przedłużeniem salonu na szeroko-rodzinne imprezy przy stole. Na co dzień myślę, że tyle samo lub więcej czasu spędzimy w ogrodzie właściwym. Koncepcje możemy jeszcze wielokrotnie zmienić. Po to zasięgam tu opinii i pomocy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W przyszłym roku planujemy rozpoczęcie budowy domu na podstawie projektu indywidualnego, żaden z gotowych projektów nie spełnia do końca naszych wymagań. Jesteśmy rodziną 2+2, dodatkowo pracujemy w domu, więc niezbędne jest dla nas osobne miejsce do pracy. Kotłownia połączona jest z pralnią.

W planie mamy projekt domu parterowego o zwartej bryle z dwuspadowym dachem (30 st) i dwoma zadaszeniami od strony tarasu i nad wejściem, mam nadzieję, że tym razem uda mi się wstawić większe zdjęcie.

Dom powinien być energooszczędny, ekonomiczny w budowie i funkcjonalny, proszę o uwagi i opinie. Gdzie zaplanować wejście na strych i wygospodarować miejsce na ewentualne schody w razie adaptacji poddasza?

 

Jeśli chodzi o wcześniejszą dyskusję nt tarasu, to jednak wygodnie jest aby był jak najbliżej domu, nie chciałabym wylać całej kawy zanim dojdę do gości 50 m od kuchni ;)

 

http://images75.fotosik.pl/812/078129467b707b33gen.jpg

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giman, a może najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzane odbicie? :)

Rzut_ver.D_zmiany.jpg

W L-ce byłby duży taras od strony północnej. W pokoju dziennym można zrobić przeszklenia na wszystkich 3 ścianach zewnętrznych. Na rysunku wydłużyłam pokój o jakieś 2m (powiedzmy, że tak jest ;) ), ponieważ 5m z małym kawałkiem to za mało aby wygodnie rozmieścić i stół i wypoczynek.

Kominek (jeśli musi być) można dać na ścianie kuchennej (komin nad paleniskiem) - można tu zrobić część wypoczynkową lub stołową.

Jeśli kominek ma być tylko do ozdoby, to lepszym rozwiązaniem (i tańszym) byłby wiszący na ścianie biokominek.

 

Gabinet, to idealne miejsce do pracy przy maszynie do szycia. Jeśli małżonka lubi szyć, to zmieszczą się tam też wszelakie tkaniny i dodatki (w szafie na szer. ściany)

W pom. gospodarczm schody młynarskie z zabiegiem (nie chciało mi się go rysować, więc go sobie wyobraź ;) )

 

Masz pom. gospodarcze/ kotłownię z wejściem z zewnątrz. Czyżbyś planował piec na paliwo stałe? :p

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...