Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

stellina widzę, że macie założenia dość podobne, fajnie, że wam się wszystko zmieściło w prostokącie.

Na naszej działce (~24,3m szerokości) coś nie mogę wszystkiego upchać do prostokąta.

 

moniss Dzięki za pomoc i poświęcony czas na przerobienie rysunku :)

 

giman, a może najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzane odbicie? :)

[ATTACH=CONFIG]364327[/ATTACH]

W L-ce byłby duży taras od strony północnej. W pokoju dziennym można zrobić przeszklenia na wszystkich 3 ścianach zewnętrznych. Na rysunku wydłużyłam pokój o jakieś 2m (powiedzmy, że tak jest ;) ), ponieważ 5m z małym kawałkiem to za mało aby wygodnie rozmieścić i stół i wypoczynek.

Tak wiem to klasyczny układ, taki też nam proponowano. Sęk w tym, że my zimnolubni i kuchnio-jadalnio-salon od północy bardzo nam się podoba.

Wiem, że to gwałt na zasadach pt. jak usytuować dom, ale bywam w domu o podobnym układzie i myślę, że będziemy zadowoleni.

Fakt, że taras byłby dużo lepszy w lustrze, ale pokój między sypialnią a łazienką mógłby być zbyt zacieniony (tak mi się wydaje).

 

Kominek (jeśli musi być) można dać na ścianie kuchennej (komin nad paleniskiem) - można tu zrobić część wypoczynkową lub stołową.

Jeśli kominek ma być tylko do ozdoby, to lepszym rozwiązaniem (i tańszym) byłby wiszący na ścianie biokominek.

Z kominkiem to jest tak, że bardzo często jego funkcja zmienia sie z czasem albo nawet tuż po wprowadzeniu :)

Tak czy inczaj na dziś to ma być używany kominek a nie tylko do ozdoby.

 

Gabinet, to idealne miejsce do pracy przy maszynie do szycia. Jeśli małżonka lubi szyć, to zmieszczą się tam też wszelakie tkaniny i dodatki (w szafie na szer. ściany)

Stanowisko do szycia w moim gabinecie, no co to to to nie ;)

 

W pom. gospodarczm schody młynarskie z zabiegiem (nie chciało mi się go rysować, więc go sobie wyobraź ;) )

Wyobraźnie mam słabą, ale Google pomaga, zanotowane jako możliwość.

 

Masz pom. gospodarcze/ kotłownię z wejściem z zewnątrz. Czyżbyś planował piec na paliwo stałe? :p

Nie, paliwo będzie bardzo nowoczesne - pompa ciepła. Zmieszane z kompletnym przeciwieństwem czyli kominek.

Drzwi są po to, żeby wyjść np. prosto pod wiatę samochodową lub przynieść drwa do kominka.

 

Cały czas nie wiem czy likwidować tą garderobę przy sypialni a jeśli tak to na co zamienić hmmm.

Edytowane przez giman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

27m to jest dużo więcej, czasem kilkadziesiąt centymetrów to jest być albo nie być jakiegoś projektu.

Ja na swoje projekty prostokątne potrzebowałbym właśnie około 26,5-27 m. Ale działkę mam jaką mam i nie mogę narzekać :)

 

Co do materiału to jeszcze nie zdecydowane. Chyba popełniłem błąd zbyt szczegółowej analizy, już od ponad roku dyskutujemy, planujemy, ja czytam i "doktoryzuję" się z budownictwa. Powoli zmierzam do etapu, w którym na wszystko macha się ręką byleby bliżej końca.

 

Ale tak na poważnie na chwilę obecną materiały prezentują się następująco (kolejność istotna):

- silikat,

- prefabrykat keramzytobetonowy,

- obojętnie byleby nie beton komórkowy.

 

Co do pompy ciepła to będzie powietrze-woda a firma jeszcze nie wiem, ale zamierzam trzymać się zasady, że powietrzną to od firmy co zęby zjadła na klimatyzacji i chłodnictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to myslimy podobnie. Silikat najpewniej 18 cm + 20 cm styropianu. Powietrzna pompa, chyba, że w przyszłym roku ceny gruntowych poważnie spadną, ale na cuda za bardzo nie liczę. A ponieważ budować się będziemy 100 m od drogi, będzie też studnia glebinowa i POŚ (drenazowa).

Odnośnie studiowania to chyba lepiej, że się go tego zabrałeś wystarczająco wcześnie, bo to temat rzeka. A wentylacja? I dlaczego ta, a nie inną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STellina, jak masz dużą działkę?

 

POŚ musi być 15 m od studni i 30 od drenażu??? Zmieścisz się?

 

Poczytaj o zmianie w prawie, bo były informacje o zakazie POŚ Drenażowych, w wielu krajach już zostały całkowicie zabronione.

 

http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Niepewna-przyszlosc-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-993.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STellina, jak masz dużą działkę?

 

POŚ musi być 15 m od studni i 30 od drenażu??? Zmieścisz się?

 

Poczytaj o zmianie w prawie, bo były informacje o zakazie POŚ Drenażowych, w wielu krajach już zostały całkowicie zabronione.

 

http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Niepewna-przyszlosc-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-993.html

 

Marcin działka jest duża, ok. 3400 metrów, więc spokojnie się zmieszczę, co zatem proponujesz? Nie chce podłączać się pod ścieki miejskie, po pierwsze to ogromne koszty (odległość ok 120 m), a po drugie również mają własną wodę ze studni głębinowej to mało opłacalne w eksploatacji.

 

W artykule, który podajesz jest napisane o zmianach, które miały wejść w tym roku, jednak nie weszły. I mowa jest o aglomeracjach, moja działka leży na peryferiach miasta.

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zmieścisz to ok, ja bym raczej szedł w POŚ biologiczną, w większości krajów UE POŚ Drenazowe są zakazane.

 

Sprawdż czy weszły w życie te zmiany w prawie. Jeszcze znalazłem takie wytyczne

 

http://www.zieloneoczyszczalnie.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-a-zmiany-w-prawie-ochrony-srodowiska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wentylacja? I dlaczego ta, a nie inną?

 

Decyzja była wiele razy zmieniania.

Jak zacząłem analizować temat ze dwa lata temu to zachłysnąłem się rożnymi nowoczesnymi rozwiązaniami - chciałem mieć wszystko.

Potem przyszła chłodna analiza plus obserwowanie domów znajomych/rodziny i zdecydowałem się na grawitacyjną (ok. rok temu).

Jakiś miesiąc temu postanowiłem, że robimy jednak mechaniczną, bez szczególnie mocnego przekonania - ma być świeżej, czyściej, ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir orientujesz się jakie to koszty?

Giman, też tak miałam, ale z czasem zaczęłam o tym myśleć, wiem że jest wiele nowinek tylko po to, aby ludzie je kupowali, bo panuje na nie moda i strasznie cisną reklamy i zachwalają sprzedający, a czy rzeczywiście są potrzebne? to już nie tak oczywista kwestia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM to nie nowinka, funkcjonuje już jakis czas, najlepiej się popytać osoby, które mają WM. Wszyscy moji znajmoi którzy mają WM nie wyobrażają Sobie domu bez WM. Domy pasywne muszą posiadać WM. WM z rekuperacją to też mniejsze zapotrzebowanie na energię.

 

Koszty, jest dużo zmiennych ale od 10-20 tyś, w zależności od rodzaju domu, liczby pomieszczeń, rekuperatora. Pamiętaj, że WM nie wymaga kominów wentylacyjnych (koszty kominów, zabierają miejsce, obróbka komina itp)

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem planuje zrobić mechaniczną, zapewne z rekuperacją. Pisałem tylko (taka moja opinia), że mechaniczna jest lepsza, ale nie miażdżąco lepsza. Mimo wszystko myślę, że to nowinka. Oczywiście nie jako technologia ale jako jej implementacja w domach jednorodzinnych.

 

Co do naszego projektu to już zaczynamy wariować wałkowanie każdej ściany i pomieszczenia codziennie przez 2-3 godziny.

Ten plik co wcześniej zamieściłem nazwaliśmy wersja D, były oczywiście wcześniejsze. Ostatnio zerknęliśmy na nasza wersje B i nas naszło, że może niepotrzebnie ją odrzuciliśmy. Salono-jadalnio-kuchnia zyskuje okna z trzech stron świata. Łazienka traci okno. Każda wersja ma plusy i minusy.

 

Dzięki za sugestie co jest dziwne/kiepskie/nieprzemyślane.

 

Zamieszczam obie wersje (D z poprawkami po waszych sugestiach oraz B).

Rzut_ver.D_Roboczy.jpg

Rzut_ver.B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garderoba jest za wąska na dwie szafy naprzeciw siebie. Przejście powinno mieć min. 80 cm.

 

Dlaczego upieracie się na osobny gabinet o mikroskopijnych wymiarach (jak się będzie pracowało w pomieszczeniu wielkości garderoby?) i osoby pokój gościnny/zapasowy, który praktycznie będzie wykorzystywany sporadycznie? Dlaczego nie połączycie gabinetu z pokojem gościnnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderobę policzymy, fakt teraz tam jest 200 (lub 210cm), czyli na przejście jakieś 60-70cm zostaje (to dla wersji D, w wersji B są już w analogicznym miejscu dwie wnęki).

 

Myślę, że w takim gabinecie będzie się całkiem dobrze pracowało - duże okno i powinno być sympatycznie.

Regał na papiery plus biurko i to wszystko. Co prawda nie pracuję na stałe w domu, ale z racji mojej pracy mogę jej część wykonywać z domu. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób taki metraż na gabinet to abstrakcja, ale dla mnie większą abstrakcją byłoby posiadanie 150-metrowego domu bez miejsca do spokojnej pracy. Gdzie miałbym postawić komputer w salonie? w sypialni? gdzie popadnie?

 

Co do trzeciego pokoju to załóżmy, że to dla rodziny 2+3 i tematu nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi urządza gabinet w pokoju gościnnym po prostu. Przecież w czasie, kiedy ma się gości i tak rzadko pracuje się na komputerze. A jak będziecie mieli trzecie dziecko, to gdzie będzie spała teściowa/goście? Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem, kompromisy. Ale czy postanowiliście zainwestować w "co byłoby gdyby" zamiast aktualne potrzeby - miejsce do wygodnego szycia na maszynie i pracy przy komputerze?

 

Pokój trzeciego dziecka wypadnie wówczas od północy.

 

może zamiast tworzyć ciasne pomieszczenia, po prostu połączyć funkcje w jednym?

Na przykład w przestronnej garderobie wydzielić kącik przy oknie na prace przy maszynie i laptopie z półkami na dokumenty przy ścianie?

 

http://images78.fotosik.pl/824/79d96106ea6ef550gen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za świeże spojrzenie.

Żonie szczególnie spodobała się Twoja propozycja dotycząca łazienek i pralni, dużo wygodniejsze.

 

Fakt jest przestrzeń wielofunkcyjna, ale tracimy osobny pokój. Rozważamy plusy jednego i drugiego rozwiązania.

Decyzja jeszcze nie podjęta. Twoja propozycja na pewno bardzo przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...