Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 5 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzień dobry,

 

ciekaw jestem waszych opinii (szczególnie tych krytycznych) na temat projektu nad którym pracowaliśmy najpierw z architektem, a potem, kiedy nasze drogi się "rozeszły", już sami.

Dom ma być parterową "stodołą" o powierzchni ok. 160 m2 przeznaczoną dla dwóch osób.

 

Wejście jest od północy, od południa spora przestrzeń, w oddali las.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

20161213.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zdecydowanie lepiej by było, gdyby garderobę przy sypialni głównej zamienić z łazienką. Wówczas " pomieszczenia mokre byłyby w jednym ciągu instalacyjnym z wyrażnym podziałem na część obsługującą / obsługiwaną

- trochę bez sensu lokalizacja spiżarki. Jest duża i wygodna, ale z zakupami i tak trzeba przy tym układzie pokonywać długość kuchni idąc od wiatrołapu / garderoby

- brak pralni / suszarni, a "wkładanie" jej w ogólnodostępną łazienkę ( przy braku wydzielonej toalety ) będzie powodować, że goście chcąc skorzystać z ustępu, chcąc nie chcąc zetkną się z praniem domowników - nie jest to fajne

- jw - brak wydzielonej toalety

- okna spiżarki w linii wrysowanej w niej zabudowy ( ? )

- lokalizacja okienek doświetlających łazienki - chyba nie do końca przemyślana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zdecydowanie lepiej by było, gdyby garderobę przy sypialni głównej zamienić z łazienką. Wówczas " pomieszczenia mokre byłyby w jednym ciągu instalacyjnym z wyrażnym podziałem na część obsługującą / obsługiwaną

Wybór świadomy - wolimy mieć łazienkę od południa a garderobę od północy niż odwrotnie, nawet kosztem komplikacji instalacyjnych.

 

- trochę bez sensu lokalizacja spiżarki. Jest duża i wygodna, ale z zakupami i tak trzeba przy tym układzie pokonywać długość kuchni idąc od wiatrołapu / garderoby

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Zależało nam by pierwszym pomieszczeniem po wejściu do domu była kuchnia i jadalnia (jak to na wsi :-)). Umieszczając spiżarnię bliżej wejścia (nawet można się było pokusić o wejście bezpośrednie z wiatrołapu), rozwalało to cały układ.

 

- brak pralni / suszarni, a "wkładanie" jej w ogólnodostępną łazienkę ( przy braku wydzielonej toalety ) będzie powodować, że goście chcąc skorzystać z ustępu, chcąc nie chcąc zetkną się z praniem domowników - nie jest to fajne

Słuszna uwaga. Zastanowimy się, czy nie powiększyć łazienki "prywatnej" i nie umieścić tam pralki.

 

- jw - brak wydzielonej toalety

Celowo.

 

- okna spiżarki w linii wrysowanej w niej zabudowy ( ? )

Jedna z tych okien będzie "zaślepione", to znaczy będzie tylko jego kształt na elewacji, by zachować symetrię.

 

- lokalizacja okienek doświetlających łazienki - chyba nie do końca przemyślana

 

Priorytetem była estetyka elewacji, co wiązało się z narzuceniem pewnego "rytmu" okien na elewacji. Przy tym układzie pomieszczeń nie ma wiele możliwości manewru.

 

Dziękuję za uwagi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich,

Od jakiegoś czasu poczytuję aktywnie forum, na razie mało się udzielam, ale mam nadzieję, że to się zmieni.

W przyszłym roku startujemy z budową naszego domu, który z założenia będzie domem głównie parterowym, przynajmniej na ten moment, w przyszłości planujemy wykończyć poddasze, które na razie zostanie tylko w koncepcji projektu architektonicznego.

Dom w założeniach będzie energooszczędny. Planujemy budowę z silikatów 18 cm i działowe 24 cm + 20 ocieplenia styropianem, również 20 cm styropianu w podłodze. Dach prawdopodobnie pianka poliuretanowa, bo naczytałam się o zamokniętej wełnie, poza tym pianka dokładnie izoluje wszelkie szczeliny. Okna - największe 300 cm szerokości na południe z antresolą i dodatkowym oknie w szczycie antresoli, resztę staram się dobrać w standardowych wymiarach, żeby przy wycenie nie było niespodzianek.

Ze względu na brak odpowiedniego projektu gotowego, a przejrzałam ich chyba z 10 000 w ciągu tego roku, musieliśmy się zdecydować na projekt indywidualny. Największe ograniczenie, to szerokość elewacji frontowej, która nie może przekraczać 11 m. Dodatkowo chcieliśmy dach ustawiony w kierunku pł-płd, za jakiś czas (jak stanieją), planujemy fotowoltaikę na dachu. Kąt dachu 35 stopni.

Ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła, skłaniamy się ku Panasonic T-CAP, Ozc jeszcze nie mam, ale aby ogrzać dół i górę w przyszłości to możliwe, że 9kw wystarczy. Dodatkowo jako źródło ciepła, a raczej do dekoracji kominek. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

To na razie tyle na początek, będę wdzięczna za uwagi na temat rozmieszczenia pomieszczeń. Pod schodami na ścianie południowej są schody dwubiegowe o szerokości 90 + 90 cm, pod nimi będzie garderoba. Kotłownia jest trochę większa niż potrzeba, ponieważ będzie tam również pralnia.

Wesołych Świąt :wiggle:silka 18,24.jpg

http://imge.pl/p/33888/n/338888810645.png

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Elfir,

Mamy koncepcję od architekta, ale pokoje były malutkie po 10 m2 i w tej chwili robią się zmiany, dlatego nie wklejałam,

klatka schodowa jest na ścianie południowej, dwubiegowe schody (na rysunku brązowy prostokąt), pod chodami, będzie mała garderoba, Wejście na schody od prawej strony, od lewej będzie wejście do sypialni.

Kominek do narożnika, będzie w odległości 4,4 m, ale tam gdzie stoi pełni też funkcję odgradzającą kuchnię od części jadalni i salonu.

Jeśli pokój dzieci miałby być od południa nie zmieszczą się schody, chyba, że ty to inaczej widzisz, chętnie zobaczę ;)

Jeszcze zastanawiam się nad pokryciem dachu, ponieważ mój plan zagospodarowania terenu nic o tym nie wspomina, mam wolną rękę. Co polecacie?

Niedrogo, a dobrze, ładnie i na lata.

Będzie też własna woda ze studni głębinowej i jakaś własna oczyszczalnia, ale jeszcze nie wiem jaka i jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę o informacje. Skłaniałam się ku drenażowej, ale mamy glinę na działce i choć miejsce jest, bo działka ma ponad 3600 m2 to nie wiem czy po zwiększeniu długości drenażu sprawdzi się na tej ciężkiej ziemi.

A taka będzie góra, choć na tym etapie zostawimy stan surowy, tylko wyprowadzimy instalacje na poddasze.

http://imge.pl/p/33888/n/338888836144.png

propozycja 23.12.16.jpg

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klatka schodowa wymaga podparcia na ścianach nośnych górnego podestu. Poczekam na poprawki architekta.

 

Toaleta otwiera wam się na salon.

 

Skoro nie planujecie na dziś robić poddasza, dlaczego nie zrobicie przyszłych schodów w salonie?

 

Jak chcecie antresolę to jak sobie wyobrażacie wykończenie poddasza później?

 

Osobiście uprościłabym układ parteru:

http://images84.fotosik.pl/258/1b32189e2b2c0144gen.png

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajna ta propozycja tylko jest parę szczegółów, które mogą być problematyczne. Po pierwsze jednobiegowe schody które nie będą mogły być tak ze względu na dach ustawiony na płn-pd o kącie 35 stopni. Ściana kolankowa będzie 1 m lub 1,2 m, więc nie będzie jak wejść na poddasze przy południowej ścianie. Drugie to sypialnie obok siebie zapewniają mało intymności. Choć ekonomicznie dobre rozwiązanie, że kotłownia jest koło łazienki. Liczę, że ponad 3 m odległości od stołu i silikatowe ścianki działowe 12 cm zagłuszą niepożądane odgłosy z łazienki ;)

Trzecie, to brak miejsca w kuchni na wysoką zabudowę, którą przewidziałam na wschodniej ścianie kuchni. I ostatnie to mały wykusz od strony południowej, który jest wymuszony dachem, jaskółką jak w projekcie domu na kos: http://duda.info.pl/projekt/projekt-domu-dom-na-kos

W międzyczasie poddasze na antresoli będzie oddzielone od reszty domu ścianą z karton gipsu. Dobrze ocieplony dach planujemy zrobić od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie oszczędzać budując dom, mieszkając na parterze, a bawicie się w robienie jaskółek?

Nie rozumiem tej filozofii...

 

Jeśli w otwartej przestrzeni bez drzwi, gdzie niesie się echo, liczysz, że ściana zatrzyma odgłos z toalety, to chyba tym bardziej w sypialniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdujemy kompromis pomiędzy tym co się nam podoba i tym na co nas stać w danym momencie. Chyba też w trakcie budowy i wykańczania miałaś takie dylematy..

Może dobrym rozwiązaniem byłoby przedłużenie ścianki od schodów z stronę drzwi wejściowych o około 1,4 - 1,5 m, tak aby ze stołu drzwi od łazienki nie były widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie szkoda byłoby wywalać kasę na budowę pomieszczeń na parterze, kiedy w przyszłości planuję być na piętrze.

W dodatku piętro robi się drogie, a tak naprawdę na parterze brakuje wam tylko jednego pokoju dla drugiego dziecka i małej toalety gościnnej.

Więc czy nie lepiej od razu prosta, tania parterówka?

Albo od razu mniejszy dom z poddaszem, bez dwóch pokoi na parterze?

Cena wyjdzie taka sama.

Przecież i tak musicie zapłacić za poddasze praktycznie do stanu deweloperskiego. Jedyna oszczędność to k-g na skosach i wykończenie (okładziny podłogowe, wyposażenie łazienki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, poddasze nie będzie w stanie deweloperskim, nie będzie ani wylewek, ani instalacji, ani ścianek działowych.

Popatrz na to z innej strony, to będzie taka trochę wyższa parterówka, na razie nic nie będzie tam robione tylko zamkniemy karton gipsem antresole, aby ciepło nie uciekało za bardzo na piętro i żeby nie kurzyło się z góry. Pokoje na parterze będą nam potrzebne też później, jeden docelowo będzie gabinetem, drugi gościnnym, a na stare lata naszą sypialnią, bo po schodach biegać będzie ciężko,

Poza tym 55m2 strefy dziennej nam jak najbardziej wystarczy.

Adb, jeśli tak się wysłowiłam to poprawiam, tylko nośne 24 cm, działówki 12 cm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz robić wylewki i tynki w zamieszkałym domu? To są mokre prace. Wiesz ile wody trzeba do miksokreta? Do tego brud, kręcąca się ekipa w brudnym ubraniu, kurz cementu, betonu. Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra będzie odcięta o dołu, do momentu wykończenia poddasza. Panowie od wylewki i tynków wejdą na poddasze, zrobią swoje i pójdą, raczej maratonu na dole nie będą robić. Tak, wyobrażam sobie, że będzie po nich dużo sprzątania, ale ten system daje mi możliwość powiększenia domu za kilka lat o ponad 50% powierzchni użytkowej, a przede wszystkim pozwoli uniknąć brania kredytu na x lat. Dlatego warto to przecierpieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...