Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki za rady aniakicia.

W garażu to są luksfery żeby było tam jakieś światło, myślę, że jedna centralna wystarczy. W pom. gospodarczym to prawda - na pewno z niego zrezygnuje (daje mi to dodatkową ścianę na sprzęty).

Okno miało być z założenia z widokiem na podjazd i furtkę, która będzie na przeciwko.

Przeniesienie pokoi na prawo oczywiście rozwiązałoby sprawę z automatu ale zastanawia mnie kwestia robienia pokoi nad garażem (czyli zimnym pomieszczeniem) i do tego od północnej strony..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i mamy chyba końcową wersję projektu, oto i ona.

Musiałam gdzieś wrzucić małe WC i naprzeciwko schodów trochę kosztem kotłowni zmieściła się. Ile miejsca potrzebuję w kotłowni na pompę ciepła, 300l zbiornik CWU, wentylację mechaniczną, hydrofor itd?

Nie patrzcie na ustawienie mebli w sypialni dzieci, biurka będą pod oknem, a szafa na przeciwległej ścianie.

W kuchni nie będzie półwyspu, kuchni będzie domknięta ściankami i planowane są podwójne drzwi zasuwane.

http://imge.pl/p/33888/n/338889227303.jpg

Czekam teraz na wycenę stanu surowego otwartego, mam nadzieję, że do czerwca zdążymy z pozwoleniami i będziemy mogli ruszać z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa pokoje w ciągu bezpośrednio nad garażem i pomieszczeniem gospodarczym, nie jest zimno a jestem z tych ciepłolubnych. Okien nie mam od północy tylko wschód-południe-zachód.

jeśli chodzi o drzwi między garażowe w wiatrołapie, nie wyglądają na masywne, oczywiście jak je otwierasz to czuć ich wagę ale lekko chodzą, zresztą są ogniotrwałe więc muszą swoją wagę mieć, zrobię dziś zdjęcie i wrzucę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawoou

- dom jest dobrze zaprojektowany, choć osobiście nie lubię, gdy drzwi wewnętrzne " ślizgają się po ścianie ", tj. gdy ich skrzydło po otwarciu bezpośrednio dotyka ściany bocznej. Efektem takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj wchodząc do pomieszczenia prawie zawsze wchodzimy na jakiś bok mebla, zabudowy, ... co nie jest fajne. Niekiedy nie można uniknąć takiego rozwiązania, ale zawsze można mocniej "powalczyć" przesuwając drzwi choćby te 60-70cm od ściany. To oczywiście tylko sugestia.

- na pewno zrezygnowałbym z takiego doświetlenia garażu ( uruchamiając ścianę pod zabudowę meblową / szafki / regały ), chyba, że okienka byłyby zlokalizowane wyżej "linii" możliwej takiej zabudowy, która zawsze się przydaje.

- skoro "wyskoczył" taras nad garażem od strony ZACH to można zawsze pomyśleć o nim jako tarasie użytkowym, dostępnym od strony PIĘTRA. I tak przecież musi być do niego jakieś dojście ( ??? ). Teraz taras jest skutecznie blokowany przez pomieszczenie Pralni.

- jeżeli ma być to dom z płaskim dachem - to trochę nie rozumiem tych wrysowanych rur spustowych zewnętrznych odwodnienia dachu. Przecież można projektować wpusty wewnętrzne ! i pozbyć się tego "orurowania" zewnętrznego.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam bardzo za podpowiedzi. W poniedziałek zasiadam z Architektem i będziemy próbować przenieść wszystko, co przez ten tydzień zbiorę. Obecne rzuty pewnie znacznie się zmienią. Na ten moment wiem już na pewno, że:

- oddylatowanie izolacją garażu od domu i dobre, szczelne drzwi z niego do wiatrołapu (ponadto myślę, że wyłączymy bardziej garaż z bryły i „przesuniemy” go na dół)

- luksfery w garażu będą go wychładzać, jedna go i tak dobrze nie oświetli i zabierze mi ścianę na zabudowę meblową więc ostatecznie chyba z nich zrezygnuje

- odwodnienie dachu na pewno wpusty wewnętrze (dzięki Łukasz Ładziński), wcześniej o tym myślałem ale zgłębiłem temat i rzeczywiście lepiej bez tego całego orurowania zewnętrznego

- powiększenie pokoi dla dzieci (zobaczymy o ile się zwiększą gdy powiększymy obszar jadalni na dole a jeśli nieznacznie spróbujemy przenieść je nad garaż) oraz większe okna w obu pokojach

- co do tarasu, który moglibyśmy zrobić od zachodu to już naście razy zmienialiśmy tak na nie i nie na tak i tak w kółko, ostatecznie stanęło na NIE z dwóch powodów:

1. Na tej ścianie działki sąsiad ma duże okno sypialni więc dla Niego i dla nas (mało intymne miejsce) lepiej, że tarasu nie będzie

2. Większość czasu będziemy spędzać na dole gdzie planujemy zrobić większy taras, ponieważ na stronę południową będzie fajny widok na lasy (wrzucam zdjęcie dla potwierdzenia :))

W pralni robimy drzwi tarasowe aby w razie potrzeby wyciągnąć pranie do suszenia oraz żeby w razie W mieć możliwość łatwo się dostać na dach.

 

Jeszcze pytanie: z salonu, który jest duży będzie widać jeden bieg schodów więc uważam, że powinien być on proporcjonalnie duży/ szeroki żeby nie było wrażenia malutkiej klatki schodowej. Czy uważacie, że 140 cm to dużo/ mało/ wystarczająco?

 

IMG_2102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- może mało popularnie, ale nie robiłbym dylatacji pomiędzy garażem, a pozostałą resztą ( w sensie szczeliny wypełnionej izolacją termiczną ), raczej nie jest uzasadniona konstrukcyjnie ( ? ), natomiast przewidywałbym jak najbardziej dodatkową izolację termiczną w poziomie PARTERU na ścianie garażu ( patrząc od jego środka ) wraz z izolacją pomieszczenia, które znajduje się za garażem od reszty pomieszczeń mieszkalnych. Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może między garażem a wiatrołapem garderoba jako dodatkowy bufor?

Coś jak w tym projekcie:

09f7ddb85bbc6e21.jpg

 

W tarasy nad garażem bym się nie pchała, ale piszę to jako inwestor, który dba o portfel a nie architekt, który dba o wygląd bryły budynku.

Nie wykorzystasz sensownie takiego tarasu (bo przyjemniej siedzieć na tarasie na wysokości ogrodu a nie na piętrze, gdzie jest się widocznym z połowy osiedla) a koszty wykończenia spore. Chyba, że z dachu akurat rozciąga ci się widok na jezioro :) A kilka tysięcy na budowę więcej tylko po to by wieszać pranie na świeżym powietrzu to zbytek - chyba, że cię na niego stać.

 

Za to można zrobić taras/balkon nad zadaszeniem tarasu (bo to chyba jest w załamaniu ścian między salonem a jadalnią? Ale tu też trzeba zwrócić uwagę na potencjalne mostki.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie za dużo tych " buforów " ? :)

- poza tym drzwi przesuwne raczej nie są szczelne ( ? ), a wiadomo ( chyba ) po co oddziela się garaż "śluzą" od pozostałej części domu !? ( poza akustyką oczywiście )

- trochę nie rozumiem Twojego toku myślenia : taras przy tym domu "wychodzi" z automatu ponieważ powierzchnia użytkowa PARTERU, jest inna ( większa ) od PIĘTRA. Lepiej tym samym mieć taras, a niżeli dokładać sobie kubaturę ( bardziej lub mniej wykorzystaną i grzaną ) pod dachem. Nie uważasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pod dachem w przypadku dachu płaskiego?

Wykończenie papą dachu płaskiego jest o wiele tańsze niż robienie tarasu.

Sama mam powierzchnię parteru większą od piętra - tylko po kiego licha mi tarasy na piętrze, kiedy mam dom z ogrodem?

 

Powyższy rzut miał być rysunkiem orientacyjnym, obrazującym pewną ideę. Uwalnia wiatrołap od szafy, ukrywa drzwi do innych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ... ja już dawno nie używam słowa "papa" ;), a myśląc o stropodachu myślę o stropodachu "odwróconym" gdzie warstwa izolacji wodochronnej jest pod izolacją termiczną i odpowiednio dociśnięta żwirkiem, W tym przypadku nie ma problemu, aby na tą warstwę ułożyć płyty betonowe i stworzyć taras użytkowy. W tym przypadku, jeśli stropodach jest mały - nie musi być od razu użytkowy, ale jeśli obejmuje 1/2 , 1/3 rzutu to dlaczego tego nie wykorzystać ? skoro są takie możliwości.

- z wiatrołapem i wydzieloną garderobą OK - tylko te drzwi przesuwne wiatrołap/garderoba tylko optycznie oddzielają garderobę od wiatrołau, mogą być / nie muszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się okaże, że muszę przenieść górne pokoje nad garaż bo nie uda się ich inaczej powiększyć to temat tarasu umrze śmiercią naturalną.

Dodatkowe pomieszczenie - garderoba to fajny pomysł. Ukrywam szafę i drzwi do garażu.

Zapraszam ponownie w przyszłym tygodniu kiedy to mam nadzieję dostanę nowe rzuty.

PS. Możecie odnieść się do wymiaru biegu schodów? (140cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ... ja już dawno nie używam słowa "papa" ;),.

 

Zauważyłam, ze architekci rzadko interesują się portfelem inwestorów. Dlatego nie używają wielu słów, które kojarzą się z ekonomicznością.

 

Na ów "taras" nad garażem wychodzi jedno okno - pomieszczenia gospodarczego. Na pewno papa będzie wielkim estetycznym faux pas, który będzie dręczył inwestora...

:)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam, ze architekci rzadko interesują się portfelem inwestorów. Dlatego nie używają wielu słów, które kojarzą się z ekonomicznością.

 

ja zauważyłem, że niekiedy Inwestorzy porywają się na projekt ( i realizację budynku ) z " nadmuchanym " programem funkcjonalno użytkowym nie mając funduszy na jego pełna realizację.

Nie wiem z czego to wynika ? z braku oszacowanych nawet wstępnie kosztów realizacji budynku i zagospodarowania ( o projekcie nie wspominając ).

Nawet gdybyśmy założyli ( choćby to była kwota z kosmosu i nie wchodząc w szczegóły ), że koszt wybudowania 1m2, to szacunkowo, około +/- 3000,-zł - to już daje do myślenia ;)

- ... wiem, wiem, ... może być i 2600,- i 3200,- i więcej za 1m2

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam o tarasie: "zbytek - chyba, że cię na niego stać."

Bo faktycznie, do portfela autorowi nie zaglądam i może dla niego to żaden finansowy problem.

Ale ten stropodach nad garażem w obecnym kształcie projektu jest praktycznie niewidoczny z domu i z zewnątrz.

Dlatego odradzałam przekształcanie go w taras. Byłby wykorzystany jedynie na letnią suszarnię na pranie. Nowoczesny dom z praniem na dachu.

W temacie "czego więcej nie robiłbym w domu" kwestia balkonów i tarasów pojawia się często: drogie, problematyczne i niewykorzystane.

 

***

 

Ja obserwowałam eksperyment RAW Studio z ich domkiem "w cenie mieszkania".

Widząc projekt myślałam sobie: nie ma szans na postawienie go za 150 tyś.

I okazało się, że architekci faktycznie się pomylili w wycenie i to o spora kwotę (faktyczna cena realizacji wyglądała już realnie).

 

Dlatego jestem uczulona na wszystkie ekstrawaganckie pomysły.

Bo inwestor często jest nieświadomy ile kosztują. Zakochuje się w wizualizacji, daje architektowi zielone światło.

Dlatego wolę ostrzec a inwestor niech sam podejmie decyzję, czy go na coś stać, z czego korzystać będzie mało lub wcale.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam o tarasie: "zbytek - chyba, że cię na niego stać."

Bo faktycznie, do portfela autorowi nie zaglądam i może dla niego to żaden finansowy problem.

Ale ten stropodach nad garażem w obecnym kształcie projektu jest praktycznie niewidoczny z domu i z zewnątrz.

Dlatego odradzałam przekształcanie go w taras. Byłby wykorzystany jedynie na letnią suszarnię na pranie. Nowoczesny dom z praniem na dachu.

W temacie "czego więcej nie robiłbym w domu" kwestia balkonów i tarasów pojawia się często: drogie, problematyczne i niewykorzystane.

 

- a ja pisałem o tarasie / storpodachu, który "wyskakuje" niejako z automatu, gdy powierzchnia użytkowa PARTERU jest większa od powierzchni użytkowej PIĘTRA ( co się bardzo często zdarza zwłaszcza gdy mamy stanowiska postojowe w Parterze ), a skoro pojawia się, to jest dla mnie logiczne, aby go wykorzystać w sposób użytkowy, niekoniecznie tylko i wyłącznie ( jak piszesz ) na " letnią suszarnię na pranie "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałam eksperyment RAW Studio z ich domkiem "w cenie mieszkania".

Widząc projekt myślałam sobie: nie ma szans na postawienie go za 150 tyś. ...

- zakładany budżet RAW w 2013r. ( z tego co czytam ) to 100tys.zł, a wyszło za 98m2 powierzchni użytkowej "148tys.,-zł" - "stan developerski" ( co by to nie znaczyło ). Gdy dorzuci się wykończeniówkę wychodzi 2600,- 3200,- i więcej za 1m2 w zależności od zakładanego ( lub możliwego do osiągnięcia ) "standardu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie uważasz, że pomyłka o 50% na kosztorysie to sporo?

Ja czytałam, że zakładali 150 tyś a im wyszło 200 tyś.

 

***

Stropodach wyskakuje automatycznie, ale nie oznacza to z automatu robienie na nim odwróconych warstw, które są droższe w realizacji od tradycyjnego układu (chociażby XPS vs zwykły styropian), skoro i tak nic nie zachęca do korzystania z niego, ani nikt tego żwiru podziwiać nie będzie.

 

Ale jeden pomył mógłby być na taki stropodach :)

U jednego z klientów zaprojektowałam na takim tarasie, do którego wchodziło się z korytarza a nie z pokoi, ogród warzywny. Taras był najbardziej nasłonecznionym miejscem w całym ogrodzie, więc pod warzywa idealny. A warzywnik nie kolidował wizualnie z ozdobnym ogrodem na poziomie gruntu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie uważasz, że pomyłka o 50% na kosztorysie to sporo?

Ja czytałam, że zakładali 150 tyś a im wyszło 200 tyś.

 

to może mamy różne dostępne dane dot. kosztów realizacji budynku ?

- ja czytałem artykuł ze strony :

http://autarkiapl.blogspot.com/2015/02/dom-w-cenie-mieszkania-czy-to-mozliwe.html

gdzie napisano, że :

" Można by spierać się o to, czy inwestorom i projektantom udało się w pełni wykonać to co sobie założyli. Przecież nie zmieścili się w zakładanych budżecie 100 tysięcy złotych " oraz ( wcześniej ) " Po podliczeniu kosztów stanu deweloperskiego wyszło nam 145.000 ". Nie podano kosztów zagospodarowania, przyłączy, ... itd

- pomyłka " na kosztorysie " 50% ... ( czy też 1/3 założonej kwoty jw ) to bardzo dużo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...