Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Widzisz, mam teraz stół 120x80, może faktycznie nie jest arystokratycznie wygodnie, ale nie jest to mój największy życiowy problem. Wręcz przez 10 lat używania go, nawet tego problemu nie zauważyłem i nie byłem świadomy, że tak mi źle :)

 

Napisz proszę jaki wymiar powinna mieć jadalnia? Celowo nie podaję liczby osób bo ona jest zmienna i zależna od...chwili.

 

... większość stołów dostępnych na rynku to małe stoły o wymiarach dedykowanych do małych / średnich mieszkań

" jadalnia " , a " aneks jadalny " przy kuchni to dwie różne rzeczy, natomiast wg mnie wygodny stół w domu jednorodzinnym powinien być dostosowany do ilości użytkowników, zazwyczaj dla 2+2, tj. dla 4-ch osób + powinien być rozkładany blatem obustronnie zapewniając po 2-3 dodatkowe miejsca, tj. dla sumarycznie 8 - 10 osób. Trudno uwierzyć, aby nie było takiego przypadku aby stół był docelowo "eksploatowany" przez tylko i wyłącznie 3 - 4 osoby, chyba, że z założenia ( dla większej ilości osób ) będziemy przesuwać sofę w "aneksie wypoczynkowym" pokoju dziennego stawiając tam stół i " z braku laku " dostawiając do niego blaty - blaciki zapewniające to, co w określonej lokalizacji stół nie mógłby zapewnić. Drugim rozwiązaniem jest nie przyjmowanie gości / rodziny / ... i wynajmowanie miejsca poza budynkiem, skoro ten nie zapewnia odpowiedniej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to chyba piszemy o dwóch różnych sprawach. Ja piszę o proponowanych przez Ciebie drugich drzwiach łazienki - jako rozwiązania bez sensu i tworzącego łazienkę przechodnią ( !? ), gdzie samozamykacz nie załatwia problemu ( drzwi nie znikają ) i nie mają one większego sensu. Ale faktycznie możesz mieć odmienne zdanie oparte o własne doświadczenia, ale historii bym do tego nie dokładał bo to rozwiązanie ma marne szanse, aby się obroniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te drzwi akurat się przydają, więc nie muszą znikać :)

A jeśli komuś przechodniość przeszkadza, to sobie dzieli na spiżarkę dostępną z kuchni i pralnię dostępną z łazienki (co dla mnie jest jednym z bardziej optymalnych rozwiązań obok wejścia do pralni z garderoby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się dyskusja na temat przechodniości łazienki zrobiła ;) Dla mnie przechodnia łazienka odpada, także nie ma problemu. Bardziej mnie martwi czy jak wybiore wersje projektu z kuchnia od fronu (poludnie), czy to okno w podcieniu oświetli mi salon swiatlem poludniowym (dach bylby dwuspadowy nad caloscia). Jak myslicie eksperci? :rolleyes:

 

projekt kuchnia od poludnia.jpg

Edytowane przez aniutaJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukaszu, ja też walczę z projektem na działkę z wjazdem od południa. Moje 2 wersje projektu są wklejone 1-2 strony wczesniej. Tak się zastawiam, a gdybyś zamienił miejscami kuchnie i jadalnie? Miałbyś fajną, połączoną część dzienną. Teraz ta jadalnia jest taka odseparowana od salonu.

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba uda mi sie wstawic zdjecia rzutu parteru. Wersja z kuchnia od frontu (poludnie):

 

[ATTACH=CONFIG]394624[/ATTACH]

 

I salon od frontu:

[ATTACH=CONFIG]394622[/ATTACH]

Schody sa na poddasze, ktore w czesci (troche mniej niz polowa) bedzie wykorzystywane jako pracownia/garderoba. Co do schodow, wolalabym jednobiegowe (tak zeby wychodzily mniej wiecej w polowie dlugosci poddasza), lub jakos inaczej zaplanowane zabiegowe. Pod schodami ma byc maly schowek/garderoba. Moze jakies podpowiedzi?

Ktora z wersji projektu (szczegolnie jesli chodzi o czesc dzienna) bardziej wam sie podoba?

Ania

 

... szczerze mówiąc, każda z tych wersji moim zdaniem ma więcej wad niż zalet ( ale to moje osobiste zdanie ). Wydaje mi się, że o wiele lepiej wyglądałby rzut, gdyby zdecydowanie podzielić / oddzielić : część nocną ( od WSCH z łazienką od PN ) + strefę wejściową ( w Osi budynku ... może na przestrzał budynku z lokalizacją schodów od str. PN ) + część dzienną ( z pokojem dziennym od str PD - PD/ZACH i kuchnią z jadalnią od PN I PN/WSCH ).

- druga wersja ( z pokojem dziennym od frontu ) jest " bliższa prawdy ", ale rozwiązanie jest mało przestrzenne i nie do końca przemyślane, skoro wielkość pokoju dziennego zbliżona jest do wymiarów kuchni ( pokój dzienny wypchnięty przez garderobę i dodatkowo uszczuplony o gabaryty kominka ).

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukaszu, ja też walczę z projektem na działkę z wjazdem od południa. Moje 2 wersje projektu są wklejone 1-2 strony wczesniej. Tak się zastawiam, a gdybyś zamienił miejscami kuchnie i jadalnie? Miałbyś fajną, połączoną część dzienną. Teraz ta jadalnia jest taka odseparowana od salonu.

Ania

 

Może też byłoby ciekawie, tylko szkoda kuchni na ścianie południowo-wschodniej.Ja tą kuchnie zmniejszę o 50cm kosztem jadalni, będzie większe przejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich,

 

ja mam szybkie pytanie...

Ponieważ przymierzamy się z moją drugą połówką do projektu indywidualnego i spotykamy się z różnymi opiniami - jaki dom będzie tańszy w budowie?

Parterowy czy z poddaszem użytkowym? Zakładając budowę domu o powierzchni ok 100m2 + garaż, z dwuspadowym dachem.

 

Z góry dzięki za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- moim zdaniem koszty realizacji budynku z poddaszem użytkowym, czy parterowego o zakładanej powierzchni ( 100m2 + garaż ) mogą być identyczne lub nieco drożej może wyjść parterówka, z uwagi na zajmowaną powierzchnię zabudowy, która przekłada się na wielkość fundamentów, podłogi na gruncie, powierzchni dachu, konstrukcję dachu, itd ...

- ale też są różnice jakościowe w użytkowaniu obu typów budynków. Przy Parterówce możemy wykluczyć " życie pod skosami ", ale też mamy wygenerowane X bardziej i mniej potrzebnej kubatury konstrukcji dachu, strych ... dla budynku z poddaszem użytkowym, jakby nie było, mamy ściankę kolankową i skosy dachu do których należy dobrze dostosować wnętrze obiektu, no i mamy schody

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fachową odpowiedz ;)

Parterówki są ładniejsze, ale jeśli koszty mają być mniejsze, to jednak będziemy budować z poddaszem.

A czy dużymi kosztami są takie elementy jak wcięty taras w bryłę budynku czy pomieszczenie na półpiętrze, nad garażem? (zakładam tu doczepiony garaż do bryły budynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. im bardziej zwarta bryła budynku, bez podcieni, balkonów, gzymsów, gzymsików .... tym bardziej ekonomiczna budowa

... im bardziej rozłożysta bryła, z podcieniami, balkonami, ... tym bardziej koszty budowy rosną

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom do 100 m2 - ile m2 stracisz na korytarze i klatkę schodową?

Schody to 10 tyś.

Jeśli postanowisz zbudować parterówkę ze stropem podwieszanym, zużyjesz mniej wełny do ocieplenia i koszt robocizny będzie niższy. Tańsze będzie też układanie płyty GK.

Drogie i kłopotliwe w wykończeniu są okna połaciowe.

Więc to, czy dom parterowy jest droższy od takiego z poddaszem, jest kwestią dyskusyjną i bardzo dużo tu zależy od MPZP i ostatecznego projektu. Bo parterówka ze stromym dachem faktycznie może być droższa. Ale przy nachyleniu połaci 20-30 stopni tylko parterówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

witam się na forum po raz kolejny.

Zrobiliśmy wspólnie z architektem (po kilku naszych zmianach) wersję, którą chciałbym poddać Waszym uwagom.

 

Kilka szczegółów:

- wjazd na działkę od wschodu

- wymiary: 35,88 x 21,44

- domownicy: 2 dorosłych + dwójka dzieci (9 i 5)

- jedyna rzecz, która nie była jeszcze "głębiej" dyskutowana to okna - np. salon - ściana od zachodu - tam chcielibyśmy jak największe przeszklenia (oczywiście kwestia kosztów), :

- tzw. ciepły montaż

- rekuperacja

- zależy nam na kwestiach energooszczędności - położenie działki względem stron świata jest idealne, do tego dobre okna, dobre ocieplenie

- pełne piętro

- garaż raczej nie ogrzewany

- ogrzewanie gazowe

- brak kominka

- podłogówka dół i góra

 

Bardzo mile widziane Wasze uwagi, konkretne porady, pytania.

Poniżej projekt parteru i piętra oraz położenie na działce.

 

http://i3.fmix.pl/fmi2492/0ef8113c0018475a59f4dbee/zdjecie.jpg

 

http://i3.fmix.pl/fmi1404/5f4eec4400122a3159f4dbf5/zdjecie.jpg

 

http://i2.fmix.pl/fmi2951/829c9ba000170c3b59f4dbdd/zdjecie.jpg

Edytowane przez SzmaragdDJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Po wielu analizach, konsultacjach i namowach architekta przystąpiliśmy do realizacji projektu indywidualnego.

Jeszcze dobrze nie zaczęliśmy, a już mamy problem - z architektem.

Przedstawiliśmy naszemu architektowi swoje pomysły, a on przygotował inną koncepcję twierdząc, że na takiej małej powierzchni nie da się tego zrobić.

Proszę, czy może mi ktoś wytłumaczyć logicznie dlaczego? lub naszkicować coś szybkiego dla Pana architekta jeśli się da ?

 

Chodzi o mały, prosty domek z poddaszem użytkowym, z dwuspadowym dachem o pow. ok. 110m + garaż jednostanowiskowy z miejscem na rowery, kosiarkę i zlew.

Zobrazowałem to na tym rysunku... (który też dostał nasz architekt).

rzut.jpg

Istotne w tym szkicu jest tylko:

- bryła i aby dom miał szer 8m (wąska działka),

- strefa dzienna (kuchnia ze spiżarnią i bezpośrednim wyjściem na taras)

- bezpośrednie wejście z holu do garażu (najlepiej przez kotłownię, ale niekoniecznie)

 

Reszta była losowym rozmieszczeniem. Poradzcie proszę, czy to w ogóle dobry kierunek myślenia.

 

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...