Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Drewno jest OK, ale jego konserwacja mi się nie uśmiecha. Więc jeśli zdecydujemy się na ten materiał, to nie będę oszczędzał, aby było jak najtrwalsze...

 

Na ostatnim "roweringu" po Warszawie oglądaliśmy szczegółowo budynek Agory (ul. Czerska). Po bliższych oględzinach zaryzykowałabym twierdzenie, że te wszystkie drewniane elementy na zewnątrz to zwykła, polska olcha. (To by nawet tłumaczyło fakt, dlaczego dwa lata temu olcha zniknęła ze wszystkich okolicznych składów z drewnem :lol: )

No, więc jest to olcha, a wygląda jak monstrualnie drogi egzotyk.

Jeśli ją wybierzesz - to Twoja świnka może tego nawet nie odczuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

zaraz zwariuję - czy jeżeli jeden architekt za projekt indywidualny domku bez fajerwerków - z rozkładem pomieszczeń podanym na tacy -zyczy sobie 3000 do 4000 tys, kolejny 8 500, a jeszcze jeden 20 000 -czy to jest normalne?Albo coś się komuś poprzekręcało, albo ja jestem głupi. Co wg ludzi z tej branży wpływa na ostateczny koszt i potężne rozbiezności.CZY TAŃSZY ZNACZY GORSZY???

NIe chceę kosztem pewnych oszczędności wpakować się swiadomie na minę - ile to u was kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialam troche problem, bo chodzilo mi o rozbudowe istniejacego domku, wiec w zasadzie w gre wchodzil tylko projekt indywidualny. Pani architekt - znajoma znajomej - dala cene 7000 (dobudowa ok. 70-80 metrow do juz istniejacej takiej samej powierzchni).

Wydaje mi sie, ze to nie jest bardzo duzo (Warszawa), ale z drugiej strony waham sie troche, bo ona ma wiecej architektury wnetrz na koncie zawodowym :-? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiądź, powiedz o co Ci chodzi a potem powiedz ile masz na to pieniędzy.

I czekaj, nic nie mów daj mówić architektowi, i dalej trzymaj się swojej kwoty. I wybierz tego, który się zgodzi i robił prace, które tobie odpowiadają.

Ja stanąłem na 8.000 razem ze wstępnym rozplanowaniem domu bo Pani jest również architektem wnętrz. Z instalacji mam tylko piony. Projekty instalacji mam w cenie u wykonawców. (Warszawa)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to każdy architekt robiący projekt indywidualny myśli że jest alfą i omegą, a to nie prawda. Projekty na zamówienie budowane są z gotowych modułów, a to że wymagają przeliczeń itp to kpina. W dzisiejszych czasach w dobie tylu programów do robienia projektów nikt ich nie rysuje.

Więc nie daj się nabić w butelkę tylko twardo tyle mogę zapłacić a jak nie to nie.

U mnie z mapką do odbioru budynków rozpiętość kwotowa była od 400 do 1500 za taką samą mapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W dzisiejszych czasach w dobie tylu programów do robienia projektów nikt ich nie rysuje.

 

 

a mój był rysowany ręcznie na kalce, też się zdziwiłem :o

i liczony na kalkulatorze - sam to widziałem :roll:

Jestem zadowolony, bez błędów, przynajmniej takich które ja lub ktoś inny by zauważył, bez mapek, indywidualny za 3 kzł z wszyściutkimi pozwoleniami w gminie ( po dostarczeniu przeze mnie mapek ),

 

Nie było zestawienia materiałów, ale wykonawca już na tym etapie wszystko konsultował z projektantem i się dogadywali, co kto zrobi.

Zestawienie zrobił wykonawca w kalkulacji cenowej ( ofercie ), oczywiście płaciłem w hurtowni za rzeczywiste ilości i sam negocjowałem ceny.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to każdy architekt robiący projekt indywidualny myśli że jest alfą i omegą, a to nie prawda. Projekty na zamówienie budowane są z gotowych modułów, a to że wymagają przeliczeń itp to kpina. W dzisiejszych czasach w dobie tylu programów do robienia projektów nikt ich nie rysuje.

Więc nie daj się nabić w butelkę tylko twardo tyle mogę zapłacić a jak nie to nie.

U mnie z mapką do odbioru budynków rozpiętość kwotowa była od 400 do 1500 za taką samą mapkę.

Kurcze tczarek - w ogóle nie szanujesz tych ludzi! Te 400-1500 zł to niby ma być cena za projekt indywidualny? Nie rozumiem.

Mi projekt robiła koleżanka architektka i powiem ci, że kurka wodna była prawie że alfą i omegą. "Prawie że" bo mi nie narysowała instalacji co, tvsat i alarmowej (choć narysowała rozmieszczenie kontaktów i oświetlenia).

Projekty na zamówienie nie są robione z gotowych modułów - bo wszystkie domy wyglądałyby jak skład kontenerów. Moduły to np. drzwi, okna, standardowe typy ścian - z takich gotowców korzystają architekci. Tak, czy siak, pozostaje jeszcze kupa roboty.

Co do obliczeń też się mylisz, mój projekt wymagał obliczeń i robił je konstruktor (mam kilkanaście stron opisu z rysunkami detali). Programy komputerowe też nie wypluwają z siebie projektów za naciśnięciem guziczka. Programy ułatwiają pracę architektom, owszem, ale tak, czy inaczej dom trzeba narysować.

Chyba nie wiesz trochę co to jest projekt indywidualny. To nie jest tak, że idziesz (indywidualnie) do tego ździercy-architekta a on ci kładzie na biurku 6 skoroszytów z projektami poprzednich klientów i mówi - Mam tu dla pana takie 'projekty indywidualne'. A potem wpisuje tylko dane twojej budowy i spyla ci to za 9000 zł. To nie jest projekt indywidualny, tylko adaptacja projektu gotowego. I wtedy faktycznie przepłacasz.

Projekt indywidualny, mówię tu o swoim, moja architekta tworzyła (z moim udziałem) przez kilka miesięcy. Pierwsze przymiarki zaczęliśmy w grudniu, wszystko się krystalizowało do kwietnia, dużo rozmawialiśmy, zatanawialiśmy sie, pokoje zmieniały miejsca, piętra, kształty, przybywało i ubywało okien i drzwi. DOpiero w maju sprawę finalizowaliśmy. Samo rozrysowanie projektu, który w jakiejś formie miała już w komputerze, w postaci wymaganej do złożenia do gminy, zajęło jej bite 4 dni robty (i wiem, że przez te 4 dni nie robiła nic innego).

W projekcie indywidualnym decydowałem o wszystkim: o ilości pomieszczeń, ich powierzchniach, kształtach i funkcjach ,o ilości i kształtach okien, jaka ma być klatka schodowa, itp. To architektka dopasowywała projekt do tego, co ja chciałem, a nie na odwrót. Oczywiscie słuchałem też tego, co ona miała do zaproponowania. Bo to raczej ja nie czułem się alfą i omegą. W rezultacie mam dom, w którym nie drażni mnie w tej chwili (bo jeszcze nie mieszkam) ani jedno rozwiązanie architektoniczne. Czuje, że pasuje mi on jak rękawica. Nie mówię, że nie można znaleźć sobie gotowego projektu, który też tak podpasuje. Ja akurat nie mogłem, bo mam odmienny od typowego tryb życia. Dlatego się zdecydowałem na projekt indywidualny. No i nie powiem, ale z uwagi na znajomość z architektką też - nie tylko dlatego, że cena była po znajomości, ale też dlatego, że choć był to jej pierwszy projekt domu mieszkalnego, to bardzo ją cenię i mam do niej bardzo duże zaufanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim upewnij się, że rzeczywiście za to samo.

Co dostajesz w każdsym przypadku oprócz rysunków - projekty instalacji, kosztorys, zestawienie materiałów, uzgodnienia w gminie i jeszcze inne elementy projektu.

 

Zakres usługi może w dużym stopniu oddziaływać na cenę

No i oczywiście "nazwisko" architekta

 

 

pozdrawiam

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałam taką rozpiętość cenową przy poszukiwaniu architekta do projektu indywidualnego - skrajne propozycje odrzuciłam. Ta najtańsza to była próba adaptacji projektu do moich potrzeb a najdroższa 19 tys. + vat po prostu za droga. Resztę architektów poprosiłam o namiary na zrealizowane projekty - z kilkunastu oferentów ostało się kilku (resza jak się okazało nie była w stanie odpowiedzieć na tak proste wymagania np. na prośbę o wskazanie realizacji domku jednorodzinnego uparcie pokazywali salon mercedesa :roll: ) Potem urlop i impreza objazdowa pt. oglądanie budów i ew. przepytanie właścicieli o ich uwagi do projektu (ile było błędów, niedoróbek itp.)

Oczywiście brałam też pod uwagę że każda realizacja zawiera w sobie również inwencję inwestora.

Dużo można by o tym napisać - podsumowując najwięcej i najładniejszych projektów zrealizowanych miał jeden z najtańszych architektów.

Ponieważ dom już stoi - mogę również powiedzieć że nie miał wielu błędów i jest naprawdę funkcjonalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym przypadku pod pojęciem projekt gotowy ukrywały się tylko i wyłacznie architektura i konstrukcja. Pozostałe rzeczy - elektryka, woda, co, alarm na razie nie istnieją. Po części dlatego, że nie potrafię w tej chwili powiedzieć czy wlącznik światła w salonie będzie umieszczony po lewej czy po prawej stronie. Staną mury - pochodzimy po nich i dopiero wtedy coś więcej będzie można powiedzieć.

 

Co do cen - pierwszy architekt za projekt rozbiórki domu, załatwienie odstępstwa od warunków (budowa w granicy) i projekt domu zażyczył sobie między 3,5 a 4 tys PLN.

Za drugi projekt płaciłlem znacznie mniej - bo rysował kuzyn.

Ale miałem też oferty na poziomie 8-9 tys za projekt. Jednak taką w miarę standardową ceną za dom 150m2 jest kwota około 4 tys - przynajmniej w moim mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieczotronix : Mi projekt robiła koleżanka architektka i powiem ci, że kurka wodna była prawie że alfą i omegą.

No to wszystko wyjaśnia. Zawsze inaczej traktuje się kogoś znajomego.

Bez urazy ale nie przekonałeś mnie.

Idź jednak do jakiwgoś biura bez polecenia tak po prostu zobaczysz ile co kosztuje.

Ja sznuję pracę każdego, ale jeśli wrysowanie tej samej linii na mapce kosztuje od 50 do 200 zł to czegoś tu nierozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też tego nie rozumiem, a nie szukam kogoś kto będzie tworzył jakieś wizje - tylko ma nanieść na papier cos konkretnie sprecyzowanego.

dlatego trochę obawiam sie projektów relatywnie "tanich" czy gdzies nie tkwi kruczek. Jednoczesnie uważam że płacnie np 10 000 tys to bardzo dużo . W odniesieniu do kosztów całego domu to może pikuś - ale takie pikusie tworzą wartość ostateczną.I dlatego mam spory problem - co do jasnej ciasnej wpływa na to że projekt jest "dobry" i jednoczenie drogi.

Projekty gotowe kosztuja do 2000 zł - gdzie tu logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEREŁ - przeciez to tak samo jak z naprawą samochodu. Jeden powie Ci tysiąc, a drugi dwa. U mnie na wejściu dwóch architektów zaśpiewało po 10.000. Warto dać duże pieniądze jeżeli ma się gwarancję otrzymania niezawodnego produktu. Jeżeli nie ma tej gwarancji to trzeba wypośrodkować. Ostatecznie znalazłem Panią architekt, która zrobiła projekt za połowę tej kwoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zaplacilem 3500PLN za projekt adaptacji poddasza razem z inwentarzycja calego budynku. Architekt z polecenia.

 

perel

Ja zaczalbym inaczej rozmowy: zaprojektowanie domu pod konkretne potrzeby nie jest latwo. Architekt musi wiec dobrze sluchac i wyczuwac potrzeby aby dobrze opracowac projekt. Najlepiej jak od kilku architektow udolby sie ci uzyskac szkic/ zarys chociaz budynku ktory pozniej trzeba przeliczyc uwzgl dobor materialow przez ciebie podyktowany. To powinno ci pomoc w wyborze architekta. NIe mozesz przeciez kupic czegos, czego nie jestes pewien ze spelni twoje oczekiwania. I to za niemale pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...