Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak odzyskać VAT na mat. budowlane


rafslusarczyk

Recommended Posts

Jak odzyskać VAT na materiały budowlane

 

Od 1 maja 2004 r. budowa i remont domu lub mieszkania rodzą wiele pytań. Czy płacić wyższe podatki, czy też po prostu kupować bez rachunku – za to taniej z rabatem 15%, a nawet 20%? Oczywiście oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Inwestor musiał podejmować ważną decyzję czy istotniejsze są dla niego niższe koszty zakupy, w zamian za brak udokumentowania zakupu, a więc np. brak gwarancji za zakupiony towar.

 

Możemy powiedzieć, iż osoby kupujące na faktury dokonały dobrego wyboru. Ustawa o częściowym zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, którą prezydent podpisał 1 września 2005 r. (obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.), pozwala

tym osobom wystąpić do urzędów skarbowych o zwrot nadpłaconych kwot za materiały budowane zakupione po 1 maja 2004 r., a które przed wstąpieniem Polski do UE obłożone były 7-procentową stawką podatku VAT. Warto wspomnieć, że wielu ekspertów, głównie z Ministerstwa Finansów, jak i z otoczenia prezydenta zarzucało, iż powyższa ustawa jest niejasna i skomplikowana. Jak jest w rzeczywistości? Poniżej przedstawimy w klarowny sposób, krok po krok, jak otrzymać zwrot 15% różnicy podatku VAT na materiały budowlane.

 

Za co zwrot podatku VAT?

Na początek przypomnienie zakresu działania ustawy. Ustawa o częściowym zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468) jasno precyzuje, że częściowy zwrot podatku VAT można uzyskać na materiały budowlane wykorzystane w budowie budynku mieszkalnego, nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne, przebudowie (przystosowaniu) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny lub remont budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego).

 

Kto może uzyskać zwrot VAT?

W zgodzie z zapisami w ustawie o zwrot podatku VAT na materiały budowlane może wystąpić osoba (lub osoby), która ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji oraz osoby, na które zostało wydane pozwolenie na budowę. To w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z Prawem budowlanym wymagane jest pozwolenie na budowę.

 

Faktura – najważniejszy dokument

Podstawowym dokumentem uprawniającym do zwrotu jest faktura VAT. Małżonkowie mogą wspólnie składać dokumenty w sprawie zwrotu podatku VAT. Jeżeli robią to oddzielnie, powinni zawiadomić o tym odpowiednio urzędy skarbowe. Kiedy składać wniosek o zwrot VAT? Ustawa precyzuje, że prawo do zwrotu podatku VAT uzyskujemy nie tylko po zakończeniu inwestycji, o której mowa w art. 3. ust. 1., nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji, ale i także w trakcie jej trwania, ale nie częściej niż raz w roku. Uwaga! Ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r.

 

5 kroków do zwrotu VAT

 

Zbieramy i kompletujemy faktury na materiały budowlane (z datą po 1 maja 2004 r.), których stawka VAT, przed przystąpieniem Polski

do UE wynosiła 7%. Zwrot podatku VAT obejmie tylko te materiały, które zostały obłożone 22% stawką tego podatku od maja 2004 r. Podatek wzrósł m.in. na tarcicę podłogową, okna, drzwi, ościeżnice i progi drewniane, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym bloczki), kotły centralnego ogrzewania, wodomierze i gazomierze; równie ż m.in. zlewy, umywalki ze stali nierdzewnej, wanny żeliwne i emaliowane, płytki ceramiczne. Z kolei warto pamiętać, że stawkę VAT w wysokości 22% płaciliśmy przed 1 maja 2004 r. m.in. za deski, łaty, listwy, płyty pilśniowe, sklejkę, blachę stalową, cynkowo-tytanową, miedzianą siatkę ogrodzeniową, słupki, kleje (np. do tapet), masy sylikonowe, akrylowe, piankę poliuretanową, emalie, farby, pigmenty, lakiery, folie dachowe, izolacyjne i paroizolacyjne, gwoździe, wkręty, kołki rozporowe, siatkę i tapety z włókna szklanego, a także kamień brukowy i kostkę granitową.

Wyliczamy wysokość zwrotu posługując się specjalnie przygotowanymi przez ustawodawcę wzorami. Jeżeli nie korzystaliśmy z ulg remontowej lub budowlanej, suma podatku VAT z załączonych do wniosku o zwrot podatku VAT faktur zostaje pomnożona przez 0,6816. W wyniku tego działania otrzymamy właściwą kwotę zwrotu. Natomiast jeżeli korzystaliśmy z ulg remontowej lub budowlanej sumę podatku VAT z załączonych faktur należy pomnożyć przez 0,5523. W wyniku tego działania otrzymamy właściwą kwotę zwrotu.

Przygotowujemy faktury uwzględnione wcześniej w wyliczeniu i wykonujemy ich kopie oraz wypełniamy odpowiedni wniosek (tu do ściągnięcia ).

Składamy w urzędzie skarbowym wniosek wraz z kopiami faktur (oryginały pozostają w domu).

Teraz czekamy na decyzję urzędu skarbowego i zwrot podatku VAT. Urząd skarbowy ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu 6 miesięcy od daty jego złożenia, a potwierdzoną kwotę zwrócić w ciągu 25 dni od dnia doręczenie wnioskodawcy decyzji.

UWAGA !!!

Maksymalna kwota zwrotu podatku VAT nie może przekroczyć kwoty ok. 22 400 zł, w przypadku budowy domu, przebudowy i nadbudowy domu oraz przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego oraz kwoty ok. 11 400 zł, w przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Podane kwoty uzależnione są od ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego podawanego co kwartał przez ministra infrastruktury. Dokładne informacje w zakresie określenia poziomu maksymalnego znajdą Państwo na: http://www.mi.gov.pl/aktualnosci/2035.html lub pod nr tel. Stowarzyszenia MIWO (0-22) 624-38-98. http://www.miwo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy FV z datą po odbiorze też podlegają zwrotowi? Ja mam takie 2 FV, jedna za farby i jedna za materiały na podjazd do garażu i inne takie drobiazgi?

 

Po odbiorze podlega, ale: farby były z 22% VATem, więc faktura nie nadaje się, materiały na podjazd tez nie, poniewaz ustawodawca ograniczył materiały tylko do domu. Znaczy się cement zawsze mozesz bo sie nie da udowodnić, ale juz kostkę btukową, czy brame parkanową NIE.

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podana strona jest oki-podaje co i jak zrobic ale sa tez sprzeczności "Z kolei warto pamiętać, że stawkę VAT w wysokości 22% płaciliśmy przed 1 maja ubiegłego roku m.in. za deski, łaty, listwy, płyty pilśniowe, sklejkę, blachę stalową, cynkowo-tytanową" tymczasem w liście mateiriałów jest"Blachy grube, blachy cienkie ".Zwracam na to uwagę bo szczegółnie zależy mi na zwrocie za blachodachówke!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...