Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wełna


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...

Wełny godne polecenia to: PAROC, ISOVER-GULLFIBER, ROCKWOOL, URSA,ale tańsze to z pewnością THERMOLAN, IZOLACJA-NIEDZICA, lecz czy warto? Nie wiem. Za nim zdecydujesz porównaj ile zyskujesz na całej powierzchni. Czasami oszczędności na każdym metrze bieżącym, czy kwadratowym, których szukamy z takim uporem, często tracąc na tym "na własne życzenie", (bo przecież w przyrodzie nic nie ginie i podejrzanie "odstająca" w dół cena MUSI!!!! wzbudzić podejrzenie) są po przemnożeniu dziwnie niewielkie i w całej inwestycji mało znaczące. A naciąć się można nieżle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu próbuję dowiedzieć się jak to naprawdę jest z tymi wełnami. Czuję w powietrzu jakiś grubszy przekręt z określaniem lambdy dla wełen izolacyjnych. Kilka lat temu wełny mineralne miały lambdę znacznie gorszą od styropianu. Aktualnie lambda wełen jest na poziomie lambdy styropianu. Kilka tygodni temu jak rozmawiałem z panią handlującą wełnami powiedziała, że niedługo te same wełny będą miały jeszcze lepszą lambdę bo ma wejść nowa procedura na sposób jej określania. Dla mnie poprawianie parametrów cieplnych poprzez samą tylko zmianę procedury pomiarowej to śmierdząca sprawa. Podam jeszcze przykład mój kuzyn kilka lat temu przy przebudowie podłogi-poddasza (nieogrzewanego) wywalił z podłogi całą wełnę mineralną ok. 10 cm. zamiast wełny dał 10 cm styropianu. Po tej przeróbce twierdzi że jest znaczna różnica, wychodzi odczuwalnie mniej opału i na pięterku jest cieplej, (poddasze jest nadal nieogrzewane, dach nieocieplony). . Może przypadek mojego kuzyna jest jednostkowy i nie jest wiarygodny (ale raczej mam do niego zaufanie) ? Inną sprawą jest jeszcze to, że jakoś nie słyszałem narzekań, na zimno ze strony osób które ocieplały dachy styropianem. Przeważnie narzekają osoby które stosowały wełny. Może ktoś z forumowiczów ma jakąś głebszą wiedzę w tym zakresie i mógłby się nią podzielić na forum ??

Sam już nie wiem co mam myśleć na ten temat ale jak na razie bardziej przychylałbym się do opcji, że producenci wełen robią nas w balona i tak naprawdę to nie wiadomo jak to jest z tą lambdą dla wełen izolacyjnych a producenci niedługo będą nam wmawiać, że należy dawać minimum 30 cm a może i 0,5m

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że trzeba dawać izolację to nie podlega dyskusji

to ile tej izolacji zależy już od zasobności portfela i wielu innych czynników

natomiast co na izolację zależy od miejsca zastosowania , akurat na dach styropian nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem głównie ze względu na temperaturę.

natomiast co do obliczeń i wspł. zawsze w obliczeniach przyjmuję lambda wełny 0,05 i lambda styropianu 0,04 bez względu na producenta i tego co on podaje, dlaczego?

dlatego że izolatorem nie jest materiał izolacyjny tylko powietrze w nim zamknięte. a wspł. powietrza zależy od

-jego grubości.

-wilgotności

-temperatury

-ciśnienia

wachania w/w czynników wpływają na własności izolacyjne materiałów i to w jakich warunkach przeprowadza się badania ma kolosalne znaczenie dla poźniejszych wyników (wspł.)

jednak rzeczywistość koryguje te obliczenia, dlatego uważam że wspł. które przyjmuje do obliczeń (normowe) są miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Januszek jest to bardzo ważna informacja. Jeśli dobrze zrozumiałem to nie możemy dawać sobie mydlić oczu przez handlowców i wierzyć w ich przechwalanki, że jedna wełna to ma lambdę 0,035, a inna jest gorsza bo ma 0,04. Dla wszystkich wełen bez względu na producenta przyjmujemy 0,05 i koniec kropka bez względu na to jakie bajki nam będzie opowiadał handlowiec. Napisz jeszcze o co chodzi z tą temperaturą przy ocieplaniu dachu styropianem. Ostatnio widziałem bardzo ciekawe systemy chyba na stronie WWW Styropol'u poszczególne płyty frezowane łączenie coś jakby na P+W. Dodatkowo przy ociepleniu styropianem dachu nie ma żadnych problemów z kiepskimi foliami paroprzepuszczalnymi, jak będzie dach przeciekał (a kiedyś na pewno będzie) to nie grozi to poważniejszymi konsekwencjami. Z zamokniętej wełny zimą robi się bryła lodu i trzeba w takim stanie przeczekać do wiosny. Wełny podobno po zamoknięciu są do wyrzucenia bo nawet po wysuszeniu w trwały sposób ulegają uszkodzeniu. Sama wymiana wełny to poważna robota budowlana i koszty. Jeśli chodzi o sprawy pożarowe to styropian jest znacznie gorszy od wełen. No ale i same wełny nie są wcale takie cacy bo oleje i lepiszcza zastosowane do ich wyrobu w czasie pożaru wydzielają szkodliwe dymy a później jest dużo trudniej takie tlące się wełny zagasić. Dodatkowo jeszcze na niekorzyść wełen pojawiają się ostatnio głosy, że włókna z wełen działają w taki sam sposób jak włókna z wyrobów azbestowych i poprzez swoje mechaniczne oddziaływanie na błony śluzowe mogą powodować nowotwory. Aby już całkiem zrobić wodę z mózgu to jeszcze ceny ociepleń wełnianych są znacznie wyższe niż styropianowych.

 

Napiszcie proszę coś w obronie wełen termoizolacyjnych bo stałem się prawdopodobnie ofiarą handlowej propagandy "styropianistów" i już sam nie wiem co o tym wszystkim sądzić.

 

Help

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: inwestor dnia 2003-02-26 11:09 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem znowu takim specjalistą aby wypowiadać się na temat co lepsze

z moich obserwacji wynika że styropian ulega skurczowi wtórnemu (tak jak każde tworzywo) i proces ten jest ciągły ale jego intensywność jest wieksza w wysokich temperaturach. poza tym odporność termiczna styropianu to jakieś 80stC, czy pod dachem jest więcej tego nie wiem, ale wiem że blacha rozgrzewa się i to jeszcze bardziej. Pod dachówkę może bym dał, ale bałbym się o jego trwałość. natomiast wełna z biegiem czasu osiada i efekt ociepleniowy może być podobny.

jest jeszcze jedno hałas, styropian nie tłumi tak jak wełna.

no i względy pożarowe

teraz sam zadecyduj.

 

oczywiście wełny maję różne wspł ze względu na swoje budowę. im więcej powietrza tym lepiej ale trudno jest utzymać to powietrze w luźnej strukturze.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2003-02-26 11:27 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy stosowaniu welny do ocieplania dachu chodzi pewnie tez o tzw "oddychanie". ile w tym prawdy? przeciez biorac pod uwage folie od strony poddasza, czesto tez dodatkowo aluminiowa to oddychania tam jest niewiele, co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszek dzięki ponownie.

Budowa mojego dachu patrząc od góry: poszycie z płyt bitumicznych, pustka powietrzna wentylowana, papa, pełne deskowanie. Jeśli chodzi o nagrzewanie się desek to w największe upały po dotknięciu dłonią od strony poddasza można było wyczuć, że są nieco cieplejsze od otaczającego powietrza może jakieś 35...40oC (bardzo dobrze chłodzi pustka pomiędzy płytami i papą). Jeśli chodzi o tłumienie akustyczne to zastosowane płyty bitumiczne papa i deski w znaczny sposób tłumią dźwięki. Dodatkowo przecież styropian również jeszcze coś stłumi i będzie jeszcze warstwa płyt GK.

Napiszcie proszę coś złego o styropianie bo naprawdę coraz bardziej się do niego przekonuję. A może ktoś ma lepsze wiadomości niż moje i podważy negatywne informacje które napisałem o wełnach ?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w takim razie zastosuj styropian i po pewnym czasie podzielisz się z namu uwagami co do przydatności tego rozwiązania, pozostaje jeszcze problem mocowania, osobiście widziałem taki styropian z nacięciami (lamelki )który był sprężysty tak aby wcisnąć go między krokwie. ale czy on dopasuje się szczelnie do krokwi tego nie wiem, myślę że welna na nierównościach lepiej się układa i dopasowuje, nie sądzę abyś miał strugane równiutkie krokwie, może powstałe szczeliny wypełnij pianką poliuretanową, a jeszcze cenowo jak to wychodzi, robiłeś kalkulację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem praktykiem, jak większość z nas buduje domek, ale z tego co do chwili obecnej wyczytałem na Forum (i nie tylko) wynika, że zdecydowana większość ociepla poddasze wełną. Mnie wydaje się to logiczne choćby z tego względu, że po to daje się folię wysokoparoprzepuszczalną, aby para wodna mogła swobodnie wydostawać się z poddasza. Przepuszczalność wełny jest znacznie większa niż styropianu i wg mnie o to chodzi. Kolejną rzeczą przemawiającą za wełną jest jej niepalność i lepsze wypełnienie przestrzeni miedzy krokwiami.

Ja dom z zewnątrz ocieplę styropianem (niższe koszty), ale na poddasze nie odważę się kłaść styropianu między krokwie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...