Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AKWARIUM w domu - zdjęcia, inspiracje, dyskusje


Maciek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 381
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No właśnie tz. solniczka czyli morskie akwarium jest dość drogie, założenie i utrzymanie a w szczególności zakup ryb. Serce boli gdy pod wpływem błędów ginie jakiś drogi okaz. Dlatego ja myślałem o krajowych, dostępnych w sklepach zoologicznych rybkach słodko-wodnych.

czy przygotowałeś konstrukcję podłogi na taki ciężar? W moim projekcie wzięłam pod uwagę akwarium w salonie.

Ale zastanawiam się na ile przygotować takie pomieszczenie w którym będzie stało akwarium pod względem konstrukcyjnym , czyli jak pisze @Aleksandryta, czy wzmocnić w tym miejscu podłogę, miałem swego czasu dwa akwaria 120 i 80 litrów na stelażu metalowym i nic z drewniana podłogą się nie działo.

Ale teraz chciałbym założyć, tak jak pisze @Julies takie ok. 400 litrów tylko słodko-wodne ryby.

Moja kochana małżonka widziała takie z zaokrąglona szybą w kształcie litery U, wolno stojące.

Ja natomiast wolałbym akwarium w ścianie, ale też się zastanawiam czy konstrukcyjnie nie powinienem jakoś tej ściany wzmocnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam m.in. 250 l litrowe akwarium w bloku. Stoi na normalnym stropie, bez wzmacniania.

Jakbym miała powyżej 700 l tobym zaczęła się zastanawiać nad obciążeniami.

Tak naprawdę wysoki regał z książkami waży tyle co przeciętne akwarium.

Znajomi mają w bloku z wielkiej płyty morszczaka 600 l (+sump). Strop oczywiście nie jest wzmacniany.

 

W nowym domku mam też zarezerwowane miejsce na akwarium.

 

Akwarium morskie 300 l to de facto 500 l, bo dochodzi jeszcze pojemność sumpa (rodzaj filtra) umieszczonego pod akwarium. 300 l to mało jak na morszczaka - takie akwarium wymaga wówczas dużo pracy i uwagi w porównaniu z większymi pojemnościami.

 

Moje akwarium to low-tech (niskonakładowe) roślinny. Mam jeszcze maleństwo 28l z miniaturowymi krewetkami.

 

Pokazane na zdjęciach Arturo akwaria, to high-tech ze "stajni" Amano. Tam leje się wodę destylowaną i poprawia preparatami chemicznymi, więc utrzymanie takiego akwarium wymaga więcej pracy i pieniędzy niż utrzymanie morszczaka (bez żywej rafy) :)

 

Odradzam akwaria o owalnych szybach - zniekształcają obraz.

IMHO nie trzeba specjalnie przygotowywać miejsca pod przeciętnej wielkości akwarium. Za to warto przemyśleć lokalizację akwarium w pobliżu ujęcia wody i spływu do kanalizacji. Podmiany wody (do 20% objętości zbiornika) robi się regularnie i niewygodnie jest biegać po domu z wiadrami i szlauchem. Zwłaszcza jak się ma parkiet.

Jeśli akwarium jest nakryte pokrywą oświetleniową - parowanie wody jest niewielkie. Ale ja mam akwarium otwarte, z lampami zawieszonymi nad lustrem wody i mimo parowania do 3 l wody dziennie, nie skrapla mi się wilgoć (ale mam dobra wentylację).

 

 

Jakie akwarium na początek?

Radzę słodkowodne malawi lub tanganikę. Łatwo przygotować wodę (w kranach zwykle leci miej lub bardziej zasadowa). Ryby nie są zbyt drogie, ale za to kolorowe. Wyposażenie kupuje się w pierwszym lepszym składzie budowlanym (kamienie wapienne i żwir wapienny). Nie trzeba przejmować się roślinami. A za dobre parametry wody odpowiedzialna będzie wydajna filtracja (z dodatkiem żywicy syntetycznej).

http://aqualog.aquadreams.pl/wp-content/uploads/Malawi_0720_1_KM.jpg

http://www.kameleonsklep.pl/wp-content/uploads/2008/03/pyszczak-5.gif

http://farm1.static.flickr.com/156/426684126_4bdeb9c237.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cacko. Ile masz watów na powierzchnię?

W sumie dobrze, ze idzie zima bo motyka pójdzie w odstawkę na chwile :).

u mnie jest tak, ale jakoś czerwono na zdjęciu:

http://img651.imageshack.us/img651/4992/akwa1.jpg

Planuję kupić białe duże otoczaki i jakieś roślinki zadarniające na dno, tylko śmigła-glonojada muszę się pozbyć ze zbiornika, bo jedno machnięcie ogonem i koszenie mam z głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje nawozą się tym co rybkom z dupki wypadnie ;)raz na czas wlewamy "minerały i witaminy", ale że akwarium przeprowadzane w sumie w grudniu 2009, to dopiero od niedawna rośliny zaczeły bardzo silny wzrost, woda się mniej muli, glony przestały wyłazić.Oj samo startowanie nie jest takie łatwe.

 

Dopiero zobaczyłam, ze faktycznie jakies traweczki masz na przedzie.Dziwne, ze sie nie zagęszczają, swiatła im raczej napewno nie brakuje. Wiesz, ze anubias w ciemniejszym kącie miałby sie lepiej, prawda? U mnie w akwarium z pyszczakami rósł jak szalony.

 

Z innej beczki zapytam, bo może się orientujesz. Jest lampa, która nosi dumną nazwę "dla roślin", ale to chyba zwykła lampa gwintowana e27, więc jakim ona cudem dla roślin? Chciałabym trochę storczyki podoświetlać na dość ciemnym poddaszu

http://www.ceneo.pl/1655876s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anubias ma małe wymagania świetlne, dlatego może (ale nie musi) rosnąc w ciemnym kącie. W silnym oświetleniu rośnie jeszcze lepiej. Podobnie mchy.

 

Każda lampa (chodzi o źródło światła a nie oprawę) nadaje się do roślin, jeśli tylko ma odpowiednie widmo światła (fotosynteza w chlorofilu zachodzi przy określonej długości fali świetlnej). W akwariach "świetlówki dla roślin" niespecjalnie różnią się widmem od dobrego Phillipsa lub Osrama.

W linku, który przysłałaś, najważniejszego (czyli widma) nie ma opisanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...