Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wytrzymaja, jak beda rozsadnie wykonane.

Ja bede mial okno najwieksze 230x240 fix i Sokolka w pasywnych (IDEAL 6000 PASSIVE HOUSE) "zaproponowala" mi dodanie dwoch slupkow poniewaz nie moga dac gwarancji, ze bez slupkow wytrzyma a w drzwiach tarasowych/balkonowych wskazane jest dodanie poprzeczki usztywniajacej no i nie chca lukow robic w skrzydlach ale jako nadstawki - tez zwiazane z gwarancja.

W innych firmach nie bylo problemu z tymi rzeczami, ale okna byly jako "normalne" -pakiet dwuszybowy, moze z powodu trzech szyb troszke sie zmienilo, jednak to wiekszy ciezar calego okna

 

Pzdr.

 

U mnie a Aluplastach passiv też dodali w "fixie"- 209 x 180 cm poprzeczkę i normalnie są ramy jak w zwykłych tyle że nieotwieralne bo inaczej by nie dało rady tego utrzymać- tak powiedzieli.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słupków stałych i szczególnie ruchomych nie powinno się używać do okien przeznaczonych do domów pasywnych!!!! NAJWIĘKSZE straty ciepła w oknie są właśnie na łączeniu słupka z ramą. Mówiąc wprost, to ja nie znam profilu, który pozwala "zbudować" okno z ruchomym słupkiem, U mniejszym niż 0,8.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrnąłem dopiero do 4 strony tego wątku uffff

ale widzę fajny temat tutaj - jakby z mojego podwórka

Cale nieszczęście (już to widzę) jest w tym, ze przy oknach nie sposób przełamać tradycyjnego myślenia. Jak już napisał lekomin - każde zwiększenie powierzchni PVC w oknie, każde wprowadzenie skrzydeł, każde pojawienie sie słupków lub o zgrozo słupków ruchomych cala idee inwestowania w okna wrzuca do wora

Tylko jeden jedyny raz miałem klienta budującego dom energooszczędny który na 18 otworów w swej parterowej chałupie miał tylko dwa otwierane - były to drzwi wejściowe z wypełnieniem adeco oraz trójdzielnego wyjścia na taras gdzie w środku był HKS a po bokach fixy

Oczywiście fixy w ościeżnicy by zminimalizować wpływ profil na k dla całego otworu

Ale kto z Was będzie na tyle odważny by taka decyzje podjąć?

Pomijam już kwestie ze jego okna były tanie, wrecz sam bylem zaskoczony ze przy całkowitej powierzchni okien i jej ilości wyszły tanie jak barszcz :) - wiadomo - fixy :)

I zaoszczędzone ta metoda złotówki można przeznaczyć np. na jeszcze cieplejsze szyby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jasne :). Lekomin, dzięki za wyjaśnienie.

 

 

A ja wrócę do mojego "pasywniaka", oto najnowsze zdjęcia:

 

nawierciłem otwory na kołki:

 

http://images42.fotosik.pl/7/0690a8c4d1d0fe9bmed.jpg

 

pzdr

 

Witam

 

Przy domu pasywnym, to małe okienko (domniemam że albo pom. gospodarcze, albo łazienka) jest, moim zdaniem, niezbyt :lol: optymalne .

Jak pom. gospodarcze (kotłownia) to pół biedy, jak łazienka - to co by nie zrobić będzie od niego "ciągnąć", tym bardzej i im bardziej ściana nie jest południowa :D .

 

Zdaje sobie sprawę że na 3-5 litrów trzeba być mocno zdeterminowanym i szuka się kompromisu pomiędzy "estetyką" a "trzy-pięcio litrowością" - ale odpowiednia bryła budynku i takie detale (okienka) - leżą u pdstaw sukcesu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw,

co do opłacalności szyby 0,7: masz 37 m2 okien, czyli dopłata do szyby 0,7 będzie u nas wynosiła 37x19=703PLN. Jeśli obniżasz koszty ogrzewania o 190PLN rocznie, to ci się ta inwestycja zwraca w 3,5 roku. A okna użytkujesz przez lat 20-25...

 

st_x,

jeśli te zdjęcia przedstawiają północną stronę domu, to budynek jest jak najbardziej prawidłowy. W domach pasywnych południowe ściany muszą być jak najbardziej przeszklone, a północne jak najmniej. Chodzi o promieniowanie słoneczne i nasze położenie geograficzne względem równika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m

 

st_x,

jeśli te zdjęcia przedstawiają północną stronę domu, to budynek jest jak najbardziej prawidłowy. W domach pasywnych południowe ściany muszą być jak najbardziej przeszklone, a północne jak najmniej. Chodzi o promieniowanie słoneczne i nasze położenie geograficzne względem równika.

 

Witam

 

Ta ściana (zakładam) jest w przybliżeniu północna - tak więc to okieno jest "strzałem w kolano" dla założeń domu pasywnego (3/5 l) (i to chciałem napisać w poprzednim poście)

 

P.S >>Z doświadczenia wiem, że łazienka z takim okienkiem (nawet najlepszym) jest niepraktyczna.

W pom. gospodarczym - też okno w zasadzie zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

a co masz na myśli przez stwierdzenie "niepraktyczna" --> może coś więcej ? że i tak trzeba ja doświetlić sztucznym światłem , czy że jest nieustawna .. a może chodzi o migrację ciepła ?

 

Pzdr.

Wszystko po trochu :) (z naciskiem odpowiednio - w kolejności na : migracje ciepła, symboliczne doświetlanie, ustawność)

 

 

Moi tesciowe uparli się na takie okienko w łazience na północnej scianie i :

1. Nawet w dzie palę (palone jest) światło przy "użyciu" 8)

2. Przez 3/4 roku okolice okna i akurat wanna pod nim jest chłodzona przez tą "dziurę w ociepleniu".

 

Argumentem za okienkim było wietrzenie i strach przez wilgocią w łazience - jednak w domu rzadko (wcale) to pomieszczenie jest wykorzystywane do suszenia prania a mikroklimat gwarantujący brak odczucia "wilgoci", "stęchlizny" i "zimna" w łazience można, moim zdaniem, zagwarantowac jedynie właściwą (stosunkowo wysoką) temperaturą (ciepła podłoga jest moim zdaniem NAJLEPSZA) .

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka bez okna to jest dobra w bloku, pomieszczenie gospodarcze (suszarnia!) bez okna też jest do kitu.

Pasywność pasywnością, energooszczędność ważna ale dom jest przede wszystkim dla ludzi.

Mam 2 łazienki i pomieszczenie gospodarcze od północnej strony ale nigdy nie zrezygnowałbym z okien w tych pomieszczeniach. Nie ma takiej kwoty do zaoszczędzenia, która byłaby warta rezygnacji z tych okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka bez okna to jest dobra w bloku, pomieszczenie gospodarcze (suszarnia!) bez okna też jest do kitu.

Pasywność pasywnością, energooszczędność ważna ale dom jest przede wszystkim dla ludzi.

Mam 2 łazienki i pomieszczenie gospodarcze od północnej strony ale nigdy nie zrezygnowałbym z okien w tych pomieszczeniach. Nie ma takiej kwoty do zaoszczędzenia, która byłaby warta rezygnacji z tych okien.

 

Kwestia gustu i priorytetów. Mnie tam żadne z tych rozwiązań nie boli. A wspominane tu małe okienko w łazience, czy (jeszcze gorzej) pomieszczeniu gospodarczym jest faktycznie średnim rozwiazaniem, bo na okno za małe, a na izolację zbyt "dziurawe" ;-) No ale jak już chyba wspominałem, to kwestia gustu i priorytetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie byłem zadowolony kiedy się dowiedziałem że domniemany fix będzie z poprzeczką i prawie jak drzwi tarasowe więc to w zasadzie żaden fix :(.

Ale cóż, nie wnikam w konstrukcję skoro poinformowano mnie że przy takiej wielkości musi tak być to trudno.

Okna są passiv haus więc z czegoś to wynika.

Tak jak lekomin pozytywnie opisuje swój produkt tak samo musiałby sie wypowiedzieć ktoś z np. Aluplasta itp.

 

Współ. "u" okien całkowity u siebie założyłem 0,8 i myślę że takie właśnie max. będzie. Podają niby 0,71 ale to pewnie przy najlepszych proporcjach szyby do ramy.

 

Co do okienka, to jest w kierunku północno- zachodnim (bardziej na zachód- w 80%) i jest to łazienka.

Okno jest z zamówienia pasywne i szczelne więc jakoś nie sądzę aby wiało, mimo że zachód więc njgorzej jak można jeśli chodzi o wianie.

Tym bardziej że u teśców jest podobnie małe okno w ilości x 2 i przy ich domu nie ma problemu z wianem a dom mają mooocno nie energooszczędny, może dlatego nic nie czuję bo i tak zimno?;).

Miało być małe bo naprzeciwko jego jest dom z idealnie usytuowanym oknem na naszą łazienkę więc ... . Oczywiście mogłoby być szklo jakieś inne ale żona nie chciała, teraz trochę załuje. W każdym razie jakieś światło dzienne ma być.

 

I zgadzam się z lekominem- dom pasywny to pewne rozwiązania nie koniecznie idące w parze z wyglądem ale trezba jakoś to pogodzić.

 

 

Zdaje sobie sprawę że na 3-5 litrów trzeba być mocno zdeterminowanym i szuka się kompromisu pomiędzy "estetyką" a "trzy-pięcio litrowością" - ale odpowiednia bryła budynku i takie detale (okienka) - leżą u pdstaw sukcesu.

 

Pozdrawiam

 

Podstawą sukcesu jest teren (działka), a jeśli "sie nie ma co się lubi to sie lubi co się ma" i to co mam starałem sie zoptymalizować do domu pasywnego.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ma być super energooszczędny. Nie pasywny, bo to pojęcie moim zdaniem się zdewaluowało (przesadna izolacja domu może być jego wadą).

 

HenoK, a dlaczegóż to?

No to wyobraź sobie izolację o grubości 100cm :lol: .

Myślę, że najlepsza metoda zaprojektowania domu superenergooszczędnego polega na spełnieniu warunków normowych, a następnie wybraniu takich opcji zmniejszenia kosztów eksploatacji, które dają najszybszy okres zwrotu nakładów.

Niekoniecznie musi to być tylko izolacja. Równie dobrze mogą to być lepsze okna, pompa ciepła, kolektory słoneczne, wentylacja z odzyskiem ciepła.

Oczywiście ważny jest też komfort użytkowania tak zaprojektowanego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wyobraź sobie izolację o grubości 100cm :lol: .

Myślę, że najlepsza metoda zaprojektowania domu superenergooszczędnego polega na spełnieniu warunków normowych, a następnie wybraniu takich opcji zmniejszenia kosztów eksploatacji, które dają najszybszy okres zwrotu nakładów.

Niekoniecznie musi to być tylko izolacja. Równie dobrze mogą to być lepsze okna, pompa ciepła, kolektory słoneczne, wentylacja z odzyskiem ciepła.

Oczywiście ważny jest też komfort użytkowania tak zaprojektowanego domu.

 

Cała prawda,

tylko komfort użytkownika postawiłbym o dwie linijki wypowiedzi wyżej.

Nie ludź dla domu, tylko dom dla ludzia :lol: :wink:

 

Właściwie można zbudować, nawet w warunkach polskich, dom zero energetyczny, spoym kosztem, bez liczenia zwrotu nakładów i bez ... żony,

bo nie zamieszkałaby ze mną w tak zaprojektowanym i wybudowanym domu.

Cóż, kurna estetkę sobie za zonę zapobrałem 8) :p :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, zapytałem jaka jest różnica w koszcie okien zwykłych a okien pasywnych i gość zaczął opowiadać, najważniejsze było to, że okna pasywne u nich są robione na profilu niemieckim jakimś i są to okna NIEOTWIERALNE.

A otwieralne są do energooszczędnych- dokładnie tak powiedział.

 

Uo matko - z tego powinieneś był wywnioskować tylko jedno - że rozmawiasz z debilem. O oknach Jezierskiego to nic nie mówi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy rozważał ktoś już budowę domu o najlepszym A/V, czyli kulistego? Pierre Cardin ma coś a la, choć energooszczędność nawet nie figuruje w jego słowniku, ale przykład pokazuje, że taka forma jest możłiwa i, MSZ, bardzo atrakcyjna wizualnie. Może nawet któraś Żona by się skusiła na takie przytulne igloo :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...