Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Potrójna szyba może wiązać się z mniejszymi stratami ciepła a że wspól. przepuszczalności nie jest aż talki niski dla 3 szyb bo ok 0,64 to bilans np. dla południa przy braku elementów zasłaniających słońce będzie zdecydowanie korzystny.

 

pzdr

 

Jeśli spojrzymy tylko na współczynniki, to zgadza się!

Dla przenikania ciepła z pomieszczeń U=0,5, a przejmowania G=0,64.

Zdecydownie korzystnie.

Rzecz w tym, że najmniej jest tego ciepła od słoneczka wówczas kiedy jest najbardziej potrzebne ( krótkie dni jesienno-zimowe ).

Patrząc na bilans sezonu grzewczego, wyjdziemy już lekko na minus. W zależnosci od kilku innych czynników 10-20%.

Należałoby także zwrócić uwagę na okres letni, aby nie okazało się, że przegrzejemy pomieszczenia i wydamy fortunę na klimatyzcję.

 

Nie koniecznie na minus.

Straty na 1m2 okna np. pasywnego na południe na w moim regionie to:

0,8*(20-3,6)*1,2 (bo 20% zakładam dla ramy i mostka termicznego połączenia okna ze ścianą)=15,8W

a zyskow:

dla ściany południowej dla sezonu grzewczego:

zysków ok. 3,8MW/sezon grzewczy

co daje:

3,8MW/227dni grzewczych/24h=69W

i uwzględniając współ. przepuszczalności 0,64 mamy ok. 44W/m2 zysków

na ścianie poludniowej i bilans wychodzi już dodatni

 

Dla gorszego okna np. u=1,2 i gorszej dbałości o mostki mamy:

1,2*(20-3,6)*1,4 =27,6W

 

i tu na ścianie południowej zyskujemy ale juz na pozostałych ścianach możemy tracić i np. u mnie ściana północna ma zysków rocznie: 1,7MW co daje zysków przy G=0,64 ok. 19W/m2 i generuje to juz straty.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla przenikania ciepła z pomieszczeń U=0,5, a przejmowania G=0,64.

Zdecydownie korzystnie.

Nie jestem pewien, czy mnie tu intuicja nie zawodzi, ale mam wrażenie, że tych wspołczynników nie wolno tak wprost porównywać... Bo G określa ile promieniowania słonecznego może wejść przez okno (a sięga ono ok. 1 000 W/m^2 na poziomą powierzchnię, o ile dobrze pamiętam) a U jest w W/m^2K i wyraża straty ciepła na m^2 okna przy danej różnicy temperatur. Dla U=0,5 zimą miałbyś na metrze kwadratowym okna 20 W straty ciepła, energii słonecznej możesz dostać więcej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spojrzymy tylko na współczynniki, to zgadza się!

Dla przenikania ciepła z pomieszczeń U=0,5, a przejmowania G=0,64.

Zdecydownie korzystnie.

Rzecz w tym, że najmniej jest tego ciepła od słoneczka wówczas kiedy jest najbardziej potrzebne ( krótkie dni jesienno-zimowe ).

Patrząc na bilans sezonu grzewczego, wyjdziemy już lekko na minus. W zależnosci od kilku innych czynników 10-20%.

Należałoby także zwrócić uwagę na okres letni, aby nie okazało się, że przegrzejemy pomieszczenia i wydamy fortunę na klimatyzcję.

Same współczynniki niewiele mówią. W zimowy słoneczny dzień (Tz=-10 st. C) straty przez 1m2 okna wyniosą 15W, zaś zyski mogą osiągnąć ponad 500W. Oczywiście w skali całej doby wygląda to już zupełnie inaczej (zwłaszcza. gdy w nocy spadnie temperatura). Jednak nawet przy temperaturze zewnetrznej -20 st. C i 3h słońca wychodzi to na plus : straty 0,48kWh, zyski 1,5kWh.

Oczywiście zyski słoneczne bierzemy do obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło, zaś pomijamy do określenia koniecznej mocy urządzeń grzewczych (w pochmurny dzień mogą być one zerowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisac że moje wyliczenia nie uwzględniają oczywiście zacienienia i są dla warunków idealnych ale dążąc do nich możemy naprawdę z okien mieć niezłe zyski.
To ja też dodam, że straty ciepła przez okna jak i ryzyko przegrzewania pomieszczeń latem możemy ograniczyć poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych lub okiennic.

 

Chciałem też nadmienić, że właśnie rozpoczęliśmy 100 stronę tego wątku :).

http://www.geocities.com/gify2/not4blog/gif/2907.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przenikania ciepła z pomieszczeń U=0,5, a przejmowania G=0,64.

Zdecydownie korzystnie.

Nie jestem pewien, czy mnie tu intuicja nie zawodzi, ale mam wrażenie, że tych wspołczynników nie wolno tak wprost porównywać... Bo G określa ile promieniowania słonecznego może wejść przez okno (a sięga ono ok. 1 000 W/m^2 na poziomą powierzchnię, o ile dobrze pamiętam) a U jest w W/m^2K i wyraża straty ciepła na m^2 okna przy danej różnicy temperatur. Dla U=0,5 zimą miałbyś na metrze kwadratowym okna 20 W straty ciepła, energii słonecznej możesz dostać więcej. :)

 

Dokładnie!

Są jednak precyzyjne dane określające zyski słoneczne dla powierzchni pionowych i kierunku ekspozycji dla danego rejonu Polski. ( Szukać pod hasłem kolektory słoneczne ).

Do tego przy obliczeniach uwzględnia się wszystkie współczynniki: U, G i zacienienia.

 

Można tak zaprojektować wysokosć i szerokość okapu dachu, aby niemalże naturalnie spełniał on rolę ograniczania operowania słońca latem i w pełni eksponował okna do niego zima.

Idealnie takie mozliwości dałby dom okrągły ( kulisty, a raczej w kształcie elipsy ), typowy prostopadłościenny może to robić z dużym i dobrym przybliżeniem.

Resztę zrobi GWC, wentylacja mechaniczna itp.

 

U mnie w projektowanym domu od płd-zach mam duże drzewo liściaste, które świetnie wpisuje się w mój blilans energetyczny budynku. :wink:

od płd-wsch. zaprojektowałem takie jakby przedłużone na taras krokwie wychodzące z dachu, które będą obrośnięte np. wisterią lub tp.

Latem będę miał zacienienie, na zimę liście opadną i nastanie jasność :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku kominka bardziej martwiłabym się koniecznością doprowadzenia zimnego powietrza z zewnątrz do nagrzanej chaty i ucieczką ciepła przez komin, gdy nikt nie pali.

 

Toć po to są wkłady kominkowe - te z szybą! Przecież nikt o zdrowych zmysłach w energooszczednym domu nie zrobiłby kominka z otwartym paleniskiem!

 

Do tego jeszcze przepustnica na wlocie i pozamiatane.

 

A do pytającego - jeśli faktycznie się martwisz przegrzaniem , to pewnie wersja z PW i buforem byłaby lepsza. DGP jest mało sterowne. Albo w ogole zrezygnuj, jak ja, z utylitaryzmu i zostaw kominek jako ozdobę - bez PW i bez DGP. Najwyżej przegrzeje Ci tylko salon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Boje sie że przy rozpaleniu będzie mi bardzo szybko przegrzewał dom.

 

Uchylisz okno i spawę załatwisz skutecznie.

Sprawdzone. Działa. :lol:

( coprawda dom nie jest pasywny, ale efekt podobny )

 

Zaraz odezwą się głosy, że to zbrodnia w taki domu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

Toć po to są wkłady kominkowe - te z szybą! Przecież nikt o zdrowych zmysłach w energooszczednym domu nie zrobiłby kominka z otwartym paleniskiem!

 

Do tego jeszcze przepustnica na wlocie i pozamiatane.

 

A do pytającego - jeśli faktycznie się martwisz przegrzaniem , to pewnie wersja z PW i buforem byłaby lepsza. DGP jest mało sterowne. Albo w ogole zrezygnuj, jak ja, z utylitaryzmu i zostaw kominek jako ozdobę - bez PW i bez DGP. Najwyżej przegrzeje Ci tylko salon :)

 

Oczywiście myslalem o kominku z zamknietą komorą spalania.

Dla ozdoby to żona namawia mnie zeby zamontowac elektryczny.

Z drugiej strony to jak juz napale a jeszcze będzie za cieplo żeby uruchamiac cały system ogrzewania podłogowego dobrze by było jakoś to ciepło wykorzystać.

mam dylemat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z drugiej strony to jak juz napale a jeszcze będzie za cieplo żeby uruchamiac cały system ogrzewania podłogowego dobrze by było jakoś to ciepło wykorzystać.

mam dylemat :(

 

Paląc dla przyjemności zużywam ok 1 m3 ( przestrzennego ) drewna w sezonie. Dobrze wysuszone bukowe to ok. 570-600 kg = ok. 900 kWh.

Przy ogrzewaniu gazem 1m3 = 10 kWh. 90 *1,8 zł = 162 zł.

Przy ogrzewaniu prądem w tańszej taryfie 900*0,28 = 252 zł.

 

Rocznie.

 

Postaw dodatkowy system do kominka zbierający to ciepło za 10 tys. zł i sobie pooszczędzaj :lol: :lol: :lol:

Jak dodasz sprawności i takie tam ...

 

Daj spokój.

To co stracisz poprzez mostek termiczny na kominie, zyskasz ogrzewając dom drewnem. Bilans +/- = 0

Najprostsze = najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się wczoraj z moimi architektami, poszło prawie na noże a urodziła się taka wątpliwość:

 

pod domkiem ma być GWC (rurka z solanką czy glikolem) ok 100mb.zakopane ma to być na około 1m pod chatką i teoretycznie ma to wyglądać tak że latem grunt będzie odbierał ciepło z ciepłego domu i dawał chłodek a zimą odwrotnie. Żeby zimą miało to ręce i nogi i działało fundamenty obwodowo trzeba ocieplić "styropianem". Pytanie ile tego XPSa tudzież innego ustrojstwa dać na fundamenty, a może nie ma to sensu bo temperatura pod domem będzie niska i GWC w ogóle nie będzie działał, czy będzie w ten sposób działał jako akumulator?

 

Dom będzie w szkielecie(belki steico albo kronopol), między domem a ziemią wewnątrz fundamentów będzie około 10 cm pustki powietrznej(dom zawieszony jakby w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ozdoby to żona namawia mnie zeby zamontowac elektryczny

bardzo dobry pomysł, kupisz taki sprzęt za 400zł, ustawisz gdzie ci się podoba, wetkniesz do kontaktu i będzie działał, niektóre modele są na kółkach i można je przestawiać np do sypialni, a zwykły kominek to od 7 tyś wzwyż + komin + doprowadzenie powietrza z zewnątrz + rąbanie drewna i sprzątanie popiołu + całkiem spory mostek termiczny

 

E tam opowiadasz. Kominek można kupić fajny i za 4 tys. Doprowadzenie powietrza jest za prawie darmo - tu już wymyślasz na siłe jakieś duby.

 

Pozostaje tylko koszt komina właściwie,ale często ekipa stawia go "z rozpędu", bo zawsze są, więc dużo nie liczą. A raczej wiele nie opuszczają, jak się buduje bez komina.

 

A elektryczny kominek to chyba żart jakiś. To może od razu też sztuczna eko-skóra przed nim i wibrator/sztuczna pochwa i będzie romantyczny komplecik na zimowe wieczory? ;) :lol:

 

Dajta spokój - takie erzatze są smiechu warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kominek to trochę kicz, ale do niektórych wnętrz pasuje, są niektóre całkiem wypasione :)

 

A co do energooszczędności/pasywności to zauważyłem że jak nas nie ma w domu to jest 21 C a jak jesteśmy temp. rośnie do 21,8-22 C !

Czyli można policzyć zyski bytowe dla 3-osobowej rodzinki.

Pamięta ktoś jakie zyski przyjmuje OZC na osobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku kominka bardziej martwiłabym się koniecznością doprowadzenia zimnego powietrza z zewnątrz do nagrzanej chaty i ucieczką ciepła przez komin, gdy nikt nie pali.

 

Toć po to są wkłady kominkowe - te z szybą! Przecież nikt o zdrowych zmysłach w energooszczednym domu nie zrobiłby kominka z otwartym paleniskiem!

 

Do tego jeszcze przepustnica na wlocie i pozamiatane.

 

A do pytającego - jeśli faktycznie się martwisz przegrzaniem , to pewnie wersja z PW i buforem byłaby lepsza. DGP jest mało sterowne. Albo w ogole zrezygnuj, jak ja, z utylitaryzmu i zostaw kominek jako ozdobę - bez PW i bez DGP. Najwyżej przegrzeje Ci tylko salon :)

 

to tak jak ja, kominek rekreacyjnie... tylko chcę mieć możliwość "szczelnego" zamknięcia dopływu powietrza i komina. i mam problem z kominem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kominek to trochę kicz, ale do niektórych wnętrz pasuje, są niektóre całkiem wypasione :)

 

A co do energooszczędności/pasywności to zauważyłem że jak nas nie ma w domu to jest 21 C a jak jesteśmy temp. rośnie do 21,8-22 C !

Czyli można policzyć zyski bytowe dla 3-osobowej rodzinki.

Pamięta ktoś jakie zyski przyjmuje OZC na osobę ?

 

zyski dzienne dla 3 osób=0,024*65*3=4,68 kW

Jest to uśrednienie dla całej doby.

Ale zaznaczam że dla obliczania sumarycznych wszystkich zysków należy ostatecznie wziąć pod uwagę wskaźnik GLR i współczynnik wykorzystania zysków ciepła

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...