Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ciezko bedzie. Bo te liczby to czysta teoria. Patrzac na dzisiejsze domy - pudla styropianowe. Te liczby sa prawidlowe, jak powietrze ma byc skad nawiewane-pobierane. A zycie mowi co innego...

 

Styropian nie ma tu nic do rzeczy - wentylacji grawitacyjnej musisz po prostu dostarczyć powietrze z zewnątrz. Tak to po prostu działa. A my chyba mówimy o sytuacji, kiedy działa, prawda?

 

No wlasnie. Jak patrze, jak ludzie dzisiaj buduja "energooszczedne" domy bez reku to na pewno nie dziala. Zapominaja zupelnie o tym, ze bez wentylacji to lipa. Wazne dla nich aby cieplo nie uciekalo.

 

No badzmy realistami - skad ma byc dzisiaj pobierane powietrze w granicach 200 m3/h (przy grawitacyjnej) jak ludzie wstawiaja mega szczelne okna i drzwi bz nawiewo czy nawet mikrowentylacji. Skad te powietrze ma sie brac w tym domu ??

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

No badzmy realistami - skad ma byc dzisiaj pobierane powietrze w granicach 200 m3/h (przy grawitacyjnej) jak ludzie wstawiaja mega szczelne okna i drzwi bz nawiewo czy nawet mikrowentylacji. Skad te powietrze ma sie brac w tym domu ??

 

No właśnie o to chodzi. Wyobraź sobie, że powinieneś wpompować do domu kilkaset m3 powietrza o temp -5 stopni aby zachować standard higieniczny, jaki zapewnia Ci wentylacja mechaniczna z odzyskiem i wtedy pogadajmy. Ja tak akurat robię w domu, w którym teraz mieszkam (went graw oczywiscie) - po prostu otwiera się okna, bo nie ma innego wyjścia. Ja nie umiem wytrzymac bez swiezego powietrza i tyle. Dlatego dla mnie decyzja o reku byla oczywista oczywistoscia - jak go nie bedzie to tez bede wietrzyl, tylko za gruba kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz pomyślałem że Ja i tak nie sprawdzę ile zyskuję dzięki rekuperacji bo sterowanie mi na to nie pozwoli ( brak pokojówki ).

Wychłodzi mi dom i tyle.

 

Wracając do tematu ,,,

Myślę że samo posiadanie wentylacji grawitacyjnej nie jest porażką .

Największą porażką jest brak świadomości czym jest wentylacja bo to niebezpieczne narzędzie jest jak ktoś gaz ma lub kominek z otwarta komorą spalania.

W przypadku grawitacji niestety o oszczędzaniu nie ma mowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No badzmy realistami - skad ma byc dzisiaj pobierane powietrze w granicach 200 m3/h (przy grawitacyjnej) jak ludzie wstawiaja mega szczelne okna i drzwi bz nawiewo czy nawet mikrowentylacji. Skad te powietrze ma sie brac w tym domu ??

 

Fantom

 

Zakłada się, że domy wybudowano zgodnie z projektem.

W każdym projekcie przy wentylacji jest np. taki opis:

„ Wentylacja nawiewna: Wentylacja grawitacyjna. Okna powinny mieć funkcje rozszczelnienia , lub też posiadać w dolnej lub górnej ramie okna szczeliny nawiewne. Wszystkie drzwi do pomieszczeń sanitarnych …..”

Zaś przepisy szczegółowe określają jakie są „przepływy” w tych „ustrojstwach”.

 

I tak na marginesie, to 200m3 wyszło dla podanej konfiguracji, bo wystarczy, że w tym budynku będzie tylko jedna łazienka i kuchenka elektryczna, i 3 osoby, a „normowa” wymiana wyniesie 80m3/h

Te wymiany są dla każdego rodzaju wentylacji.

 

W uzupełnieniu.

 

Podane (obliczone, minimalne) ilości wymaganej wymiany powietrza są niezbędne do wyliczenia:

- przy wentylacji mechanicznej, wydajności wentylatorów,

- przy wentylacji grawitacyjnej, przy wyliczeniu „wydajności” i ilości nawiewaków lub mikroszczelin w oknach,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz pomyślałem że Ja i tak nie sprawdzę ile zyskuję dzięki rekuperacji bo sterowanie mi na to nie pozwoli ( brak pokojówki ).

Wychłodzi mi dom i tyle.

 

No wlasnie : a czy warto (jest mozliwosc) sprzegac sterowanie jakos reku z innymi elementami (piec CO itp) w domu ? Teoretycznie sa to sprawy niezaleznie ale moze cos ... ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no niech sobie wentyluje, u mnie prawie zawsze nawiew będzie ten sam więc i straty podobne, reszta czyli przegrody też mają stałe straty :wink:

Łączyć ? Po co ? Można jedynie wysterować żeby reku trzymał określonej wilgotności ale uważam to za niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz pomyślałem że Ja i tak nie sprawdzę ile zyskuję dzięki rekuperacji bo sterowanie mi na to nie pozwoli ( brak pokojówki ).

 

Bez przesady. Znasz wydajność wentylatora i sprawność układu rekuperacji. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko ciagle zastanawia, ile tak naprawde zyskuje sie ciepla na rekuperatorze. Bo zakladajac, ze ilosc wymina jest taka sama jak przy grawitacyjnej to na pewno sporo. ale w praktyce, to chyba ilosc wymina przy reku jest sporo wieksza, a co za tym idzie cipela tez mniej zyskujemy.

 

Fantom

 

szczukot polecam arkusz z tego wątku

http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm

A tutaj praktyczne rady na temat went. grawitacyjnej:

http://forum.muratordom.pl/prawidlowo-wykonana-wentylacja-grawitacyjna-praktyczne-rady,t173329.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki:

Przyszło mi już zaprojektować dogrzewanie pomieszczeń.

Chyba 4x liczyłem, bo nie wierzyłem!

… a wszystko przez pomysł mojej żony – ładnego wejścia!

Dotychczas w obliczeniach zyski dzieliłem proporcjonalnie, a teraz policzyłem sobie każde pomieszczenie z osobna.

 

Projektowane.

Bilans strat ciepła i zysków słonecznych dla pomieszczeń w sezonie grzewczym:

 

Salon, powierzchnia - 45 m2,

powierzchnia okien płd-wsch + płd-zach -29 m2,

straty sezonowe 545 kWh

 

Wiatrołap, powierzchnia - 5 m2,

powierzchnia okien ( taka witryna z drzwiami ) zach-płn -5,8 m2,

straty sezonowe 677 kWh

 

:o

 

P.S.

Jak by tak trochę pokombinować jeszcze z projektem, to widzę, że byłaby szansa zejść z domem "ciut" poniżej 1 litrowca.

Ale żona mi nie pozowli zrobić i zrealizować takiego projektu :evil: :cry:

Obecnie wychodzi tak coś ok. 1,2 +/-0,1.

Jak znam życie i fachowców, pewnie będzie bardziej +0,1.

 

... idę walczyć dalej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty masz tylko salon i wiatrołap?

No proszę ludziska już tak oszczędzają, że nawet łazienkę likwidują

:o

 

:lol: :lol:

Ja myślę że można zejść do plus energetycznego jak się będzie prało, kąpało się i jadało u sąsiadów ;). Ale z sąsiadką ... to juz u siebie coby zwiększyć zyski ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty masz tylko salon i wiatrołap?

No proszę ludziska już tak oszczędzają, że nawet łazienkę likwidują

:o

 

podałem określony parametr dwóch przykładowych pomieszczeń w domu.

Jakże różnych pod względem powierzchni podłóg i okien. I mimo tak małej powierzchni wiatrołapu większej jego energożerności.

 

P.S.

jak bym chciał oszczędzać to bym se yntelygentnego domu pasywnego nie budował 8).

No ale budżet to mam skromny w porównaniu z domami wzorcowymi np. pana Billa G. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Ale z sąsiadką ... to juz u siebie coby zwiększyć zyski ;).

 

pzdr

 

qurna, u mnie sąsiadki są całkiem, całkiem, ... ale chyba na godzinki różańcowe, Nie wiem ile byłoby z tego energii, bo jeśli masz na myśli inne czynności energetyzujące, to dzięki, włączę jednak grzejnik 8) :lol:

 

...tzn. dyskoteki nie będzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko ciagle zastanawia, ile tak naprawde zyskuje sie ciepla na rekuperatorze. Bo zakladajac, ze ilosc wymina jest taka sama jak przy grawitacyjnej to na pewno sporo. ale w praktyce, to chyba ilosc wymina przy reku jest sporo wieksza, a co za tym idzie cipela tez mniej zyskujemy.

 

Fantom

 

szczukot polecam arkusz z tego wątku

http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm

A tutaj praktyczne rady na temat went. grawitacyjnej:

http://forum.muratordom.pl/prawidlowo-wykonana-wentylacja-grawitacyjna-praktyczne-rady,t173329.htm

 

No ladnie. Wg tego excela wyszlo mi, ze GWC + rekuperator nigdy mi sie nie zwroci. Nie wiem czy zle wypelnilem dane czy to faktycznie prawda ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ladnie. Wg tego excela wyszlo mi, ze GWC + rekuperator nigdy mi sie nie zwroci. Nie wiem czy zle wypelnilem dane czy to faktycznie prawda ?

 

A co to jest "prawda"? Wszystko zależy od przyjętych danych wejściowych. Jak czytam, że niektórzy sobie robią GWC za 15 000 (lub nawet więcej) i do tego reku za drugie tyle, to też opanowuje mnie przemożna chęć kreślenia na czole okręgów, ale w sumie jak kogoś stać, to why the fuck not? Ma to inne zalety poza oszczędzaniem pieniędzy.

 

Poza tym masz złe podejście do kredytu - jest coś takiego jak wartość pieniądza w czasie. Pieniądz teraz jest wart więcej, niż pieniądz w przyszłości. Czyli racjonalnie jest budować z kredytu, nawet jesli posiadasz środki własne (bo je należy ulokować gdzieś, gdzie będą przynosiły więcej zysków, niż kosztuje cie korzystanie z kredytu).

 

No ale to są juz dość odległe sprawy od topicu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...