Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Porównanie byłoby dobre gdybyś wziął cegłę i zanurzył ją w gorącej wodzie nie łyżeczkę ;-) Metal ma kilka (naście, dziesiąt, set???) razy większą przewodność cieplną od betonu. Ja bym to porównywał inaczej - jak ma się ściana grubości 24 cm do 1m? Ciepło z domu musi (przy dwustronnym ociepleniu) przedostać się przez przynajmniej 1m fundametów do ławy fundamentowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no raczej przewodność 1m jest cztery razy mniejsza od 24 cm ;-) Wydaje mi się, że straty będą jednak niewielkie. W końcu metr pod ziemią w największe mrozy jest minimum ze 2 stopnie na plusie, przy domu 100m2 na planie kwadratu obwód domu to 40m. Przy szerokości muru 18cm (kolejna korzyść aby odchudzić ściany z 24 na 18 ;-) ) daje to 7,2m2 przez którą przenika ciepło do ziemi przez metr betonu. Pewnie ktoś to umie policzyć ale ja nie za bardzo ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję budowę tego domu http://ekoarchitekci.pl/projekty/typowe/milek2/milek2.html. Mam pytanie odnośnie okien dachowych. Generalnie skłaniam się ku całkowitej likwidacji tych okien ( poza łazienką ) - docelowo chciałbym mieć dom 3-litrowy. I tu pytanie. Jak widzicie w rzutach na piętrze pokoje mają dość duże okna ( te prostokątne ) oraz po jednym dachowym. Czy te ( prostokątne na ścianach ) wystarczą, czy może być w pokojach za ciemno? Strony świata będą dokładnie tak jak w projekcie.

 

W załączniku rysunek jakbym to widział.

 

Pozdrawiam!

Michał

rzut_pietro.JPG

Edytowane przez kitesurf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie byłoby dobre gdybyś wziął cegłę i zanurzył ją w gorącej wodzie nie łyżeczkę ;-) Metal ma kilka (naście, dziesiąt, set???) razy większą przewodność cieplną od betonu. Ja bym to porównywał inaczej - jak ma się ściana grubości 24 cm do 1m? Ciepło z domu musi (przy dwustronnym ociepleniu) przedostać się przez przynajmniej 1m fundametów do ławy fundamentowej.

 

No to tylko takie porównanie oczywiście metal ma lepszą przewodność a bez odcięcia domu od fundamentu to bedziesz grzał fundament jeżeli ocieplisz go od zewnątrz to mniejsza bedzie różnica temp więc troszkę zwolni się oddawanie ciepła ale bedzie ono mniej więcej na stałym poziomie mi przy wstepnych wyliczeniach wychodzi że potrzeba ok 2,3 kwh na m2 więcej niż bez odcięcia domu od fundamentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, dla 1m betonu U to jakieś 1.3 (dla 24cm ~3.5), czyli przy 7,2 m2 z grubsza 500kWh/rok więcej bez isomura, ale wg mnie raczej nie odchudzisz ściany fundamentowej do 18cm, więc +35%. O ile dobrze liczę.

 

Fakt zapomniałem, że fundament jest przecież 24cm. Z tego co piszesz to wyjdzie jakieś 250zł za rok przy grzaniu prądem w taniej taryfie. Andrzej.K podaje 4 razy większe zużycie dla domu 100m2. Nie wiem, który pisze prawdę ;-) Policzyłem, że obrys mojego domu ma ok 48m, czyli potrzebuję ok 80 bloczków. Nie wiem ile kosztuje jeden ale kiedyś coś tam ktoś pisał że 16 euro. Przy 250zł strat na grzanie czystym prądem rocznie pojawia się pytanie czy wydanie dodatkowych 5 tys na isomura ma sens? Oczywiście, że nie bo zwróci się za 20lat! Alternatywy na razie nikt nie znalazł rozsądnej ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt zapomniałem, że fundament jest przecież 24cm. Z tego co piszesz to wyjdzie jakieś 250zł za rok przy grzaniu prądem w taniej taryfie. Andrzej.K podaje 4 razy większe zużycie dla domu 100m2. Nie wiem, który pisze prawdę ;-) Policzyłem, że obrys mojego domu ma ok 48m, czyli potrzebuję ok 80 bloczków. Nie wiem ile kosztuje jeden ale kiedyś coś tam ktoś pisał że 16 euro. Przy 250zł strat na grzanie czystym prądem rocznie pojawia się pytanie czy wydanie dodatkowych 5 tys na isomura ma sens? Oczywiście, że nie bo zwróci się za 20lat! Alternatywy na razie nikt nie znalazł rozsądnej ;(

 

Zrob plyte, mostek zniknie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie zastosowania BK600 na pierwszej warstwie rozmawiałem z konstruktorem i z wyliczeń wynika że wieksze naciski na bloczki daje snieg na dachu niz zwiększenie cięzaru cegieł z 600kg/m3 na 1300kg/m3, wręcz był zdania że najprawdopodobniej i BK400 by sobie poradzilo, ja kontrolnie zostane przy 600-ce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob plyte, mostek zniknie :)

 

Pozdrawiam

 

ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...

właśnie próbuje to wyłapać na moim domu

fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh

mam;

150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*

75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh

100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh

28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh

went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę

razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...

gdzie jest ta strata fundamentu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...

właśnie próbuje to wyłapać na moim domu

fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh

mam;

150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*

75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh

100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh

28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh

went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę

razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...

gdzie jest ta strata fundamentu ???

 

Ja tak samo uwazam, ze wyolbrzymia sie sprawe. Spokojnie 10 cm styro pod plyte bedzie wystarczajace. W koncy po drugiej stronie sa bardziej stabile warunki niz inne przegrody maja. Sama plyte uwazam, ze warto przemyslec chocby opd katem ciaglosci izolacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten mostek z fundamentu to chyba trochę wyolbrzymiony problem...

właśnie próbuje to wyłapać na moim domu

fundamenty mam wylane żywcem w ziemi i niczym nie ocieplone, przez ostatnie dwa tygodnie zewnętrzne temp. oscylują w granicach zera a zużycie prądu na ogrzewanie średnio 52 kwh, cała posesja ok. 68 kwh

mam;

150m2 ścian U 0,28 co daje ok. 22kwh strat na dobę przy 0* a w domu 22*

75m2 podłogi z U 0,29 pod domem 10* co daje ok. 6 kwh

100m2 ocieplenia poddasza U 0,14 = ok. 7,3 kwh

28m2 okien U 1,8 = ok. 26 kwh

went ciągnie cały czas przez gwc ok. 100m3 o temp. 10* więc jakieś 8 kwh straty na dobę

razem daje nam to ok. 69,5 kwh strat na dobę, więc prawie dokładnie tyle ile wynosi całkowite zużycie energii na posesji...

gdzie jest ta strata fundamentu ???

 

masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?

To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?

To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

 

tyle to wszystko razem z oświetleniem, praniem, CWU itp.

zyski słoneczne to ja sobie mogę ..., od południa nie mam okien a inne w zimie zasłaniają sąsiednie budynki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo uwazam, ze wyolbrzymia sie sprawe. Spokojnie 10 cm styro pod plyte bedzie wystarczajace. W koncy po drugiej stronie sa bardziej stabile warunki niz inne przegrody maja. Sama plyte uwazam, ze warto przemyslec chocby opd katem ciaglosci izolacji.

 

Ja również uważam że demonizuje się ten mostek. Powiem więcej, przy drugiej budowie przemyślał i przeliczyłbym jeszcze raz płytę (vs ławy), może to nie znów takie cudo...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz 68 kwh zużycie na ogrzewanie ?

To teraz policz sprawność urządzeń typu piekarnik żarówki tak zwane zyski bytowe do tego zyski pasywne np podczas słonecznych dni i dopiero wtedy ci wyjdzie ile zużywasz energii na ogrzewanie. Jak na moje to przy temp 0 st na zewnątrz w domu pasywnym nie powinno się urzywac ogrzewania jedynie ugotowac obiadek lub posiedziec pare godzin przed plazmowym tv wraz z włączonym światłem w 2 pokojach :) tak przykładowo. Przynajmniej tak rozumiem ideę domu pasywnego

 

licząc OZC uwzględnia się wszelkie zyski bytowe czy pasywne a mimo to wynika wychodzi 15 kWh/1m2/ rok

to o czym piszesz to dom samowystarczalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc OZC uwzględnia się wszelkie zyski bytowe czy pasywne a mimo to wynika wychodzi 15 kWh/1m2/ rok

 

To średnia dla całego roku (czy w sumie sezonu grzewczego). Temperatura średnia dla sezonu grzewczego to gdzieś tak ok. 6 stopni na minusie AFAIR. Przy zerze na zewnątrz zyski bytowe mogą wystarczyć do utrzymania temperatury wewnątrz na odpowiednim poziomie - co jednak wcale nie znaczy, że będzie zapewnione odpowiednie odczucie komfortu cieplnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...