Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły."

 

własnymi rękami pewnie i się da

ja też mam to w d... kupuję , płacę, mam gwarancję i wymagam !!!

 

 

 

powszechnie wiadomo, ze już zapłaciłes (a gdzie stopka?), to co masz powiedzieć... dlatego się unosisz :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , kupiłem części , zapłaciłem jestem zadowolony z tego że powierzyłem zmontowanie GGWC i WM Piczmanowi i nie są to żadne wynalazki tylko normalna i bardzo dobrze oceniona przez Adama instalacja , WM przed nami , instalujemy ją za ok 2 tyg , będziesz mógł pooglądać sobie fotki , oczywiście jak będziesz chciał i miał na to ochotę

 

stopka nie pojawia się gdy pisze kolejny raz "odhaczam" ją , po to by nie zaśmiecać FM - wątki są krótsze i bardziej przejrzyste

specjalnie dla Ciebie ją włączam tym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , kupiłem części , zapłaciłem jestem zadowolony z tego że powierzyłem zmontowanie GGWC i WM Piczmanowi i nie są to żadne wynalazki tylko normalna i bardzo dobrze oceniona przez Adama instalacja , WM przed nami , instalujemy ją za ok 2 tyg , będziesz mógł pooglądać sobie fotki , oczywiście jak będziesz chciał i miał na to ochotę

 

stopka nie pojawia się gdy pisze kolejny raz "odhaczam" ją , po to by nie zaśmiecać FM - wątki są krótsze i bardziej przejrzyste

specjalnie dla Ciebie ją włączam tym razem

 

z autentyczną porzyjemnością obejrzę, wszak to nie za moje, więc tym bardziej doceniam, ze się pochwalisz... do piczmana nie mam osobiście nic, piszac o nim przy uzyciu nicka zawieram jego całą filozofię działania - to także w kontekscie nierozwlekania postów...

 

ale daremny to trud, wszak stopka posiadacza kopuł nie ma sobie równych zwałaszcza przy czytaniu wątku w telefonie...

 

P.S. Rozumiem, ze ze skanem faktury za prad co roku pójdzie równie łatwo, jak ze stopką - specjalnie dla mnie?

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można by dyskutować. Bo jeśli na zewnątrz jest np 30oC a my obniżymy tą temperaturę o 3-4oC wentylując z wydajnością np 300m^h, to w konsekwencji podgrzejemy sobie wnętrza a nie o to przecież chodzi.

 

Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

 

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?

I przestańcie się tu kłócić bo jakoś nerwowo się zrobiło nie wiedząc czemu.

Nawet mnie tu pogrubiacie i wróżycie nieciekawą przyszłość z nieodbieraniem tel. na czele .

 

Czym sobie zasłużyłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

 

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?

I przestańcie się tu kłócić bo jakoś nerwowo się zrobiło nie wiedząc czemu.

Nawet mnie tu pogrubiacie i wróżycie nieciekawą przyszłość z nieodbieraniem tel. na czele .

 

Czym sobie zasłużyłem ?

 

poprawiłem wyżej; rzeczywiście, jak ktoś czyta wybiórczo, to może źle skojarzyć... google jeszcze nie zindeksowało :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak skomplikujecie te domy,że będziecie za parę lat biegać i co trzy dni coś naprawiać.A to filtr się zatka,a to chłodnica nawali,a to rurka się zatak,a to sprężarka i tak w koło.Wygląda to na sztukę dla sztuki.

Głupie te wszechobecne porównania z motoryzacją.Motoryzacja to coś zupełnie innego.Porównywanie GWC albo też WM czy pompy ciepła z zakupem volkswagena zamiast pf126p jest zwyczajnie głupie i kojarzy się naciągackim marketingiem i niczym więcej.

Takie systemy co najwyżej można rozpatrywać (jeśli już ktoś koniecznie chce porównań z motoryzacją) w kategorii kupię sobie auto na benzynę bo mniej problemów i dobrze działa,a ja na ropę bo ma wyższy moment i fajnie się jezdzi ,a ja na gaz, bo najszybciej mi się zwróci.Tak można rozmawiać o GWC WM i reku.Bez tych systemów domy działają tak samo ,różnice w komforcie są jak jazda benzyną a dieslem z wyższym momentem w użytecznym zakresie obrotów.Jeden potrzebuje inny nie i mają też wady czasem przesuszą i guzik nawet z komfortu(jak ten diesel-terkot,może nie odpalic w -20,drogie naprawy itp)

Więc tak - one mają się zwrócić ,tak jak ma się zwrócić zakup instalacji gazowej w aucie albo zakup diesla.Bo bez gazu jezdzi się tak samo , a jest mniej problemów, a uturbiona benzyna zastąpi turbo diesla z momentem i ważne co nam taniej wyjdzie bo jezdzić będzie tak samo.Tak se można porozważać ,a nie ja mam vw bo mam wentylację mechaniczną, a ty masz 126p bo masz grawitacje.

Można jedynie powiedzieć - ja mam centralę ,albo pompę ,powiedzmy np pompę Viessmann to mam Mercedesa (z jakością różnie ,jak to u Mercedesa) a Ty masz Ecopower to masz Poloneza i tyle.Skończta z tymi głupimi porównaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile schłodzisz chatę latem przy powiedzmy 30° na zew (ile max będzie w dzień) i przy jakiej wymianie WM? Jaką temp. byłaby w "termosie" bez GGWC i z optymalną (względem min. temp, oczywiście w ramach komfortu) wentylacją?

 

Przy w miarę dobrze wykonanej instalacji ( bez większych strat na kanałach) nawiew z anemostatu jest zawsze poniżej +20 C.

W domu utrzymuje się wtedy ok. 25 C .

Podane dane wcześniej przeze mnie są przewidziane dla Max wydatku centrali !!!

Może to być 350 m3/h albo i 500 m3/h.

Konrad ma u siebie wymiennik liczony na 700 m3/h .

 

Nie wchodząc za bardzo w szczegóły typu przegrzanie domu z powodu nadmiernego gotowania czy otwartych rolet cały dzień w domu można utrzymać temp. do 26 C intensywnie wentylując całą dobę .

 

Jako UŻYTKOWNIK bardzo sobie to chwalę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu utrzymuje się wtedy ok. 25 C .

Podane dane wcześniej przeze mnie są przewidziane dla Max wydatku centrali !!!

Może to być 350 m3/h albo i 500 m3/h.

 

Okej, ale ciekaw jestem ile wyższa będzie temp. w mocno ocieplonym murowańcu przy reku z bypassem i wentylacji powiedzmy 150-200 m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak centrala bez GWC to i przez wymiennik.

Jak wentylujesz przez by-pass to ładujesz do wnętrz wyższą temp.

Wątpię aby znalazł się śmiałek który to sprawdzi ;)

 

Oczywiście przez wymiennik można wentylować do pewnego momentu, tych +28 C wewnątrz.

Wtedy przestaje być przyjemnie .

Potem to już pozostaje tylko wyłączanie w dzień i wentylowanie w nocy.

 

Ale bywa ze i w nocy jest w okolicy 25 C co nie da za wiele .

 

GWC to nie klimatyzacja, ale pozwala zniwelować zyski bytowe które są tu kluczowe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym jeszcze dorzucił, że bez GWC i klimy, to wentylowanie nocami też słabym pomysłem jest IMHO. Bo faktycznie chłodniej, to się robi całkiem w nocy (a w upał ciężko zasnąć), a kiedy już się śpi, to zimny powiew (bo jak ta nocna wentylacja ma cokolwiek dać to musi być na maksymalnym wydatku) nie jest szczególnie przyjemny. W sumie to można się nawet przez coś takiego przeziębić. ;-)

Ja bym więc powiedział tak: jak nie ma GWC, to warto wstawić klimatyzację, bo bez tego bywa nieciekawie (o ile lato dopisze - ostatnio niedopisywało). Tym bardziej, że mało jest takich, którzy latem unikają otwierania okien, czy drzwi do ogrodu, by domu nie nagrzewać. Klima jest oczywiście skuteczniejsza, ale na pewno nie może to być wtedy taka najtańsza z marketu za 2-3 tysiące, bo na cały dom zwyczajnie nie starczy jej mocy chłodniczej. Tak więc to GWC bardziej przydać się może latem niż zimą. Tylko to lato musi być na prawdę ciepłe, żeby zauważyć różnicę. A ostatnio na pogodę ciężko liczyć... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5 ...

Powyższe przyjąłeś na podstawie danych dla m. Kolbuszowa?

Zauważyłem, że większość piszących na forum osób pochodzi z cieplejszych regionów Polski. Przypominam, że istnieje IV i V strefa klimatyczna.

GWC w układzie tichelmana o łącznej długości 51 m kosztowało mnie 1000 zł i 5 dni zaprzyjaźnionej z łopatą pracy. Od góry rury przykryłem styrodurem (pozostałościami po ocieplaniu fundamentów) otulonym folią. Temperatury zeszłej zimy przez okres 2 miesięcy utrzymywały się poniżej - 15*C, do - 29*C. W moim przypadku, zakładając sprawność rekuperatora na poziomie 87% przy 100m3/h z pewnością GWC przyniesie większe zyski aniżeli 0,2*C. Zachodnia część Polski niech się cieszy wiosną w marcu. Na Podlasiu zima często kończy się pod koniec kwietnia. Wszystkie rozwiązania należy rozpatrywać indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje GWC po nagrzewnicy daje +18 C w upały powyżej +30 C .

 

Kto policzy moc chłodniczą z tego zabiegu ?

 

jak byś w domu miał 30* a nawiewał do niego te 18* z wydajnością 300m3/h to jakieś 1,2 kwh

ale znając życie w domu masz w tedy jakieś 25-26* więc moc faktyczna ok. 0,5 kwh

zacieniając pierwsze lepsze okno od zachodu w tym samym czasie ograniczysz zyski (nagrzewanie ) o ok. 1-1,5 kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacieniając pierwsze lepsze okno od zachodu w tym samym czasie ograniczysz zyski (nagrzewanie ) o ok. 1-1,5 kwh

 

Bez zacieniania zachodnich okien to nawet klimę można sobie w buty wsadzić. No chyba, że kogoś stać na (zakup i utrzymanie) "potwora" po 5KW mocy chłodniczej na pomieszczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe przyjąłeś na podstawie danych dla m. Kolbuszowa?

Zauważyłem, że większość piszących na forum osób pochodzi z cieplejszych regionów Polski. Przypominam, że istnieje IV i V strefa klimatyczna.

Temperatury zeszłej zimy przez okres 2 miesięcy utrzymywały się poniżej - 15*C, do - 29*C.

 

Kolbuszowa woj. podkarpadzkie to III strefa

ja napisałem ze "znaczna częśc okresu grzewczego" - a jak wiadomo trwa on od 6 nawet do 7,5-8 miesiecy

czyli te 2 miesiace gdy mialeś u siebie -15 jest zgodne z tym co napisałem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...