Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dom 16x9.5 dach dwuspadowy. Ale nie zdziwił bym się gdyby konstruktor mi kolejnego kwiatka posadził - z fundamentem juz tak zrobił, walnał ławę 950x500, płyta by mnie k...a wyszła 20% taniej.

 

To ja myślałem że mój konstruktor jest hojny ;)

U mnie podobnie 16x9m, dwuspad, (ale okapów prawie zero), w projekcie mam wiązary zbijane, drewna 12 kubików + ew. odpady. Z prefabrykowanych mam przeczucie materiału wyjdzie 2/3 tego. Przeliczać więźbę może szkoda kasy, ale fabryki projekty robią free na własną produkcję, może zapytaj...

(ups, trochę offtopic)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ciekawe z czego więźba - mnie samo drewno wyszło 12,5tys. - płaciłem 730 zł/kubik (impregnowany).

U mnie dokładnie 0 m3 drzewa strop terivia 106 m2 i koniec na to musi przyjść ocieplenie które będzie hydro termoizolacja jak i pokryciem dachowym w jednym ale na to wydam więcej niż jak bym dach bez ocieplenia i pokryć go tylko np papą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do bardziej obytych na tym forum. Ewentualnie speców od OZC tudzież praktycznych użytkowników domów energooszczędnych lub pasywnych. Zakładam, że mój dom będzie miał zapotrzebowanie na ciepło E = 23 kWh/m²/rok, czyli dom 2,3 litrowy. Cena 1kWh w moim zakładzie energetycznym ENEA w taryfie Ciepły Dom, to średnio 0,47 PLN brutto/kWh. Dom ma 125m2 powierzchni użytkowej.

 

Czyli żeby ogrzać dom wg norm potrzebuje 125m2 x 23 kWh/m2 x 0,47 PLN = 1351 PLN brutto / ROK. Zatem całoroczny koszt na ogrzewanie domu ( bez CWU ) to 1351 PLN. Czy schemat obliczeń mam poprawny? Bo jeśli tak, to zastanawiam się, czy najbardziej ekonomicznie nie będzie powieszenie na ścianach grzejników konwekcyjnych na prąd za kilka tysięcy i cieszyć się z ciepła za 1351 PLN rocznie.

 

Czy popełniłem błąd? I gdzie?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego głównie w pierwszej? Zakładam, że po równo - i w I i w II, dlatego uśredniłem koszt 1kWh w ENEI. I wyszło 0,47 PLN brutto. Stąd ten wynik. Przecież w dzień są również zyski ze sprzętu agd, komputera, SŁOŃCA etc. Pamiętaj, że piszę o domu 2,3 litrowym, czyli bardzo ciepłym.

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ja nie chcę na przykład akumulować ciepła. Chcę grzać wtedy kiedy spada mi na sterowniku temp., czyli zarówno w dzień jak i w nocy. Ale oki - zmienię obliczenia i założę, że z tych 23kWh/m2 rocznie 14 kWh przeznaczę na drogą, a pozostałe 9kWh na tanią, to wyjdzie:

 

14kWh x 125m2 x 0,6699 PLN ( droższa taryfa ) = 1172 PLN

 

+

 

9kWh x 125m2 x 0,286 PLN ( tańsza taryfa ) = 321 PLN

 

=

 

czyli razem 1493 PLN BRUTTO / rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kite optymistycznie bardzo to wygląda na papierze.

W domu trochę większym za prąd na c.o. za ostatni miesiąc wyszło mi 350 kWh i ok 150 na c.wu. przy pompie ciepła. Jeśli weźmiesz jakiś cop tylko 3 to daje ok 1500 kWh czystego prądu na c.o. i c.w.u. czyli licząc według Twojej średniej da nam ok. 750 pln za jeden tylko miesiąc. Nijak się to ma dla całego roku. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylewke i tak robisz ... zakładam ze 5 cm - robisz 8 i dajesz kable

 

Ciebie beda kosztowac ok 4 tys + sterowniki jakies 1200 zl

i masz problem z głowy - mozesz akumulowac co nie co ciepla w podłodze i grzac w nocnej taryfie

inwestycyjnie pewnie nie wyjdzie wiecej niz przy grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kite optymistycznie bardzo to wygląda na papierze.

W domu trochę większym za prąd na c.o. za ostatni miesiąc wyszło mi 350 kWh i ok 150 na c.wu. przy pompie ciepła. Jeśli weźmiesz jakiś cop tylko 3 to daje ok 1500 kWh czystego prądu na c.o. i c.w.u. czyli licząc według Twojej średniej da nam ok. 750 pln za jeden tylko miesiąc. Nijak się to ma dla całego roku. pozdr adam

 

No właśnie się boję, że zbyt optymistycznie to wygląda, ale w takim razie po co robić OZC, bo jeśli OZC wyjdzie Ci 23kWh/m2 rocznie, to znaczy, że naprawdę zapłacisz jak za 50kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylewke i tak robisz ... zakładam ze 5 cm - robisz 8 i dajesz kable

 

Ciebie beda kosztowac ok 4 tys + sterowniki jakies 1200 zl

i masz problem z głowy - mozesz akumulowac co nie co ciepla w podłodze i grzac w nocnej taryfie

inwestycyjnie pewnie nie wyjdzie wiecej niz przy grzejnikach

 

No tak. Ja też myślałem o kablach, ale bardziej chodzi mi o potwierdzenie lub zaprzeczenie moich obliczeń. Bo jeśli za ogrzewanie zapłacę 1500 rocznie ( zakładam takie zapotrzebowanie z OZC ), to kwestia wyboru systemu ogrzewania będzie pestką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze - pytanie tylko czy taki obrales sobie cel i czy jestes w stanie go wykonac

 

do momentu "pierwszego" rozpalenia w kominku/ piecu/ kabla/ nagrzewnicy jest to jednak duza niewiadoma ....

 

ale uzytkownicy ktorzy juz mieszkaja w domach i pisza w tym watoku , w pasywnym i o kablach potwierdzaja ze jest to realne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...