Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Mam krótkie pytanie dotyczace materiału na ocieplenie poddasza.

Mam krowkie 18 cm podognie konstrukcja strychu. docelowo chce 30 izolacji.

W skosach planuje dać 15 +15, na strychu 15 lub 18 (jesli dam 15 bedzie wolne przestrzen 3cm) plus na górze 15.

Zalezy mi na izolacyjnosci szczególnie latem - mam blache, ale nie chce tez przepłacac, bo kasy i tak braknie na koncówke

Pytanie:

Która wełna jest lepsza z punktu widzenie stałęgo poziomu rozpreżenie - wypelnienia przestrzeni - skalana - np Rockwoll czy szklana - Isover lub ursa?

Jakie sa wasze doswiadczenia, którą macie w swoich dachach, poddaszach?

 

MAm pc i reku, podoga 20cm ,sciany 20cm.

 

Jaka wełne wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zaczęły się testy GWC piwnicznego, w niedzielne upały nawiewał +18, koszt wykonania 55zł za wentylator + trochę taśmy klejącej + stare tekturowe pudło które robi za skrzynkę rozprężną

 

działa następująco, w piwnicy jest sobie stale otwarte okno, 3 pomieszczenia dalej jest wentylator 180m3/h który zasysa powietrze z zewnątrz poprzez calutką piwnicę i wtłacza je w kartonowe pudło, tam następuje podział na 3 kanały wentylacyjne i transport do 3 różnych pomieszczeń na piętrze

 

jest nawet zdjęcie tego ustrojstwa ale całość wygląda gorzej niż rumuński A.Słodowy więc nie będę się narażał na wyśmianie przez Liwko i nie zamieszczę, wystarczy mi satysfakcja że da się udowodnić w praktyce że GWC może być opłacalne finansowo

:cool:

 

A nie wykrapla Ci się wilgoć z ciepłego zewnętrznego powietrzna na zimnych ścianach piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często piszecie o oknach trzyszybowych, a nieraz ich bilans energetyczny jest gorszy od tych dwuszybowych, kwestia zacieniania i usytuowania względem stron świata.

Powoli zaczynam się przekonywać, że jak architekt się postara to dom energoosczędny dzięki prostej, zwartej bryle, odpowiednim usytuowaniu, braku instalacji c.o. będzie sporo tańszy od zwyczajnego paliwożercy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś gdzieś przeczytał - ale nie wie dokładnie o co chodziło ...

bilans okna to bilans , a zyski lub straty to zupełnie inna sprawa i należałoby porównywać 2 takie same okna w różnych warunkach ktore je otaczają lub 2 rózne okna w identycznych warunkach i okaże się że kolega nie ma racji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś gdzieś przeczytał - ale nie wie dokładnie o co chodziło ...

bilans okna to bilans , a zyski lub straty to zupełnie inna sprawa i należałoby porównywać 2 takie same okna w różnych warunkach ktore je otaczają lub 2 rózne okna w identycznych warunkach i okaże się że kolega nie ma racji

 

No właśnie takie porównanie czytałam ;) Myślałam, że mówimy o bilansie zysków i strat właśnie, a o jakim bilansie okna moglibyśmy dyskutować?

 

źródło

W skrócie: m8262347.gif

 

A Ty o jakim bilansie czytałeś? :-)

 

Super izolacyjne okno od południa pozbawia dom części zysków.

Jak okna mają naklejkę pasywne to nie oznacza to, że uczynią dom pasywnym, chyba, że będą od północy... ale po co okna od pn w domu pasywnym?

 

P.S. R&K fajny projekt ;p

m8262347.gif

Edytowane przez Sempronia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabelka fajna tylko jakie jest jej źródło .. ??

okna 3 szybowe to dziś standard , wiele firm daje je za dopłatą przysłowiowej złotówki - więc nie kombinowałbym ...

poza tym w tej analizie brakuje jeszcze wymiaru okna - ono wpływa na finalny wynik - 2 okna o tym samym współczynniku a różnych wymiarach będą miały różny bilans - chodzi o stosunek ramy do powierzchni szkła , stosunek zysków do strat

 

u mnie są okna od północy i nawet gdyby ich nie było, a izolacje zwiększyłbym wszędzie o 5 cm nie zszedłbym z 18,9 poniżej 15 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło to artykuł w Ładnym Domu, podałam link.

 

Nie chodzi o pieniądze, ważny jest współczynnik g czyli przenikania promieni słonecznych, wiadomo, że okno trzyszybowe będzie miało niższy współczynnik U ale i g i tu trzeba poszukać kompromisu, zresztą to tylko niektóre kwestie.

 

Po co Ci okna od pn? Okna powinny być od strony południowej jak zapewne wiesz a tylko 15% powierzchni przeszkleń powinno się znajdować na wsch lub zach. okno czy od pn czy od pd kosztuje tyle samo... a bilans zysków i strat diametralnie się różni, jak architekt się nie postara to i izolacja nic nie da. Po co Ci załamania w dachu? To generuje większą powierzchnię przegród, względem kubatury, dlatego jeśli zamawiałeś audyt energetyczny, wynikło z niego, że izolacji trzeba było więcej.

Wiesz jaki jest koszt wykonania audytu na etapie projektu? 700 zł - a zmienia całkowicie podejście do tematu. Jeszcze dwa lata temu tez bym szalała za grafitowym styropianem gr 30 cm dziś myślę, że to bzdura. Dom rodem z Darmstadt to dom pasywny, ja planuję aktywny słonecznie. chcę się skupić na zyskach słonecznych zamiast na izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci wogóle okna?

Po co Ci wogóle dach?

Po co Ci wogóle dom? :eek:

Poza energooszczędnością ma jeszcze czemu(komu?)kolwiek służyć?

 

Załamania w dachu nie służą niczemu poza mostkami termicznymi... okna od pn nie mają uzasadnienia dom ma jeszcze kilka innych ścian w których można wstawić okno... i funkcje będą te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać ze naczytał się teorii ... a do praktyki jeszcze daleko

za kolejne 2 lata dojdzie do wniosku że jednak dach 8 spadowy bo ładniejszy, że okna od północy bo światło w jakimś tam pomieszczeniu sie przyda

ze kosztem wyników postawi jednak na komfort etc ...

 

ale to dopiero za 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzą wysokie reprezentacyjne wnętrza z dużymi przeszkleniami właśnie. :-) Kilowaty nie są dla mnie najważniejsze dlatego buduję dom trzylitrowy a nie 1,5 l. zresztą to nie ma znaczenia bo domy pasywne mogą wyglądać zwyczajnie, ale bardziej przypominają dawną architekturę niemiecką niż dzisiejsze katalogowce z wysoką ścianką kolankową krytą pod szerokim okapem. Okno od pn? bo światło się przyda w pomieszczeniu? A od czego jest projektowanie układu pomieszczeń? Żeby nie było takich wymuszonych kompromisów. Nie ma żadnej sprzeczności między komfortem a energooszczędnością.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...