Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W taryfie W-2.1 abonament do 31 grudnia 2012 roku wynosił 25,52 zł br. Przy energii opłata stała to około 8,60 zł, czyli różnica w skali roku 306,24 - 103,2 = 203,04 zł. Teraz porównaj stawki: 1m3 (9,97kW) gazu 2,06 zł i 1 kWh prądu 0,65 zł. Jak policzysz do tego sprawności obu układów, a wiemy , że z gazu przy kotle kondensacyjnym da się wycisnąć ponad 100%, a OZC w żadnym przypadku nie pozwala przyjąć dla "prundu" tak wiele, to wyjdzie Ci faktyczna różnica. Gdzie tu męczarnie?

Jeszcze nie miałem okazji poznać osoby, która mając gaz pod płotem zdecydowała się grzać prądem.

 

Karlsen, co Ty tak nagle w 2013. Jak będziesz miał grzanie na gaz, to zrezygnujesz z prądu? Bo odwrotnie jak najbardziej, a to jednak 300 samego abonamentu. To chyba oczywiste, że jeśli grzać prądem, to wyłącznie w taniej taryfie, i to pod warunkiem że tanią kwh masz np. po 33 gr., inaczej nie ma sensu. Ta stawka co podałeś to chyba W-3, W-2 jest jednak droższa. Wtedy prądem w pasywnym nawet z CWU jest mniej więcej tak samo, a jak sobie sprawisz taką małą pompkę co cwu jako podstawowe żródło, to już w ogóle. Ja nie wierzę w przyłącza po 1 KPLN, kondensaty po 3 KPLN, nie chcę się bujać z kolejnymi fakturami i pgnigiem, nie chcę mieć gazu pod dachem, itd. Dużo osób z ogrzewających elektrycznością podziękowało za gaz pomimo takiej opcji, inne skusiły się na pc pw, vide Arturo, który też miał gaz w działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
50m to nie przy działce :-) U mnie przyłącze gazu 2200,-

 

Do tego kocioł gazowy 2500 ze sterownikiem (Castorama)... Zasobnik CWU 1000,-...

 

Koszty 1kWh podobny jak w pompie ciepła gruntowej, trochę taniej niż w powietrznej

Kto Ci takich bzdur naopowiadał ? 1kWh z gazu ziemnego w cenie 1kWh z pompy ciepła gruntowej ? Gdzie jest taki gaz ziemny w cenie 0,12-0,13zł/kWh ?

Ja tam w Castoramie nie będę zaopatrywał się w sprzęt grzewczy ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie głównie ze względów ekonomicznych,chociaż ideowych tak samo ;):

-projekt przyłącza gazowego-1tys.zł

-przyłącze-5tys.zł

-kociołek kondensacyjny-6tys.zł

-zasobnik cwu-2tys.zł

-instalacja wewnętrzna,kotłownia,wywiew spalin,bez komina-4tys.zł

Calość 18tys.zł

 

Ty miałeś takie warunki, ale inni mogą mieć zupełnie inne.

U mnie równo 1000 zł kosztował projekt 3 przyłączy (gaz, kanalizacja, woda), a nie jednego.

Przyłącze około 3tys. zł.

Kocioł kondensacyjny Immergas z zasobnikiem 160l - 5200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prawie, powiedzmy 17gr, koszt między gruntową PC a powietrzną, około 1,5x drożej niż węglem, pewnie 1,8x drożej niż drewnem

 

No widzisz, i właśnie dlatego taki wkurw człowieka bierze. Jakiś nowy się rejestruje, nic nie przeczyta, bo po co, i tak jest najmądrzejszy w całej wsi, po czym pieprzy takie farmazony. Podaj proszę swoje zużycie na co i cwu, załóż sprawność 90% (bo kondensat nie kosztuje 3 KPLN), podaj cenę gazu w W2, dodaj 3 stówy abonamentu i powiedz ile wyszło za kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, i właśnie dlatego taki wkurw człowieka bierze. Jakiś nowy się rejestruje, nic nie przeczyta, bo po co, i tak jest najmądrzejszy w całej wsi, po czym pieprzy takie farmazony. Podaj proszę swoje zużycie na co i cwu, załóż sprawność 90% (bo kondensat nie kosztuje 3 KPLN), podaj cenę gazu w W2, dodaj 3 stówy abonamentu i powiedz ile wyszło za kwh.

 

Poczekaj, zadzwonię do gazowni, się spytam. Tak w między czasie - wk*** jesteś, bo PC zainstalowałeś, czy co? :-)

Piec kondensat z zamkniętą komorą można dostać poniżej 3000,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, zadzwonię do gazowni, się spytam. Tak w między czasie - wk*** jesteś, bo PC zainstalowałeś, czy co? :-)

Piec kondensat z zamkniętą komorą można dostać poniżej 3000,-

 

Bo inni liczyli do trzech miejsc po przecinku, ale po cholerę czytać, lepiej sobie coś wymyślić. Dawaj ten kondensat (nie mylić z turbo) o sprawności 107% za mniej niż 3 KPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec kondensat z zamkniętą komorą można dostać poniżej 3000,-

 

żyję za pan brat z gazem ponad 40 lat, ale jakbym za kocioł kondensacyjny miał dać mniej jak 3000, to od razu bym sobie z łuku w potylicę szczelił ;)

 

Aha i podpowiem ci, że ja znam tylko kondensaty z zamkniętą komorą spalania, ale jak ty byś kondensata z otwarta komorą znalazł to dałbyś pewnie poniżej 2000 - będziesz miał jeszcze taniej i powód do dumy z zaoszczędzonej kasy, LOL

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, i właśnie dlatego taki wkurw człowieka bierze. Jakiś nowy się rejestruje, nic nie przeczyta, bo po co, i tak jest najmądrzejszy w całej wsi, po czym pieprzy takie farmazony. Podaj proszę swoje zużycie na co i cwu, załóż sprawność 90% (bo kondensat nie kosztuje 3 KPLN), podaj cenę gazu w W2, dodaj 3 stówy abonamentu i powiedz ile wyszło za kwh.

 

No więc masz rację. 2zł/m3, czyli liczę 20gr/kWh ogrzewania, 24 gr/kWh CWU. Opłata stała rocznie 268,56zł. Czyli jednak bliżej do PC powietrznych niż gruntowych :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen, co Ty tak nagle w 2013. Jak będziesz miał grzanie na gaz, to zrezygnujesz z prądu? Bo odwrotnie jak najbardziej, a to jednak 300 samego abonamentu. To chyba oczywiste, że jeśli grzać prądem, to wyłącznie w taniej taryfie, i to pod warunkiem że tanią kwh masz np. po 33 gr., inaczej nie ma sensu. Ta stawka co podałeś to chyba W-3, W-2 jest jednak droższa. Wtedy prądem w pasywnym nawet z CWU jest mniej więcej tak samo, a jak sobie sprawisz taką małą pompkę co cwu jako podstawowe żródło, to już w ogóle. Ja nie wierzę w przyłącza po 1 KPLN, kondensaty po 3 KPLN, nie chcę się bujać z kolejnymi fakturami i pgnigiem, nie chcę mieć gazu pod dachem, itd. Dużo osób z ogrzewających elektrycznością podziękowało za gaz pomimo takiej opcji, inne skusiły się na pc pw, vide Arturo, który też miał gaz w działce.

Podawałem stawkę z W-2.1 - z takiej taryfy korzystam, nie znam dokładnych stawek obowiązujących po styczniowej obniżce.

Moje przyłącze gazowe to koszt: przyłącze około 2 200 zł (gaz w chodniku) + 3 700 zł za wykonanie instalacji w domu i na działce, skrzynki, zawory itp. Kondensat po znajomości 6 tys., wybrałem urządzenie z najwyższej półki Bude..sa - w końcu kocioł będzie pracował 24h/dobę przez 365 dni w roku.

Arturo miał kawał drogi do przyłącza, pewno odległość determinowała cenę, uważam kwotę 18 tys. za zdzierstwo.

Przyjmując nawet 33gr za 1kWh, korzystanie z gazu wypada korzystniej, gdzie:

1 m3 (105% sprawności) x 2,06 zł = 19 gr (1 kWh). 1 000m3 gazu (10 000 kWh) x 2,06 zł + 12x 25,52 zł = 2366 zł

1 kWh (95% sprawności) x 0,33 zł = 35 gr. 10 000 kWh * 0,35 + 12 x 8,60 zł (ile faktycznie wynosi abonament???) = 3603 zł

Ktoś to zweryfikuje? Przecież mogłem się pomylić.

Przyznam, że w ostatniej chwili zakupiłem płytę indukcyjną zamiast gazowej - ale to tylko i wyłącznie z przyczyn praktycznych - czystość, szybkość przyrządzania posiłków itp. - ekonomia vs wygoda nie miała szans.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc masz rację. 2zł/m3, czyli liczę 20gr/kWh ogrzewania, 24 gr/kWh CWU. Opłata stała rocznie 268,56zł. Czyli jednak bliżej do PC powietrznych niż gruntowych :-(

 

Tak spadła cena gazu? W zeszłym roku było 2,4 zł / m3 / 90% sprawność = 27 gr. za kwh + abonament i małe zużycie, efektywnie > 30 gr. za kwh. Czy w ramach elementarnego szacunku dla współrozmówców byłbyś uprzejmy następnym razem najpierw zadzwonić do gazowni, a dopiero później ogłaszać ile kosztuje gaz? Nie widzę żadnego problemu, żeby z dobrej i dobrze dobranej powietrznej zejść poniżej 15 gr. za kwh. (jak ktoś ma sensowną tanią taryfę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to zweryfikuje? Przecież mogłem się pomylić.

 

Gaz jest fajny i nikt tego nie neguje. Czy do pasywnego założyłbyś instalację z wypasionym kondensatem za 20 KPLN? Bo o to chodzi w tym wątku. Jak wyglądają te obliczenia, jeśli założysz jednak tańszą instalację o 90% sprawności i zużyciu rocznym powiedzmy 5000 kwh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spadła cena gazu? W zeszłym roku było 2,4 zł / m3 / 90% sprawność = 27 gr. za kwh + abonament i małe zużycie, efektywnie > 30 gr. za kwh. Czy w ramach elementarnego szacunku dla współrozmówców byłbyś uprzejmy następnym razem najpierw zadzwonić do gazowni, a dopiero później ogłaszać ile kosztuje gaz? Nie widzę żadnego problemu, żeby z dobrej i dobrze dobranej powietrznej zejść poniżej 15 gr. za kwh. (jak ktoś ma sensowną tanią taryfę).

 

No sorki - patrzyłem na rachunek w mieszkaniu.

Co do kotła kondensacyjnego za 2500, to tak mnie poinformował sprzedawca w Castoramie. Na allegro trochę drożej, ok. 3500,- na przykład:

http://allegro.pl/kociol-termet-ecocondens-crystal-20-kw-1-funk-i2995149409.html

 

Co do ceny gazu - dużego błędu nie popełniłem. Jak się doda CO, CWU i kuchnię (teraz idzie 4m3 gazu na miesiąc), to można przeżyć abonament gazowy. W energooszczędnym domu drogie urządzenia (pompa ciepła) się powoli zwracają

 

 

***Edit: wiesz, jak się ma teścia instalatora-gazownika to się sprawa instalacji inaczej przedstawia :-) to tak dla wyjaśnienia primo. Secundo, skoro tyle chcę wydać na styropian, to planuję tanią instalację i niskie koszty eksploatacji budynku. No i nie ma się co unosić ;-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz jest fajny i nikt tego nie neguje. Czy do pasywnego założyłbyś instalację z wypasionym kondensatem za 20 KPLN? Bo o to chodzi w tym wątku. Jak wyglądają te obliczenia, jeśli założysz jednak tańszą instalację o 90% sprawności i zużyciu rocznym powiedzmy 5000 kwh?

W obliczeniach uwzględniłem naddatek na c.w.u. Te 3 000 kWh również trzeba czymś podgrzać.

Każdy z nas dąży do najniższych kosztów użytkowania i każdy powinien na etapie projektowania domu sam wybrać system. Nie zawsze czynnikiem decydującym musi być najniższy koszt instalacji, czy czas zwrotu inwestycji. Wygoda, awaryjność, itp.... Takie mam zdanie.

Na marginesie, czy gaz, czy prąd - zawsze można rachunek ekonomiczny ratować piecem akumulacyjnym ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

***Edit: wiesz, jak się ma teścia instalatora-gazownika to się sprawa instalacji inaczej przedstawia :-) to tak dla wyjaśnienia primo. Secundo, skoro tyle chcę wydać na styropian, to planuję tanią instalację i niskie koszty eksploatacji budynku. No i nie ma się co unosić ;-)

 

Kocham takich orłów sokołów, co to się ujawniają w ten sposób. Wiesz, że na paliwo do Mondeo wydaje góra jakieś 20 PLN miesięcznie, a całkiem dużo jeżdżę? Niemożliwe? A no tak, zapomniałem dodać, że jest służbowe. Ktoś inny się tu chwalił, że ogrzewanie drewnem kosztuje grosiki. Zapomniał dodać, że pracuje w lasach i ma je za darmo.

 

Rozsądną kalkulację przedstawił Arturo. System czysto - prądowy jest w większości przypadków kilkukrotnie tańszy od gazu, a jedna kwh niewiele droższa. I o to właśnie chodzi w idei pasywności - pieniądze, które byś przeznaczył na centralne ogrzewanie ładujesz w izolację, dzięki czemu roczne różnice pomiędzy gazem a prądem to grosiki. To co kombinujesz, to trochę zaprzeczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co kombinujesz, to trochę zaprzeczenie.

 

 

To jest trochę tak, że skoro mam możliwość wykonania przyłącza gazu z rurociągu przy działce, a następnie mogę za powiedzmy 2500 - 4000 zł kupić kocioł do CO i CWU, to raczej nie widzę sensu wydawania kulkukrotnie większej kwoty na pompę ciepła CO i CWU, bo po prostu różnica w cenie w domku energooszczędnym będzie się zwracać bardzo długo. Poza tym uważam, że uzyskanie średniorocznego COP pompy ciepła powietrznej w przypadku CO i CWU na poziomie 3 to bardzo trudna sztuka, jeśli w ogóle możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciejzi - masz moją opinię wraz z kalkulacją, znasz zdanie andriussa, Arturo72. Na spokojnie jeszcze raz przeanalizuj wszystkie za i przeciw, koszty, wygodę, czas zwrotu inwestycji, awaryjność urządzeń, może w Twoim rejonie często występują awarie zasilania, zagrożenia po uruchomieniu rurociągu północnego. To musi być Twoja indywidualna decyzja. Każdy z nas będzie chwalił rozwiązanie, które u niego się sprawdziło, co nie oznacza to, że w Twoim domu będzie 100% zadowolenia. Podsuwamy Ci propozycję, ale ostateczna decyzja jest Twoja.

Jedyną rzeczą, którą bym teraz zmienił, to zwiększenie grubości styropianu na elewacji. Budując starałem się dobierać rozsądnie izolację do czasu zwrotu inwestycji, ale teraz po zakończeniu budowy wiem jedno: 2000 zł więcej na styropian byłoby maleńką kropelką w szklance wszystkich poniesionych kosztów i spokojnie mogłem sobie na to pozwolić.

A wtedy schodząc do poziomu 20 kWh/(m²•rok) pewnie zamiast instalacji gazowej może położyłbym "kabelki" i z pewnością rozbudowałbym mój piec akumulacyjny. Po prostu lubimy z żoną wygrzewanie na zapiecku i gorące kafle.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie rozmowa z humanistami. Dlaczego kupiłeś taki a nie inny samochód. A bo akurat koleżanka sprzedawała, poza tym Zdzisiek ma taki sam i jest zadowolony, poza tym jest czerwony, a ja lubię ten kolor, no i w komplecie dostałem takiego super pieska na tylnej półce z kiwającą głową.

 

Na dzisiejsze ceny różnica pomiędzy prądem w taniej i gazem to 5-10 gr. za kwh, co przy 5 MWh CO + CWU daje 250 - 500 PLN oszczędności rocznie. Jeśli przyłącze dostał bym w promocji za złotówkę, kocioł w prezencie od szwagra, a robociznę i kotłownię w prezencie od teścia, to nie ma się nad czym zastanawiać. Gdyby różnica inwestycyjna wynosiła 8-10 KPLN na niekorzyść gazu, nie ma podstaw ekonomicznych dla gazu. Gdyby te 8-10 KPLN wydać na pompę ciepła, cena za kwh będzie znacznie niższa niż dla gazu. Dochodzą do tego preferencje: ja nie życzę sobie mieć gazu w domu, nie chcę dodatkowych rur z łatwopalną substancją i dodatkowych faktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...