Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Jeszcze jedne pomysł, który nasunął mi się po lekturze "Magazynu instalatora". Warto zacząć zbierać butelki ;). Potłuczone szkło zmieszane z chudym betonem, to podobno najbardziej skuteczny sposób na gryzonie, które bez takiego zabezpieczenia mogą zadomowić się w izolacji pod płytą fundamentową.

 

zaczynam zbierać ( już jakiś czas o tym myślałem jak się odciąć od tych paskódów z ziemi)

myślę że takie po denaturacie będą najlepsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam około 100m2 styropianu o gr 25 cm

na każdą płytę przypadają 3 sztuki kołków [zaślepione deklami styro]

dom parter

chcemy na to założyć płytkę klinkierową

dla wzmocnienia warto podobno dołożyć jeszcze z 2-3 kołki na na m2 -w taki sposób żeby siatkę kołkiem docisnąć

siatka ma utrzymać ciężar płytek,

czy takie 300 kołkow bez zaślepioenia zrobi duże straty

ściana to max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzyć starty dla mocowania elewacji deskowanej? Jakoś chyba muszę to uwzględnić i "osłabić" współczynnik przegrody bo tych mocowań będzie dużo (około 300 szt, na powierzchni około 100m2). Będzie to coś podobnego np. do Fox Alu:

http://www.ekodrewno.pl/system/

http://www.ekodrewno.pl/galeria/11

Kątownik stalowy 50x210, wysoki na 100, ścianka 2, mocowany do muru silikatowego dwoma kołkami z wkrętem (KPR-FAST 10x80 http://www.wkret-met.com.pl/katalog/#/32/zoomed ) od muru przekładka w PVC 5mm (spienionego?), pomiędzy styro 031 18cm, do pionowych łat mocowana elewacja z deski ca. 20mm (profil zetka).

W pustce powietrznej (między styro a okładziną drewnianą) z jednej strony do kątownika będzie przykręcona pionowa łata, z drugiej dałbym pasek np. 4cm XPS ew. twardej wełny).

 

Podpowiecie czy można coś/ile przyjmować, czy raczej próbować modelować w jakimś trialu do mostków (Heat3? AnTherm?). Czy specjaliści od OZC przy zleceniach takie przypadki uwzględniają (z jaką dokładnością, za jakąś dopłatą)?

 

O malux z podobnym pytaniem. Odp: straty mniejsze niż moje ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam około 100m2 styropianu o gr 25 cm

na każdą płytę przypadają 3 sztuki kołków [zaślepione deklami styro]

dom parter

chcemy na to założyć płytkę klinkierową

dla wzmocnienia warto podobno dołożyć jeszcze z 2-3 kołki na na m2 -w taki sposób żeby siatkę kołkiem docisnąć

siatka ma utrzymać ciężar płytek,

czy takie 300 kołkow bez zaślepioenia zrobi duże straty

ściana to max

 

może nie powinienem się wypowiadać ale nie jednokrotnie "słyszałem" na forum od innych użytkowników że jak klejone na styro ( to nawet kołków nie potrzebuje ) i za cholerę oderwać nie można nawet się na tym samemu wieszając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy specjaliści od OZC przy zleceniach takie przypadki uwzględniają (z jaką dokładnością, za jakąś dopłatą)?

Jeżeli chcesz się ubiegać o dotację z NFOŚiGW, to w obliczeniach charakterystyki energetycznej, załączanej do wniosku o dofinansowanie, tego rodzaju mostki powinny być policzone i uwzględnione.

W innych wypadkach zależy to do ceny jaką jesteś skłonny zapłacić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się ubiegać o dotację z NFOŚiGW, to w obliczeniach charakterystyki energetycznej, załączanej do wniosku o dofinansowanie, tego rodzaju mostki powinny być policzone i uwzględnione.

W innych wypadkach zależy to do ceny jaką jesteś skłonny zapłacić ;).

 

Potrzebuję to dla siebie, aby nie poskąpić podłogówki. Kiedyś chyba pisałeś że gościu od SAT liczy takie rzeczy (~1000zł?). Tyle bym nie chciał zapłącić ;) choć spodziewam się że dokładność byłaby niezła. Jakbym choć wiedział o jaki rząd wielkości chodzi... Bo może lepiej przewymiarować jakoś podłogówkę i poobserwować w realu... Spróbuję to policzyć zupełnie upraszczając (po prostu po przekroju)...

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chyba pisałeś że gościu od SAT liczy takie rzeczy (~1000zł?).

Taką cenę może zapłacić np. producent lub dystrybutor takich kołków aby udowodnić, że jego wyroby są lepsze od konkurencji.

Tu masz więcej informacji na temat sposobów obliczeń : http://www.mostkicieplne.pl/mas.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli pisząc o "klocku" ale jeśli chodzi o wiersz bloczków z ISOMUR-u (Stahlton) to ich z tego co pamiętam nie można piętrować (one nie są pełne) a poza tym cena dwóch wierszy zbliża się do ceny o wiele lepszego szkła piankowego - rozważ to.

a widzisz cenne info dzięki

podaj jak możesz jakiś namiar

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak zrobisz ciężką izolację przeciw wodną?

sztuka dość trudna i troszkę skrót myślowy z tym papraniem XPS'a.

Teraz sobie wyobraź że musisz zrobić szczelną izolację?

Kładziesz na zagęszczonym gruncie lub betonie podkładowym folie - z tego nic

to wypada dawać warstwy papy termozgrzewalnej , potem wywinąć do góry ale gdzie ?

wypada zrobić przerwę miedzy XPS spodnim a tym co wychodzi na ściany tak w skrócie może to być.

 

A nie lepiej podnieść trochę dom, zrobić podbudowę płyty z materiału nie podciągającego wody, na to wanna z klejonego XPS i płyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henok,

 

Poczytałem o Twoim ostatnim dziele i... jakoś niestety nie wpadłem w zachwyt. Ta gruntówka z kolektorem (pewnie brałeś Ecopola) załóżmy optymistycznie, że kosztowała 16 KPLN, w ciągu roku wytworzy pewnie ze 4 MWh, czyli w ciągu swojego piętnastoletniego życia 60 MWh, czyli do każdej kwh ciepła należy doliczyć 25 groszy amortyzacji. (Tak jakbyśmy liczyli koszt kilometra w samochodzie). 12 kw zamiast 6 kw kosztowałoby powiedzmy 6 KPLN więcej. Ty tymczasem dałeś izolacji "ponadnormatywnej" za lekko licząc 30 KPLN. Tej akumulacji nie ma aż tak wiele, bo tylko ściany. U siebie chciałbym przy podobnym metrażu, ogrzewaniu w płycie oraz stropodachu monolicie osiągnąć 100 kwh/K - to łyknie absolutnie wszystko, a zanim cokolwiek zauważy, minie doba. Ale to co mnie najbardziej bawi, to tempo, jakie się da osiąnąć: 1 tydzień - płyta, 2 tydzień - przerwa, 3 tydzień - ściany, 4 - tydzień strop filigran, 5 - tydzień przerwa, no i właściwie można się zabierać za SSZ. Trochę co innego w porównaniu z piętrem, wylewkami, itd. Off-top, wracając: jak dla mnie, to inwestor za bardzo chciał być fajny i mieć niskie rachunki, ale przez analityka finansowego to to by nie przeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henok,

 

Poczytałem o Twoim ostatnim dziele i... jakoś niestety nie wpadłem w zachwyt. Ta gruntówka z kolektorem (pewnie brałeś Ecopola) załóżmy optymistycznie, że kosztowała 16 KPLN, w ciągu roku wytworzy pewnie ze 4 MWh, czyli w ciągu swojego piętnastoletniego życia 60 MWh, czyli do każdej kwh ciepła należy doliczyć 25 groszy amortyzacji. (Tak jakbyśmy liczyli koszt kilometra w samochodzie). 12 kw zamiast 6 kw kosztowałoby powiedzmy 6 KPLN więcej. Ty tymczasem dałeś izolacji "ponadnormatywnej" za lekko licząc 30 KPLN. Tej akumulacji nie ma aż tak wiele, bo tylko ściany. U siebie chciałbym przy podobnym metrażu, ogrzewaniu w płycie oraz stropodachu monolicie osiągnąć 100 kwh/K - to łyknie absolutnie wszystko, a zanim cokolwiek zauważy, minie doba. Ale to co mnie najbardziej bawi, to tempo, jakie się da osiąnąć: 1 tydzień - płyta, 2 tydzień - przerwa, 3 tydzień - ściany, 4 - tydzień strop filigran, 5 - tydzień przerwa, no i właściwie można się zabierać za SSZ. Trochę co innego w porównaniu z piętrem, wylewkami, itd. Off-top, wracając: jak dla mnie, to inwestor za bardzo chciał być fajny i mieć niskie rachunki, ale przez analityka finansowego to to by nie przeszło.

Nie bardzo wiem co chcesz mi udowodnić?

Po pierwsze pompa ciepła prawdopodobnie będzie rocznie produkowała 6-7,5MWh ciepła (oprócz ogrzewania dochodzi jeszcze przygotowanie ciepłej wody, a przy braku mieszkańców będzie musiała zastąpić zyski bytowe).

Pod drugie wyprodukuje tę energię tanio, bo w cenie energii elektrycznej podzielonej przez COP pompy ciepłe (średnio rocznie zakładam COP=3,5), czyli w zależności od przyjętej taryfy od 10 do 17gr/kWh.

Tak więc nawet uwzględniając amortyzację w wysokości od 13 do 16 gr/kWh wychodzi to od 23 do 33 gr/kWh, czyli dużo taniej niż za energię elektryczną, czyli od 35 lub 60 gr/kWh (w zależności od taryfy).

 

Minusem rozwiązania, które ty proponujesz jest dwukrotnie większe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

W domu w jego obecnej formie przy 2 tygodniowej przerwie w dostawie energii elektrycznej nie ma żadnego problemu - temperatura w nim nawet w największe mrozy nie spadnie więcej niż o 10 st. C (zakładając, że nikogo w tym czasie w domu nie ma), a rozpalenie kominka i pobyt w nim kilku mieszkańców pozwoli zachować w domu normalną temperaturę.

Przy domu zużywającym 2 razy więcej energii do ogrzewania taka przerwa w dostawie energii byłaby już problemem.

 

Jeśli chodzi o tempo budowania, to inwestorowi nie zależało specjalnie na czasie. Każdy wybiera swoje tempo budowy, zależne miedzy innymi od możliwości finansowania inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co chcesz mi udowodnić?

 

Nic nie chcę udowodnić, po prostu ostatnio tracę wiarę (nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa taki człowiek w nomenklaturze kościelnej) i bawię się w adwokata diabła. Taki duży pasywny to 4,5 MWh na ogrzewanie i 3 MWh CWU, w sumie 7,5 MWh. Gdyby miał 40 kwh / m2, wyszłoby 15 MWh. Żeby zjechać z 40 na 15 na takim metrażu, trzeba dorzucić spokojnie 40 KPLN (minus powiedzmy 8 KPLN za mniejszą pompę i kolektor). Skoro jest pompa z ciepłem po 10 groszy, rachunki spadną z 1500 do 750 PLN. Pytam bardziej sam siebie: ma to sens? A 40 kwh można osiągnąć z 10 cm styroduru, 15 grafitu na ścianach i 25 cm wełny na stropie, o ile cała reszta jest przemyślana.

 

edit: nie komentuję okazyjnego użytkowania tego domku, bo to zbytnio komplikuje wszelkie obliczenia.

edit 2: wiem dlaczego powiedziałem 5 MWh dla pompy - a solary?

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką cenę może zapłacić np. producent lub dystrybutor takich kołków aby udowodnić, że jego wyroby są lepsze od konkurencji.

Tu masz więcej informacji na temat sposobów obliczeń : http://www.mostkicieplne.pl/mas.html

 

Dzięki, nie wygląda mi to i na łatwe zadanie, sądzę że prędzej jakiegoś triala czy demo do takich obliczeń bym opanował, układ wydaje mi się dość złożony: przekładka, kołki tworzywowe, otulenie kątownika od czoła (a i inne sprawy bym sobie posprawdzał). Zobaczymy, spróbuję.

 

Tymczasem łudzę się że skoro pytałeś o dotacje NFOSiGW, to może ta ściana jednak nie straci 1/3 swoich właściwości term., a bardziej 1/10 ;) pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie wygląda mi to i na łatwe zadanie, sądzę że prędzej jakiegoś triala czy demo do takich obliczeń bym opanował, układ wydaje mi się dość złożony: przekładka, kołki tworzywowe, otulenie kątownika od czoła (a i inne sprawy bym sobie posprawdzał). Zobaczymy, spróbuję.

 

Tymczasem łudzę się że skoro pytałeś o dotacje NFOSiGW, to może ta ściana jednak nie straci 1/3 swoich właściwości term., a bardziej 1/10 ;) pzdr

 

Do dotacji NFOSiGW może wystarczyć program Therm, przynajmniej autorzy programu dopłat wykorzystali go do opracowania podręcznika dobrych praktyk. Liczy w 2D.

http://windows.lbl.gov/software/therm/therm.html

Ciekawe czy na forum jest jakiś przyszły weryfikator dopłat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie chcę udowodnić, po prostu ostatnio tracę wiarę (nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa taki człowiek w nomenklaturze kościelnej) i bawię się w adwokata diabła. Taki duży pasywny to 4,5 MWh na ogrzewanie i 3 MWh CWU, w sumie 7,5 MWh. Gdyby miał 40 kwh / m2, wyszłoby 15 MWh. Żeby zjechać z 40 na 15 na takim metrażu, trzeba dorzucić spokojnie 40 KPLN (minus powiedzmy 8 KPLN za mniejszą pompę i kolektor). Skoro jest pompa z ciepłem po 10 groszy, rachunki spadną z 1500 do 750 PLN. Pytam bardziej sam siebie: ma to sens? A 40 kwh można osiągnąć z 10 cm styroduru, 15 grafitu na ścianach i 25 cm wełny na stropie, o ile cała reszta jest przemyślana.

 

edit: nie komentuję okazyjnego użytkowania tego domku, bo to zbytnio komplikuje wszelkie obliczenia.

edit 2: wiem dlaczego powiedziałem 5 MWh dla pompy - a solary?

Moim zdaniem wybrałem właściwy sposób ogrzewania domu, tj. ogrzewanie elektryczne.

Kolektory słoneczne także mają sens, ze względu na większe ilości ciepłej wody używane w sezonie letnim.

Zakładam, że będą one pokrywały ok. 60% zapotrzebowania ciepła do podgrzewania ciepłej wody (ok. 2700kWh).

Nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych w sezonie grzewczym może być wykorzystany do ogrzewania, jednak nie są to ilości oszałamiające.

 

Nie wziąłem pod uwagę tylko tego, że dom może być przez dłuższe okresy nie zamieszkały.

Wtedy zaczyna w nim brakować zysków bytowych (dla domów pasywnych o tej powierzchni przyjmuje się je w wysokości 2,5W/m2).

Aby utrzymać stałą temperaturę trzeba te zyski zastąpić energią elektryczną lub wyłączyć ogrzewanie godząc się na spadek temperatury w domu.

To drugie rozwiązanie nie jest wygodne, bo z kolei nagrzanie domu o takiej pojemności cieplne trwa nawet kilka dni.

Stąd właśnie pomysł, aby poszukać tańszego źródła ogrzewania, które pozwoli na utrzymanie stałej temperatury przez cały czas.

 

Po analizie możliwości jakie dawała już zbudowana instalacja (ogrzewanie podłogowe, podgrzewacz ciepłej wody, możliwe do wykorzystania pętle GWC), doszedłem do wniosku, że gruntowa pompa ciepła będzie najlepszą inwestycją.

Zapewni ona niskie koszty utrzymania domu zarówno zamieszkałego, jak i oczekującego na zamieszkanie.

 

Masz jednak rację, że przy projektowaniu domu od razu pod kątem wykorzystania pompy ciepła jako podstawowego źródła ciepła można by zaplanować to inaczej (np. zrezygnować z kolektorów słonecznych, wykonać większe dolne źródło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy zaczyna w nim brakować zysków bytowych (dla domów pasywnych o tej powierzchni przyjmuje się je w wysokości 2,5W/m2).

 

Już nic nie mówię, kwestia chwilowego kryzysu wiary w energooszczędność. Wiem że takie zyski wynikają z literatury, ale czy Tobie osobiście wydają się realne? Bo to jednak w tym przypadku 18 kwh dziennie czyli 2700 kwh w trakcie skróconego 150-dniowego okresu. Jakby nie było mnóstwo ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...