Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A nie lepiej podnieść trochę dom, zrobić podbudowę płyty z materiału nie podciągającego wody, na to wanna z klejonego XPS i płyta.

niestety pierwsze to miała być przebudowa tj większy remont z papierami, dobrze że mam wszystkie rodzaje manipulacji wpisane to jest

przebudowa, rozbudowa, nadbudowa.

Teraz w WZ mam wysokość budynku 9m max i nie mogę sobie pozwolić na podnoszenie ...

Stropy chcę zrobić bez słupów a rozpiętość 8m w osiach. stąd gruby strop .

Działka mała bo ledwo 6ar i nie mam gdzie postawić blaszaka, stąd garaż pod domem.

Jako że dom jest wkomponowany w brzeg to łatwiej będzie to ukryć.

Woda jest około 30cm pod trawą ... ale odcięta jest przez drenaż.

W większej części, ale i tak od spodu się przedostaje do poziomu gruntu, odpływ na szczęście jest do rowu.

Po tym szczyt posadzki garażu musi być bodaj 2cm nad poziomem gruntu obok domu aby woda z opadów nie wlewała się do garażu.

Przy robieniu drenażu jak by nie zabetonowanie studzienki od spodu miał bym studnie - a nie studzienkę rewizyjną.

Jako że nie lubię para kalkulacji typu to się nie opłaca itp ..

Nie to musi być zrobione raz a dobrze ... nie jak nasze drogi że po 5 latach remont, ja mam o tym nie pamiętać .

Stąd skupiam się na dobrym zaprojektowaniu tego tej hydroizolacji.

 

 

No przeciętnie jeden ludź siedzący daje 100 wat mocy grzewczej dwa ludzie i jakiś komp/pralka/tv/ itp spokojnie te 2,5-3wat dadzą na 1m kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już nic nie mówię, kwestia chwilowego kryzysu wiary w energooszczędność. Wiem że takie zyski wynikają z literatury, ale czy Tobie osobiście wydają się realne? Bo to jednak w tym przypadku 18 kwh dziennie czyli 2700 kwh w trakcie skróconego 150-dniowego okresu. Jakby nie było mnóstwo ciepła.

Wiem ile w swoim domu (109m2 powierzchni, 3 osoby) zużywam energii elektrycznej - min. 8kWh na dobę (poza ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody).

Oprócz tego każdy człowiek to 70-100W grzejnik. Ten dom jest przeznaczony dla min. 6 osób, które generują min. 10kWh na dobę. Razem już masz 18kWh na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych w sezonie grzewczym może być wykorzystany do ogrzewania, jednak nie są to ilości oszałamiające.

 

HenoK, zawsze miałem cię za poważnego faceta, a ty takie bzdury piszesz.

Nie ma czegoś takiego jak "nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych w sezonie grzewczym" i doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Nawet jak dom nie jest użytkowany zimą to przy twoich założonych 2700kWh całorocznie, ta ilość ciepła w sezonie grzewczym nie jest "mało oszałamiająca" - JEST ZNIKOMA.

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, zawsze miałem cię za poważnego faceta, a ty takie bzdury piszesz.

Nie ma czegoś takiego jak "nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych w sezonie grzewczym" i doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Nawet jak dom nie jest użytkowany zimą to przy twoich założonych 2700kWh całorocznie, ta ilość ciepła w sezonie grzewczym nie jest "mało oszałamiająca" - JEST ZNIKOMA.

W okresie od początku listopada, do końca stycznia, ilość ciepła z kolektorów słonecznych jest rzeczywiście niewielka (krótkie dni, większość dni pochmurnych).

Jednak te 3 miesiące to mniej niż połowa sezonu grzewczego. Przez pozostałe 3-4 miesiące słońca jest już więcej.

Co prawda przy niskich temperaturach zewnętrznych z płaskich kolektorów słonecznych trudno jest uzyskać wysokie temperatury, ale z ogrzewaniem podłogowym jest już inaczej - tu wystarczy już temperatura rzędu 30 st. C, aby skutecznie przekazywać spore ilości ciepła z kolektorów słonecznych do podłogówki. Ponieważ przy słonecznym dniu dodatkowo dochodzą zyski słoneczne z okien, w słoneczny, późno jesienny lub wczesno wiosenny dzień pompa ciepła może sobie odpoczywać.

Co ilości ciepła to można ją oszacować dla konkretnej lokalizacji inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio dla grudnia jest 30kWh słońca, ktoś minie przy oknach do pasywnego zarzucił że to na powierzchnię poziomą.

OK tylko słońce w zimie pada w okna pod kątem bardzo korzystnym i mniej energii jest rozpraszane.

teraz trzeba to przechwycić w ścianach wystawionych na takie promieniowanie, nie podłodze.

Z kolektora da się uzyskać też ładny wynik i w zimie, pod warunkiem że kąt kolektora będzie prostopadły do promieni.

Ludziska mocują na dachach itp te kolektory to jasne że grzało nie będzie w zimie jak kolektor prawie leży i jest nastawiony na letni kąt promieni słonecznych. jak nastawiam się na grzanie w zimie płaskim kolektorem to ...

daję nastawny kąt i śledzenie słońca, da się zrobić trzeba tylko chcieć, a nie liczyć na cudowne firmy wyduś uduś za masę pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolektora da się uzyskać też ładny wynik i w zimie, pod warunkiem że kąt kolektora będzie prostopadły do promieni.

Ludziska mocują na dachach itp te kolektory to jasne że grzało nie będzie w zimie jak kolektor prawie leży i jest nastawiony na letni kąt promieni słonecznych. jak nastawiam się na grzanie w zimie płaskim kolektorem to ...

daję nastawny kąt i śledzenie słońca, da się zrobić trzeba tylko chcieć, a nie liczyć na cudowne firmy wyduś uduś za masę pieniędzy.

Dałem kąt wynikający z pochylenia dachu (konserwator zabytków się kłania :) ).

Za to są osłonięte przez południową elewację,co jak widać na zdjęciu i tak nie chroni ich od leżącego na nich śniegu.

kolektory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konserwator co do dachu wydaje decyzję ale czy o solarach tez się wypowiada? Nie można zamocować ich na sztywno pionowo?

Można. Daszek, oprócz osłony tarasu ogranicza też ilość słońca docierającego przez okna latem.

Solary mają być jednak głównie wykorzystywane latem do przygotowania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konserwator co do dachu wydaje decyzję ale czy o solarach tez się wypowiada? Nie można zamocować ich na sztywno pionowo?

 

Z tym pionowym montażem to niestety skrót myślowy, czyli fikcja. Owszem, kąt ca. 70* jest optymalny dla łapania słońca zimą, ale tylko promieniowania bezpośredniego, a tego jest tyle co kot napłakał. O ile masz kolektory z niskim progiem uruchomienia, rzędu 50 W/m2, dużo ważniejsze zimą jest promieniowanie rozproszone, a optymalnym dla tegoż jest poziom, oczywiście nieosłonięty - kolektor ma widzieć jak najwięcej nieba. Może Cię zaskoczę, ale okna stricte północne też mają zyski słoneczne, tyle, że dużo mniejsze od strat. Tak więc i tak źle, i tak niedobrze, jak ktoś się upiera coś z tego słońca wyciągnąć i ma np. płaski dach, musi sobie zrobić jednoosiowy system nadążny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego to wynika? Bo chyba nie z położenia słońca nad horyzontem?

 

http://geografia.zsz1.edu.pl/obliczenia/53-podstawy-astronomiczne/132-obliczanie-wysokosci-slonca

 

trzeba pamiętać ze nie zawsze budujemy się na płaskim terenie 88st to dla mnie najlepszy wynik dla kogoś na innym terenie może się okazać że powinien miedz np 70 st

http://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/12670-efektywnosc-kolektorow-slonecznych-a-kat-ich-nachylenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...