Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To logiczne - kocioł stawia się na piecu. Piec to urządzenie wytwarzające wysoką temperaturę, a kocioł ją odbiera i przekazuje do cieczy.

Kocioł to część pieca C.O., po prostu. Tak jak kocioł na ognisku. Tak jak kocioł w lokomotywie na palenisku.

Ten podział typu "z tym medium pośrednim to kocioł, bez niego to piec" to IMHO bzdura, bo np. piec ogrzewający powietrze przesyłane w kanałach do pokojów (ogrzewanie powietrzne) to w takim razie kocioł? Bo jest medium pośrednie, są kanały. Czy może piec, bo grzeje powietrze? A jak kocioł, to dlaczego bez cieczy? A gdyby pompa ciepła ogrzewała czynnik np. gaz R407, to też by była kotłem tak jak teraz, czy piecem? Bo chyba pompa ciepła jest kotłem wg Ciebie, prawda? Nie piecem? Bo przecież ma wodę.

A pompa ciepła w układzie wentylacji, tzn. nagrzewająca powietrze - jest piecem bo bez wody? Ale gdyby postawić ją obok i dogrzewać obieg wody w nagrzewnicy kanałowej, to by była kotłem. To bez sensu, bo każde urządzenie powinno mieć jedną nazwę, a nazwa urządzenia nie powinna zależeć od tego, czy nalejemy do niego wody, czy np. skroplonego gazu.

Moim zdaniem nie kupuje się samego kotła C.O., tylko kocioł zabudowany w piecu, czy to gazowym, czy węglowym. Ale się możesz nie zgodzić, bo przecież Ty zawsze kupujesz PIEC CO, bo w sklepie jest on bez wody... Dopiero jak napełnisz instalację wodą, to powstaje kocioł. Moim zdaniem bzdura :-)))

:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem skąd wziąłeś ten przykład:

Inny przykład: Ściana 1m x 1m. Np. z silikatu 18cm. Na niej 5 pasków poziomych styropianu o wysokości 10 cm, grubości 10cm. Między nimi przerwy 10cm bez styropianu. Czyli na metrze 5 pasków styropianu 10cm i 5 przerw między nimi. Czyli łącznie 0,05m3 styropianu.

 

Średnia równoważna grubość styropianu będzie chyba mniejsza niż 5cm, ponieważ tam gdzie nie ma styropianu zimne powietrze dochodzi aż do ściany i chłód wnika w głąb muru.

jednak pokazuje on jak błędne wnioski można wyciągnąć nie zagłębiając się w dany temat.

 

Policzyłem podobny przykład (ściana żelbetowa 18cm ze styropianem jak w przykładzie) za pomocą programu do liczenia mostków cieplnych.

W załączeniu rysunek izoterm w takiej ścianie.

Współczynnik U dla takiej ściany wynosi 2,7132 W/(m2*K).

"Goła" ściana żelbetowa ma wartość U=3,125 W/(m2*K).

Z tego wynika, że lepszy efekt (U=2,7027 W/(m2*K)), co przyklejenie tych 10cm pasków styropianu uzyskamy ocieplając tę ścianę styropianem grubości 0,2cm.

Dla porównania przy ciągłym ociepleniu tej ściany styropianem gr. 10cm uzyskujemy U=0,3546W/(m2*K).

izotermy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś ten przykład:

 

jednak pokazuje on jak błędne wnioski można wyciągnąć nie zagłębiając się w dany temat.

 

Policzyłem podobny przykład (ściana żelbetowa 18cm ze styropianem jak w przykładzie) za pomocą programu do liczenia mostków cieplnych.

W załączeniu rysunek izoterm w takiej ścianie.

Współczynnik U dla takiej ściany wynosi 2,7132 W/(m2*K).

"Goła" ściana żelbetowa ma wartość U=3,125 W/(m2*K).

Z tego wynika, że lepszy efekt (U=2,7027 W/(m2*K)), co przyklejenie tych 10cm pasków styropianu uzyskamy ocieplając tę ścianę styropianem grubości 0,2cm.

Dla porównania przy ciągłym ociepleniu tej ściany styropianem gr. 10cm uzyskujemy U=0,3546W/(m2*K).

 

Bezdyskusyjnie lepiej miec super wykonana izolacje, albo w odpowiedniej technologi, ktora zapewnia szczelosc niz miec grubsza i byle jak wykonana (super oddychajaca :p )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś ten przykład:

 

jednak pokazuje on jak błędne wnioski można wyciągnąć nie zagłębiając się w dany temat.

 

Policzyłem podobny przykład (ściana żelbetowa 18cm ze styropianem jak w przykładzie) za pomocą programu do liczenia mostków cieplnych.

W załączeniu rysunek izoterm w takiej ścianie.

Współczynnik U dla takiej ściany wynosi 2,7132 W/(m2*K).

"Goła" ściana żelbetowa ma wartość U=3,125 W/(m2*K).

Z tego wynika, że lepszy efekt (U=2,7027 W/(m2*K)), co przyklejenie tych 10cm pasków styropianu uzyskamy ocieplając tę ścianę styropianem grubości 0,2cm.

Dla porównania przy ciągłym ociepleniu tej ściany styropianem gr. 10cm uzyskujemy U=0,3546W/(m2*K).

 

No dokładnie - a jak liczba przerw będzie mniejsza, tzn. warstwa styropianu 10cm na połowie ściany, i bez styropianu na połowie, to U wyjdzie mniejsze. A jeszcze mniejsze jak styropian 5cm na całości ściany. Czyli lepiej mieć 5 cm styropianu na całości domu niż 10cm ale co kawałek mostek cieplny.

 

Co ciekawe - dla ściany żelbetowej pokrytej styropianem 10cm z przerwami 1 cm współczynnik nie jest dużo lepszy. Lepiej taką ścianę po całości pokryć 2cm styropianu:

 

10 mostków cieplnych o szerokości 1cm,

0,09m3 styropianu:

http://i48.tinypic.com/c2sg6.jpg

 

Cieplej, bo jednorodna warstwa styropianu, bez mostka cieplnego,

0,02m3 styropianu:

http://i46.tinypic.com/aewjzo.jpg

 

Wniosek: mostek cieplny to wróg! :-))

 

 

Co do początkowego pytania o ścianę pokrytą styropianem 20 i 30cm po połowie, to można całą ścianę pokryć styropianem 23,5cm, przynajmniej tak wyszło z symulacji komputerowej. Założyłem, że ściana z betonu komórkowego o gęstości 600kg/m3.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie - a jak liczba przerw będzie mniejsza, tzn. warstwa styropianu 10cm na połowie ściany, i bez styropianu na połowie, to U wyjdzie mniejsze. ...

 

Co do tego to mam wątpliwości, myślę że nie wyszło by mniejsze.

 

No ale znaczy się jednak, że ten równoważnik średniej to jednak zły trop...? :( Trudno. Dzięki wszystkim za dotychczasowe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. znajdź albo załóż osobny temat i daj tu linka bo zaśmiecamy bez sensu zupełnie nie związany temat;

2. kwestia uznania części domu pod skośnym dachem nie zależy od tego czy to faktycznie lub projektowo będzie strychem, czy użytkowym poddaszem, czy ze schodami czy drabinką sznurkową więc nie marnuj czasu na dywagacje jak nie znasz podstaw.

 

1. posty usunąłem - nie mam zamiaru zaśmiecać ale jest takie przysłowie "przyganiał kocił garnkowi"

staram się zaprojektować dom najbardziej energooszczędnie jak mogę - pseudo kondygnacja i schody mi ten plan zakłócają - miałem nadzieje że może ktoś mi coś doradzi podpowie

2. nie ma żadnej kwestii - poddasze użytkowe jest uznawane za kondygnacje - jest kwestia elementu po którym się tam można dostać - schody przed którymi się bronie ( bo ich porostu nie chce) są uznawane i akceptowane przy PnB, właz jest rozwiązaniem które nie jest uznawane za drogę komunikacyjną między kondygnacjami - ale to już mój problem

Mimo wszystko dziękuje za podjęcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, tragedii nie ma, jak przepchasz, że parter plus użytkowe poddasze to 2 kondygnacje to możesz spokojnie coś tam zaprojektować i olać to "użytkowe", zrobić odbiór częściowy i tak mieszkać bez limitu. Schody zrobisz "tymczasowe" w klapie czy jak tam chcesz i też przejdzie jako zmiana nieistotna w związku z planowanym odbiorem częściowym.

.

 

wyjątkowo kolega podsunął poprawne rozwiązanie parę postów wcześniej, to czemu nie idziesz tą drogą (razem z Sabą :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś przeliczy ile ucieka przez ocieplony dach?

Wszyscy "radza" pchać między krokwie jak najlepszą wełnę. Jednak z powyższego wyliczenia wyraźnie widać, że to nie ma sensu. Drewno to nie beton, ale analogia pozostaje.

Osobiście dałem 039, ale nie wiem czy nie lepiej byłoby dać 045, za zaoszczędzone pieniądze dać trochę lepszej pod krokwie.

Krokwie 8x17, wełna 15cm 039. Pod to 15cm 039.

Może lepiej byłoby dać odpowiednio 045 i 035? Cenowo pewnie wyjdzie to samo

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na elektrycznym źle trafiłeś (tutaj raczej też) ale z planem nie jest źle. Wysokość to jedno a ilość kondygnacji to drugie - czy w planie nie ma gdzieś jeszcze samodzielnej informacji o ilości kondygnacji (podaj link do planu)? Na parterówkę (1 kondygnacja) będą kręcić nosem bo poddasze/strych to nie kondygnacja tylko właśnie część dachowa, czy użytkowa czy nie to już nie ma znaczenia. Kondygnacja to część budynku zawarta między bezpośrednio nad sobą położonymi stropami czyli nie parterówka (jak sama nazwa mówi) z użytkowym poddaszem.

Musisz rozmawiać w urzędzie o odstępstwie - mogą się zgodzić ale to niestety portwa:/ Działkę się kupuje pod projekt pasujący do planu/war. zabud. a jak odwrotnie to wychodzi właśnie tak.

 

EDIT: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CFYQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.gunb.gov.pl%2Fakty%2Fobowiaz%2Fpliki%2F4%2520%2520Dz.%2520U.%2520Nr%252075%2C%2520poz.%2520690.doc&ei=yN8tUcTTKZKQ4gSmroGgCA&usg=AFQjCNFjew4OT6mVD41LzCKhgSEdTDz4bA&sig2=xpdz6P95BRcM3mtY1RJ-RQ&bvm=bv.42965579,d.bGE&cad=rjt § 3. pkt. 16., czyli tzw. poddasze nie niższe po całości niż 2m da radę ale to Ciebie chyba nie ratuje?

 

Ja się nie znam, ale czy ta druga kondygnacja musi być po całości domu? Może zrobić ją częściową, np. 2x2 m w najwyższym punkcie strychu - doprowadzić schody, zrobić okno i będzie kondygnacja? No ale mówię - nie jestem specjalistą od prawa budowlanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...