Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Henok : dziękuję :D

 

Värmepumpsägare - to było tak. Teściowie obok mają stary dom i grzeją węglem, więc męzowi wydawało się że to najlepszy system grzewczy jaki człowiek wymyślił. Długo go przekonywałam, że 1. na 100% będzie miał problemy motywacyjne by czyścic palenisko i dokladać węgla (w domu robi to teśc i szwagier, mąz do piwnicy schodzi tylko po kompot) 2. Na małej działce kotłownia na paliwo stałe zajmie cały parter 3. A piwnicy nie będę budowac, jak ma być tanio.

Gaz mamy w ulicy, do domu jest 5 m. Zastanawialiśmy się czy gaz czy prąd (maty grzejne + bojler lub piecyk elektryczny i podłogówka wodna). W końcu staneło na gazie, bo gdyby nam się nie udało energooszczędnie wybudowac, to rachunki za ogrzewanie nas nie zjedzą.

PC odpadło bo nie mamy miejsca na kolektory poziome. A powietrzna raczej mnie przekonuje jedynie jako podgrzewanie wody a nie system cieplny zimą. Poza tym 4-5 lat temu o powietrznej nie było zbyt wiele informacji.

 

W kwestii gazu po prostu wkurzyłam się na gazownię, bo tyle czasu ( 4 miesiące po znajomości) potrzebuje na zrobienie wcinki od skrzynki do rury długości jakiś 1,5 m. Na wykonawcę instalacji, bo nam fochy stroi, ża to, że przygadałam mu o błędach w układaniu podłogówki. I na te wszytskie cholerne odbiory, których zapomniałam uwzględnić w kosztorysie (proba ciśnieniowa, kominiarz) i terminarzu robót.

Z elektrownią problemów nie mieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz mamy w ulicy, do domu jest 5 m. Zastanawialiśmy się czy gaz czy prąd (maty grzejne + bojler lub piecyk elektryczny i podłogówka wodna). W końcu staneło na gazie, bo gdyby nam się nie udało energooszczędnie wybudowac, to rachunki za ogrzewanie nas nie zjedzą.

PC odpadło bo nie mamy miejsca na kolektory poziome. A powietrzna raczej mnie przekonuje jedynie jako podgrzewanie wody a nie system cieplny zimą. Poza tym 4-5 lat temu o powietrznej nie było zbyt wiele informacji.

Jak weźmiesz pod uwagę koszty stałe w taryfie gazowej, czyszczenie komina, przeglądy okresowe instalacji, to może się okazać, że tańszym rozwiązaniem byłoby przejść nawet na ogrzewanie prądem. Zobaczysz po kilku latach użytkowania, ile płacisz za gaz i zdecydujesz.

Pompy ciepła powietrze-woda na pewno będą coraz bardziej dostępne. W tej chwili są już nawet w marketach (Jula), i to o całkiem niezłych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałam się, że osiągnę tak dobry wynik.

Jak zaczną u nas budowac atomówkę to pewnie wypnę się na Putina i jego gaz.

I tak teść nie jest przekonany, że rachunkami za gaz zejdziemy poniżej 2,5 tyś/rok

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duże są opłaty dodatkowe?

 

W Krakowie takie:

 

 

Przy takim przykladowym zuzyciu koszt KWh wychodzi jak przy pradzie (30 gr/KWh).

 

Biorac pod uwage fakt, iz sredniej klasy kondensat jest tak z 2,3 tys drozszy od Kospela to trzeba po 2,3 latach sprawdzic rachunki.

 

KWh wzrosnie po dodaniu kosztow ew. przegladu i zuzycia pradu przez Kociol (u mnie to jest 100W przez 8-10 godzin dziennie).

 

Pozdrawiam

taryfy_Gaz.jpg

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz napewno lepszym rozwiazaniem od wegla :) 5 Lat temu faktycznie w PL moglo byc malo info o PC , nie mniej jak nawet prasa "fachowa"

twierdzila pare lat temu ze P/W sie nie nadaja do ogrzewania domow.

Znajomi tez mieli przeboje z gazem.

Tak jak wspomniano, zobaczysz jakie beda rachunki. Przy takim domku powinno byc OK. Fajny, mi sie podobaja "proste" konstrukcje.

A elektrowni atomowej nie wiem czy PL sie doczeka... a jezeli nawet to nie koniecznie prad bedzie tanszy :D

:)

 

Nawet w biezacym numerze M jest obszerna analiza na temat PC P-W, ceny zaczynaja sie od 30 tys :p

 

To tyle na temat tego co w prasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
w grudniowym Muratorze (dostałam dziś) jest własnie duży artykuł o powietrznej PC w samych superlatywach. Ale przyznają że kilka lat temu PC powietrzne prasę miały kiepską.

Bo dzisiejsze pompy powietrze-woda to nie to co było kilka lat temu,przynajmniej tak mi się wydaje.

Dzisiaj taka pompa z powodzeniem może pracować nawet przy -20st.C i poniżej a kiedyś było to nie do pomyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy w łazience robić okno czy nie robić.

Zalety okna :

dłuższe okresy w których nie trzeba włączać oświetlenia ( taryfy droga i tania)

zyski ze słonka ( strona południowo wschodnia domu )

wady okna

słabsze parametry przenikania w stosunku do muru (izodom2000) - większe straty ciepła

większy koszt w porównaniu z murem

 

fifty - fifty wychodzi sam nie wiem - może ktoś mi podsunie inne argumenty za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...