Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę herakles że etat palacza Ci niestraszny - powdzenia:bye:

 

No nareszcie ktoś kuma czaczę!!!

 

Znaczne wychłodzenie domku letniskowego to straszny problem. Nie da się z czegoś takiego zimą korzystać. Po prostu. Woda, spuszczanie sól w kiblu, a jak zapomnisz i wrócisz po miesiącu z mega ciśnieniem, a tu kibel w kawałkach... Masakra., znam to z autopsji. Znaczne wychłodzenie nie wchodzi w grę.

 

To prawda, że akumulator ma dużą powierzchnię i jakbym go nie ocieplił to ciepło będzie uciekać. Tym bardziej, że ma on 0,9m wysokości. Ale zastanówmy się chwilkę "gdzie" to ciepełko ucieknie. W dół raczej mało, bo to woda i na dole pozostanie zimna wtedy uciekać dużo nie będzie. Na boki pójdzie trochę, ale w ocieplone ściany fundamentowe i na górę gdzie tak czy inaczej to ciepło trzeba przetransportować, więc nawet lepiej bo nie trzeba wody pompować.

Więc straty mnie nie straszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w garażu można nie izolować posadzki, aby ziemia grzała. Może zrób mega-opaskę wokół fundamentu (takie jak przeciwwysadzinowe w płytach fund. tylko ^2). Czjoryj dach, ściany, niech grzeją. A może i jakiś kolektor w ziemi, niech pompka (a nawet dwie, awaryjnie) tłoczą to 1:1 do wewnątrz non-stop.

 

Byle minusa wew. nie złapać.

 

Do tego PPCi lub farelki odpalane tylko na czas obecności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy taki, z którym można sobie tylko poradzić wyrzucając w błoto (ziemię) 30-50kPLN?

 

Przecież durny bojler za kilka set zł ma funkcję zabezpieczającą przeciw zamarzaniu, PPCi też można ustawić na utrzymywanie min 5stC i po kłopocie. Taka PPCi dodatkowo nagrzeje taki lekki domek szybciej niż drzewo przygotujesz a na dodatek możesz ją odpalić zdalnie i wpaść do ciepłego jakbyś z jakąś partnerką przez przypadek musiał się gdzieś szybko zadekować;)

 

Nie rozumiesz potrzeby. To nie ma być domek letniskowy z Mikołajek. Tydzień w tydzień będę z niego korzystał. Jak mi się odechce na miesiąc to nie może on zamarznąć, tak, że potem trzeba będzie czekać do wiosny. To musi być 100% dom. Jak naładuje to cudo pod podłogą, ano napalę. Wiesz jaki jest problem z paleniem w kominku w domku letniskowym? Ano taki, że już jest gorąco tak, że trzeba na golasa latać i nie da się dalej palić, ale palić się chce.....

 

Policzmy te straty tego akumulatora na jakimś modelowym przykładzie:

rozgrzane do 70*C na zewnątrz 0*C 40cm perlitu o lambdzie 0,04W/m/K

 

policzmy wpierwej na m2:

ΔT=70*K

S=1m2

d=0,4m

λ=0,04W/m/K

P=λ*S*ΔT/d=0,04*1*70/0,4=7W

 

Malusio!

ALE pole powierzchni ogromne, 60m2 to daje 420W no już sporo, ale śmiem twierdzić, że ciągle mało. Załóżmy też że zatrzymamy promieniowaniowanie.

 

Do tego większość poleci dokładnie tam gdzie chcemy to i tak przetransportować. Więc nie boli.

Czy ja się gdzieś nie rypnąłem w tych obliczeniach?

 

Aha ile wytrzyma policzmy. Czyli 20m3 w tym 60% wody(liczmy samą wodę) 12m3. Ile czasu zajmie żeby te 70*C spadło do 30*C.

Średni grzeje 300W(kurde coś mało sprawdzam i sprawdzam ale nie widzę błędu) i teraz

Cw=4kJ/kg/K

ΔT=40K

m=12000kg

Do stracenia jest więc E=4000*40*12000~=2GJ

t=E/P=2G/300=> 77dni

 

77dni

 

domek dobrze ocieplony, coś tam se uszczknie, miesiąc spokojnie pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na te pytania:

Z czego jest murłata?

Jakie ma przewodnictwo?

Ile zyskasz?

 

To jest jedno ze słabych miejsc przy izolacji domu.

Jeśli celujemy w bardzo oszczędny energetycznie dom, to każdy szczegół ma znaczenie.

 

Nie pytam o sens takiego rozwiązania, bo to akurat indywidualna sprawa, ale o możliwość wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strych użytkowy czy nie? Strop lity betonowy czy lekki drewniany?

Wszystko da się zrobić, kwestia opłacalności.

 

Odnośnie styroduru pod murłatą, myślałem raczej o nieużytkowym poddaszu, ale myślę że i w przypadku użytkowego mogło by to mieć sens.

Potrzebowałbym ok 3m3 syro, więc koszt nie byłby powalający.

Strop póki co przewiduje lity betonowy.

 

Edit:

Coś mi po głowie chodzi, że już takie coś widziałem. Nie wiem czy nie u j-j, ale nie mogę się teraz tego doszukać.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy styrodur pod murłatę do dobry pomysł - pytaj konstruktora.

A murłatę nie leżącą na murze to mam np. ja.

 

Masz jakieś większe/szczegółowe zdjęcia jak to u Cibie wygląda, bo na tych z dziennika coś widać, ale nie do końca.

Może parę słów odnośnie Twojego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytanko dotyczące izolacji cieplnej.

 

Obejrzałem pouczający film http://tv.muratordom.pl/budowa-i-remont/budowa-domu/ocieplenie-dachu-skosnego-krok-po-kroku,848/

Bardzo fajny :-)

 

A pytanie jest takie: mam wiązary dachowe, w związku z czym sufit płaski nad piętrem. Na dolnych poziomych belkach wiązarów położyłem płyty MFP - jako podłogę strychu. Między belki i pod belki, a nad sufitem z płyt K-G na stelażu, chce położyć ok. 40cm wełny mineralnej.

 

Stelaż obłożę folią paraizolacyjną. To oczywiste.

 

Pytanie - czy połaczenia płyt MFP też mogę uszczelnić? Np. silikonem albo środkiem gumopodobnym (typu olkit)? Byłoby to dodatkowe uszczelnienie i wełna z czasem by się nie zabrudziła przez szpary - nadmiar wilgoci jak sądzę pochłaniałyby i odprowadzały płyty MFP. Wiem że chłoną wodę, bo po przywiezieniu z maketu były wilgotne - na całej wysokości palety. Pewnie stały pod gołym niebem.

Więc chyba nic złego się nie stanie, jeśli połączenia uszczelnię masą plastyczną i może dodatkowo taśmą?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest powód, że są obok? Bo tak to wyginają tą murłatę (jeśli w ogóle da się wygiąć 14x14 na 60cm) ale naprężenie ją wyginające jest a jakby były przy belkach to by nie było. Kapturek z epsa, w końcu stal ma lambdę ze 200.

 

edit nie 200 a 58 ale to cały czas nie jest 0,2 jak ma drewno.

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...