Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja to podałem na moim przykładzie, rocznie zużyłem ok 1900 m3 gazu na wszystko. Na cwu niech poszło 300m3, tak czy inaczej daleko mi do granicy W-2.

Może warto brakujące 400m3 zastąpić np tanim klimatyzatorem w II taryfie w okresach przejściowych? Przy cop 2,5-3 kWh ciepła jest tańszy od gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

re greg28

ponieważ Twoje zużycie gazu na cwu latem może odbiegać od normy (urlop, wyjazdy członków rodziny), dlatego proponuję przyjąć 1000kWh/osobę rocznie do cwu, tj dla 4 osobowej rodziny 4000kWh/rok. Solary w okresach przejściowych wspomagają co - możemy przyjąć, że ok 8-10% ogrzewania domu. Jeśli na ogrzewanie dom potrzebuje 12000kWh/rok to solary dostarczą 960-1200kWh. Solary podgrzeją 65% cwu rocznie, co w naszym przykładzie wyniesie 2600kWh, zatem łącznie możemy przyjąć, że do systemu dostarczą 3560-3800kWh - wyjściową możemy przyjąć 3700kWh/rok. Jeśli przyjmiemy obecną cenę gazu 21gr/kWh to oszczędności wyniosą 777zł/rok. Jeśli dodatkowo dzięki solarom możemy przejść z W-3 do W-2 to rocznie zaoszczędzimy 482zł na opłatach stałych, zatem w sumie przy obecnych stawkach oszczędności mogą sięgnąć 1264zł/rok. Jeśli na ten system wydamy jak w/w 8500zł oraz uzyskamy dotację w wysokości 45% to koszt wyniesie 4675zł, zatem ta inwestycja zwróci się w ciągu niecałych 4 lat.

 

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli założymy, ze w domu mieszka 100 osób to zwrot bedzie wyjątkowo szybki:P Nie każda gmina zwraca te 45% inwestycji to raz, po drugie często zwrot jakiejś części kosztów solarów następuje w wypadku inwestycji wykonywanej nie za gotówkę tylko w kredycie BGK na przykład. Kredyt to wiadomo dodatkowe odsetki. Przy wyjątkowo korzystnym układzie, zbiegu okolicznośći taka inwestycja może zwrócić się w ciagu kilku lat, jednak przeważnie jest to lat naście, a często ponad 20, a to już jest dupa, a nie opłacalna inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto brakujące 400m3 zastąpić np tanim klimatyzatorem w II taryfie w okresach przejściowych? Przy cop 2,5-3 kWh ciepła jest tańszy od gazu.

 

Jasne można zainstalować solary, klimatyzator, pompę ciepła, kominem z pw, może jakies wiatraki i wtedy gaz nie bedzie potrzebny, ale kiedy sie to wszystko zwróci i skąd na to wszystko kase wziąć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez m3 gazu a nie kwadratowe domu:)

 

Ok . Chyba musiałem przysnąć. A swoją drogą, niech każdy poda swoje koszty roczne w przeliczeniu na m2 lub m3 domu. Oczywiście wliczając wszystkie opłaty stałe. To może być ciekawe.

 

A u mnie póki co taryfa W3. Ale zużycie w tym roku to 1140 m3. Czyli : 2740 zł. / 1140m3 = 2,40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, niech każdy poda swoje koszty roczne w przeliczeniu na m2 lub m3 domu. Oczywiście wliczając wszystkie opłaty stałe. To może być ciekawe.

 

Ale to by musiało być policzone bez CWU i gotowania. Jeżeli na CWU można przyjąć jakąś średnią (chociaż też niekoniecznie), to z gotowaniem będzie już gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i to jest faktyczna cena m3 gazu w twoim przypadku. Doliczyć by trzeba było jeszcze roczny prąd do sterownika i pompek, a wyjdzie dokładna kwota jaką ponosisz przy instalacji gazowej.

 

Nie tak szybko, zapomnieliscie o dodaniu kosztów związanych z zakupem kotła, bo on jest potrzebny do korzystania z gazu, więc to tez trzeba doliczyc do ceny metra gazu. Powiedzmy, ze kocioł starczy na 10 lat, to tzreba doliczyc to do rachunków za gaz z 10 lat i dopiero podzielić przez liczbe m3 zużytych. Dodatkowo trzeba dodać koszt całej instalacji gazowe i przyłącza gazowego, tylko na ile lat to rozłożyć? 30 czy 50lat? W ten sposób dochodzicie do kuriozum waszego liczenia ceny m3 gazu. Aha zapomniałem o serwisach i naprawach kotła to też trzeba doliczyć. Pasowałoby jeszcze doliczyć dzierżawę miejsca w kotłowni, które zajmuje kocioł, bo jakby go nie było i nie używalibyscie gazu to można by było tą powierzchnie wydzierżawić. Jak liczymy wszystko to wszystko. Pewnie o czymś zapomniałem to prosze jeszcze uzupełnić co trzeba doliczyć, zeby móc wyliczyć cene m3 gazu, bo ja nadal uważam, ze wynosi ona ok 1,75 pln/m3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko, zapomnieliscie o dodaniu kosztów związanych z zakupem kotła, bo on jest potrzebny do korzystania z gazu, więc to tez trzeba doliczyc do ceny metra gazu. Powiedzmy, ze kocioł starczy na 10 lat, to tzreba doliczyc to do rachunków za gaz z 10 lat i dopiero podzielić przez liczbe m3 zużytych. Dodatkowo trzeba dodać koszt całej instalacji gazowe i przyłącza gazowego, tylko na ile lat to rozłożyć? 30 czy 50lat? W ten sposób dochodzicie do kuriozum waszego liczenia ceny m3 gazu. Aha zapomniałem o serwisach i naprawach kotła to też trzeba doliczyć. Pasowałoby jeszcze doliczyć dzierżawę miejsca w kotłowni, które zajmuje kocioł, bo jakby go nie było i nie używalibyscie gazu to można by było tą powierzchnie wydzierżawić. Jak liczymy wszystko to wszystko. Pewnie o czymś zapomniałem to prosze jeszcze uzupełnić co trzeba doliczyć, zeby móc wyliczyć cene m3 gazu, bo ja nadal uważam, ze wynosi ona ok 1,75 pln/m3 :)

 

Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.

 

Dobrze wy sobie liczcie koszty rachunków, a ja mówię o cenie jednostkowej za m3 gazu, a wątek jest na temat ilosci m3 zuzytego gazu, a nie o cenach i kosztach gazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

 

Przecież sam to napisałeś. Dziwne dlaczego tylko przy prądzie podałeś kwotę całkowitą ze stałymi i zmiennymi a przy gazie już nie? Od tego się ta dyskusja zaczęła.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam to napisałeś. Dziwne dlaczego tylko przy prądzie podałeś kwotę całkowitą ze stałymi i zmiennymi a przy gazie już nie? Od tego się ta dyskusja zaczęła.;)

 

Przy prądzie liczyłem tak samo: energia elektryczna czynna całodobowa + opłata przesyłowa zmienna całodobowa, a przy gazie: paliwo gazowe + opłata sieciowa zmienna :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:no:

Znowu nie tak. To jest inwestycja, którą już poniosłeś, a my liczymy koszty rachunków ogrzewania przy takiej a nie innej instalacji.

 

Nauczyłeś się to wreszcie rozróżniać???.................ale to chyba nie możliwe;(;(

 

Co kręcisz głową ???Nie zrozumiesz..gazu nie masz.:D:)

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę się wtrącić z nieco innej strony - 100m domek, bliźniak,ocieplony trochę lepiej niż standard, pierwsza zima, grzeję od miesiąca, temp. wewnątrz 20 oC i od tygodnia średnio zużywam 3m3 gazu na dobę - tylko CO, CWU nie używam, bo jeszcze nie mieszkam - średnio w nocy temp. na dworzu -2 oC, dzień do 8 oC - chyba powinienem być zadowolony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

 

Liwko: nie wiem czemu mi nie wierzysz z cenami jaki podałem, są to ceny z faktur razem z opłatami przesyłowymi zmiennymi. Opisze to bardziej szczegółowo.

Prąd G11:

energia elektryczna czynna całodobowa cena: 0,27030 pln/kWh

opłata przesyłowa zmienna całodobowa cena: 0,19490 pln/kWh

0,27030 + 0,19490 = 0,4652 + 23% vat = 0,572196 pln/kWh

 

Gaz W-3:

Paliwo gazowe cena: 1,1207 pln/m3

Opłata sieciowa zmienna: 0,3049 pln/m3

1,1207 + 0,3049 = 1,4256 + 23% vat = 1,753488

 

Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko: nie wiem czemu mi nie wierzysz z cenami jaki podałem, są to ceny z faktur razem z opłatami przesyłowymi zmiennymi. Opisze to bardziej szczegółowo.

Prąd G11:

energia elektryczna czynna całodobowa cena: 0,27030 pln/kWh

opłata przesyłowa zmienna całodobowa cena: 0,19490 pln/kWh

0,27030 + 0,19490 = 0,4652 + 23% vat = 0,572196 pln/kWh

 

Gaz W-3:

Paliwo gazowe cena: 1,1207 pln/m3

Opłata sieciowa zmienna: 0,3049 pln/m3

1,1207 + 0,3049 = 1,4256 + 23% vat = 1,753488

 

Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

 

Dziwne, bo jak wziąłem rachunek rodziców, i podzieliłem kwotę rachunku przez kWh, to 1kWh=0,58zł

Ale jak zrobiłem to samo z gazem to wyszło mi ponad 2,20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...