Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jane Says

Takie pytanko, bo mieszkam w tej samej okolicy.

Czy w ostatnich 10 dniach zmieniałeś ustawienia na kotle?

Widze ze twoje zużycie w każdym z ostatnich dni jest bardzo podobne, a jednak temperatura na zewnątrz w tym czasie była dość zróżnicowana.

Zużycie gazu masz podobne do mojego gdy nie pale w kominku, dom mam nieco mniejszy (140 m2 użytkowej) ale mam też nieco mniej ocieplony.

 

Szczerze mówiąc nic w tym sezonie przy kotle nie robiłem. Pozostawiłem totalną dowolnośc urządzeniu. ten rok jest pierwszym pełnym okresem grzewczy,, więc nawet w kominku z PW staram się nie palić (na razie 100% skutecznie), by mieć skalę porównawcza na przyszły sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyniki bez udziału kominka w bilansie cieplnym domu?

 

Tak, bez udziału, w zasadzie powinienem w jednym poście zmieścić (powyżej w zasadzie zamieściłem odpowiedź zanim zauważyłem tego posta)

Pierwotnie miałem palić w kominku przy ostrych mrozach, jak na razie w zasadzie tylko w zeszły weekend była w nocy i nad ranem dwucyfrówka.

Jak na razie zużycie nie zachęca mnie do grzania, dodatkowo ten czynnik testowania (skali porównawczej) na przyszły sezon też się dokłada.

Podejrzewam, że jak juz przejdę na ustawy letnie wczesną wiosną i wtedy będzie okresami zimno, to będę dogrzewał kominkiem, by juz kotła nie uruchamiać ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastuszek82 - Liwko Ci już wytłumaczył kwestię kubatury - jak chcesz znać rzeczywistą to musisz policzyć :) Co do ustawień kotła - "wyłączone mam do niższego" - nie rozumiem tego. O co chodzi? Domyślam się, że o krzywą grzewczą i niższe parametry zasilania grzejników - jeśli tak, to trzeba sprawdzić empirycznie. Na niższych parametrach powinno być trochę niższe zużycie gazu ze względu na wyższą sprawność kotła (kondensat), ale nie można przesadzić. Ja miałem taką sytuację, że przy bardzo niskiej krzywej grzewczej przy temp. od około 0 w dół, było ok, ale kiedy przyszło ocieplenie - np. +5 +8 stopni, to kocioł nie mógł dogrzać domu - chodził non stop i spalał tyle gazu, co przy -15 na zewnątrz ;) Po ustawieniu wyższej krzywej grzewczej, wszystko wróciło do normy :)

 

Jane Says - dobrze wycieplony budynek to i zużycie małe :) W tej całej koncepcji nie wiem tylko na co Ci ten kominek z PW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.12.12- 31.12.12 - 171m3 średnia 5,5m3 na dobę,

01.01.13 - 31.01.13 - 168m3 średnia 5,4m3 na dobę,

 

drugi sezon grzewczy, temp 22 - 21C

układ mieszany podłogówka + grzejniki, łaczna pow. 190m2 po podłogach,

 

Ten wynik bez żadnego dodatkowego wspomagania (kominek, solary, itp.) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solarów brak, rodzina 2+2,sezon grzewczy rozpocząłem w październiku, w największe mrozy wspomagane kominkiem - grawitacja, na całą zimę miałem kupione 5m olcha z brzozą, podobnie jak w tamtym roku, różnica jest jednak w spalaniu kolosalna przy drugim sezonie, w pierwszym sezonie przy -25C palił 12-13m3, w tym roku przy podobnej temp.ok -22 bo więcej na podlasiu nie było jest 8-9 m3 max.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solarów brak, rodzina 2+2,sezon grzewczy rozpocząłem w październiku, w największe mrozy wspomagane kominkiem - grawitacja, na całą zimę miałem kupione 5m olcha z brzozą, podobnie jak w tamtym roku, różnica jest jednak w spalaniu kolosalna przy drugim sezonie, w pierwszym sezonie przy -25C palił 12-13m3, w tym roku przy podobnej temp.ok -22 bo więcej na podlasiu nie było jest 8-9 m3 max.

 

 

Masz bdb wynik. Powiedz, czy podłogówke masz na powrocie czy jako 2-gi obieg. Jakie temperatury na wyjściu pieca dla C.O. ?

Sterujesz ręcznie na zasadzie ON/OFF czy auto z pogodówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bdb wynik. Powiedz, czy podłogówke masz na powrocie czy jako 2-gi obieg. Jakie temperatury na wyjściu pieca dla C.O. ?

Sterujesz ręcznie na zasadzie ON/OFF czy auto z pogodówki ?

 

Podłogówka jest podpieta pod obieg z grzejnikami, na odejsciu jest mieszacz i pompa do podłogówki, jeśli chodzi o temp. zasilania to waha się od 34 do 42C,np od -5 i cieplej temp. zasilania 36-37C,poniżej -5C grzeję około 11h, lekki minus na zewn.,okolice zera i cieplej grzeję około 6-7h,sterowane jest pogodówką wg programu FW 200,jedynie manipuluję od czasu do czasu jeśli chodzi o typ ogrzewania,ogrzewanie podłogowe ustawiam na ujemne temperatury, lepiej piec muduluje mocą,gdy jest jak teraz czyli 0C lub cieplej ustawiam na pkt. pocz i koncowy.- tu zmieniam czasami punkt początkowy obecnie 31-45, zasilanie 36C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przekonany, że średnio 5,4m3 gazu na dobę było osiągnięte przy użyciu "dopalaczy".

Uzupełnij jeszcze, ile mniej/więcej drewna spalasz miesięcznie - aby dać pełen obraz zapotrzebowania na ciepło twego domu :).

 

można by przyjąć ze sezon grzewczy to około 6miesięcy- październik -marzec, te 5m2 bo w takich jednostkach kupuję wystarcza mi na zimę, czyli jakieś 0,833m2 miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za styczen spalilem w pierwszym sezonie (mieszkamy od grudnia a palilem od listopada) 213m3 wiec srednio 7m3. Domek po podlogach ma 176m2 (uzytkowa ok 150m2) kubatura 600m3. Podlogowka calosc, temperatury noc 19 a dzien 20,5 stopnia. Zuzycie za CO, CWU i gotowanie przy 4 osobach. Jak narazie wydaje mi sie ze wynik bardzo dobry patrzac ze sasiad w domu wiekszem ok 30% zuzywa srednio 15m3 przy tych samych temperaturach !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w grudniu średnio 5.9m3/24h , w styczniu 4.8m3/24+codziennie około 5kg brykietu w kominku. Temperaturę mam ustawioną 22*C/24h, z kotła wychodzi 43*C, na podłogówkę (dół) przez trójdrożny ustawiony na 35*C. Mam też kuchenkę gazową , którą używam codziennie ( nie mam nawet czajnika elektrycznego). Dom 136.7m2 (po podłodze 175m2).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximus mozna wiedziec z czego masz dom i jak ocieplony oraz typ pieca ze tak malo ci spala gazu ? W styczniu poszlo ci mniej gazu niz grudniu, przeciez styczen trzymal mroz caly czas.

 

Zwróć uwagę, że Maximus pali 5kg brykietu w kominku na dobę. Co odpowiada pi razy oko 1,75-2m gazu na dobę (nie napisał jaki ma wkład). Gdyby tego nie było, spalał by około 7m na dobę. Ocieplenie nie ma tu dużo do rzeczy. Cudów o mniejszym zużyciu energii w takim razie brak. Wziąwszy pod uwagę, że 5kg brykietu kosztuje tyle co 1,5m gazu, wielkich oszczędności tu nie ma.

Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...