Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A propos spalania gazu. Czy ktoś ma doświadczenia z pompą ciepłą a mianowicie czy bardziej opłaca się podgrzewać w niej wodę prądem czy gazem?. Jestem w trakcie "badania" tego zagadnienia. Pompa w piwnicy i 2-3 razy załącza się (na prąd) aby podgrzać wodę do około 55 stopni. Pracuje około 20 minut. Mam ją podpiętą pod kocioł gazowy Vaillanta i stąd ten dylemat. Wiem że niektórzy ogrzewają wodę w pompie (lub innym zbiorniku) gazem w dedykowanych godzinach np. rano i wieczorem. Czyli tylko 2 podgrzania w zasadzie. Moja pompa robi tych podgrzań 3 tak jak ona to zaplanuje. Prąd jest droższy od gazu. Jaki doświadczenia macie w tym zakresie?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos spalania gazu. Czy ktoś ma doświadczenia z pompą ciepłą a mianowicie czy bardziej opłaca się podgrzewać w niej wodę prądem czy gazem?. Jestem w trakcie "badania" tego zagadnienia. Pompa w piwnicy i 2-3 razy załącza się (na prąd) aby podgrzać wodę do około 55 stopni. Pracuje około 20 minut. Mam ją podpiętą pod kocioł gazowy Vaillanta i stąd ten dylemat. Wiem że niektórzy ogrzewają wodę w pompie (lub innym zbiorniku) gazem w dedykowanych godzinach np. rano i wieczorem. Czyli tylko 2 podgrzania w zasadzie. Moja pompa robi tych podgrzań 3 tak jak ona to zaplanuje. Prąd jest droższy od gazu. Jaki doświadczenia macie w tym zakresie?.

 

Bardzo śmiesznie zadałeś to pytanie bo PC jest na prąd (chyba ze masz własny generator napędzany gazem)

gaz vs prąd (w taryfie drugiej 13-15 i 21-07) i zwykła grzałka zużyje tyle samo energii przy obecnych cenach

natomiast PC zużyje ~ 50% mniej energii przy zachowaniu tej samej temp w zasobniku.

W lecie moze nawet zużyć mniej niż 50 % tylko sobie dobrze przekalkuluj koszt zakupu takiej PC.

zasobnik 200L + grzałka np 2kW koszt = ~ 1400 PLN

PC koszt = ??????? strzelam 7000 PLN

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu cyrkulacji CWU średnie zużycie dzienne spadło z 0,7 do 0,55 m3.

Czyli różnica jest 0.15m3 na dobe, do daje roczny koszt ~130 zł.

Koszt rocznej pracy pompy cyrkulacyjnej (moc 20W, pracuje 2 x na godzine przez 3 min) będzie jakieś 10 zł.

 

No wlasnie, sporo osob ma bardzo niechlujnie zrobiona instalacje, czesto rury cyrkulacji leza bezposrednio na chudziaku, nieocieplone i grzeja glebe, a ze woda jest dosc ciepla wiec taka cyrkulacja oddaje calkiem sporo energii prosto w grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi do dnia dzisiejszego poszlo 1178m3 gazu lacznie na CO i na cwu. wprowadzilismy sie 29.11.2012r. wiec sporo poszlo na wygrzanie i odparowanie wilgoci. Mysle ze po kolejnym roku bedzie lepiej. Acha wszedzie podlogowka, dom parterowy z poddaszem po podlogach 200m2. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i 3szybowe okna. przepraszam za brak polskich znakow bo pisze z telefonu.

w podlodze styropian w 3/4 15cm a w 1/4 domu 30cm.

Edytowane przez cyrylll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Od dwóch miesięcy użytkujemy piec kondensat + zasobnik 120l Junkers 14kW i zużycie ok 1m3/doba dla 4os. nieintensywnie korzystających (głównie do grzania wody bo podłogówka była uruchomiona kilka razy na niewielki czas, bo mamy kominek:). Taryfa W2.12 i celujemy by zmieścić się w 1200m3 rok na CO/CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch miesięcy użytkujemy piec kondensat + zasobnik 120l Junkers 14kW i zużycie ok 1m3/doba dla 4os. nieintensywnie korzystających (głównie do grzania wody bo podłogówka była uruchomiona kilka razy na niewielki czas, bo mamy kominek:). Taryfa W2.12 i celujemy by zmieścić się w 1200m3 rok na CO/CWU.

 

1m3 przy 4 osobach to bardzo mało. A jaką temperaturę masz ustawiona na zasobniku (warstwowy czy z wężownicą) ? Aha, czy mógłbyś napisać jeszcze ile piec podaje na CWU, 80 czy 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
1m3 przy 4 osobach to bardzo mało. A jaką temperaturę masz ustawiona na zasobniku (warstwowy czy z wężownicą) ? Aha, czy mógłbyś napisać jeszcze ile piec podaje na CWU, 80 czy 60 stopni.

Kolega w poscie powyzej pisal ze grzeje glownie kominkiem. A 1 m3 gazu /dobe to bardzo duzo. U mnie na sama CWU wystarcza 0,4 m3/ dobe ale wode w zasobniku grzeje tylko do 43 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...