Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mnie wyszło wg faktury 980m3, dom podobny (135m2 po podłogach, poddasze).

Pisałem w osobnym wątku, ale bez odpowiedzi - czy grzejecie w dzień i noc tak samo przy podłogówce (brak kaloryferów), czy rozróżniacie strefy czasowe?

Ja mam za sobą tylko jeden sezon, ale wydaje mi się, że w tym roku ustawię 21* na całą dobę, bo i tak nie mogę wycyrklować, kiedy mi się schłodzi i ogrzeje wylewka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moim zdaniem obniżanie temp. na noc przy podłogówce ma sens, tylko trzeba wcześniej reagować.

U każdego będzie zapewne inaczej, zależy jak masywna jest posadzka.

 

Jestem użytkownikiem 4 lata i w pewnym sensie widzę sens delikatnego obniżania temperatury w pewnych przedziałach czasowych. Nie chodzi mi jednak o to, żeby temperatura faktycznie (np. na noc) spadła. Chodzi mi o to, żeby piec pracował wtedy, kiedy najbardziej potrzebuję komfortu cieplnego, tzn. rano gdy wstanę i wieczorem po powrocie z pracy. Nie wiem jak jest u Was, ale u mnie jest tak, że nie do końca temperatura decyduje o naszym komforcie cieplnym. Może być 21 st. i czuć chłód, a może być 20 i komfort. Wg moich obserwacji komfort cieplny jest zdecydowanie większy, gdy piec pracuje, tj. gdy puszcza ciepłą wodą w podłogę. Reguluję strefy czasowe z obniżoną temperaturą po to, żeby piec pracował bardziej wtedy, gdy mi na tym zależy. Dlatego na noc obniżam o 1 st. żądaną temp. wewnątrz i ustawiam o ten 1 st wyżej od g. 5 rano. Dzięki temu jest szansa, że po obudzeniu się piec będzie pracował. Potem od g. 7 znów obniżam i ponownie powracam do tego poziomu ok. g. 17. Dzięki temu mam możliwość ograniczenia sytuacji, że piec włącza się w nocy - wtedy temp. na zewnątrz spada i pogodówka może dawać sygnał do załączenia. Mi to nie jest potrzebne, więc obniżam zadaną temp. i podnoszę ją nad ranem.

 

A żeby w temacie - zużycie gazu od 23/09/2013 do 24/092014 - 1090 m3

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.10.2013r. - 15.10.2014r. - 900 m3

pierwszy sezon 135m2 BK-40cm+5cm wełny, podłoga 12 cm, poddasze beton po calość + 20 cm styropianu, okna 3 szyby, rolety zewnętrzne, jeszcze pare mostkow

mieszkamy od ok 15.12.2013r.

Na samo wygrzewanie od 15.10.2013r. do 15.12.2013r. poszło ok 250 m3

ciepla woda + kuchenka 25m3 za miesiac wiec poszło 250 m3

Za okres grzewczy wychodzi 400 m3 (nielicze wygrzewania nie mieszkalismy byla temp 18-19 oraz wody i kuchenki nie licze

podlogowka po calosci temperatura 20.5-21.5 na dole

u gory 18-20 nie lubimy spac w cieple

 

teraz ustawione grzanie 4.20-6.10 - 21.5---wstaje do pracy jest przyjemnie cieplo

oraz 15.40-17.20--- po powrocie z pracy rowniez przyjemnie do czasu kompania, a pozniej wystyga podloga i w nocy sie fajnie spi, dwie dorosle osoby + dziecko

zobaczymy co bedzie w tym sezonie, dom wchodzi w drugi sezon dopiero, moze nie bedzie tragedi jak bedzie duza zima licze na 900m3 i bedzie fajnie

 

zgadzam sie z tym co napisal RadziejS jesli chodzi oczywiscie o 100 procent podlogowki, w domu jest 21,5 ale podloga jest zimna- piec nie pracuje --a mi zimno, dzisiaj rano nie grzalem dopiero od 15.40-17.20, dom przewietrzony temperatura aktualnie 20-20.5 a jest cieplo, podloga oddaje cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura 20.5-21.5 na dole

u gory 18-20 nie lubimy spac w cieple

 

 

i stąd oszczędności. Ja mam w salonie ponad 23 a żona siedzi pod kocem. :-) poddasze to 21,5.

ale co do odczucia temperatury się zgadzam. 21 stopni bez grzania wydaje się byc chłodniejsze niż 20 osiągnięte z wlączonego ogrzewania

 

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.10.2013r. - 15.10.2014r. - 900 m3

pierwszy sezon 135m2 BK-40cm+5cm wełny, podłoga 12 cm, poddasze beton po calość + 20 cm styropianu, okna 3 szyby, rolety zewnętrzne, jeszcze pare mostkow

mieszkamy od ok 15.12.2013r.

Na samo wygrzewanie od 15.10.2013r. do 15.12.2013r. poszło ok 250 m3

ciepla woda + kuchenka 25m3 za miesiac wiec poszło 250 m3

Za okres grzewczy wychodzi 400 m3 (nielicze wygrzewania nie mieszkalismy byla temp 18-19 oraz wody i kuchenki nie licze

podlogowka po calosci temperatura 20.5-21.5 na dole

u gory 18-20 nie lubimy spac w cieple

 

teraz ustawione grzanie 4.20-6.10 - 21.5---wstaje do pracy jest przyjemnie cieplo

oraz 15.40-17.20--- po powrocie z pracy rowniez przyjemnie do czasu kompania, a pozniej wystyga podloga i w nocy sie fajnie spi, dwie dorosle osoby + dziecko

zobaczymy co bedzie w tym sezonie, dom wchodzi w drugi sezon dopiero, moze nie bedzie tragedi jak bedzie duza zima licze na 900m3 i bedzie fajnie

 

zgadzam sie z tym co napisal RadziejS jesli chodzi oczywiscie o 100 procent podlogowki, w domu jest 21,5 ale podloga jest zimna- piec nie pracuje --a mi zimno, dzisiaj rano nie grzalem dopiero od 15.40-17.20, dom przewietrzony temperatura aktualnie 20-20.5 a jest cieplo, podloga oddaje cieplo

 

18-20 masz u góry bo macie skręcone ogrzewanie czy ten beton na skosie tak wyciąga temperaturę ?

też mam beton i mam wątpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym grzaniem na pobudkę, muszę potestować. Choć ja nie czuję, kiedy podłogówka chodzi - tzn. na drabinkach w łazienkach jest odczuwalne, podłoga słabo - chyba że mam zimne ręce/stopy. Jeśli chodzi o temperaturę, to zależy dużo od termometru - ja mam na sterowniku CO 22*, w tym samym pokoju stacja pogodowa - 21*, a rekuperator wskazuje na 19,5. Jak jest zimno na dworze to przy 19,5 chodzę w krótkim rękawku, a jak jest słonecznie (te ciepłe dni niedawno), to przy 20,5 mi zimno, ale może to faktycznie chodzi o włączone CO...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem na podłogowkę leci 37 - 38 stopni ???

 

zakładam ze nie macie termostatów ...bo i po co.

 

Przecież kocioł sam dobiera temperature, na podstawie temperatury zewnetrznej i krzywej grzewczej.

Ja jeszcze nie mam pogodówki, a grzeje tylko po to, by trzymac 19-20 stopni dla ekip wykończeniowych.

Kocioł mam ustawiony na 32C, uruchamiam na 2-3h dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kocioł sam dobiera temperature, na podstawie temperatury zewnetrznej i krzywej grzewczej.

Ja jeszcze nie mam pogodówki, a grzeje tylko po to, by trzymac 19-20 stopni dla ekip wykończeniowych.

Kocioł mam ustawiony na 32C, uruchamiam na 2-3h dziennie.

 

potrafię tylko zadać temperaturę jaka ma byc wewnątrz pomieszczenia czyli w moim wypadku 22 oC taką zadałem

nie potrafię zrobic jak u Ciebie aby w kotle było 32 oC i aby kocioł grzał 2 lub 3 godziny

 

moze dlatego tak mi taktuje i mam dosc sporą temperaturę na zasilaniu 26 lub 31 oC

wewnątrz mam 22 oC ale kocioł załącza sie z 10 X na godzinę i pracuje 1 lub 2 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...