Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Użytkowników,

jestem nowym użytkownikiem i posiadaczem domu.

Pomóżcie jak ustawić wszystko aby ogrzewanie funkcjonowało i rachunki nie zjadały pieniędzy.

Kilka informacji.

dom 160m2

ściany porotherm 30 + 15cm wełna

stropy skosy lane 15cm beton + steropian 2x10cm strop + skosy wełna 2x20cm

podłoga parter 17cm steropian

podłoga poddasze 9cm steropian

okna energooszczędne, szyby dwukomorowe 0,5W/m2

montaż okien trójwarstwowy

podłogówka łazienki, kuchnia i korytarz (płytki)

reszta grzejniki Purmo

piec Vaillant kondensacyjny Ecotec plus

regulator pogodowy pokojowy colorMATIC 470

krzywa ustawiona na 0,8 (nie wiem czego -informacja od instalaora)

woda grzeje się dwa razy rano 1,5h i wieczorem 2h

na dole temperatura jest ok 21-22 stopnia ale przy tych ustawieniach góra jest 19-20.

grzejniki (termostaty) na 4 czyli ok 22 stopni ale mimo temp 20 grzejnik się wyłącza tak jak by osiągnięto w pomieszczeniu temperaturę

 

Łazienka na poddaszu gorąca od podłogówki i grzejnika ale reszta pomieszczeń już chłodna.

Czy coś mogę zmienić w ustawieniach aby góra też była inaczej dogrzana?

 

Pomóżcie właściciele podobnych konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam wrażenie, że wątek mocno zbacza z tematu...

 

Bo ten wątek niczego nie wnosi. Podawanie zużycia dla domów, o których nic się nie napisze jest bez sensu.

A poza tym u mnie na wschodzie 0 stopni, a kolega na zachodzie mówi, że u niego 7. Nawet gdybyśmy mieli identyczne domy to zużycie będzie różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda grzeje się dwa razy rano 1,5h i wieczorem 2h

na dole temperatura jest ok 21-22 stopnia ale przy tych ustawieniach góra jest 19-20.

grzejniki (termostaty) na 4 czyli ok 22 stopni ale mimo temp 20 grzejnik się wyłącza tak jak by osiągnięto w pomieszczeniu temperaturę

.

 

To częsty problem, że góra jest chłodniejsza niż dół.

Co ja robiłem:

 

1. Możesz skryzować zawory termostatyczne w pomieszczeniu z czujnikiem, tam kaloryfery będą miały mniejszy przepływ przez to będą pracować z mniejsza mocą a grzejniki na piętrze będa miały więcej czasu na grzanie. Oczywiście w pomieszczeniu z czujnikiem wewn. odkręcasz wkładki termostatyczne z grzejników.

 

To twoje ostatnie cytowane zdanie jest niejasne ale chyba chodzi o to, że kocioł się po prostu wyłącza to i grzejniki nie grzeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie współczynnik konwersji w prognozach na przyszły rok? Zauważyłem, że w naszym rejonie (podkarpacki okręg) zmienili z 11,115 na 10,972. Zmiana kosmetyczna, choć dobrze byłoby sprawdzić na ile ten współczynnik jest realny, a na ile laboratoryjny.

A jak chcesz to sprawdzic? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na fakturze z września miałem 11,247 a na listopadowej 11,226 kWh/m3.

Wszystko fajnie ale wcześniej, przed fakturowaniem w kWh PGNiG podawało ciepło spalania (chyba) 34,43 MJ/m3czyli 9,564 kWh/m3.

Nie rozumiem tego, chyba gdzieś robię błąd ale nie wiem gdzie.

Z drugiej strony zazdroszczę trochę prądowcom, na gazie można w zasadzie oszukiwać a odbiorca nie ma jak tego sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz to sprawdzic? :)

 

Łatwo nie będzie:) ale skoro oni liczą to się da. Domowe eksperymenty niestety będą obarczone za dużym błędem pomiaru, jednak orientacyjnie gdyby podgrzewać duży bufor lub zbiornik cwu i sprawdzić o ile wzrosła temperatura po spaleniu danej objętości gazu to przynajmniej mielibyśmy wiedzę o ile rozmijamy się z danymi laboratoryjnymi. Już pomijam, że najlepiej byłoby ogrzewać ten bufor kondensatem na niskiej temp. aby uwzględnić ciepło z kondensacji.

 

A wracając do wątku, u mnie -5 za oknem, dom: ogrzewane 150 m2 po całości, dobrze ocieplony, ale sporo przeszkleń i kociołek łyka 5-6m3 na wszystko (co, cwu, gotowanie) przy marnej temp. 20 st. C w środku. Myślałem, że będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo nie będzie:) ale skoro oni liczą to się da. Domowe eksperymenty niestety będą obarczone za dużym błędem pomiaru, jednak orientacyjnie gdyby podgrzewać duży bufor lub zbiornik cwu i sprawdzić o ile wzrosła temperatura po spaleniu danej objętości gazu to przynajmniej mielibyśmy wiedzę o ile rozmijamy się z danymi laboratoryjnymi. Już pomijam, że najlepiej byłoby ogrzewać ten bufor kondensatem na niskiej temp. aby uwzględnić ciepło z kondensacji.

 

A wracając do wątku, u mnie -5 za oknem, dom: ogrzewane 150 m2 po całości, dobrze ocieplony, ale sporo przeszkleń i kociołek łyka 5-6m3 na wszystko (co, cwu, gotowanie) przy marnej temp. 20 st. C w środku. Myślałem, że będzie lepiej.

 

To niewiele łyka ,odlicz wodę gotowanie.Bierze 3,5-4,5 na co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co ci gaz?? :))

 

Do ogrzewania domu ,gotowania ,podgrzewania wody (zresztą do 49° ) palę w kozie dla klimatu a ciepło wspomaga ogrzewanie gazowe .Chyba trudno zrozumieć to komuś co tego nie spróbował .Palić w kozie to też sztuka drewno musi być suche najlepiej buk,dąb .Nie ma gorszej rzeczy jak mokre ,to może zniechęcić największego fana .Drewna nie powinno się nosić tylko wozić pełna taczka to prawie tydzień palenia pozostaje tylko krótki transport przez drzwi .Wszystko zajmuje może 10 min tygodniowo .Raz na tydzień opróżniamy popielnik Palę kiedy chcę a nie muszę .Dlatego w sypialniach i jednym pomieszczeniu na otwartym parterze mam grzejniki( szybkość reakcji oraz wyrównanie temp w domu).Całe ogrzewanie z kozą oraz przyłączem kosztowało poniżej 15k a mam wodę gorącą dostępną zawsze a nie tylko pojemność zasobnika (u mnie 100 litrów) płytę gazową 2 lub 3 krotnie mocniejszą od indukcji.A to wszystko jak w reklamie bezcenne.

Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 53m3 gazu i 0,5mp buka .Dół 22°C ,góra 21°C.CO+CWU.

 

Dwa razy tyle energii z kominku niz z gazu, to jednak troche wyglada jak szukanie oszczednosci...

 

Ja grzeje pol na pol gazem i klima, no ale ja nie musze robic nic, czasem klikne na sterownik :p

 

Widac ze stopki ze proporcje wpierwszym roku takie nie byly, skad taka zmiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...