Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kbab przeliczył według współczynnika konwersji podanego przez PGNiG.

U mnie był 11,227, na przyszły rok 10,972 kWh/m3.

 

Ja wiem przez co przeliczał, ale trzeba brac pod uwagę rzeczywistą ilosc energii którą otrzymamy z 1 m3 gazu, 9,5 kWh to tak duzo, czasami jest jeszcze mniej, a tak na marginesie TB twierdzi ze uwzgledniajac wszystkie sprawnosci czyli sprawnosc kotła, przesyłu, regulacji otrzymujemy cos ponizej 5 kWh z 1 m3 gazu

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TB twierdzi

 

A może 3 kWh... to by tłumaczyło moje zużycie :)

 

Jeżeli by przyjąć nawet te 9.5 kWh to wychodzi na to, że cała instalacja była bez sensu, bo przynajmniej przy obecnych cenach energii i grzaniu w taniej taryfie to w tych samych pieniądzach można to zrobić kospelem.

Edytowane przez r19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może 3 kWh... to by tłumaczyło moje zużycie :)

 

Jeżeli by przyjąć nawet te 9.5 kWh to wychodzi na to, że cała instalacja była bez sensu, bo przynajmniej przy obecnych cenach energii i grzaniu w taniej taryfie to w tych samych pieniądzach można to zrobić kospelem.

 

Juz to pisałem , II tar z Duonu ok 20 gr, a z gazu 23-24 gr za kWh, przy czym cenę Duon gwarantuje do konca 2018 (w obnizki nie chce wierzyc) jak bedzie z gazem to nie wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to pisałem , II tar z Duonu ok 20 gr, a z gazu 23-24 gr za kWh, przy czym cenę Duon gwarantuje do konca 2018 (w obnizki nie chce wierzyc) jak bedzie z gazem to nie wiadomo

 

U mnie w PGE wychodzi 26 groszy. Cena jak w Duonie, ale przesył mam drogi.

Te 26 groszy to brutto z przesyłem.

Edytowane przez r19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to pisałem , II tar z Duonu ok 20 gr, a z gazu 23-24 gr za kWh, przy czym cenę Duon gwarantuje do konca 2018 (w obnizki nie chce wierzyc) jak bedzie z gazem to nie wiadomo

Każdy liczy jak mu pasuje, Duon w promocji teraz daje prąd za darmo - jak to policzysz?????

Dziwię się Tobie, że nawet nie wspomnisz o sporo droższej I taryfie - czyżby ona nie miała wpływu na koszt jednostkowy kWh??

Odnośnie gazu policzyłem tak jak zapłaciłem na fakturze - to jest koszt "brutto" - tak go zwykłem nazywać. Oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że koszt ten niestety jest wyższy o straty już nawet nie kominowe, ale systemowe - o ile? - to już sprawa każdego domu indywidualnie - za to to co na fakturze nie podlega jakiejkolwiek dyskusji - po prostu tyle to kosztuje (w moim przypadku wsp konw ustalony przez dostawcę wyniósł 11,123), bo tyle zapłaciłem. Dywagacje ile kWh z gazu można wyciągnąć będą zawsze szacunkiem obarczonym błędem. Sam widzisz jak niektórzy podają: 9,5 a może 5, albo 3 - co mi po tych cyferkach skoro zapłaciłem za 11,123kWh/m3 - po prostu tyle przyjmuję reszta to strata systemowa - moja indywidualna.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem przez co przeliczał, ale trzeba brac pod uwagę rzeczywistą ilosc energii którą otrzymamy z 1 m3 gazu, 9,5 kWh to tak duzo, czasami jest jeszcze mniej, a tak na marginesie TB twierdzi ze uwzgledniajac wszystkie sprawnosci czyli sprawnosc kotła, przesyłu, regulacji otrzymujemy cos ponizej 5 kWh z 1 m3 gazu

 

O to jak na taki autorytet się powołujesz to koniec dyskusji z mojej strony:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to pisałem , II tar z Duonu ok 20 gr, a z gazu 23-24 gr za kWh, przy czym cenę Duon gwarantuje do konca 2018 (w obnizki nie chce wierzyc) jak bedzie z gazem to nie wiadomo

 

A ja wolę mieć ciepło w domu też w dzień nie tylko w nocy,a wtedy już tak różowo nie jest z tymi cenami.

Ps .te grzanie w nocy kotły na ekogroszek to chyba tylko w polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy liczy jak mu pasuje, Duon w promocji teraz daje prąd za darmo - jak to policzysz?????

Dziwię się Tobie, że nawet nie wspomnisz o sporo droższej I taryfie - czyżby ona nie miała wpływu na koszt jednostkowy kWh??

Odnośnie gazu policzyłem tak jak zapłaciłem na fakturze - to jest koszt "brutto" - tak go zwykłem nazywać. Oczywiście zdają sobie sprawę z tego, że koszt ten niestety jest wyższy o straty już nawet nie kominowe, ale systemowe - o ile? - to już sprawa każdego domu indywidualnie - za to to co na fakturze nie podlega jakiejkolwiek dyskusji - po prostu tyle to kosztuje (w moim przypadku wsp konw ustalony przez dostawcę wyniósł 11,123), bo tyle zapłaciłem. Dywagacje ile kWh z gazu można wyciągnąć będą zawsze szacunkiem obarczonym błędem. Sam widzisz jak niektórzy podają: 9,5 a może 5, albo 3 - co mi po tych cyferkach skoro zapłaciłem za 11,123kWh/m3 - po prostu tyle przyjmuję reszta to strata systemowa - moja indywidualna.

 

To ze Duon daje w promocji II tar za darmo nie uwzględniam. To ze I tar jest drozsza to fakt ale na zuzyciu bytowym jest ona czesciowo kompensowana nizsza czena II taryfy szczegolnie w taryfach G12w, G12e. To co podaje PGNIG to wartosc jedynie teoretyczna dom to nie laboratorium i nigdy nie osiągniesz sprawnosci 100% z gazu. Jedynym wyznacznikiem byłby pomiar ciepłomierzem i licznikiem energii elektr (dla pomiaru elektroniki kotła). Oczywiscie ze kazdy liczy jak mu pasuje. Jezeli ma sie porównywać gaz z czystym prądem którego pomiar zuzycia jest wiele dokładniejszy i łatwiejszy i to pomiar energii uzyskanej z gazu powinien byc równie dokładny, bez tego to oszukiwanie samego siebie. Kwota na fakturze niepodwazalna i wsp . konwersji w zasadzie tez ale ilosc energii "netto czyli uzytkowej juz nie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko II, dzienną też daje za darmo. Tylko, że do obliczenia kosztu energii musimy brać pod uwagę faktury rozliczone ostatecznie, nie prognozy. W tym przypadku trzeba podpisać umowę na 4 lata - zatem średni koszt energii również będzie znany za 4 lata - może się zdarzyć konieczność zmiany dostawcy, wtedy do kosztów trzeba będzie doliczyć "frycowe" i nie będzie już tak różowo. Poza tym jak będziemy liczyć tylko tańszą taryfę bez uwzględnienia podwyższonej I to również otrzymamy wynik zafałszowany - i okaże się, że w obliczeniach jest "taniutko" tylko skąd te faktury są aż tak wysokie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeliczam ryzyka zmiany sprzedawcy i kosztów z tym zwiazanych, prawdopodobienstwo zmiany sprzedawcy z powodu duzej róznicy cen pomiedzy Duonem a innym sprzedawcą oceniam na bliskie zeru. I tar jest drozsza ale jest czesciowo skompesowane nizsza cena II taryfy (oczywiscie dla zuzycia bytowego, ogrzewanie zakładam 100% w II tar.). Co do sredniej ceny w ciągu 4 lat to Duon ją gwarantuje, na ile owe gwarancje są pewne tego nie wiem, nie gwarantowany jest koszt dystrybucji ale ona stanowi mniejszą czesc całosci i nie są to bezwględnie duze róznice dla calkowitego kosztu 1 kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, grzanie II taryfą Duonu jest tańsze, ale gaz jest wygodny. Zastanawiałem się ostatnio nad tym, gdyż brat będzie się budował, ale po przeczytaniu wątków elektrycznych, stwierdziłem, że to nie dla mnie, wolę trochę więcej zapłacić i mieć wygodnie.

 

Bufor z grzałka do grzania i wezownicą cwu równie wygodny a duzo tanszy inwestycyjnie i eksploatacyjnie, oraz brak płatnych serwisów (w ogole brak koniecznych serwisów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wolę mieć ciepło w domu też w dzień nie tylko w nocy,a wtedy już tak różowo nie jest z tymi cenami.

Ps .te grzanie w nocy kotły na ekogroszek to chyba tylko w polsce

 

decydując się na grzanie prądem odpowiednio wcześnie, można bez problemu wszystko ustawić tak, że całe CO+CWU jest przygotowywane w taniej taryfie. W dzień też jest wtedy ciepło. I tak samo wygodnie jak w przypadku gazu - a nakłady inwestycyjne podobne lub niższe niż w przypadku gazu

Taryfa dzienna jest droższa, ale jestem przekonany, ale wystarczy że policzysz sobie średnią cenę 1kwh to wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem przez co przeliczał, ale trzeba brac pod uwagę rzeczywistą ilosc energii którą otrzymamy z 1 m3 gazu, 9,5 kWh to tak duzo, czasami jest jeszcze mniej, a tak na marginesie TB twierdzi ze uwzgledniajac wszystkie sprawnosci czyli sprawnosc kotła, przesyłu, regulacji otrzymujemy cos ponizej 5 kWh z 1 m3 gazu

 

Az mnie korci przejsc zupelnie na prad i udowodnic, ze ten wspolczynnik konwersji jest jedna wielka manipulacja.

 

Jaka moze byc sprawnosc grzania gazem wody do CWU? Bedzie te 6 kWh/m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka moze byc sprawnosc grzania gazem wody do CWU? Bedzie te 6 kWh/m3?

Jak jutro nie zapomnę to zagotuję np 10l wody na gazie i spiszę licznik.

A ja sie zastanawiam gdzie Wy macie taki tani ten prad w II taryfie

Może tam jest dużo awarii, stara sieć - stąd droższy przesył? Dodatkowe straty to odległość od elektrowni.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zastanawiam gdzie Wy macie taki tani ten prad w II taryfie - u mnie na mazurach tania/droga to ok. 45/75 gr a g11 to 65gr - praktycznie pol tej ceny to przesyl.

 

Chyba najtanszy przesył w Polsce to oddziale gliwickim Tauronu, troszkę drozej bo 6,5 gr jest na terenie dawnego Enionu (Tarnów,Kraków, Bedzin, Bielsko, Częstochowa) tez w Tauronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...