Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie średnie zużycie za ostatnie2 dni 5m3a za ostatnie 8 dni wychodzi 6m3 po przeczytaniu paru postów wyżej wywnioskowałem że chałupę ma kiepsiutko ocieploną ale ocieplałem sam pewnie dla tego takie wyniki 100procent podłogówki,160m2powierzchni grzanej ,podłoga 8cmściany 18styro poddasze 28cm ,21stopni w domu a pary z komina jeszcze nigdy nie widziałem a u sąsiada non stop widze pewnie dlatego że ma parterówke i krótszy komin. Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekaw jestem jakbym dal tak >70°C to cos bym zobaczyl.Urok komina bez dymka tak jakos slabo to widze no ale musze sie przyzwyczaic.Jedynie od wkladu kominkowego dymek idzie jak napale wiec kilka razy w roku.A dlaczego pytam.Poprostu chcialem miec zdjecie domku z dymkiem i choinką swiecącą no ale czego sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to "Melisa" z Archonu (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-melisie/m41f4da6c0544a), pow. 147m2 (a w zasadzie to 172m2 bo dochodzi 25m2 pustki nad salonem). Podłoga 15cm styro, ściany 15cm styro. dach wełna 35cm skosy i 40cm reszta. Ogrzewanie podłogowe cały dom, bez żadnego grzejnika, kocioł Junkers Cerapur Smart 14-3, WM z rekuperatorem Renovent Excellence Large. Temperatura w domu 22oC, łazienki 24oC. Mieszkamy od 2 lat.

Rok 2013 zamknął się ilością 1500m3 zużytego gazu, z czego ok. 350 m3 na CWU. Do tego z 10 wieczorów przy płonącym kominku. Przyjąłem to z zadowoleniem, bo wiadomo 1-szy rok jest zawsze bardziej paliwożerny.

Rok 2014 to rewelacyjne zużycie 955m3 gazu z rurki, z czego ok. 320m3 na CWU. Do tego 5-7 wieczorów przy rozpalonym kominku. Trudno uwierzyć ! Ale to jeszcze nic!!!

Przed miesiącem na regulację i czyszczenie kotła dojechał serwisant firmowy Junkersa. Zrobił swoje i jak to serwisant, skasował i pojechał. Jakoś właśnie w tamtej chwili, uświadomiłem sobie że tego kominka to już od dawna nie odpalam. W 2013 roku i 2014 do grudnia, bypass reku miałem ustawiony na 22oC. A to dlatego że po odpaleniu kominka (nawet delikatnym) nie dało się wytrzymać w domu, przez dłuższy czas temp. dochodziła do 26oC. Pomagało tylko wentylowanie na największych obrotach. Zgodnie z logiką bypass przestawiłem na 24oC- nie mam ochoty palić w kominku bez konieczności (goście !).

I teraz najlepsze !!!

W związku z nadchodzącą zimą, 29.11. zerknąłem na licznik gazu- stan licznika 5343m3.

W dn. 25.12- stan licznika 5375m3.

W dn. 29.12- stan licznika 5382m3.

Czy ktoś jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć o co chodzi?

W ciągu miesiąca ( grudzień!) zużyliśmy 39m3, z tego ok. 25-30m3 na CWU.

Ostatnie dni -od 25.12- to już mrozy od 2 do 9oC, prawdziwa zima. Jednak średnia zużycia dziennego to 1.75m3, z tego prawie 1m3 na CWU!.

Nie palę w kominku, nie dogrzewam niczym innym, temp. w domu to 22oC. Czy możliwe że idealne ustawienie kotła i przestawienie temp. bypassu tak diametralnie zmieniło zużycie gazu w domu? Mogło zmniejszyć, ale czy jest możliwe ogrzać dom 0.75m3 gazu na dobę? O takich liczbach to jeszcze w życiu nie słyszałem. O co chodzi?

A może licznik gazu nie bangla jak należy, ale jednak pracuje, zużycie pokazuje!

Może ktoś mnie oświeci, bo nic a nic nie rozumiem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to "Melisa" z Archonu (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-melisie/m41f4da6c0544a), pow. 147m2 (a w zasadzie to 172m2 bo dochodzi 25m2 pustki nad salonem). Podłoga 15cm styro, ściany 15cm styro. dach wełna 35cm skosy i 40cm reszta. Ogrzewanie podłogowe cały dom, bez żadnego grzejnika, kocioł Junkers Cerapur Smart 14-3, WM z rekuperatorem Renovent Excellence Large. Temperatura w domu 22oC, łazienki 24oC. Mieszkamy od 2 lat.

Rok 2013 zamknął się ilością 1500m3 zużytego gazu, z czego ok. 350 m3 na CWU. Do tego z 10 wieczorów przy płonącym kominku. Przyjąłem to z zadowoleniem, bo wiadomo 1-szy rok jest zawsze bardziej paliwożerny.

Rok 2014 to rewelacyjne zużycie 955m3 gazu z rurki, z czego ok. 320m3 na CWU. Do tego 5-7 wieczorów przy rozpalonym kominku. Trudno uwierzyć ! Ale to jeszcze nic!!!

Przed miesiącem na regulację i czyszczenie kotła dojechał serwisant firmowy Junkersa. Zrobił swoje i jak to serwisant, skasował i pojechał. Jakoś właśnie w tamtej chwili, uświadomiłem sobie że tego kominka to już od dawna nie odpalam. W 2013 roku i 2014 do grudnia, bypass reku miałem ustawiony na 22oC. A to dlatego że po odpaleniu kominka (nawet delikatnym) nie dało się wytrzymać w domu, przez dłuższy czas temp. dochodziła do 26oC. Pomagało tylko wentylowanie na największych obrotach. Zgodnie z logiką bypass przestawiłem na 24oC- nie mam ochoty palić w kominku bez konieczności (goście !).

I teraz najlepsze !!!

W związku z nadchodzącą zimą, 29.11. zerknąłem na licznik gazu- stan licznika 5343m3.

W dn. 25.12- stan licznika 5375m3.

W dn. 29.12- stan licznika 5382m3.

Czy ktoś jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć o co chodzi?

W ciągu miesiąca ( grudzień!) zużyliśmy 39m3, z tego ok. 25-30m3 na CWU.

Ostatnie dni -od 25.12- to już mrozy od 2 do 9oC, prawdziwa zima. Jednak średnia zużycia dziennego to 1.75m3, z tego prawie 1m3 na CWU!.

Nie palę w kominku, nie dogrzewam niczym innym, temp. w domu to 22oC. Czy możliwe że idealne ustawienie kotła i przestawienie temp. bypassu tak diametralnie zmieniło zużycie gazu w domu? Mogło zmniejszyć, ale czy jest możliwe ogrzać dom 0.75m3 gazu na dobę? O takich liczbach to jeszcze w życiu nie słyszałem. O co chodzi?

A może licznik gazu nie bangla jak należy, ale jednak pracuje, zużycie pokazuje!

Może ktoś mnie oświeci, bo nic a nic nie rozumiem!

 

Źle spisane albo serwisant odwrotnie podłączył rurki i licznik do tyłu chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest coś dziwnego. W ciągu ostatniej doby kocioł kondensat ACV pochłonął 25m3 gazu, 220m2 podłogówki i temperatura... 16.4C.

 

Takie zużycie to abstrakcja jakaś... Chyba 2/3 gazu ulatuje gdzieś bokiem....

 

Moje zużycie za ostatnią dobę, przy temperaturach w dzień -6, w nocy -10 to dokładnie 7m3 (bez cwu).

Temperatura na parterze 22 stopnie, na poddaszu 21.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisywane jest dobrze.

Licznik też kręci we właściwą stronę, tylko jakoś powoli.

Zacząłem się zastanawiać nad jakimiś źródłami termalnymi, jednak to nie Islandia.

Nie słyszałem by Putin dał nam gaz 3xbardziej kaloryczny.

W grę może wchodzić najprawdopodobniej jakaś usterka gazomierza, bo trudno uwierzyć w takie spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisywane jest dobrze.

Licznik też kręci we właściwą stronę, tylko jakoś powoli.

Zacząłem się zastanawiać nad jakimiś źródłami termalnymi, jednak to nie Islandia.

Nie słyszałem by Putin dał nam gaz 3xbardziej kaloryczny.

W grę może wchodzić najprawdopodobniej jakaś usterka gazomierza, bo trudno uwierzyć w takie spalanie.

 

Licznik nie trudno źle spisać ,cyferka też może być w połowie drogi do przeskoczenia.Stan 5382 oznacza że albo kupiłeś używany dom albo spisujesz nie ten licznik .(żart)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie osoby źle spisują? Cyferka na "przeskoku" to max tylko 1m3 -to prawie nic na 4 dni grzania.

Dom budowany przez nas od wbicia 1-szej łopaty.

To może nie tłumaczy wszystkiego ale bardzo staranie pilnowałem izolacji domu. Wykonana jest naprawdę dokładnie. Część robót wykonałem sam, większość solidna ekipa. Oczywiście z zasadą ufaj i kontroluj, sprawdzałem wszystko na bieżąco. Codziennie.

Tłumaczenie złym odczytem odpada, sprawdzane wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie stoi jakaś cewka obok:) A swoją drogą lepiej zgłoś usterkę, bo nieprzyjemności z tytułu kombinowania przy gazomierzu to kara i 15 tys. zł. Nie piszę, że coś robiłeś, ale na elektrodzie kiedyś czytałem o facecie, co mu przyjechali, gazomierz zdemontowali a potem się musiał przepychać, że nie ingerował.

 

A inny sposób jak sprawdzić:

- spisz ze sterownika ile czasu działał kocioł (np. przez dobę obserwacji),

- weź moc minimalną kotła,

- policz ile zużyłby jadąc przez czas działania na mocy minimalnej. Porównaj wyniki.

 

1m3 mi na CWU idzie, a czasem i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam kablarze, takiego domu nie ma nikt, najbardziej prawdopodobna usterka gazomierza, ja bym zgłosił to do rejonu gazowniczego

 

Ciekawe co by było gdyby nie zgłosił. Czy nie będzie tak, że dostanie wtedy takie wyrównanie, że mu w pięty pójdzie.

Skoro zakłada 0.75 m3 na co i 1 m3 na cwu, to w rzeczywistości na cwu idzie mu pewnie coś ok. 0,1 m3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zużycie to abstrakcja jakaś... Chyba 2/3 gazu ulatuje gdzieś bokiem....

Dach biały od poproszonego kilka dni temu śniegu, więc raczej nie dachem. Ściany 42cm 3-warstwowa + 15cm grafit raczej też nie. Wentylacja mechaniczna, ale wyłączona obecnie. Przez noc poszło kolejne 25m3 gazu (wg licznika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyferka na "przeskoku" to max tylko 1m3 -to prawie nic na 4 dni grzania.

Ja bym się cieszył i nie drążył tematu ;)

 

Ja zacząłem grzanie kocioł Immergas, całosc OP

projekt od asolta, dom 135m2 po podlogach, niedokonczone

ocieplenie strychu jest 10cm eps0031, bedzie 20 wszedzie a nad salonem

pewnie 35cm bo zostalo mi z ocieplenia fundamentow troche 15stki,

nie zabudowany wylaz na strych z dziura 2x2m zkryty styro chwilowo

po wygrzaniu podlogi, przestawilem na grzanie ze sterowaniem pogodowym

odczyt po pierwszej dobie to 6m3, biorac pod uwage docieplenie do konca i dostrojenie

mysle ze jest realne 6m3 razem z CWU przy sredniej zimie.

 

Zobaczymy co bedzie jak przyjdzie -20, rurki ukladalem sam, piec podlaczal hydraulik. Na castingu pierwszy pytal

o rozlozenie rur pokazalem mu projekt i stwierdzil ze nadaje sie do kosza

drugi skwitowal ze moze byc problem w salonie bo rozstaw jest co 20 cm, czym zmartwił trochę moją żone ;)

 

Pozdrawiam ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach biały od poproszonego kilka dni temu śniegu, więc raczej nie dachem. Ściany 42cm 3-warstwowa + 15cm grafit raczej też nie. Wentylacja mechaniczna, ale wyłączona obecnie. Przez noc poszło kolejne 25m3 gazu (wg licznika).

 

Skoro koledze kręci się gazomierz za wolno to może u Ciebie za szybko :)

A tak serio... żebyś przynajmniej miała ciepło w domu, ale 16 stopni....

Musisz szybko coś z tym zrobić, bo czeka Cię intensywny drenaż kieszeni.

A co na to wykonawca instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się cieszył i nie drążył tematu ;)

 

Ja zacząłem grzanie kocioł Immergas, całosc OP

projekt od asolta, dom 135m2 po podlogach, niedokonczone

ocieplenie strychu jest 10cm eps0031, bedzie 20 wszedzie a nad salonem

pewnie 35cm bo zostalo mi z ocieplenia fundamentow troche 15stki,

nie zabudowany wylaz na strych z dziura 2x2m zkryty styro chwilowo

po wygrzaniu podlogi, przestawilem na grzanie ze sterowaniem pogodowym

odczyt po pierwszej dobie to 6m3, biorac pod uwage docieplenie do konca i dostrojenie

mysle ze jest realne 6m3 razem z CWU przy sredniej zimie.

 

Zobaczymy co bedzie jak przyjdzie -20, rurki ukladalem sam, piec podlaczal hydraulik. Na castingu pierwszy pytal

o rozlozenie rur pokazalem mu projekt i stwierdzil ze nadaje sie do kosza

drugi skwitowal ze moze byc problem w salonie bo rozstaw jest co 20 cm, czym zmartwił trochę moją żone ;)

 

Pozdrawiam ciepło

 

Tak to jest gdy hydraulik chce byc mądrzejszy od audytora, projektanta jak równiez i wykonawcy. Swoją drogą to podziwiam tych którzy bez zadnych obliczen potrafią okreslic i podac błedy obliczeniowo projektowe, to ze tych błedów w istocie nie ma to inna sprawa. Tyle są warte castingi, moze warto by przedstawic projekt i obliczenia innym projektantom, hydraulik ma zadanie wykonac instalacje, a nie opiniowac jakosc projektu.

Zona niech sie nie martwi, bo wszystko bedzie dobrze, skoro w salonie miało byc 20 cm ta tak wyszło z obliczen. Metoda 10 cm wszedzie tez dobra ale ekonomicznie

nieszczegolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro koledze kręci się gazomierz za wolno to może u Ciebie za szybko :)

A tak serio... żebyś przynajmniej miała ciepło w domu, ale 16 stopni....

Musisz szybko coś z tym zrobić, bo czeka Cię intensywny drenaż kieszeni.

A co na to wykonawca instalacji?

Wykonawca od pół roku nie skończył kotłowni, cały czas chodzą góra dół, coś dokręcają, przerabiają, dorabiają. Dostali wezwanie do usunięcia wad za pomocą zewnętrznej firmy (bo oni już wyczerpali naszą cierpliwość) to teraz do jutra chodzą i podkręcają piec na coraz wyższe temperatury. Obecnie na piecu jest 56C, na zaworze 3D jest 40C. Coś tam idzie dog óry temperatura, ale wolno. No i te dziesiątki metrów gazu dziennie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest gdy hydraulik chce byc mądrzejszy od audytora, projektanta jak równiez i wykonawcy.

...

Zona niech sie nie martwi, bo wszystko bedzie dobrze, skoro w salonie miało byc 20 cm ta tak wyszło z obliczen.

 

Potwierdzam, nie martwcie się. W salonie mam wyliczone przez asolta 25cm między rurkami, dziś było -12 i nie marzniemy. Zapas mocy jeszcze bardzo duży. Wszystko hula jak należy.

Mało tego - nie regulowałem w ogóle przepływów na rozdzielaczu! Działa według wyliczeń bez regulacji i nie ma potrzeby nic ustawiać.

W domu trzymamy 22-23 stopnie, przy obecnych mrozach idzie 7m3 na dobę, średnia za dwa miesiące mieszkania to 3,6m3 na dobę, przy CWU dla 4 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...