Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie w styczniu poszło 173m3 gazu na CO+CWU. Kocioł w styczniu chodził prawie cały czas, cały czas testuje optymalne ustawienia. Temp w domu 22-22,5*.

Dzięki mest za info. U mnie w styczniu 137m3, przy CWU na 2+2. Temperatura ustawiona 22,2-23 (czasem wchodzi ponad ten przedział, nigdy poniżej).

 

Domy, większość izolacji (mam inaczej strop) i większość instalacji (inna centrala i częściowo wentylacja) mamy takie same, a znane i możliwe różnice, które mogą mieć wpływ na zużycie to:

- kocioł tej samej marki, ale mam dwufunkcyjny większej mocy. U Ciebie chodzi cały czas, a u mnie rano i po południu. Często się zdarza, że wieczorem się nie włącza. Może pracuje około 14-16 godz. Pewnie za to grzeję mocniej, bo w rurki idzie przeważnie 34 stopnie, przy około 0 na zewnątrz

- różną możemy mieć strefę klimatyczną i otoczenie (u mnie osłonięte od wiatru).

 

Z tego co pamiętam już na etapie wyliczeń asolta wychodziło Ci większe zapotrzebowanie mimo tych samych parametrów budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki mest za info. U mnie w styczniu 137m3, przy CWU na 2+2. Temperatura ustawiona 22,2-23 (czasem wchodzi ponad ten przedział, nigdy poniżej).

 

Domy, większość izolacji (mam inaczej strop) i większość instalacji (inna centrala i częściowo wentylacja) mamy takie same, a znane i możliwe różnice, które mogą mieć wpływ na zużycie to:

- kocioł tej samej marki, ale mam dwufunkcyjny większej mocy. U Ciebie chodzi cały czas, a u mnie rano i po południu. Często się zdarza, że wieczorem się nie włącza. Może pracuje około 14-16 godz. Pewnie za to grzeję mocniej, bo w rurki idzie przeważnie 34 stopnie, przy około 0 na zewnątrz

- różną możemy mieć strefę klimatyczną i otoczenie (u mnie osłonięte od wiatru).

 

Z tego co pamiętam już na etapie wyliczeń asolta wychodziło Ci większe zapotrzebowanie mimo tych samych parametrów budynku.

 

Powiem Ci, że różnica spora, tym bardziej, że masz większą rodzinę i na pewno idzie Ci też więcej gazu na grzanie wody. Jak miałem wyższą temp. grzania to spalanie wychodziło podobnie, ale komfort był mniejszy bo grzał krócej. Jeszcze może powrócę do testów z wyższą temp. albo może ustawię podobnie jak Ty i zobaczymy jakie spalanie wtedy wyjdzie? Coś pomyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję tylko gazem.136 m2 pow.ogrzewanej (dom parterowy z poddaszem użytkowym, bez piwnic), 4 dorosłe osoby+małe dziecko. W 2014 zużycie gazu ok 1540 m3, wody -190m3. Kocioł z otw. kom.spal. przepracował w trybie co -700h i w trybie cw (zasobnik) 320h, temp w dzień 21, noc 19. Za gaz zapłaciłem 3500 zł (co, cw, kuchnia gazowa) za wodę z kanalizacją 2600 zł. za en. elektryczną 1300 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe ile gazu pojdzie. U mnie na wygrzanie juz poszlo ztcp 270m3 ale wygrzewam na niskiej temperaturze tj 25. Od paru dni zmienilem polityke i ustawilem grsanie do 35na kotle ale za to grzanie tylko 4h na dobe i przy mocy 10kw. Wczesniej grzalem na 4kw. Teraz pojde w wieksza moc ale mniej godzin i wyzsza temp

 

gaz idzie jak woda;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ide popatrzyć na dziennik Twoj.

jestem ciekaw koncowych temperatur zasilania jak sie wszystko juz wygrzeje i ustabilizuje.

 

widzę ze zamowiłes alphę 2 bardzo cicha pompka uzytkuje 3 lata moze nie jakos mega długo ale pozytywne mam odczucia.

 

apropo jakie masz krzywe grzewcze sam ustawiałes czy hydraulik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio dużo dał do myślenia post gorbaga bo mamy takie same domki a u mnie spalanie jest mniejsze i....

z ciekawości zajrzałem jaki mam współczynnik konwersji i jak to wychodzi w przeliczeniu na kWh. No i współczynnik mam na poziomie 8,733 a niby większość ma na poziomie 11,17. Nie wiem ile ma gorbag, ale jeśli ja za styczeń spaliłem 175m3x8,733=1528 kWh a gorbag 137m3x11,17=1530 kWh to dostarczona energia do domu jest w zasadzie na tym samym poziomie. Kwestia tego czy kolega gorbag ma taki współczynnik, jeśli mniejszy to cała filozofia poszła w .... cholerę:)

Dlatego najlepiej pisać ile spalone i przy jakiej konwersji, będzie to bardziej miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio dużo dał do myślenia post gorbaga bo mamy takie same domki a u mnie spalanie jest mniejsze i....

z ciekawości zajrzałem jaki mam współczynnik konwersji i jak to wychodzi w przeliczeniu na kWh. No i współczynnik mam na poziomie 8,733 a niby większość ma na poziomie 11,17. Nie wiem ile ma gorbag, ale jeśli ja za styczeń spaliłem 175m3x8,733=1528 kWh a gorbag 137m3x11,17=1530 kWh to dostarczona energia do domu jest w zasadzie na tym samym poziomie. Kwestia tego czy kolega gorbag ma taki współczynnik, jeśli mniejszy to cała filozofia poszła w .... cholerę:)

Dlatego najlepiej pisać ile spalone i przy jakiej konwersji, będzie to bardziej miarodajne.

 

To ty nie masz gazu Gz50 typ e tylko pewnie ten zaazotowany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ogrzewam dom 150m2 propanem. Gazu używam do CO, CWU i gotowania. Od ostatniego tankowania 24.09.2014 poszło mi 950l (okolo 248m3). Dom to projekt archona Dom w gaurach dość dobrze ocieplony, piec kondensacyjny + podłogówka na całości (poza garazem tam grzejnik), rekuperator Tywent. Temperatura w części użytkowej (120 m2) ustawiona na 22 stopnie w garażu i kotłowni chłodniej. Sporadycznie odpalam kominek, na razie poszło mi około 1m3. Mieszam pierwszy sezon grzewczy i cały czas szukam optymalnych ustawień mojego junkersa.

Przy obecnej cenie gazu do własnego zbiornika 1,45zł nie jest chyba źle, zobaczymy jak będzie się zmieniała cena w następnych miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mest, gorbag ma 10,97kWh z 1m3, czyli 1503kWh zużyte w styczniu. No i znalazłeś rozwiązanie :)

A palisz coś w kominku?

 

Trochę różnych wyliczeń i szacunków wrzuciłem ostatnio tu:

http://budowa-domu.info/pomysl-na-dom/i-znow-o-ogrzewaniu/

 

Początkowo mieliśmy palić w celu zaoszczędzenia gazu - nie udało się. Później co drugi dzień na wieczór dla nastroju - nie udało się. Ostatecznie jak zapalimy raz na tydzień to jest dobrze,a kocioł jeśli w tym czasie chodzi to i tak go nie wyłączam. Kupiłem przed sezonem 1,5 m.p dębu i brzozy, i nie wiem czy zużyliśmy 1/15 tego.

Teraz na dzień w sypialni mam ustawione na sterowniku 21,9 i skręconą trochę pętle a w pozostałych pomieszczeniach tak koło 22,3. Dodatkowo w nocy od 3:30 do 9 mam nastawione na 23* żeby kocioł w nocy się załączył i na rano ładnie nagrzał. Teraz gdy jest ciepło wystarczy, że tylko w nocy się włącz i to wszystko.

 

P.S.

Cały czas czytam Twojego bloga:)

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pokusiłem się o obliczenia - ile potrzeba gazu by ogrzać budulec z którego wytworzony jest dom od tempertatury 5C do ZTCP 20C. Przyjąłem ciepło właściwe budulca na poziomie 900 J/kg*C oraz wagę 600ton. Z obliczeń wynikło 270m3 gazu nie uwzględniając strat ciepła tylko podnoszenie temperatury cegieł murów i betonu.

 

Autorus kiedy miałeś tynkowanie i wylewki oraz od jakiej temperatury startowałes? Ogólnie niską temperaturę osiągnąłeś jak na tyle m3. Natomiast to nic nie znaczy w kontekście tego ile gazu bedzie potrzeba w przyszłości. To znaczy ze masz dużo ton do ogrzania

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pokusiłem się o obliczenia - ile potrzeba gazu by ogrzać budulec z którego wytworzony jest dom od tempertatury 5C do ZTCP 20C. Przyjąłem ciepło właściwe budulca na poziomie 900 J/kg*C oraz wagę 600ton. Z obliczeń wynikło 270m3 gazu nie uwzględniając strat ciepła tylko podnoszenie temperatury cegieł murów i betonu.

 

Autorus kiedy miałeś tynkowanie i wylewki oraz od jakiej temperatury startowałes? Ogólnie niską temperaturę osiągnąłeś jak na tyle m3. Natomiast to nic nie znaczy w kontekście tego ile gazu bedzie potrzeba w przyszłości. To znaczy ze masz dużo ton do ogrzania

 

To dolicz jeszcze ilość gazu która jest potrzebna do odparowania wilgoci technologicznej :) z tego co mi się zdaje to trzeba jakieś 70m3 gazu na tonę wody a ile może być wilgoci w takim domu to nie wiem czy ktoś jest w stanie policzyć ale strzelał bym w 5-10 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...