Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile ciepła ktoś wyciągnie z m3 gazu to zależy od sprawności jego systemu grzewczego, w rozliczeniach powinniśmy przyjmować wartość wystawioną na fakturze przez dostawcę gazu. U mnie było 11,123kWh/m3 i tyle brutto liczę.

 

Papier przyjmie wszystko, ale realnie nie uzyskasz z m3 gazu wiecej niz ok 9,5 kWh. Tylko ciepłomierz pokaze faktyczną sprawnosc urządzenia grzewczego i faktyczną wielkosc zapotrzebowania na ciepło budynku. Co do rozliczen, na fakturze podana jest kwota i ją uwzgledniamy oraz ilosc zuzycia gazu, zresztą do rozliczen wystarczą nam kwoty z faktur, jednostki miar energii są nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz wartość opałową, chociaż ta jest bliższa 10kWh/m3 (kiedyś przyjmowałem 9,97), dostawca obciąża za ciepło spalania.

http://od.pgnig.pl/dladomu/nowamiara/przeliczanie

Nie wiem czy mój stary kocioł uzyska chociaż 9kWh/m3, ale to jest słodką jego tajemnicą. Dywagacje nad sprawnością systemów grzewczych zawsze będą obarczone błędem, za to ilość i zapłacona kwota jest bezdyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz wartość opałową, chociaż ta jest bliższa 10kWh/m3 (kiedyś przyjmowałem 9,97), dostawca obciąża za ciepło spalania.

http://od.pgnig.pl/dladomu/nowamiara/przeliczanie

Nie wiem czy mój stary kocioł uzyska chociaż 9kWh/m3, ale to jest słodką jego tajemnicą. Dywagacje nad sprawnością systemów grzewczych zawsze będą obarczone błędem, za to ilość i zapłacona kwota jest bezdyskusyjna.

 

Tylko do rozliczen wystarcza kwota faktury, nie wiem po co ci wsp. konwersji, jezeli informacyjnie to wartosc nic nam nie daje. Sprawnosc kotła tylko z powodu przyjecia kiedys wartosci opałowej jako bazy przekracza 100%, ale ani spalanie nie jest zupełne, ani kondensacja nie jest całkowita , ani spaliny nie są chłodne, to wszystko pokazuje ze wsp konwersji jest wartoscią jedynie teoretyczną. Kazdy do swoich wewnetrznych rozliczen moze wpisywac co chce. Jezeli jednak chcemy w miare dokładnie wiedziec jakie jest zapotrzebowanie naszego na ciepło to uwzglednianie tego wsp. jest okłamywaniem samego siebie, jezeli interesują nas jedynie koszty to przeliczanie tego na jednostki energii jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzałem i po 6 dniach poszło 157m3 gazu. Ale po 3 dniach poszło 100m3 gazu wiec zapotrzebowanie spada. A temperatura wewnątrz rośnie. Obecnie jest 15stC a wcześniej była 12,0stC

 

Pamiętam u mnie pierwsze odpalenie to przez pierwsze 3dni pobrał 30m3 a przez kolejne 12 dni 58m3 potem było już stabilnie tj. przy 19 stopniach miałem 10% wyższe zużycie niż teraz przy 23 ale ja uruchamiałem ogrzewanie pod koniec listopada a wcześniej przepalałem w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie suszenie wyglądało tak:

1)Ufając w jakość ocieplenia zainstalowałem dmuchawę elektryczną - dużo prądu -oceniam jako totalną pomyłkę

2) Dalej był osuszacz - totalna bzdura

3) W końcu się zdenerwowałem olałem odbiór kominiarski i zrobiłem dziurę w kominie (zaślepione na użytek kominiarza - wówczas wydawało mi się że tak trzeba)

Kupiłem tonę węgla (wystarczyło 400kg), zainstalowałem kozę za 100zł i to było to:)

Podczas wykańczania domu trudno o coś lepszego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz suszenie piwnicy po zalaniu:

1) Osuszacz działał, działał i nic zauważalnego.

2) W końcu sie zdenerwowałem.

Przeniosłem kozę na dół.

Podłączyłem ją do otworu rewizyjnego w kominie poziomym odcinkiem rury (jakiś 1 metr)

Włączyłem wiatrak bo ciągu nie było.

Podczas rozpalania kolejna dmuchawa rozgrzewała kozę.

Ale jak już ruszyło to po tygodniu piwnica sucha jak pieprz (poszło pewnie ze 100-200 kg węgla ale w końcu miałem zapasik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dane:

Ustawienia na ,,brak" i obniżenie. Krzywa 0,35. Mam ustawione temp. na powrót .Brak przedziałów czasowych na CO. Temp. zadana dzień i noc to 22 *c. Dla mnie taki jest komfort.Na poddaszu jest około 21-21,5 *C.Piec mam Eco Tech plus VC 146/5-5. Budynek dobrze ocieplony: ściany zew. 20 cm styro; podłoga 20 cm styro,; poddasze użytkowe 15 wełny miedzy krokwie ( wysokie U) i 10 cm pod krokwia ( także wysokie U). Strych nieużytkowy takze ocieplony 15 cm ( słabe U) dla złamania temp.; okna 2 szyby; 11 okien poddaszowych;rolety zew. zamykane na noc; Fundament ocieplony - 10 cm styroduru. Dom jest duzy ( jak dla mnie) bo ma 158 m pow. użytkowej plus przylegajacy garaż nieogrzewany ( 40 m). Czesc pomieszczen wysokich bo 2,85 m. Mieszkam od sierpnia 2014. W mrozy ( na zew. jak było około - 13 przez rtzy dni spalał dobowo 9 m3.) Teraz jak jest około -4 w nocy i wdzien + 1 do +4 to spala około 6,5 - 7 m3. Spalanie liczone razem z CWU ustawionej na przedziały czasowe ( brak cyrkulacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.

Policzyłem średnią od początku listopada i wyszło mi równo 3,9m3 na dobę, z CWU dla 4 osób. Ale do wspomnianego minimum 100m2 brakuje 2m :)

Brak dopalaczy, trzymamy 22-23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...