Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy zszedł ktoś, poniżej 4m3 z cwu w tak przeciętną zimę jaką mamy (w dni z temp okolice zera) w domu powiedzmy 100-140. Bo jest to chyba jakaś granica minimum tego rodzaju ogrzewania, to tak z obserwacji tego wątku. Chciałbym poznać warunki jakie ewentualnie spełnił. Oczywiście zakładam brak dopalaczy.

 

U mnie z cwu to bywa mniej jak 4 ale to zależy jakie zero w tą zimę były u mnie 3 tygodnie ze średnią temperaturą 0 stopni (bo dane zbieram tygodniowo) i za tydzień kończący się 14 grudnia miałem średnią 3.59m3 za tydzień kończący się 1 luty miałem 4.14m3 a za tydzień kończący się 15 lutego miałem 3.26m3 (w domu 22-23stopnie). Do granicy minimum jeszcze daleko :) dużo zależy od innych zysków cieplnych słońca ludzi i prądu, może się okazać ze ktoś ma tak dużo zysków cieplnych i zużycie minimalne u mnie mam dość duże zyski cieplne tj. mam zużycie prądu na poziomie 10-11kWh na dobę a to jest trochę ponad metr gazu oraz jakieś 4kWh od ludzi a od słońca to może być według moich obliczeń dla miesięcy zimowych do 10kWh czyli kolejny dobry m3. Myślę że granicą dla zamieszkałego domu pasywnego dla 0 stopni na zewnątrz i 20 w środku oraz zimowego nasłonecznienie powinno być jakieś 1.5m3 na co plus 0,5m3 na cwu czyli 2m3 ale tutaj dużą barierą są jeszcze kotły gazowe a raczej ich minimalna moc bo aby spalić 1.5m3 przynajmniej licząc te 12h to jest około 1.15 kW mocy na każdą godzinę a takich kotłów na rynku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale tutaj dużą barierą są jeszcze kotły gazowe a raczej ich minimalna moc bo aby spalić 1.5m3 przynajmniej licząc te 12h to jest około 1.15 kW mocy na każdą godzinę a takich kotłów na rynku nie ma.

Mój dom co prawda nie jest pasywny a "tylko" 3-litrowy, za to mój piecyk ma moc minimalną 9kw i nie taktuje.

Jak widać Polak potrafi - duża moc minimalna pieca w niczym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom co prawda nie jest pasywny a "tylko" 3-litrowy, za to mój piecyk ma moc minimalną 9kw i nie taktuje.

Jak widać Polak potrafi - duża moc minimalna pieca w niczym nie przeszkadza.

 

Akurat nie myślałem o taktowaniu ale o komforcie ponieważ większy komfort gdy grzejemy taką mocą jakie jest zapotrzebowanie wtedy nie mamy odczucia chłodu związanego z tym że nie ma powierzchni która promieniuje ciepłem, owszem jeżeli ma się*podłogówkę czyli dużą bezwładność to nie ma mowy o taktowaniu ale mamy za to sinusoidę w promieniowaniu i temperaturze, nie jest to dużo ale raz powoduje pewien dyskomfort oraz starty związane z przegrzewaniem. Np ja mam tak że jak ustawie piec według temperatury zewnętrznej to jaką*bym krzywą nie ustawił to i tak przegrzeje a jak ustawie z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej to jest trochę lepiej bo się wyłączy jak przekroczy o 0,5 stopnia zadaną a jak dojdzie do tego słońce jeszcze to bywa i 2-3 stopnie za dużo względem zadanej, może to i wina mojej niewiedzy w temacie sterownika buderusa albo samego sterownika :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na brak komfortu nikt nie narzeka.

Piec pilnuje temperatury z dokładnością 0.1-0.2 oC

Zaczyna grzać przy 20.8 i podnosi do 20.9 i to by było tyle jeśli chodzi o wahania.

Owszem gdy jest słonecznie to mam nawet 21.

Większe wahania gdy uruchamiam kozę - wówczas bywa nawet 21.3oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na brak komfortu nikt nie narzeka.

Piec pilnuje temperatury z dokładnością 0.1-0.2 oC

Zaczyna grzać przy 20.8 i podnosi do 20.9 i to by było tyle jeśli chodzi o wahania.

Owszem gdy jest słonecznie to mam nawet 21.

Większe wahania gdy uruchamiam kozę - wówczas bywa nawet 21.3oC

 

U mnie niestety dokładność 0,5 stopnia mniej się nie da a szkoda a może się*da tylko o tym nie wiem :) buderus rc35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ustawienia sterownika pokojowego i/lub ustawień pieca ( w moim domu ustawienie sterownika wystarczyło).

Mój (Auraton) ma histerezę 0.4, ale ustawiłem go na pracę cykliczną 0.5h ON 1.5h OFF i w efekcie mam rzeczywistą histerezę w granicach 0.1-0.2oC.

Zwyczajnie mój piec pomimo mocy minimalnej 9kw nie jest w stanie podnieść więcej temperatury w 30 minut a nigdy nie pracuje dłużej jednorazowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...