Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam kocioł Buderusa i sterownik RC35. I musze powiedziec ze póki co z automatyki nie korzystam a sterownik mi się nie podoba. Dlaczego? Bo np nie można z tego sterownika dotrzeć do opcji które mam na kotle. Np jak wyłącze ogrzewanie lub cwu na kotle to sterownikiem nie włącze. Sterownik też nie pokazuje czy kocioł pracuje a z temperatury tego nie da się wywnioskować. Jest to mylące. Ogólnie słaby ten RC35. Podobają mi się opcje na kotle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamfcb

Powiedz mi jeszcze jak często załącza Ci się kocioł i ile mniej więcej czasu potrzebuje na dogrzanie do ustawionej temperatury.

 

Bez urazy, ale czy ty myślisz że ja siedze w kotłowni cały dzień i licze starty kotła? :) Nie mam pojęcia i mnie to zbytnio nie obchodzi, mało pali i jest git :) aaa jak czasem wejdę do kotłowni podczas pracy to temp 29stopni utrzymuje na swieczce, czyli pewnie dłużej a z minimalną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie troche odbiegajace od tematu....po dlugich przemysleniach zdecydowalem sie na ogrzewanie gazem. Zostaje jeszcze tylko wybor rodzaju sama podlogowka czy podlogowka + kaloryfery? Jestem bardziej za podlogowka w kuchni, salonie, lazienkach i korytarzu a w pokojach i sypialni grzejniki. Oczywiscie mysle o piecu kondensacyjnym. Jak taki piec zachowuje sie z ogrzewaniem podlogowka+kaloryfery tzn czy jest ekonomiczny czy bardziej ekonomiczny bedzie z sama podlogowka? I mysle o zasobniku cwu 300l...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy równo rok, można już podliczyć wszystkie koszty.

Roczne zużycie gazu 862m3 (ciepła zima). Cena gazu na podstawie ostatnich rachunków - 2,26zł/m3.

Roczny koszt gazu 1948 zł.

Średnie zużycie gazu na CWU w okresie bez CO - 1,09m3 na dobę.

Roczne zużycie na CWU na tej podstawie (zakładając że cały rok jest takie samo) 398m3= ok. 900zł.

Wyliczone z tego roczne zużycie na CO - 464m3= ok. 1050zł.

 

Sterownik ustawiony na 22,2-22,7 stopnia.

Podłogówka 100%. Kocioł Immergass Victrix, dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem.

Mieszkańcy: 4 osoby. Poza mną nikt wody nie oszczędza :)

Nie mamy kominka, ani innego dodatkowego grzania.

To drugi sezon grzewczy, ale w pierwszym nie mieszkaliśmy, tylko wykańczałem, było 12-18 stopni (poszło 370m3).

 

Gaz to największy z kosztów.

Roczny koszt prądu 1707 zł.

Woda i kanalizacja 1575 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam sondę zewnętrzną i sterowanie pogodowe.

2. 98m2

3. Grzeję przedziałami: 4:30-7:30 i 16:00-22:00 - 22,7 - komfortowa. Poza tymi przedziałami temp. ekonomiczna 22,2. Grzanie sprowadza się często do tego że kocioł włącza się nad ranem i podciąga temperaturę do 22,7. Później wyłącza się na wiele godzin. Jeśli w międzyczasie temperatura spadnie poniżej 22,2 to nadgania, ale przy takich temperaturach jak teraz to się nie zdarza. Przed naszym powrotem do domu podbija do 22,7, chyba że dzień był słoneczny, to wtedy nie włącza się już do rana.

Takie ustawienia pozwala na uniknięcie taktowania przy stosunkowo dużej mocy kotła, modulacja jest bodajże od 3 do 21kW. Kocioł pracuje stosunkowo rzadko, a podłogówka buforuje zmiany.

Spotkałem się też na forum z wieloma opiniami, o "odczuciu ciepła". Według termometru temperatura jest wystarczająca, ale ze względu na to, że dawno nic nie emitowało ciepła, to jest wrażenie chłodu. Z drugiej strony może być chłodniej, ale jeśli coś emituje ciepło to wydaje nam się, że jest cieplej niż wskazuje termometr. Stąd też czasy emisji ciepła ustawialiśmy wtedy kiedy najbardziej go oczekujemy - żeby trochę było go rano i wieczorem, ale z odpowiednim wyprzedzeniem - start 4:30, a w stajemy 2 godz. później.

4. Nie wiem jaka jest temperatura powrotu, ale temperatura zasilania ostatnio jak patrzyłem wynosiła 29 stopni. Niezależnie od tego w ciągu dnia włącza się pompka bez odpalania kotła, wtedy wyświetla się temperatura 24-25.

 

Generalnie nie patrzę za bardzo na ustawienia. Krzywą bawiłem się przez pierwszy tydzień. Rozdzielaczy nie ustawiałem w ogóle - nie było trzeba (projekt asolta). Temperatura w domu dzięki automatyce jest bardzo stabilna i przekracza zadany zakres tylko jak świeci słońce i się dom nagrzeje.

Jeszcze - autoadaptacja wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Instalacja jest bardzo prosta, wszystkie pętle domyślnie otwarte na max i nie było potrzeby kręcić.

Dodam - asolta nie tylko projekt, ale i wykonanie.

W naszym przypadku nie widzę potrzeby komplikowania i podrażania układu dodatkowym sterowaniem.

Wiem że toczą się gdzie indziej dyskusje na ten temat, ale nie wnikałem, bo to już nie ten etap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Instalacja jest bardzo prosta, wszystkie pętle domyślnie otwarte na max i nie było potrzeby kręcić.

Dodam - asolta nie tylko projekt, ale i wykonanie.

W naszym przypadku nie widzę potrzeby komplikowania i podrażania układu dodatkowym sterowaniem.

Wiem że toczą się gdzie indziej dyskusje na ten temat, ale nie wnikałem, bo to już nie ten etap.

 

W takim razie super. I jestem pod wrażeniem otwartych pętli przy projekcie i wykonawstwie asolta. O to cały czas z nim toczyłem wojnę. W takim razie jest to jego pierwsza wzorcowa instalacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie super. I jestem pod wrażeniem otwartych pętli przy projekcie i wykonawstwie asolta. O to cały czas z nim toczyłem wojnę. W takim razie jest to jego pierwsza wzorcowa instalacja :)

 

Nie Tobie to oceniac, wymyslanie kontrowersyjnych tez, zeby nie powiedziec błednych to domena TB i nie odbieraj mu tej satysfakcji, wracając do meritum mała regulacja wstepna jednak była, nie otwiera sie na 100% przepływy w grzejnikach drabinkowych gdzie jest mały opór, oraz w tych petlach które są stosunkowo krótkie. Inna rzecz ze dokładnie przy rotametrach za zakresu 0-5 l/min też sie nie da. Jak widac ta wstepna regulacja sie sprawdziła w tej i we wszystkich innych moich instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gorbag: jak bym to ja pisał tego posta (#7931)

Mam praktycznie takie same nastawy, tyle, że ja mam komfortową 22.3, ekonomiczną 21.7 (lecz kocioł sie nie włącza przy niej, bo nigdy az tak nie spada) w tych samych przedziałach czasu.

 

Własnie pogo, by uzyskać większy komfort pracującego grzejnika podłogowego, choć popołudniami póki co się nie włącza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt - szczerze mówiąc nie jestem pewien jak jest teraz, możliwe, ze hydraulik i instalator z Immergasa pootwierali wszystko przy uruchomieniu, tak mi się kojarzy. Sprawdzę z ciekawości.

 

Inna sprawa - w łazience mamy grzejnik drabinkowy z dodatkową grzałką elektryczną, która się przydaje. Zdarza się, że część od południa-zachodu z dużymi oknami nagrzeje się na tyle, że grzanie się nie odpala, a w naszej sypialni (to akurat dobrze) i w łazience na ścianie północnej jest ciut chłodniej. Grzałką można podbić temperaturę na wieczór jak się dzieci kąpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...